Ubuntu pro náctiletou?

Ubuntu pro náctiletou?
« kdy: 14. 10. 2020, 16:00:24 »
Zdravím, mám neteř (druhý stupeň ZŠ). Dosud byla zvyklá používat Win laptop od rodičů na youtube, Zoom kvůli distanční výuce, webkamera, přiblblé hry, apod.

Mám tu postarší PC s aktuálním Ubuntu, které je mi líto vyhodit a ona potřebuje vlastní PC. Řeším, jestli má smysl jí ho věnovat, abych si na sebe neupletl bič a neřešil problémy typu: tohle nejde, támhleto nejde, webka nejde, zoom nejde, hry nejdou apod.

Dopředu vím, že nebudu mít čas dělat support. Má smysl to přesto zkusit - prostě tady máš funkční PC s Ubuntu a nějak si poraď. Nebo to radši ani nezkoušet?


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #1 kdy: 14. 10. 2020, 16:03:24 »
to spise zavisi na jeji vlastni motivaci.
jestli si to dokaze aspon nejak osefovat, kup ji knihu  linuxu :-)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #2 kdy: 14. 10. 2020, 16:08:04 »
No ja neviem, ale cez Lutris mi idú v podstate všetky hry, snaď čo znám z rozšírených hier čo nejde v Linuxe je Fornite,...

Ohľadom webkamery že by nešla, neviem prečo by nemala ísť. V Linuxu sa mi ešte nestalo že by mi nešla webkamera.
Zoom, neznám, ale nemajú náhodou aj webového klienta? To isté YouTube, to je len webstránka, ja nevidím vôbec rozdiel v prehliadaniu webstránok v Linuxu alebo Windowsu.

Ak sa stretne s problémami, skôr verím že to budú úplne iného typu, ale to je jedno, pretože Windows je ešte problematickejší.

Myslím že Linux sa dá v pohode používať ako plnohodnotná alternatíva pre skoro všetky účely...

U mňa celá rodina ide na Linuxoch.
« Poslední změna: 14. 10. 2020, 16:13:04 od Mlocik97 »

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #3 kdy: 14. 10. 2020, 16:24:08 »
No ja neviem, ale cez Lutris mi idú v podstate všetky hry, snaď čo znám z rozšírených hier čo nejde v Linuxe je Fornite,...

Skvělé, to jsem třeba vůbec neznal, protože hry nehraju vůbec, tak se na to podívám blíže.

Myslím že Linux sa dá v pohode používať ako plnohodnotná alternatíva pre skoro všetky účely...
U mňa celá rodina ide na Linuxoch.

Ano, ale pokud mají nějaký problém, obrátí se na tebe a ty to na počkání vyřešíš, protože tě mají doma. Jenže já nechci a nemůžu řešit problémy (po telefonu), když se ani nelze na dálku připojit (mají vůbec pevnou IP? nejsem jejich admin).

Já jí to PC zřejmě dám, ale tipuji, že při prvním problému se posadí zpátky k laptopu rodičů - tam funguje vše.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #4 kdy: 14. 10. 2020, 16:58:48 »
Popravde za 4 roky som potreboval im pomôcť len raz (teda okrem výnimky deda, ktorý ale keď minimalizuje okno, nevie ho ani znova maximalizovať - stejný problém mal aj vo Windowse). A to fakt nie sú zdatný ľudia. Inak by som sa nebál, deti vedia o počítačoch viac než staršia generácia.
« Poslední změna: 14. 10. 2020, 17:03:48 od Mlocik97 »


Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #5 kdy: 14. 10. 2020, 17:28:36 »
zoom nabízí linuxovýho klinenta hele  :) ;)

btw jakmile se při případnejch problémcích ty vykašleš nani je dost možný že se jakoby i vona vykašle na 'nějaký to strejdovo pitomý bubuntu'  :o :o a na nějakou blbou knížku se vykašli spíš ji ukaž žeje děsně snadný vygooglit si řešení nějakýho problémku kterej třeba vypadá děsně neřešitelně :o ;)

joa taky možná to výchozí de co má ubuntu nebude uplně vhodný dej tam něco co bude fungováním/používáním nejvíc nejpodobnější de windows možná rači xfce nebo kde :o ;) a taky počítej s tim že zezačátku třeba vubec nebude chtít používat terminál takže všecko důležitý tam bude muset jít uklikat myšičkou v nějakým gui :D ;)

trpělivost a pevný nervy ti kdyštak přeju a určitě to jako vydrž ;D :D ;) ;)


lidi postižený environmentálním žalem hele choděj za ekopsycholožkama hele 🤡 💆 🤡 💆

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #6 kdy: 14. 10. 2020, 17:32:57 »
... hry nejdou...

Troufám si tvrdit, že všechno ostatní pojede, ale tady bys mohl narazit...

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #7 kdy: 14. 10. 2020, 17:49:53 »
jestli je to starší PC tak ji tam dej Windows 7 x32 Home edition a je to .... tenhle OS pojede i na starším PC ...

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #8 kdy: 14. 10. 2020, 18:06:33 »
jestli je to starší PC tak ji tam dej Windows 7 x32 Home edition a je to .... tenhle OS pojede i na starším PC ...

No to zrovna neodporúčam, keď už aj prehliadače prestanú čoskoro podporovať Win7. O Aplikáciách a hrách nehovoriac.

