Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem

smaza

Ahoj, nemáte někdo osobní zkušenost s TČ s plošným kolektorem na zahradě? Zajímá mě hlavně vliv kolektoru na vegetaci (trávu nad podrubím, stromy v okolí), jak jste s touto technologií spokojeni a zda-li byste se pro ni rozhodli znovu. Děkuji.


Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #1 kdy: 21. 09. 2020, 11:46:18 »
Vím, o místě, kde je roztažen na zahradě pod trávníkem, na trávě to poznat není.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #2 kdy: 21. 09. 2020, 12:19:56 »
Skusenosti este nemam, ale predpokladam, ze dost zavisi od dimenzovania a hlbky. Konkretne u nas sme skoncili na 2 krat ~100m colovej hadice v hlbke 170cm vo vykope sirokom 60 cm v style "po jednej strane tam a po druhej naspat". Odporucam zamysliet sa nad moznymi buducimi terennimi upravami a hadicu zakopat radsej o "par centi" hlbsie.

PS: Info od architekta/dodavatelov mam taku, ze mozno trapa zazelena o par dni neskor a stromy aj tak hadicu obrastu...

Hyp

Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #3 kdy: 21. 09. 2020, 16:41:47 »
Já mám voda vzduch a naprostá spokojenost. Myslím si, že je potřeba zohlednit jednak zahrada(kolik máš k dispozici), případně jestli tam budeš chtít něco pěstovat/stavět a s ohledem na cenu, zda se jedná o mětro/vesnici. Dál bych zohlednil nadmořskou výšku, resp. průměrné teploty v dané lokalitě.  Když jsem vše zvažoval (vrt/vzduch/země), tak v mi v nížině a městě bylo doporučeno toto, a jsem spokojen

Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #4 kdy: 21. 09. 2020, 23:52:02 »
Velmi důležitá věc - jaké je podloží? Rozbijet skalu se nemusi vyplacet.
 A hlavně nedělat to samé jako šikula chalupar co si natáhl 20 cm od vodovodního potrubí.


Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2023, 11:55:11 »
Já mám voda vzduch a naprostá spokojenost. Myslím si, že je potřeba zohlednit jednak zahrada(kolik máš k dispozici), případně jestli tam budeš chtít něco pěstovat/stavět a s ohledem na cenu, zda se jedná o mětro/vesnici. Dál bych zohlednil nadmořskou výšku, resp. průměrné teploty v dané lokalitě.  Když jsem vše zvažoval (vrt/vzduch/země), tak v mi v nížině a městě bylo doporučeno toto, a jsem spokojen

Vy máte spíš běžné čerpadlo vzduch/voda, ne? To pořadí je důležité, teplo ze spodní vody do vzduchu předpokládám nečerpáte. V nížině, kde je většinu roku teplo je to nejlevnější řešení a kromě hluku a toho, že vypadá hnusně jako všechna tepelná čerpadla vzduch/voda (což vzhledem k tomu, jaké hrůzy se dnes staví je tak nějak jedno) asi nemá zásadní nevýhody.

Teplo z plošného zemního kolektoru je na vybudování zdroje rozhodně o dost levnější než teplo z vrtu. Poměr k voda/voda neznám, ale to mi přijde jako naprostej humus z ekologického hlediska, protože tahá spodní vodu a pumpuje ji někam do kanalizace nebo v lepším případě do trativodu. Naštěstí se moc nepoužívá.

Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2023, 12:01:16 »
Je důležité si uvědomit, že plošný kolektor využívá energii slunce a nevytváří žádné emise.

Které tepelné čerpadlo nevyužívá energii ze slunce a které vytváří emise? Ostatně energii ze slunce využívám i když pálím dřevo nebo pelety. A kdyby se to vzalo hezky demagogicky, jiná energie než z jaderného rozpadu, ze slunce (tedy z jaderné fúze), z kosmického záření nebo geotermální na zemi tak nějak moc k dispozici z logiky věci není. Emisně je to ostatně taky neutrální a v případě pelet je spalování dost dokonalé i když tedy někteří tro(t)llové obtěžují s teoretickou produkcí prachu.

Jako pravda, když začne víc mrznout, je vzduch/voda spíš elektrické topení. To zemním kolektorům nehrozí, pokud jsou dostatečně hluboko.

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tepelné čerpadlo zěme-voda, zkušenosti s plošným kolektorem
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2023, 12:11:20 »
Řešíte 2,5 roku mrtvé vlákno. Původní tazatel si to určitě už nějak vyřešil.