Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« kdy: 19. 09. 2020, 00:01:28 »
Riesim v novostavbe zabezpecovacku a uvazujem nad jablotron. 4 pirka, 2 zaplavove senzory, 1x vonkajsia sirena, 1x vnutorna sirena, detektor dymu/plynu. Jablotron mi vychadza ako najlepsi. Ma niekto skusenosti? Co ma hlavne aj zaujima, v pripade poistenia nehnutelnosti, berie sa do uvahy aj alarm a tym vyhodnejsia/lacnejsia poistka? Takisto mi napadlo, urobit si vlastne domace riesenie. Ma to niekto aj takto? Dik
« Poslední změna: 20. 09. 2020, 18:33:18 od Petr Krčmář »


Re:Alarm - Jablotron alebo vlastne riesenie
« Odpověď #1 kdy: 19. 09. 2020, 07:52:17 »
Pokud uvažujete o pojistce, je Vám k prdu, když to nenainstaluje odborná firma. Tím bych začal.
Jablotron není špatný, ale má své chyby. Dlouholetou dobrou zkušenost mám s Tecnoalarm (Italové).

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastne riesenie
« Odpověď #2 kdy: 19. 09. 2020, 09:07:54 »
Riesim v novostavbe zabezpecovacku a uvazujem nad jablotron. 4 pirka, 2 zaplavove senzory, 1x vonkajsia sirena, 1x vnutorna sirena, detektor dymu/plynu. Jablotron mi vychadza ako najlepsi. Ma niekto skusenosti? Co ma hlavne aj zaujima, v pripade poistenia nehnutelnosti, berie sa do uvahy aj alarm a tym vyhodnejsia/lacnejsia poistka? Takisto mi napadlo, urobit si vlastne domace riesenie. Ma to niekto aj takto? Dik

Mám bezdrátový Jablotron včetně ostrahy. Garantují, že budou na místě do 20minut od události.

Instalovala mi to firma, sleva na pojistce v jednání.

Přidej si tam kouřová čidla do každé místnosti. Umí to třeba i v případě detekce kouře přes alarm vypnout rekuperaci atd.

Vnitřní sirénu bych asi ani nechtěl a venkovní bych dal na půdu. V případě události ji nebudou moct zacpat pěnou. Než se dostanou na půdu, tak to chvíli trvá.

X

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastne riesenie
« Odpověď #3 kdy: 19. 09. 2020, 09:27:35 »
Osobně pracuji s Jablotronem a s Galaxy od Honeywellu, s ostatními nemám přímé zkušenosti ale obecně je to všechno tak nějak na jedno brdo.

Shrnu to do přehledných bodů:

  • Pokud chceš pojistit nebo mít jistotu čehokoli, neřeš nic kolem toho stylem "samodomo"
  • Rozhodně chceš napojit na PCO - bez toho alarm prakticky nemá smysl. Tuším, že Jablotron má nějakou akci, že máš 3 měsíce střežení zdarma
  • Na (požárních) čidlech se nevyplácí šetřit. Sice je 99% lidí "nepoužije" ale když už to přijde tak chceš co nejdříve mít hasiče u baráku. Bacha ale na jejich umístění - nad krbem nebo nad sporákem to není ono :)
  • Na venkovní sirénu se vybodni - 99% času budeš akorát vysírat sousedy falešnými poplachy a pokud ti někdo bude vykrádat barák, tak soused ti ho bránit fakt nepůjde... Maximálně se otočí v posteli na druhý bok a řekne si, že "tomu hňupovi vod vedle ten krám zase řve". Venkovní siréna (byť na půdě) je móda z hlubokých devadesátek.
  • Jablotron má spoustu výhod i nevýhod, nicméně u nás vychází na rodinné domy vcelku rozumně co se týče poměru jednoduchosti instalace, jednoduchosti ovládání, možností a ceny. Veliká výhoda Jablotornu je, že jim vcelku dost dobře fungují ty bezdrátová čidla, takže nemusíš sekat dráty.
  • Bacha na konkrétní bezdrátová čidla od Jablo - některé nejsou uplně povedené (nic moc signál, nic moc výdrž baterky) a je dobré to probrat s někým, kdo se montážemi živí


JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alarm - Jablotron alebo vlastne riesenie
« Odpověď #4 kdy: 19. 09. 2020, 15:37:08 »
A da sa nakombinovat drat aj bezdrat? Ja uz mam nakablovane miestnosti. Ale detektory dymu mam len tam, kde je kotol. PCO myslite bezpecnostnu sluzbu, alebo ze viete pristupit na alarm z tabletu, cez tu bezpecnostnu SIM?
Co sa tej poistky tyka, zaujima ma skor rozdiel v plateni s a bez alaramu. Ak by to vychadzalo mesacne 5€ rozdiel, tak to asi nema vyznam


