Normalizace zvuku v reálném čase

cziss

Normalizace zvuku v reálném čase
« kdy: 28. 07. 2020, 09:11:04 »
Ahoj, chtěl bych na Linux najít nějaký normalizátor hlasitosti zvuku. Některé filmy nejde chvíli slyšet a pak Vám to utrhne uši, však to znáte... :) Dal jsem tomu pár hodin na google, ale uspokojivé výsledky jsem nenašel, neporadíte něco?

Co jsem našel:

  • použití kombinace LADSPA pluginů "Lookahead limiter" + "Dyson compresso" přes virtuální sink
  • užití LADSPA pluginu SC4

První řešení Vám přidá 3 zvukové výstupy navíc a to je dost nepraktické. Druhé řešení je praktičtější. Co do výsledku mi to přijde stejné. Nelíbí se mi ale, že ty hodnoty, které se nastavují v konfiguráku jsou takové dost nejasné, jejich vliv se nedá realtimově vyzkoušet - pro načtení nových hodnot musíte vždy "restartovat" zvuk a hlavně výsledek je dobrý tak napůl cesty - někdy pomůže, někdy ne.
« Poslední změna: 28. 07. 2020, 09:27:36 od Petr Krčmář »


cziss

Re:realtime "normalizace" zvuku
« Odpověď #1 kdy: 28. 07. 2020, 09:18:50 »
Ahoj, chtěl bych na Linux najít nějaký normalizátor hlasitosti zvuku. Některé filmy nejde chvíli slyšet a pak Vám to utrhne uši, však to znáte... :) Dal jsem tomu pár hodin na google, ale uspokojivé výsledky jsem nenašel, neporadíte něco?

Co jsem našel:

  • použití kombinace LADSPA pluginů "Lookahead limiter" + "Dyson compresso" přes virtuální sink
  • užití LADSPA pluginu SC4
  • různá přednastavení pro PulseAudio

První řešení Vám přidá 3 zvukové výstupy navíc a to je dost nepraktické. Druhé řešení je praktičtější. Co do výsledku mi to přijde stejné. Nelíbí se mi ale, že ty hodnoty, které se nastavují v konfiguráku jsou takové dost nejasné, jejich vliv se nedá realtimově vyzkoušet - pro načtení nových hodnot musíte vždy "restartovat" zvuk a hlavně výsledek je dobrý tak napůl cesty - někdy pomůže, někdy ne.

PulseAudio přednastavení subjektivně fungují ještě hůře, než předchozí řešení. Spíše jen o 50% ztlumí zvuk a to je celé.

(ještě jsem zapomněl na to Pulse Audio)
« Poslední změna: 28. 07. 2020, 09:23:45 od cziss »

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #2 kdy: 28. 07. 2020, 12:18:49 »

cziss

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #3 kdy: 28. 07. 2020, 13:39:19 »
Díky, ale o tom jsem myslel tím PulseAudio přednastavením. To nefunguje.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #4 kdy: 28. 07. 2020, 13:56:56 »
Ja to používam, a čo píšete sa mi nedeje,... naopak pomocou PE dokážem ten zvuk normalizovať veľmi dobre... zrejme to máte len Vy nejak rozbité. Možno ste tam niečo špatne nastavili.


cziss

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #5 kdy: 28. 07. 2020, 14:47:27 »
Ja to používam, a čo píšete sa mi nedeje,... naopak pomocou PE dokážem ten zvuk normalizovať veľmi dobre... zrejme to máte len Vy nejak rozbité. Možno ste tam niečo špatne nastavili.

Aha, tak ono je tam těch nastavení poměrně dost. A můžete prosím napsat co přesně z těch možností používáte a jak to máte nastavené? Děkuji.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #6 kdy: 28. 07. 2020, 15:18:19 »
Osobne používam môj preset: https://gist.github.com/Mlocik97/4e50977f27404fa62bde2d5f44e24581

ale Vy zrejme budete chcieť len normalizovať hlasitosť, v takom prípade AutoGain, Limiter a Kompresor by mali stačiť.

Ako prvé vyskúšajte ten AutoGain s váhami 5-2-1 a postupne znižujte target, až bude špička okolo -3dB. Tak by ste to mali mať nahlas skoro konštantne.

