Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi

jano6

Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« kdy: 20. 08. 2020, 14:36:13 »
Zdravim,

Kupil som si Banana Pi BPI-P2 Maker. Podla specifikacie to vyzaduje zdroj:
Power source: Micro USB with 5 V/2 A or PoE
https://www.varia-store.com/en/produkt/84069-banana-pi-bpi-p2-maker-single-board-computer-without-emmc-wi-fi-and-bt.html

Rozumiem, ze by tom mal zvladnut aj ethernetovy kabel. Avsak pri volbe
napajacieho adaptera, je OK ak si zvolim 5V/2.5A, 5.1V/3A, alebo 5.25/4A? Taketo zdroje lahsie zohnat.

Diq.
« Poslední změna: 20. 08. 2020, 14:42:02 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #1 kdy: 20. 08. 2020, 15:40:45 »
5.25 už mi přijde trošku moc (leda že bys to změřil a ověřil, že při různých podmínkách to vlivem nepřesností při výrobě určitě nevyleze výš), pokud si můžeš vybrat, vzal bych 5.1, a to je lepší než 5, protože všudypřítomné úbytky. Jinak já používal na Raspberry Linksys 5V/2A https://www.softcom.cz/eshop/linksys-pa100-voip-products-5v-2a_d32659.html a bylo to v pohodě.

Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #2 kdy: 20. 08. 2020, 20:25:54 »
Regulátory na desce mají provozní Vmax 5.5 V (6.0 V absolutní Vmax), takže i trochu nad 5.25 to ještě snese :)

Mají to ale klasicky přímo propojený do onboard USB, HDMI a SPDIF, takže by to už nemuselo být v pohodě po zapojení méně tolerantních nebo "načatých" periferií.

Schéma BPI-P2 Zero, ze kterýho je Maker odvozen

Já obvykle napájení dělám ne přes MicroUSB kabely kdovíjaké kvality, ale průmyslovým 5V zdrojem (nějaký maličký MeanWell, potenciometrem ho nastavím na 5.1 V) zapojeným do headeru na desce. Vychází mi to i líp ergonomicky (z desky do boku nečumí 5cm konektor).

Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #3 kdy: 20. 08. 2020, 20:55:35 »
RPI3 s vystupom na HDMI a s pripojenymi 2 gamepadmi na 5V/2A zdroji casto ukazuje undervoltage, takze urcite by som isiel do toho 5.1V/3A zdroja.
Ten vyssie uvedeny Kristanov priemyselny MeanWell 5V/15W zdroj za tu cenu vyzera uplne luxusne.

Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #4 kdy: 20. 08. 2020, 22:25:59 »
Velký problém dělají při napájení přes USB kabely, je téměř nemožné najít nějaký, který by měl slušné průřezy. S tím Meanwellem by se to vyřešilo, pokud se skutečně ten Maker dá napájet z 2.54mm headerů.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #5 kdy: 20. 08. 2020, 22:45:16 »
Výborný kabely dělá třeba Ugreen. Mají official store na aliexpressu a s naprostou sokojeností používám už jen a pouze ty od nich. Cena je samozřejmě vyšší než něco noname, ale kvalita výrazně taky.

SPECZ

Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #6 kdy: 21. 08. 2020, 01:50:26 »
Ty výše linkovaný zdroje meanwell používám na několika stovkách kusů BPi, a nejsou s nima nejmenší problémy. Napájím to několik cm dlouhým USB kablíkem který je připojený dál ke zdroji 0,5 mm mědí. Chová se to slušně :-)
Jen tady na zdroji nastavuju o něco vyšší napětí, tuším 5,3V (nastavuju "od oka", regulačním trimrem zakroutím nadoraz doprava a pak ho o kousek vrátím).

ajne

  • ***
  • 196
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #7 kdy: 21. 08. 2020, 06:27:36 »
Výborný kabely dělá třeba Ugreen. Mají official store na aliexpressu a s naprostou sokojeností používám už jen a pouze ty od nich. Cena je samozřejmě vyšší než něco noname, ale kvalita výrazně taky.

Nechci dělat reklamu, ale náhodou jsem jednou objednal z Ali taky kabely od uGreen, a od té doby kupuju jen je. Nejsou ty nejlevnější, ale mám s nimi opravdu výborné zkušenosti - hlavně opletené vypadají a fungují skvěle. Jinak já mám RPi a tam jsem vždy jel na originálním zdroji. Banana něco takového nemá?

Jinak, pokud bych nechtěl použít běžnou kostku, a nic by tomu technicky nevadilo, já osobně bych šel tou cestou napájení přes header a zdroj, tip na Meanwell je dobrý, s jejich zdroji mám skvělé zkušenosti.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #8 kdy: 21. 08. 2020, 15:35:43 »
Tlusté kabely USB dělá Axagon https://axagon.eu/produkty/bumm-am02qx.

jano6

Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #9 kdy: 21. 08. 2020, 16:38:50 »
Vdaka za odpovede. Tak vyskusam zdroj 5.1V/3A pre RPI. Porozmyslam aj nad ostatnymi rieseniami.

Citace

Jinak já mám RPi a tam jsem vždy jel na originálním zdroji. Banana něco takového nemá?

Pokial viem Banana svoje nema, ale je  kompatibilna s RPI, preto by ich zdroje mali byt OK.

Citace
Ty výše linkovaný zdroje meanwell používám na několika stovkách kusů BP

Stovky BP? To znie zaujimavo. Mozme vediet na co su urcene? Ako sa to da manazovat?

SPECZ

Re:Volba vhodného napájecího adaptéru pro Banana Pi
« Odpověď #10 kdy: 21. 08. 2020, 18:30:27 »
Citace
Stovky BP? To znie zaujimavo. Mozme vediet na co su urcene? Ako sa to da manazovat?

Nic zajímavého, slouží jako reklamní zobrazovače které si samy umí sosat nová videa. V CZ jich provozujeme vyšší stovky kusů.
Každej kus má LTE modem, po zapnutí se zahlásí na mgmt server, koukne jestli pro něj není nové video, když jo tak si ho stáhne a pak ho hraje do zblbnutí :-)
Každej kus může mít klidně i unikátní video, ale většina je v nějakých velkých skupinách dle typu umístění. Manažovat na tom v podstatě není co. Buď to jede ok, a pak není co řešit (dodávku videí pro zobrazení si zadává klient přes k tomu určený webxicht), nebo to umře a technik to dojede vyměnit kus za kus.  Co byla trochu prekérka bylo, když jeden typ používaných modemů začal hromadně vychcípávat. Pak se ukázalo že si ty mrchy samy stáhly aktualizace FW (modem sám o sobě, bez součinosti BPi), a k jejímu úplnému dokončení bylo potřeba jedinný - otevřít v prohlížeči stránku s nastavením modemu. Takže se pak během krátký doby objížděly velký desítky míst napříč republikou - asi 50ks vyhnilo v rozmezí 12ti hodin ...
Ale jinak je to vcelku nuda.