Modem Compal od UPC, jiné varianty?

Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« kdy: 20. 09. 2020, 20:44:04 »
Ahoj všem  :)

Rád bych zde požádal o radu v oblasti, kde se téměř neorientuju, resp. zcela amatérsky.

Bydlím na Praze 10 a mám připojení internetu od UPC (Vodafone). Mám od nich pronajatý modem Compal, zaplacený nejvyšší datový tarif a jsem připojený přes lan kabel. Již nějakou dobu řeším problémy s připojením - vysoký jitter a dokonce i ztrátu paketů. Dělal jsem si spoustu měření různými aplikacemi. Nahlásil jsem to jako závadu na technickou podporu UPC, poslali mi sem technika, kterému jsem svoje měření ukázal, on to tu prozkoumal a přišel na to, že je vadný rozvod z chodby domu do mého bytu, přiznal, že je závada na jejich straně. Dále mi řekl, abych si zajistil svolení vlastníka domu a že UPC na jejich náklady provede výměnu rozvodu z chodby do mého bytu. Dokonce se mi povedlo s technickou podporou UPC domluvit, že pro ten úkon můžu dodat vlastní koaxiální kabel (samozřejmě s podmínkou impendace 75 ohm). Vybral jsem tento: https://www.conrad.cz/p/bkl-electronic-806009-koaxialni-kabel-vnejsi-820-mm-75-ohm-120-db-bila-metrove-zbozi-602246 Teď už teda jenom čekám na technika.

Svou pozornost jsem teď ale zaměřil na modem a při brouzdání jsem zjistil, že s modemem Compal mají potíže spousty uživatelů a hlavně, že má mít potíže s výpadky a latencí, v důsledku použitého chipsetu od Intelu. Jednou jsem zkoušel porovnávat ping u mě doma a pak u bratra, který má taky UPC, taky připojen lan kabelem, ale má starší typ modemu a byl tam významný rozdíl, zhruba 7 ms v jeho prospěch. Vím, že část toho rozdílu může připadat na jinou vzdálenost od ústředny a jinou vytíženost v lokalitách, ale i tak.

Takže jakmile bude závada na rozvodech vyřešena, nabízí se tyto další otázky:

1) Je možnost použít jiný typ modemu, třeba starší Technicolor TC7200, nebo nějaké Cisco? O rychlost stahování (ať už přes kabel, nebo Wifi) mi vůbec nejde, prioritou je nízký ping a jitter. Mohla by tahle výměna pro mě mít přínos?
2) Dá se koupit nějaký jiný nový modem s koaxiální přípojkou, který by byl lepší než Compal, v otázce toho pingu a jitteru? Zkoušel jsem hledat v Alze, CZC apod. ale modemy s koaxiální přípojkou jsem téměř nenašel a hlavně se v tom nevyznám.
3) Má smysl, až bude vyřešena výměna rozvodu a případně výměna modemu, uvažovat o přechod na "firemní" tarif u UPC? Pokud se nepletu, tak by snad neměl být agegován, nebo alespoň méně, než ty standardní tarify. Mohlo by mi to z hlediska pingu / jitteru nějak pomoci?

Díky předem za shovívavost  :D


Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #1 kdy: 20. 09. 2020, 20:56:36 »
1) uz ne, jen Compal nebo Vodafone Station; driv slo pouzit jine modemy pro tarify do rychlosti 300 Mbit/s (Ubee, Cisco)
2) koupit se da, ale UPC ho k siti nepripoji. Pripoji jen schvalena zarizeni.
3) realne ma smysl uvazovat o firemnim tarifu jen pokud potrebujete statickou verejnou IPv4 adresu, coz je sluzba, ktera se uz k domacim tarifum objednat neda, nebo pokud potrebujete vyssi rychlost uploadu, nez nabizi domaci pripojky. Na agregaci to vliv nema a vysoky ping/jitter zpusobuje Compal, ne zvolena sluzba.