Alebo si pozrite https://github.com/wwmm/pulseeffects/issues/621 a využite nejaký preset čo tam je.
« Poslední změna: 28. 07. 2020, 15:25:16 od Mlocik97 »

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
« Poslední změna: 28. 07. 2020, 15:28:29 od Mlocik97 »

cziss

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #8 kdy: 28. 07. 2020, 15:34:44 »
Díky, mrknu na to :)

cziss

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #9 kdy: 28. 07. 2020, 17:27:35 »
Díky ještě jednou, preset od Digitalone1 opravdu funguje. Problém byl v tom, že jsem to vždy zkoušel s interními repro od ntb, kde to má daleko menší vliv, než když zvuk jede přes výstup. Je to normální? :)

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #10 kdy: 28. 07. 2020, 19:57:16 »
Samozrejme záleží od výstupu/reproduktorov... žiaľ je bežné že v notebookoch sú integrované reproduktory úplné šmejdy...

môžete sa pohrať s nastavením ešte viac,... napríklad ešte využiť ten AutoGain, ktorý umiestnite na začiatok alebo koniec...

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #11 kdy: 29. 07. 2020, 11:46:44 »
Jen technicka vsuvka - z hlediska akustiky hledate compressor, ne normalizaci. V tom je velky rozdil.
Normalizace obvykle upravi celou nahravku, aby vyuzivala ve svem maximu cely dynamicky rozsah = nemeni dynamiku
Compressor zesiluje tiche pasaze a muze i orezavat existujici maxima = nici dynamiku a zpusobuje zkresleni vystupu (mor dnesni doby)

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #12 kdy: 29. 07. 2020, 12:58:16 »
To je pravda,... osobne kompresor na výstupu považujem za nezmysel... kompresor má zmysel len na vstupoch (pri nahrávaní hudby), a ideálne viacero s jemnou citlivosťou pre každý jeden vstup zvlášť, ako používať jeden kompresor s agresívnym nastavením pre všetky vstupy. Žiaľ 95% populárnych skladieb čo bežne hrajú v rádiu sú tak sprasené, že majú napr. DR 4dB, LR 5LUFS, a to ešte je celkom jeden z tých lepších prípadov. V takom prípade je to už skoro jedno, či tam pridáte kompresor, limiter, či autogain... U kvalitných nahrávok, s DR 14dB, LR 20 LUFS, napríklad, tam to už síce vadí, ale osobne neviem či existuje možnosť ako je "normalizovať" v reálnom čase bez zhoršenia DR a LR. Našťastie existujú ešte techniky ako spätne aspoň čiastočne obnoviť dynamiku. Napríklad Crystalizer, a dokonca sa na to dá využiť aj Gate, aj keď to má nejaké side-efekty. Najväčší problém je prudký nárast gainu u nízkeho LU. Vtedy to úplne počuť ako to mení dynamiku.

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #13 kdy: 29. 07. 2020, 16:12:37 »
OP chce prave znizit dynamiku (filmu), na to je kompresor ako stvoreny.

cziss

Re:Normalizace zvuku v reálném čase
« Odpověď #14 kdy: 31. 07. 2020, 10:40:58 »
Tak jsem to odzkoušel na pár filmech a seriálech (konkrétně https://github.com/Digitalone1/PulseEffects-Presets) a zde jsou dojmy pro ty, kteří by to řešili třeba taky. ;)

Na filmy super, "vyhlazování" hlasitosti opravdu funguje dobře, možná bych řekl, že nad očekávání. Digitalone1 to i relativně často aktualizuje, tak je dobré si nastavit rss feed. Zhoršení kvality zvuku nepozoruji.

Na hudbu je lepší nepoužívat, tam je pokles kvality znát. Výhoda je, že přehrávače hudby můžete blacklistnout, tak kdyby se náhodou rozhasilo nastavení výchozího zvuku pro daný program v systému, tak vám zvuk nepojede vůbec a víte hned na čem jste.

Zajímavost - na Win jsem míval problémy s nevyvážeností hlasitosti zvuku (seč jsem se snažil to nějak vyřešit) u 6ti kanálových nahrávek (film...) - mám 2 kanálovou soustavu. Na Linuxu se mi zdá, jak kdyby tento problém vůbec nebyl a problémy se objevují jen u "špatných" nahrávek. Je to možné?