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #9 kdy: 14. 10. 2020, 18:18:15 »
Windows 7 nebo linux. Nic jiného nepřipadá v úvahu. Stejně brzy bude linux všude vzhledem k tomu, jak je win 10 dojebanej. Tohle microsoft už dohromady nedá.
Já teď mámě vyhodil pryč win10 z notebooku s 4GB ram, kde nešel ani otevřít prohlížeč (3gb si bere samotný systém). Nainstalován debian s KDE, WIN10 téma (ano, lol) a nepoznala rozdíl. Tedy v ovládání. Že je vše 100x rychlejší je poznat hned. 
« Poslední změna: 14. 10. 2020, 18:25:44 od kotelgg »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #10 kdy: 14. 10. 2020, 18:54:38 »
Windows 7 nebo linux. Nic jiného nepřipadá v úvahu.

Skôr len Linux, Win7 je už po konci podpori čož není problém, ale problém je že na toto reagujú aj vývojári a tiež končia podporu svojich aplikácií pre Win7... postupne budú pribúdať hry čo nebudú fungovať pretože nemajú najnovšie patche (čož online hranie vyžaduje), prehliadač Chrome hovoril niečo o roku 2021, potom bude na starej verzii, kde už nové webstránky nebudú fungovať a pod. Samozrejme ešte to není tak hrozné, ale u novej inštalácii by som sa Win7 vyhol.

Stejně brzy bude linux všude vzhledem k tomu, jak je win 10 dojebanej. Tohle microsoft už dohromady nedá.

Pokiaľ viem, tak ani nechce, sám sa snaží odísť z trhu operačných systémov a Windows mu je príťaž, vidieť to typický na zmenách vo firme, prepustenie testerov, presunutie sa do cloudu a AI (to je o čo sa zaujímajú), a Windows existujú zo zotrvačnosti. A MS sám už dosť naznačil že je tomu tak.

Já teď mámě vyhodil pryč win10 z notebooku s 4GB ram, kde nešel ani otevřít prohlížeč (3gb si bere samotný systém). Nainstalován debian s KDE, WIN10 téma (ano, lol) a nepoznala rozdíl. Tedy v ovládání. Že je vše 100x rychlejší je poznat hned.

Súhlas, navyše Win10 obsahuje strašne veľa bugov, je dosť nestabilný a povinné aktualizácie furt niečo znefunkčnia, či už zvuk, wifi, tlač, alebo spôsobia iné problémy, navyše každú chvíľu vrátia nastavenia na pôvodné, a nevieš sa normálne zbaviť crapwaru a bloatwaru ako candy crush sagy, xbox nástroje a neviem čo, čo sa tam furt každú aktualizáciu vrátia. Navyše je to hotový spyware, čím sa ani netaja, a aj pri najnovších inštaláciách Win10 home ťa povinne nútia zadať tel. č., dátum narodenia, sledovanie polohy, rozpoznávanie písania, reči, a tucet ďalších vecí, či mať microsoft účet (čož sa dá obísť vypnutím Internetu pri inštalácii, ale je to psycho).
« Poslední změna: 14. 10. 2020, 19:00:01 od Mlocik97 »

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #11 kdy: 14. 10. 2020, 20:26:06 »
Já Linux používám jako jediný OS od 7. třídy základní školy (Ubuntu 6.10), takže to zjevně jde, a tehdy byly se systémem mnohem větší problémy (podpora HW a SW…) než teď.

Zoom a webkameru používám teď v době čovidu běžně. Nevím jestli dokáže Zoom pustit v prohlížeči, ale jinak jí to dá .deb balíček.

Připojil bych se za nepoužití Unity nebo co tam teď frčí, dej tam něco víc windows-like (Xfce, Mate, KDE).
Ano, ale pokud mají nějaký problém, obrátí se na tebe a ty to na počkání vyřešíš, protože tě mají doma.
A co udělají když mají nějaký problém s jakýmkoli_jiným_OS_co_zrovna_používají?

Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #12 kdy: 14. 10. 2020, 22:08:26 »
Windows 7 nebo linux. Nic jiného nepřipadá v úvahu. Stejně brzy bude linux všude vzhledem k tomu, jak je win 10 dojebanej. Tohle microsoft už dohromady nedá.
Já teď mámě vyhodil pryč win10 z notebooku s 4GB ram, kde nešel ani otevřít prohlížeč (3gb si bere samotný systém). Nainstalován debian s KDE, WIN10 téma (ano, lol) a nepoznala rozdíl. Tedy v ovládání. Že je vše 100x rychlejší je poznat hned.

Linux ještě dlouho nebude všude, jestli vůbec někdy. A to píšu jako fanda Linuxu. :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #13 kdy: 14. 10. 2020, 22:30:01 »
Windows 7 nebo linux. Nic jiného nepřipadá v úvahu. Stejně brzy bude linux všude vzhledem k tomu, jak je win 10 dojebanej. Tohle microsoft už dohromady nedá.
Já teď mámě vyhodil pryč win10 z notebooku s 4GB ram, kde nešel ani otevřít prohlížeč (3gb si bere samotný systém). Nainstalován debian s KDE, WIN10 téma (ano, lol) a nepoznala rozdíl. Tedy v ovládání. Že je vše 100x rychlejší je poznat hned.

Linux ještě dlouho nebude všude, jestli vůbec někdy. A to píšu jako fanda Linuxu. :)

nakonec je to o zvyku, drive decka i manzelka jeli na linuxu a normalne fungovali.
pak chteli hrat hry, no tak maji woknous, ale problemy resim reinstalaci.
sam si svuj linux hlidam.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu pro náctiletou?
« Odpověď #14 kdy: 15. 10. 2020, 11:24:48 »
keď už aj prehliadače prestanú čoskoro podporovať Win7. O
Máš nějaké zákulisní info? Mě furt jdou.