Prodám zařízení Meraki

Prodám zařízení Meraki
« kdy: 01. 10. 2020, 12:02:34 »
Prodám zařízení Meraki, konkrétně 2x AP MR33, 1x switch MS220-8P a 1x router MX64. Prodávám pouze HW, zařízení jsou bez licencí. Vše v dobrém stavu, v původním balení. K AP přidám také 2x adaptér do zásuvky. Cena k jednání, představoval bych si ~5000 Kč per device, nicméně nebráním se rozumné domluvě.


Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #1 kdy: 01. 10. 2020, 12:33:35 »
Ze jsem tak smely, proc prodavate?
Jaka je vase zkusenost s Meraki platformou?

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2020, 12:45:44 »
Zkušenost mám dobrou, zařízení fungují perfektně a správa přes cloud je super. Nikdy jsem neměl žádný problém, nicméně z důvodu změně práce jsem už neměl moc pro zařízení využití a skončilo to tak, že AP používám pro domácí WiFi a router a switch leží ve skříni. Teď už mi dobíhá licence a přijde mi škoda dát tolik peněz za obnovení licence s tím, že zařízení plně nevyužiji.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #3 kdy: 17. 10. 2020, 12:14:18 »
Zařízení stále k dispozici, cena k diskuzi.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #4 kdy: 17. 10. 2020, 12:29:44 »
Omlouvám se za OT a taky za to že jsem asi staromódní, ale dost se mi ježí chlupy na těle jak si o tom čtu....

Pomyšlení že si člověk koupí AP (co samo o sobě je setsakra drahé) co potřebuje online licenci....a hlavně že ta licence je časově omezená a za pár let a pak si musí koupit další licenci za $186.00 na 3roky (dle toho co jsem našel)? WTF? Kam jsme se to dostali? Ještě bych pochopil, že člověk má lifetime licenci s určitými funkcemi a kdyby náhodou chtěl upgrade, tak si koupí vyšší level (něco jak má Mikrotik). Ale tohle je dost brutální prasárna...

Jak říkám, ještě jedno use omlouvám za OT, ale prostě mi to nedalo...


Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #5 kdy: 17. 10. 2020, 12:34:01 »
Chápu, nicméně v ceně licence je taky podpora, updaty zařízení a prostředí na cloudu a hlavně záruka. Tím se podle mě cena alespoň trochu ospravedlní.

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #6 kdy: 17. 10. 2020, 12:34:45 »
A jak se ta zařízení budou spravovat bez licence?
Zkušenost s tímto vendorem je tragická - zkusili jsme jednou (5x switch, 40+ AP) a dohodli se, že už nikdy více. Nedodělaný software, nefunkční roaming (bez kontraktu bychom nikdy nezprovoznili wifi telefony Cisco), několikrát rozpadlý stack po upgrade a filosoficky je to úplně špatně (závislost na cloudu, konektivitě do internetu, neexistence konzole/cli a debugování přímo na zařízení).
Pro malou firmu s pár PC a bez požadavků na WiFi (tj. stačí aby to nějak fungovalo, web, maily) by to mohlo být OK, ale v tom případě je cena značně přestřelená.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #7 kdy: 17. 10. 2020, 12:48:15 »
Bez licence se spravovat nebudou nijak. To je prostě podmínka, kterou při koupi každý ví. Mrzí mě vaše špatná zkušenost, nicméně z dob, kdy jsem Cisco a Meraki prodával, tak všichni zákazníci, kteří zvolili Meraki byli vesměs spokojení.

Tím bych poprosil taky o ukončení diskuze. Téma jsem založil, protože chci prodat, ne diskutovat o tom, jestli je filozofie Meraki dobrá či špatná.  :)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #8 kdy: 17. 10. 2020, 22:09:55 »
Premyslim kdo jako muze byt cilovka pro sitove zarizeni ktere bez internetu nebude fungovat a jeste vas bude vydirat licenci kterou si musite obnovovat. Tohle vymyslet chtelo kila koksu...  vzdyt je to parametrove zcela obycejny hardware, a ten router za skoro 20K... kdyz i predrazeny turris to udela lip, levneji a bez nutnosti licenci. Achjo..

Flashnete tam OpenWRT a mozna to za litr prodate.. (na ebay je cena 100e per device, ale zda se ze je to neprodejne).   

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #9 kdy: 19. 10. 2020, 11:57:04 »
Premyslim kdo jako muze byt cilovka pro sitove zarizeni ktere bez internetu nebude fungovat a
(...)
ze je to neprodejne).