Re:Alarm - Jablotron alebo vlastne riesenie
« Odpověď #5 kdy: 19. 09. 2020, 21:37:28 »
Alarm Jabkotron mám, už druhý (teď z řady 100). Pojišťovny opravdu na samo-domo žádnou skevu nedají.
Před pultem centrální ochrany mám despekt: Když jsme alarm #2 pořizovali, dostali jsme ty 3 měsíce PCO + výjezdovky zdarma. Odjeli jsme k moři, a po cca. 36 hodinách se nám v 11 dopoledne alarm rozhoukal. Z dohledového střediska nám obratem volali, jestli to třeba nebylili příbuzní nebo jiný omyl - nikoliv, takže tam tedy posílají zásahovku. Přijela po 35-ti minutách (= k hovnu), zkontrolovali dům, zakódovali, odjeli. Další poplach kolem 23:00 téhož dne - přijeli rychle, ale neuměli použít jejich kód a vyvolali další 3 poplachy (sousedi nadšení) + v našem domě pobyli dalších 1 hodinu 40 minut (co tam dělali?, pak zablokovali a odjeli). Jablotron jako dodavatel služby (kontraktují si místní ostrahu "Kruh") na obou událostech nevidí nic špatného, logy jsem jim posílal. Tak jsem jejich dohled zrušil, o takovou "službu" nestojím.
---> Smysl má PCO se kterým máte smlouvu přímo, jsou motivovaní dělat svoji práci. PCO přes Jablotron funguje jak píši výše :(

X

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastne riesenie
« Odpověď #6 kdy: 19. 09. 2020, 22:56:10 »
A da sa nakombinovat drat aj bezdrat?
Ano dá. Jenom pokud toho budeš mít v tom alarmu víc, tak doporučuju dávat sběrnicové věci od pozice 121 dál, protože bezdrátové umí fungovat jenom na 1-120... Samozřejmě jde to přehazovat, ale je to poměrně opruz (při přehození ta periferie zapomene své nastavení, což třeba u klávesnice nepotěší).

Ale detektory dymu mam len tam, kde je kotol.
Osobně bych dal ještě minimálně do kuchyně. Já, jelikož jsem paraniok a mám se rád, tak dávám ještě do míst, kde nechávám běžet nějakou techniku - třeba pračka, pracovna s PC apod... Ale to už je na tobě  :)

PCO myslite bezpecnostnu sluzbu, alebo ze viete pristupit na alarm z tabletu, cez tu bezpecnostnu SIM?
PCO je Pult Centrální Ochrany. Tuším, že i na SK je to stejné ale obecně se jedná o nezávislou organizaci kde sedí šmudla a když je poplach, tak ti jednak volaj a když se nedovolají, tak vysílají človíčka, aby se šel na daný objek kouknout - jestli tam třeba nemáš vymlácená okna apod. Samozřejmě záleží na sjednané službě.
Jablotroní ústředna se dodává s jejich SIMkou a má pak svůj "cloud", skrz který jsi schopný ten alarm ovládat odkudkoli případně sledovat jeho stav. Plus do toho můžeš koukat z dálky i programem přes PC (J-link je tuším uživatelský a F-Link servisní/správcovský).


...
Holt máš dost smůlu - ale zvědavě se optám: proč jsi jim vůbec dával klíče od baráku? To by mě ani ve snu nenapadlo - vždy dostávají klíče jenom od pozemku s tím, že obejdou barák a zkontrolují okna/dveře. Dát cizímu člověku klíče k baráku, na to bych koule teda neměl.

Ale jinak nám střeží několik objektů (právě režimem popsaným výše) a zatím s nima problém nebyl - v posledních pěti letech teda. Dřív to bylo poněkud divoké, co jsem tak slyšel.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #7 kdy: 21. 09. 2020, 14:23:28 »
Viem, ze poistovna mi nebude brat do uvahy vlastnu verziu alarmu :D. Ja len tak ako hobby, ze by som si zostrojil. Mali ste tie alarmy montovane certifikovanym clovekom, alebo ste si to sami?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #8 kdy: 21. 09. 2020, 18:33:36 »
Kolik tak stoji zakladni PCO dohled v Praze?

X

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #9 kdy: 21. 09. 2020, 19:22:28 »
Viem, ze poistovna mi nebude brat do uvahy vlastnu verziu alarmu :D. Ja len tak ako hobby, ze by som si zostrojil. Mali ste tie alarmy montovane certifikovanym clovekom, alebo ste si to sami?
Hobby chápu, ale osobně doporučuji, aby sis bastlil raději domácí automatizaci než zabezpečovačku :-) U automatizace ti maximálně nebudou svítit světla nebo ti bude zima, zabezpečovačka je potenciálně něco, kde nechceš moc pokusničit.