Prakticky: neduhy Compalu vyresi jen Vodafone Station v rezimu bridge, ale ten cesky UPC/Vodafone jeste neumi. Je to takova smutna situace.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #2 kdy: 20. 09. 2020, 22:03:53 »
Nějak jsem nepochopil k čemu dávat vlastní kabel, když až po účastnickou zásuvku je celé vedení majetkem Vodafone a nějaký krátký spoj takovým kabelem nemá naprosto žádný efekt v porovnání třeba s podstatně levnějším a min. stejně kvalitním Beldenem H125.

Compal od Vodafone je normálně použitelný a občas popisované neduhy jsou zveličovány. Je sice pravda, že při veřejné IPv4 nelze mít IPv6, ale to není zase taková hrůza. Jinak ping pod 10 ms není problém, klidně i kolem 6 ms.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #3 kdy: 21. 09. 2020, 00:37:27 »
Možno by stálo za to pozrieť sa, aké máte v Čechách rozdiely medzi residential a biznis programami.

V slovenskom UPC, keď porovnám residential a biznis, tak pri cca porovnateľných programoch (600/30 vs 500/50) za rozdiel v cene 2 eurá (pozor, biznis má modem v cene, residential ako extra poplatok) dostanem o niečo nižší download, o niečo vyšší upload, statickú IPv4, žiadny IPv6 a hlavne iný modem: Hitron CGNV4. Rovno v bridge mode.

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #4 kdy: 21. 09. 2020, 10:43:34 »
Tak u nás je to tak
  • Rozdíly v modemech nejsou
  • Rozdíly v pevné IPv4 adrese jsem psal (u domácí přípojky nelze)
  • Žádná IPv6
Rozdíly v cenách a rychlostech (rezident vs. podnikatel, u podnikatele vč. DPH, v obou případech včetně pronájmu modemu):
  • 150/10 za 529 vs. 150/30 za 629 Kč
  • 300/20 za 629 vs. 350/40 za 729 Kč
  • 500/30 za 929 vs. 500/50 za 1029 Kč
  • 100/50 za 999 vs. 1000/50 za 1099 Kč

Teoreticky by tam mohla být lepší garance rychlosti (ve specifikaci služeb píšou cosi o 95 % garanci rychlosti).

K tomu dřív jako bonus byla nevypověditelnost smlouvy (dneska už je to možná jinak, dlouho jsem podmínky pro podnikatele nezkoumal).

Ceníky:


Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #5 kdy: 21. 09. 2020, 22:13:03 »
Nějak jsem nepochopil k čemu dávat vlastní kabel, když až po účastnickou zásuvku je celé vedení majetkem Vodafone a nějaký krátký spoj takovým kabelem nemá naprosto žádný efekt v porovnání třeba s podstatně levnějším a min. stejně kvalitním Beldenem H125.

Compal od Vodafone je normálně použitelný a občas popisované neduhy jsou zveličovány. Je sice pravda, že při veřejné IPv4 nelze mít IPv6, ale to není zase taková hrůza. Jinak ping pod 10 ms není problém, klidně i kolem 6 ms.

Vlastní kabel jsem chtěl proto, že jsem měl za to, že se dá sehnat kvalitnější, než ty běžně používané Vodafone. Vím, že rozvod je v jejich majetku a že se jedná jen o malou část trasy. Nechám si ještě říct názor technika na ten zakoupený kabel, případně ho vrátím / nechám si ho.

Možno by stálo za to pozrieť sa, aké máte v Čechách rozdiely medzi residential a biznis programami.

V slovenskom UPC, keď porovnám residential a biznis, tak pri cca porovnateľných programoch (600/30 vs 500/50) za rozdiel v cene 2 eurá (pozor, biznis má modem v cene, residential ako extra poplatok) dostanem o niečo nižší download, o niečo vyšší upload, statickú IPv4, žiadny IPv6 a hlavne iný modem: Hitron CGNV4. Rovno v bridge mode.

Tohle je zajímavá informace. Zkusím se poté opravě toho rozvodu zeptat na Vodafone na ten "business" a jaké tam poskytují modemy. Pokud by tam byla možnost jiných modemů, tak by se tím elegantně vyřešily neduhy Compalu.