Tak já si use-case představit dokážu, pokud výpadek konektivity znamená jen to, že z místní sítě nejdou změnit nastavení, ale jinak to běžný provoz obsluhuje dál. Napadá mě rozsáhlá síť poboček, na nichž se nacházejí jen pracovníci kteří ohledně správy sítě nic neumí a (ve vztahu k počtu poboček a zařízení) malý počet správců je jen na centrále nebo v servisní firmě. Tedy ITaaS, přičemž to zaplatí zákazník v paušálu, jehož cena je díky SLAčkům vysoká, ALE pořád mu to za to stojí. Takoví správci totiž nemají čas se crcat s tím, aby všechno nastavovali ručně; nahrnou do toho šablony, doladí detaily, a zákazníkovi to pošlou poštou, ten to připojí, a když si vymyslí nějakou úpravu, tak mu ji na dálku udělají přes cloudové rozhraní, místo aby řešili jestli se tam VPNkou vůbec dobouchají, protože provider na trase něco změnil a celý to rozbil.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #10 kdy: 19. 10. 2020, 12:34:48 »
Dle mě je to zajímavý pokus Cisco o outsourcing sítě, který může fungovat a evidentně to cílovku má. Dneska se outsourcuje všechno a hodně firem nemá volných 50 000 měsíčně na zaplacení průměrného IT správce nebo dokonce 2.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #11 kdy: 19. 10. 2020, 15:45:16 »
No já ten use-case vidím na nějakej korporát, kde to frajírci manažeři prosadili, jelikož cloud je strašně cool. A samozřejmě se to zdůvodní tím že se (nějak) ušetří. No a jak to v takových korporátech chodí, tak "po mě potopa" - tzn že bude za X let (dle licence) potřeba znovu dost významná "investice", to už se neřeší - většina těch managerů cop to rozhodli tam už buď nebude, nebo se k tomu nijak nebude hlásit. No a za těch X let si nějaký další manager zase "udělá jméno" na tom, že se bude přecházet na něco normálního a díky tomu že se ušetří.


Na správu sítě snad není potřeba IT na plný úvazek ne? To copak neexistuje nějaká firma co by se vzdáleně třeba starala o sítě?

NA druhou stranu - tohle stejně není řešení na klíč! Samozřejmě nějak to funguje, konfigurace bude určitě jednoduchá, firmware se sám updatuje atd, ale přece i tak je potřeba mít na to nějakýho člověka (ať už interního, tak externího) co se o to bude starat. Ať už co se týká změny konfigurace, tak věcí typu nějakýmu APčku odejde zdroj, vykopne se kábl, špatnej kábl.. Takže ve výsledku mít nějakou smlouvu s IT firmou co by se o tu síť starala mi přijde že bude výhodnější, než hodit jednomu přetíženýmu ITčkářovi co se stará o notebooky politý kafem ještě správu sítě (ikdyž hodně zjednodušenou).

No prostě ta filozofie mi přijde totálně na hlavu - chápu že v dnešní době by rády firmy nevlastnily ani propisky (viz kopírky kde platí fixně cenu za stránku, to stejný s kávovarama atd), ale tohle je takovej kočkopes - koupí se drahý zařízení (tzn počáteční investice jak prase) + provozní náklady jak prase)

S OpenWRT by to mohlo být dobrý zařízení - do něčeho se dá nahrát. Přecejenom hardware to bude slušnej. Ale jako zase ruku na srdce, to už si raděj koupím nějakej Mikrotik nebo UBNT než s tím šaškovat + samozřejmě by to člověk musel koupit hodně levně (například z nějaký firmy kde jim došly nervy platit za licence a prakticky to vyhazujou do popelnice). Samozřejmě tím OpenWRT člověk přijde o 90% funkcí, kvůli kterým by si to prvotně někdo koupil...
« Poslední změna: 19. 10. 2020, 15:51:52 od czAtlantis »

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #12 kdy: 19. 10. 2020, 16:56:07 »
Cenu to ma podobnou oproti jinym sd-wan resenim. V tom korporatu o kterem mluvis stejne budou platit za 3 nebo 5 let znovu za support. Zvlast v dnesni dobe NGFW firewallu u kterych platite taky za vsemozne licence a firewall bez nich taky nedava moc smysl. Zde je akorat support + licence v jednom. Listprice mx64 je 600usd + 600 licence na 3 roky. Slevy jsou kolem 50% a to mi neprijde tak hrozna castka.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #13 kdy: 19. 10. 2020, 22:39:08 »
No já ten use-case vidím na nějakej korporát, kde to frajírci manažeři prosadili, jelikož cloud je strašně cool. A samozřejmě se to zdůvodní tím že se (nějak) ušetří. No a jak to v takových korporátech chodí, tak "po mě potopa" - tzn že bude za X let (dle licence) potřeba znovu dost významná "investice", to už se neřeší - většina těch managerů cop to rozhodli tam už buď nebude, nebo se k tomu nijak nebude hlásit. No a za těch X let si nějaký další manager zase "udělá jméno" na tom, že se bude přecházet na něco normálního a díky tomu že se ušetří.


