Jak nastavit DNS záznamy?

Jak nastavit DNS záznamy?
« kdy: 20. 07. 2020, 04:01:45 »
Zařídil jsem si VPS server, koupil doménu.

1) Pokud má člověk jen jednu IP, chápu správně že stačí jediný A záznam směřující na IP VPSky?

2) Jak má vypadat AAAA záznam? V nastavení VPS (u hukotu), mám IPv6 prefix a IPv6 gateway. Pokud to srovnám (od pohledu) s původním přednastaveným záznamem, blíží se tomu spíše IPv6 gateway, nicméně netuším, který z nich použít. Zatím jsem zkusil ten IPv6 prefix. I kdyby to však byla správná volba, trochu mě děsí, že jak IPv6 prefix tak IPv6 gateway, obsahují téměř na konci lomítko / (:0/121 prefix a ::1/48 gateway), což ta původní přednastavená neměla.

3) Pokud všechny poddomény (včetně www) směřují na doménu druhého řádu, je nebo není třeba mít záznamy CNAME pro * i www ?

4) Jak velké nastavovat TTL? Nechápu podle čeho volit správný časový úsek.


Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« Odpověď #1 kdy: 20. 07. 2020, 08:25:28 »
Ad 1) Ne, musíte mít záznamy pro každé doménové jméno, které má existovat. Nebo musíte použít hvězdičkový „záznam“.

Ad 2) AAAA záznam je úplně stejný, jako A záznam, akorát nesměřuje na IPv4 adresu., ale na IPv6 adresu. Tj. pokud má váš VPS přidělenou IPv6 adresu, na tu směřujte AAAA záznam. Přesněji řečeno – směřujte ho na tu IPv6 adresu, na které naslouchá služba, na kterou ten záznam směruje.

Ad 3) Nepoužívejte záznamy CNAME, znamenají něco jiného, než si myslíte. A už vůbec je nepoužívejte pro hvězdičku. Nastavte si normálně A+AAAA záznamy pro každé hostname, které má existovat – nebo místo jedné úrovně DNS záznamů můžete použít hvězdičku. Tj. pokud budete mít A+AAAA „záznamy“ *.example.com, bude server odpovídat příslušnou adresou na www.example.com, mail.example.com, nesmysl.example.com atd.

Ad 4) Na začátku, když s tím budete experimentovat, nastavte spíš kratší TTL – 5 nebo 10 minut. Později, až vše budete mít nastavené a funkční, to můžete prodloužit třeba na 1 den. Krátké TTL má tu výhodu, že se změny projeví rychle. Ale má tu nevýhodu, že záznamy rychle vypadnou z cache – takže je častěji dotazován DNS server a pokud má třeba dočasný výpadek, brzy se to projeví u klientů.

Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« Odpověď #2 kdy: 20. 07. 2020, 09:29:19 »
U VPS mám jednu IPv4 a jednu IPv6 a mám také jediné doménové jméno.

ad 1) Myslel jsem, že DNS záznamy se nastavují přímo u doménového jména.
Kdybych měl doménové jméno bubasia.cz a jednu IPv4 u VPSky, bude to důvodem pro jediný A záznam?

ad2) Díky. Může mít IPv6 v adrese poblíž koncové hodnoty lomítko '/' ? A pokud ne, jak zjistit, která část z IPv6 prefixu, nebo IPv6 gateway je skutečně IPv6 adresa?

2b) Nastavují se DNS jen u domény, nebo i někde v nastavení apače (apache)?

3) Aha, takže je to spíše určeno k nastavení subdomén které se budou opravdu využívat. Ok, díky.
V přednastavených záznamech právě byl jeden s hvězdičkou a jeden s www, proto jsem dospěl k mylnému závěru, že to vlastně přesměřuje požadanky z poddomén na hlavní doménu. Teď tedy vím že pokud nebudu chtít používat mail a webové stránky nebudou používat žádnou poddoménu, můžu tedy CNAME záznamy smazat.

4) Aha, takže pokud tam byl den, první změna se projeví po 24hodinách, ale pak už mohu experimentovat podle libosti (a nově nastaveného času), díky za tip.
« Poslední změna: 20. 07. 2020, 09:31:54 od Michal Švarc »

Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« Odpověď #3 kdy: 20. 07. 2020, 10:32:51 »
U VPS mám jednu IPv4 a jednu IPv6 a mám také jediné doménové jméno.

ad2) Díky. Může mít IPv6 v adrese poblíž koncové hodnoty lomítko '/' ? A pokud ne, jak zjistit, která část z IPv6 prefixu, nebo IPv6 gateway je skutečně IPv6 adresa?

/ urcuje masku, tu musi znat kazda sit. Toto je shodne:

address ::X/Y

a

address ::X
netmask Y

Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« Odpověď #4 kdy: 20. 07. 2020, 12:05:08 »
Ad 1) Každý název má své doménové záznamy – ve vašem případě typicky jeden A záznam a jeden AAAA záznam. Takže když budete mít adresy bubasia.cz, www.bubasia.cz a mail.bubasia.cz, budete mít celkem 6 záznamů (3×A a 3×AAAA).

Ad 2) Ne, lomítko v IPv6 adrese být nemůže. Přiřazenou IPv6 adresu zjistíte z výpisu ip addr.

Ad 2b) Musíte pak DNS jména nakonfigurovat i v Apache (samozřejmě pokud jde o web).

Ad 3) V DNS se nic nepřesměrovává. V DNS jenom mapujete DNS názvy na IP adresy. Hvězdička znamená, že když se klient ptá na nějaký záznam, který neexistuje, vrátí mu místo toho server odpověď uvedenou u hvězdičky.


Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« Odpověď #5 kdy: 20. 07. 2020, 12:48:32 »
Doplním k CNAME záznamu: vypadá to jako přesměrování, ale jenom dokud se pohybuješ "uvnitř DNS". Když máš třeba irc, mail, webmail atd. na jedné VPS, k jednotlivým službám uděláš jenom CNAME záznamy a odkážeš se na kanonickou doménu (přeci to nebudeš psát několikrát, představ si tu práci, kdybys měnil poskytovatele VPS). Klient potom najde u webmail.domena.tld poznámku "viz domena.tld". Tam si zjiistí IP adresu a na tu potom směřuje svoje požadavky - ale pořád pod doménou webmail.domena.tld. Na venek jsou webmail.domena.tld i domena.tld nezávislé, a je jen náhoda, že sídlí na stejném stroji.

Re:Jak nastavit DNS záznamy?
« Odpověď #6 kdy: 27. 07. 2020, 22:34:17 »
Doplním k CNAME záznamu: vypadá to jako přesměrování, ale jenom dokud se pohybuješ "uvnitř DNS".
Jenže ani v tom DNS to není přesměrování. Jak jsem psal, CNAME záznamy jsou něco jiného, než si většina lidí myslí. CNAME znamená (pro většinu typů záznamů) „podívej se na záznam stejného typu pod jménem XY“. Takže CNAME nepřesměrovává jen A a AAAA záznamy, ale také MX, NS, TXT atd.