Jinak, mohli byste mi prosím ještě nějak zjednodušeně vysvětlit, v čem je přínos brigde modu u modemu, případně té IPv4 adresy? Z pohledu pingu / jitteru / stability připojení.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #6 kdy: 22. 09. 2020, 07:51:29 »
Home má úplně stejné modemy jako Business.

Režim bridge zajišťuje, že modem funguje pouze jako modem a nikoliv jako router s NAT. Přičemž router si pak dá člověk vlastní a s podstatně většími možnostmi, než jaké má ten Compal, pokud by byl sám používán jako router.

Výhoda IPv4 je v tom, že lze provozovat služby, které jsou pak uživatelsky snadno dostupné odkukoliv na světě, např. FTP, Vzdálená plocha, volání na IP adresu apod. Je ovšem žádoucí, aby ta IPv4 byla fixní, což lze akorát u Business.

.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #7 kdy: 22. 09. 2020, 07:53:11 »
"Z pohledu pingu / jitteru / stability připojení" asi nebude rozdíl žádný.

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #8 kdy: 24. 09. 2020, 19:56:10 »
Tak to jste me nepotesili.  :o A ti domaci uzivatele UPC co uz rezim bridge maji a maji pevnou IPv4, tak ti dopadnou jak? Mam pocitat, ze se mi zacne po restartech menit a nebo az prejdu pripadne pod novou smlouvu?

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #9 kdy: 24. 09. 2020, 20:36:21 »
Tak to jste me nepotesili.  :o A ti domaci uzivatele UPC co uz rezim bridge maji a maji pevnou IPv4, tak ti dopadnou jak? Mam pocitat, ze se mi zacne po restartech menit a nebo az prejdu pripadne pod novou smlouvu?

Mně v Brně měnili modem asi před třemi měsíci, vyfasoval jsem velikou černou pikslu s označením CBN CH7465VF, což je ten Compal - dá se ale přepnout do módu bridge (provozuji jej tak).
V režimu směrovač/NAT zajišťuje (podle popisu) zákazníkům absolutní nirvánu, například je zbavuje starosti, jakou adresu interní sítě si mají nastavit - resp. mohou si zvolit jakou chtějí, pokud to bude 192.168.0.0/24. Konfigurační možností jsou spartánské, což nemusí být špatně, ovšem tady je to snad až extrém.
Dost bohatá diskuse je tady: https://www.upczone.cz/topic/38496-nov%C3%BD-wifi-modem-compal/

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #10 kdy: 25. 09. 2020, 08:28:36 »
Myslím si, že v tomto prípade to nebude modemom ale tým vedením. Mám od UPC Compal 7465 (biely) a mám ping 6ms a jitter 2ms (modem je v router móde, mám dynamickú verejnú IPv4 adresu bez podpory IPv6).
http://upcslovakia.speedtestcustom.com/result/e199ed40-fef7-11ea-9a09-edfb21965713

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #11 kdy: 25. 09. 2020, 09:53:49 »
Tak to jste me nepotesili.  :o A ti domaci uzivatele UPC co uz rezim bridge maji a maji pevnou IPv4, tak ti dopadnou jak? Mam pocitat, ze se mi zacne po restartech menit a nebo az prejdu pripadne pod novou smlouvu?
Home tarify s fixní IPv4 musí být dost prehistorické, jinak je IPv4 vždy dynamická. Sice se nemusela dlouhé roky měnit, ale nikdy nebyla garantovaná jako pevná. To lze u Business, takže řešením je přejít na toto.

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #12 kdy: 25. 09. 2020, 21:28:24 »
Ahoj všem  :)

Rád bych zde požádal o radu v oblasti, kde se téměř neorientuju, resp. zcela amatérsky.