Jinak já jsem si základní montáž nechal udělat od firmy (nechtělo se mi pobíhat po baráku s vrtačkou). Od té doby uplynul už nějaký čas a sám jsem si udělal školení takže se v tom teď můžu hrabat sám :-)

Kolik tak stoji zakladni PCO dohled v Praze?
Jablotron je od 480 korun/měsíc až po 890 za měsíc. Rozdíl je v tom, co poskytují a co platíš - v těch levnějších je každej jejich výjezd zpoplatněnej tak, aby se ti vyplatila ta dražší varianta :-D Nicméně jelikož nabízej 3 měsíce toho nejdražšího tarifu na test zadarmo (při koupi Jablotroní ústředny, samozřejmě), tak si můžeš docela dobře udělat představu o tom, jak často bys tam ty výjezdy potřeboval...

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2020, 17:50:55 »
Problém je v tom, že Jablotron si sám legálně nenainstaluješ. F-Link dodávají jen certifikovaným montážním firmám. Ke stažení je jen J-link a s tím to nenastavíš.

Doma máme J-100, napojeno na PCO místní bezpečnostní agentury. V autě je Jablotron a zapojeno na PCO Jablotronu.

Taky jsme odjeli na dovolenou, bývalý zaměstnanec agentury nám chodil krmit psy a dával kočce. Najednou večer nejdřív SMS, potom telefon z agentury, že došlo k poplachu v objektu. Tak jsme jim potvrdili, ať tam vyrazí. Za cca 10 minut další hovor, že hlídka je na místě, jsou pootevřené dveře, zajistili prostor kolem a čekají na PČR. Potom další telefon, že prošli barák a všechno v pořádku. Vrtalo mi to v hlavě, tak jsem volal tomu chlapovi, co ným chodil krmit. Ten prý zamknul a zakodóval.

Tak jsem se na dálku připojil na kamerový systém, prohlížím to... A vidím, že sice zavřel dveře, ale nezamknul. Přiběhla kočka, skočila na kliku, otevřela si a vlezla dovniř... Spustila poplach...

Takže potom bezpečnostní agentura, PČR a ten maník naháněli kočku, který se vůbec nechtělo ven...

X

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2020, 18:03:56 »
V podstatě pokud vím, tak nic si sám legálně nenainstaluješ - pokud to chceš připojit k PCO resp. chceš aby to bylo relevantní k pojištění majetku. Alarmy z Alibaby si sice nainstaluješ sám a možná i přesvědčíš PCO, aby ti je připojilo, ale pojišťovna s tebou velmi rychle vyběhne když přijde na lámání chleba a proplácení pojistek (chybějící certifikace a tak).

Na druhou stranu pokud fakt stojíš o to nainstalovat si to sám a nemůžeš bez toho bejt, tak ti nic nebrání udělat si tu Jablotroní certifikaci. Pak to budeš mít pod palcem celé od A do Z. Teď jsem na to koukal a to skolení stojí nějakých 900,- (musíš mít IČO). A sice jsem moc nepátral, ale předpokládám, že budou umět tohle školení udělat i online. Pokud IČO nemáš, tak buď musíš zapátrat v rodině nebo k tomu musíš připočítat ještě 1000,- za založení živnosti, ale to je holt už cena za to, když se člověk nudí a vymejšlí voloviny ;D

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2020, 18:26:55 »
Pokud chce připojení na PCO, tak to rozhodně nechat nainstalovat danou agenturu. Cena instalace není kdoví jak vysoká a zabrání se pozdějším dohadům, že "to instaloval nějakej nedouk" a proto vás vykradli a my jsme o tom nevěděli. Zodpovědnost za montáž, údržbzu a střežení nechat na jedné firmě.

Jediné, co je nepříjemné, že bez F-Linku a plných práv nejste schopen zablokovat ztracený ovladač, naučit ústřednu nový, naučit ji RFid...

X

Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #13 kdy: 23. 09. 2020, 18:34:08 »
RFID můžeš měnit i bez F-Linku - je to nastavení jednotlivého uživatele, že si smí změnit telefonní číslo/kód/RFID přes klávesnici. Musí to ale samozřejmě být (F-Linkem) povolené :)

Ztracený ovladač je smolík - bohužel Jablotron má ovladače/tlačítka vedené jako systémové periferie a ty jdou měnit jenom v servisním režimu (=F-Link). Pokud máš akčního technika, tak F-Linkem se dá připojit z dálky a víceméně ti ten ovladač může naučit na počkání (stačí mu poslat ten kód periferie, co je zezadu ovladače). To ale samozřejmě za předpokladu, že takový ovladač máš protože Jablotron ti pokud vím neprodá ani ten ovladač pokud nemáš to jejich školení.

Tohle je trochu oser, ale dá se s tím žít.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alarm - Jablotron alebo vlastné riešenie
« Odpověď #14 kdy: 23. 09. 2020, 21:40:10 »
IČO mam. No ak by som mal vlastne riesenie, tak samozrejme by som do poistky neuvadzal, ze mam alarm, co by znamenalo zvysenu cenu poistky pravdepodobne.