Na správu sítě snad není potřeba IT na plný úvazek ne? To copak neexistuje nějaká firma co by se vzdáleně třeba starala o sítě?

NA druhou stranu - tohle stejně není řešení na klíč! Samozřejmě nějak to funguje, konfigurace bude určitě jednoduchá, firmware se sám updatuje atd, ale přece i tak je potřeba mít na to nějakýho člověka (ať už interního, tak externího) co se o to bude starat. Ať už co se týká změny konfigurace, tak věcí typu nějakýmu APčku odejde zdroj, vykopne se kábl, špatnej kábl.. Takže ve výsledku mít nějakou smlouvu s IT firmou co by se o tu síť starala mi přijde že bude výhodnější, než hodit jednomu přetíženýmu ITčkářovi co se stará o notebooky politý kafem ještě správu sítě (ikdyž hodně zjednodušenou).

No prostě ta filozofie mi přijde totálně na hlavu - chápu že v dnešní době by rády firmy nevlastnily ani propisky (viz kopírky kde platí fixně cenu za stránku, to stejný s kávovarama atd), ale tohle je takovej kočkopes - koupí se drahý zařízení (tzn počáteční investice jak prase) + provozní náklady jak prase)

S OpenWRT by to mohlo být dobrý zařízení - do něčeho se dá nahrát. Přecejenom hardware to bude slušnej. Ale jako zase ruku na srdce, to už si raděj koupím nějakej Mikrotik nebo UBNT než s tím šaškovat + samozřejmě by to člověk musel koupit hodně levně (například z nějaký firmy kde jim došly nervy platit za licence a prakticky to vyhazujou do popelnice). Samozřejmě tím OpenWRT člověk přijde o 90% funkcí, kvůli kterým by si to prvotně někdo koupil...

Tak nevím, jestli na TAKHLE omezeneckej pohled na svět je nějaká škola, nebo jestli je na to potřeba nějakej konkrétní talent a dlouholetej trénink.
Nikdo netvrdí, že to kupuje ten koncák. Koupí si to ta ITaaS firma, která tu cenu v čase koncákovi rozloží do paušálu včetně SLAček, takže koncáka vůbec nemusí zajímat, jaký zařízení mu tam daj, jakou na něj mají záruku, jak dlouho jim vydrží, a kolik správců se o to stará. Jim jen každej měsíc / kvartál / rok přijde faktura.
Stejně tak to, že tobě něco nějak přijde, aniž by sis to spočítal, je jen tvůj problém, a když ho nemáš podepřenej číslama, akorát znova prokazuješ, že jseš omezenec neschopnej myslet mimo svoji útulnou krabici.

Re:Prodám zařízení Meraki
« Odpověď #14 kdy: 19. 10. 2020, 23:38:09 »
Dělal jsem v korporátu a myslím že mám vcelku dobrej náhled do toho jak to tam funguje s logikou rozhodování...

Nevěřím tomu, že si tohle řešní koupí nějaká ta firma co dělá řešení na klíč pro koncáka. Jednoduše proto, že ta firma má prostě měsíčně/ročně nějakej profit. A bude se ho snažit mít co největší (logický že...). No a bylo by dost na hlavu, kdyby si z toho jejího profitu ještě chtěla platit licence tady na ty krámy (a aby to nebylo pro koncáka astronomicky drahý). Jako asi dobrý za nějakej core router/firewall...Ale jako sakra platit za KAŽDÝ BLBÝ AP? A ještě takový dost hrozný ceny (když už sám ten HW je pekelně drahej)? To je dost šílený...

Jako cílovku vidím spíš právě ten korporát co se snaží "ušetřit" na správě IT (tzn místo nějaké firmy to bude chtít hodit na místní IT oddělení) a rozhodně si to "dělat sám" tímhle řešením - např že všechny tyhle zařízení se přes ten cloud budou spravovat z headquarters z USA ve všech pobočkách na zemi. No a moc se nepřemýšlí dopředu jak bude potřeba dokupovat licence a že vlastně stejně tam bude potřeba nějaká další administrace bez ohledu na ten cloud (jak jsem psal - řešit problémy stylu vadnej zdroj, povytaženej kábl atd)