Bydlím na Praze 10 a mám připojení internetu od UPC (Vodafone). Mám od nich pronajatý modem Compal, zaplacený nejvyšší datový tarif a jsem připojený přes lan kabel. Již nějakou dobu řeším problémy s připojením - vysoký jitter a dokonce i ztrátu paketů. Dělal jsem si spoustu měření různými aplikacemi. Nahlásil jsem to jako závadu na technickou podporu UPC, poslali mi sem technika, kterému jsem svoje měření ukázal, on to tu prozkoumal a přišel na to, že je vadný rozvod z chodby domu do mého bytu, přiznal, že je závada na jejich straně. Dále mi řekl, abych si zajistil svolení vlastníka domu a že UPC na jejich náklady provede výměnu rozvodu z chodby do mého bytu. Dokonce se mi povedlo s technickou podporou UPC domluvit, že pro ten úkon můžu dodat vlastní koaxiální kabel (samozřejmě s podmínkou impendace 75 ohm). Vybral jsem tento: https://www.conrad.cz/p/bkl-electronic-806009-koaxialni-kabel-vnejsi-820-mm-75-ohm-120-db-bila-metrove-zbozi-602246 Teď už teda jenom čekám na technika.

Svou pozornost jsem teď ale zaměřil na modem a při brouzdání jsem zjistil, že s modemem Compal mají potíže spousty uživatelů a hlavně, že má mít potíže s výpadky a latencí, v důsledku použitého chipsetu od Intelu. Jednou jsem zkoušel porovnávat ping u mě doma a pak u bratra, který má taky UPC, taky připojen lan kabelem, ale má starší typ modemu a byl tam významný rozdíl, zhruba 7 ms v jeho prospěch. Vím, že část toho rozdílu může připadat na jinou vzdálenost od ústředny a jinou vytíženost v lokalitách, ale i tak.

Takže jakmile bude závada na rozvodech vyřešena, nabízí se tyto další otázky:

1) Je možnost použít jiný typ modemu, třeba starší Technicolor TC7200, nebo nějaké Cisco? O rychlost stahování (ať už přes kabel, nebo Wifi) mi vůbec nejde, prioritou je nízký ping a jitter. Mohla by tahle výměna pro mě mít přínos?
2) Dá se koupit nějaký jiný nový modem s koaxiální přípojkou, který by byl lepší než Compal, v otázce toho pingu a jitteru? Zkoušel jsem hledat v Alze, CZC apod. ale modemy s koaxiální přípojkou jsem téměř nenašel a hlavně se v tom nevyznám.
3) Má smysl, až bude vyřešena výměna rozvodu a případně výměna modemu, uvažovat o přechod na "firemní" tarif u UPC? Pokud se nepletu, tak by snad neměl být agegován, nebo alespoň méně, než ty standardní tarify. Mohlo by mi to z hlediska pingu / jitteru nějak pomoci?

Díky předem za shovívavost  :D
Moc tomu nerozumím, proč řešíš ping a jitter ? Ztráta paketů je záležitost protokolu, ne uživatele. Nejedou ti filmy, laguje videokonference , nebo co jiného?
Pokud to neruší uživatelský komfort, asi bych to nechal plavat. Bez ironie
« Poslední změna: 25. 09. 2020, 21:32:17 od FKoudelka »

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #13 kdy: 30. 09. 2020, 00:43:55 »
Ahoj všem  :)

Rád bych zde požádal o radu v oblasti, kde se téměř neorientuju, resp. zcela amatérsky.

Bydlím na Praze 10 a mám připojení internetu od UPC (Vodafone). Mám od nich pronajatý modem Compal, zaplacený nejvyšší datový tarif a jsem připojený přes lan kabel. Již nějakou dobu řeším problémy s připojením - vysoký jitter a dokonce i ztrátu paketů. Dělal jsem si spoustu měření různými aplikacemi. Nahlásil jsem to jako závadu na technickou podporu UPC, poslali mi sem technika, kterému jsem svoje měření ukázal, on to tu prozkoumal a přišel na to, že je vadný rozvod z chodby domu do mého bytu, přiznal, že je závada na jejich straně. Dále mi řekl, abych si zajistil svolení vlastníka domu a že UPC na jejich náklady provede výměnu rozvodu z chodby do mého bytu. Dokonce se mi povedlo s technickou podporou UPC domluvit, že pro ten úkon můžu dodat vlastní koaxiální kabel (samozřejmě s podmínkou impendace 75 ohm). Vybral jsem tento: https://www.conrad.cz/p/bkl-electronic-806009-koaxialni-kabel-vnejsi-820-mm-75-ohm-120-db-bila-metrove-zbozi-602246 Teď už teda jenom čekám na technika.

