Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #45 kdy: 09. 08. 2020, 11:57:30 »
Čerpadla a velké zátěže se nedoporučuje připojovat přímo na relé v PLC, i když je dimenzováno na 10A.
10A jenom pro resistivní zátěže. Čerpadlo je induktivní zátěž a pro tu má ve specifikaci jenom 3A.

https://mall.industry.siemens.com/mall/en/WW/Catalog/Products/10000026?activeTab=productinformation&regionUrl=WW


« Poslední změna: 09. 08. 2020, 12:09:25 od kotelgg »

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #47 kdy: 09. 08. 2020, 12:23:47 »
10A jenom pro resistivní zátěže. Čerpadlo je induktivní zátěž a pro tu má ve specifikaci jenom 3A.
Ano, třeba počítat s tím, že při vypnutí čerpadla ještě dobíhá naindukovaný proud a na malém kontaktu může vzniknout oblouk a časem se upeče. 
Ten čas na editaci je naprd :)

Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #48 kdy: 09. 08. 2020, 14:50:56 »
Takze pokud mate ve svem toolkitu neco z druheho typu, coz je docela pravdepodobne, nejake verze software na programovani sice budete mit, ale otazka je jak moc budou za 10 let pouzitelne.
U embedded musíš ještě odlišit překlad a flashování. Pokud mám přeložený hex, použiju ho na stejném čipu i za sto let, na ničem to nezávisí... No ještě na tom flashovacím toolu, ale ten snad nějaký za deset let bude taky :)

Překlad za deset let problém být může, ale pokud si stáhneš všechny knihovny, tak pravděpodobnost, že ti za takovou dobu přestane fungovat gccčko myslím zas tak velká není... Můžou být nějaký změny ve standardní knihovně, ale to se většinou dá opravit celkem snadno. S vendor lockem máš prakticky stejnej problém - bude mi za deset let fungovat ten sw, na který mám licenci? Pokud ne, můžu staré zdrojáky nahrát do nové verze (kterou si musím koupit)?
Jaká je dnes šance, že embeded zařízení, které má konektivitu do Internetu, vydrží 10 let beze změny FW - ať už z důvodu bezpečnostních rizik, nebo z důvodu zachování funkce?

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #49 kdy: 09. 08. 2020, 14:58:25 »
Jaká je dnes šance, že embeded zařízení, které má konektivitu do Internetu, vydrží 10 let beze změny FW - ať už z důvodu bezpečnostních rizik, nebo z důvodu zachování funkce?
42%









---
"Konektivita do internetu" je prázdný pojem. Záleží, co tam běží za služby, jaké se používají protokoly a jaká jsou rizika.


Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #50 kdy: 09. 08. 2020, 17:36:17 »
Jaká je dnes šance, že embeded zařízení, které má konektivitu do Internetu, vydrží 10 let beze změny FW - ať už z důvodu bezpečnostních rizik, nebo z důvodu zachování funkce?
42%
Hahaha. Tak otázka byla spíše řečnická...

---
"Konektivita do internetu" je prázdný pojem. Záleží, co tam běží za služby, jaké se používají protokoly a jaká jsou rizika.
Tak to snad vždycky... Proto jsem také zmínil zachování funkce a bezpečnostní rizika.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #51 kdy: 09. 08. 2020, 19:25:33 »
Tak to snad vždycky... Proto jsem také zmínil zachování funkce a bezpečnostní rizika.
Jo.

Jako prakticky vzato, já osobně ani svoje výtvory napřímo do internetu nepouštím. Ideální je mít je v samostatné VLAN, oddělené od zbytku domácnosti fiirewallem a z internetu ovládat buď přes http proxy (kterou není problém upgradovat), nebo ještě líp mít tu automatizaci napojenou nepřímo - třeba přes MQTT a webovou aplikaci, přístupový práva a bezpečnost řešit úplně jinde.

(To je totiž výhoda řešení, který mám plně pod kontrolou - můžu si to poskládat (chce-li kdo "poslepovat") jak chci a jak mi to vyhovuje)

wajta

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #52 kdy: 10. 08. 2020, 08:55:22 »
Čerpadla a velké zátěže se nedoporučuje připojovat přímo na relé v PLC, i když je dimenzováno na 10A. Vždy je lepší ho oddělit dalším relé (cca 300Kč), protože těch výstupů tam máte málo a když se upečou, tak je nevyměníte. Relé má na sobě tlačítko, takže můžete zařízení zkoušet i mimo LOGO.
Pokud tam neplánujete mít jiná napětí než 230V, tak kupte rovnou LOGO na 230V + před to samozřejmě jistič (ideálně by každé zařízení mělo mít extra jistič) a pokud to má filtrovat vodu v bazénu, tak i chránič, protože tam mohou vlézt děti nebo kdokoliv. Měsíc zpět byl případ, kdy čerpadlo v rybníku zabilo postupně skoro celou rodinu, takže tohle není sranda. Chránič stojí 300-700Kč.
https://www.emas.cz/eaton-265262-impulsni-rele-tlacitko-230-v-1zap-kont-z-s230-s
https://www.levny-elektromaterial.cz/Proudovy-chranic-EATON-286492-PF6-25-2-0-03-na-DIN-listu-d385.htm

No tím si nejsem tak jistý. Kdybych chtěl ovládat pouze čerpadlo k bazénu a filtraci tak asi vezmu rovnou LOGO na 230V a hotovo.
Potřebuji ale spouštět a vypínat ještě tepelné čerpadlo a tam zatím nevím vůbec jak na to a jestli nebudu potřebovat spíš to PLC 12/24 V.
Na TČ je tlačítkový displej s tlačítky (viz první příspěvek) a mě by  v tuto chvíli stačilo pouze odsimulovat stisknutí jednoho tlačítka a tady nepředpokládám, že ovladač bude napájen 230 V.