Svou pozornost jsem teď ale zaměřil na modem a při brouzdání jsem zjistil, že s modemem Compal mají potíže spousty uživatelů a hlavně, že má mít potíže s výpadky a latencí, v důsledku použitého chipsetu od Intelu. Jednou jsem zkoušel porovnávat ping u mě doma a pak u bratra, který má taky UPC, taky připojen lan kabelem, ale má starší typ modemu a byl tam významný rozdíl, zhruba 7 ms v jeho prospěch. Vím, že část toho rozdílu může připadat na jinou vzdálenost od ústředny a jinou vytíženost v lokalitách, ale i tak.

Takže jakmile bude závada na rozvodech vyřešena, nabízí se tyto další otázky:

1) Je možnost použít jiný typ modemu, třeba starší Technicolor TC7200, nebo nějaké Cisco? O rychlost stahování (ať už přes kabel, nebo Wifi) mi vůbec nejde, prioritou je nízký ping a jitter. Mohla by tahle výměna pro mě mít přínos?
2) Dá se koupit nějaký jiný nový modem s koaxiální přípojkou, který by byl lepší než Compal, v otázce toho pingu a jitteru? Zkoušel jsem hledat v Alze, CZC apod. ale modemy s koaxiální přípojkou jsem téměř nenašel a hlavně se v tom nevyznám.
3) Má smysl, až bude vyřešena výměna rozvodu a případně výměna modemu, uvažovat o přechod na "firemní" tarif u UPC? Pokud se nepletu, tak by snad neměl být agegován, nebo alespoň méně, než ty standardní tarify. Mohlo by mi to z hlediska pingu / jitteru nějak pomoci?

Díky předem za shovívavost  :D
Moc tomu nerozumím, proč řešíš ping a jitter ? Ztráta paketů je záležitost protokolu, ne uživatele. Nejedou ti filmy, laguje videokonference , nebo co jiného?
Pokud to neruší uživatelský komfort, asi bych to nechal plavat. Bez ironie

Řeším to proto, že mi to nejen ruší uživatelský komfort, ale je to zcela nepoužitelné. Hraju kompetitivně akční hru a když si v cmd pingnu server na kterém hraju, tak to vypadá třeba takhle:

17ms, 18ms, 19ms, 18ms, 18ms, 18ms, 17ms, 16ms, 158ms, 24ms, 75ms, 18ms, 18ms, 18ms, 20ms, 19ms, 20ms, 121ms, 16ms, 26ms, 18ms, 56ms, 18ms, atd.

Pokud by šlo o samotný vyšší ping, tak mi to až tak nevadí, ale mnohem horší jsou ty "lag spikes" a ten vysoký rozptyl toho jitteru. Hra je pak reaguje s různou rychlostí a je neplynulá. Je to sakra poznat, zkoušel jsem hrát u bráchy který má také UPC ale starý modem Cisco a je to nebe a dudy.

To si to pak můžu dát přes Wifi a budu na tom stejně...

Re:Modem Compal od UPC, jiné varianty?
« Odpověď #14 kdy: 30. 09. 2020, 01:09:43 »
Home má úplně stejné modemy jako Business.

Režim bridge zajišťuje, že modem funguje pouze jako modem a nikoliv jako router s NAT. Přičemž router si pak dá člověk vlastní a s podstatně většími možnostmi, než jaké má ten Compal, pokud by byl sám používán jako router.

Výhoda IPv4 je v tom, že lze provozovat služby, které jsou pak uživatelsky snadno dostupné odkukoliv na světě, např. FTP, Vzdálená plocha, volání na IP adresu apod. Je ovšem žádoucí, aby ta IPv4 byla fixní, což lze akorát u Business.

Ještě dotaz k tomuto - dá se ten Compal přepnout do toho bridge modu? Pokud by to Vodafone umožnilo a já si pořídil nějaký kvalitní router, vyřešilo by to neduhy Compalu?