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #53 kdy: 10. 08. 2020, 09:46:26 »
Na TČ je tlačítkový displej s tlačítky (viz první příspěvek) a mě by  v tuto chvíli stačilo pouze odsimulovat stisknutí jednoho tlačítka a tady nepředpokládám, že ovladač bude napájen 230 V.
A jak bys to chtěl udělat? Budeš zasahovat do zapojení ovladače TČ?

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #54 kdy: 10. 08. 2020, 10:02:30 »
Vy potřebujete jen stisknout tlačítko (nebo jeho prodloužené vývody) což se dá udělat přes jakékoli relé. Ono nevadí, že ovládací část relé je na 230V. Spínat může klidně 5V. Tam de právě o to, že oba obvody jsou odděleny.
Není v manuálu pro čerpadlo nějaká možnost externího spouštění? Nějaké svorky z boku?
Určitě nedoporučuji dělat sám nic z toho, co jsem tu psal, pokud na to nemáte kvalifikaci (což mám důvodné podezření, že nemáte).

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #55 kdy: 10. 08. 2020, 13:21:57 »
Názor dalšího soudruha k debatě:

1. Překvapilo mě nadhazování bezdrátového řešení některých částí, osobně to považuju za amatérismus (bezpečnost, spolehlivost, složitost).
2. Komerční řešení má jednu velkou výhodu - nejspíš to bude rychle hotové. Spolehlivost vůbec nemusí být vyšší.
 A teď nevýhody:
 - nejspíše to nebude přesně dle požadavků (obecné řešení)
 - přizpůsobitelnost bude problematická (uzavřenost)
 - něco nepůjde realizovat vůbec (omezení)
 - co když výrobce nebo jen distributor v ČR skončí? (závislost)
 - bude to něco mezi dražší a ku*evsky drahé (hodnota)
 - co internetová bezpečnost? Než zjistím a ošetřím, co to dělá na síti, tak budu mít vlastní řešení, ve kterém vím, co je; co když to má bezpečnostní díru? Kdo a jak látá SW? (bezpečnost)

Shrnuto: Má-li to být rychle, asi to skončí hotovým řešením, ale mám-li na to čas, můžu si udělat řešení, jaké chci, v budoucnu jej předělat, rozšířit, vím, co v tom je a co to dělá, můžu si vytvořit zálohu SW i HW(!) za pár, takže nikdy neskončím s nefunkčním systémem, můžu mít jaké chci ovládání, odkud chci, s jakým chci API a protokolem, ...

wajta

Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #56 kdy: 10. 08. 2020, 15:21:21 »
Vy potřebujete jen stisknout tlačítko (nebo jeho prodloužené vývody) což se dá udělat přes jakékoli relé. Ono nevadí, že ovládací část relé je na 230V. Spínat může klidně 5V. Tam de právě o to, že oba obvody jsou odděleny.
Není v manuálu pro čerpadlo nějaká možnost externího spouštění? Nějaké svorky z boku?
Určitě nedoporučuji dělat sám nic z toho, co jsem tu psal, pokud na to nemáte kvalifikaci (což mám důvodné podezření, že nemáte).

Ta simulace ovladače mě napadla jako první možnost řešení, protože by nevyžaduje žádný hw zásah. Nicméně cítím,
že je to asi blbost a že by se to mělo udělat jinak.
Manuál k TČ jsem našel zde https://www.toshiba.hr/uploads/documents/downloads/Estia/Application_Manual_ESTIA.pdf Schéma je zapojení je na straně 19.

Na vlastní zapojení budu mít elektrikáře, sám se do toho pouštět nebudu, ale potřebuji mu říct co a jak má udělat. Programování si chci udělat sám.



Skier

  • ***
  • 110
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ovládání tepelného čerpadla, vzduchového filtru a čepadla
« Odpověď #57 kdy: 10. 08. 2020, 21:19:03 »
Vy potřebujete jen stisknout tlačítko (nebo jeho prodloužené vývody) což se dá udělat přes jakékoli relé. Ono nevadí, že ovládací část relé je na 230V. Spínat může klidně 5V. Tam de právě o to, že oba obvody jsou odděleny.
Není v manuálu pro čerpadlo nějaká možnost externího spouštění? Nějaké svorky z boku?
Určitě nedoporučuji dělat sám nic z toho, co jsem tu psal, pokud na to nemáte kvalifikaci (což mám důvodné podezření, že nemáte).

Ta simulace ovladače mě napadla jako první možnost řešení, protože by nevyžaduje žádný hw zásah. Nicméně cítím,
že je to asi blbost a že by se to mělo udělat jinak.
Manuál k TČ jsem našel zde https://www.toshiba.hr/uploads/documents/downloads/Estia/Application_Manual_ESTIA.pdf Schéma je zapojení je na straně 19.

Na vlastní zapojení budu mít elektrikáře, sám se do toho pouštět nebudu, ale potřebuji mu říct co a jak má udělat. Programování si chci udělat sám.
Co takhle přes relé připojovat nebo odpojovat termostat (str. 57)?