Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru

Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« kdy: 15. 07. 2020, 11:34:51 »
Zdravim Vas, aktualne si muzu u zamestnavatele vybrat libovolny ntb do 30 tisic bez dane. Provozovat na nem budu Fedoru. Rad bych se tady mezi vami poradil, co se vam jevi jako nejlepsi volba.

Osobne vice tihnu k Dellu nez Lenovu. Jako nutny pozadavek mam >16GB RAM & >512GB SSD pro svou praci. Temto parametrum jsem za podminky <30000 bez dane, nasel vyhovujici tento notebook: DELL Latitude 5401: https://www.pekro.cz/dell-latitude-5401-14-fhd-i7-9850h16gb512gbmx150-2gthbmcrscrhdmiw10pro3rnbdcern-P/

Co si o tom myslite? Muzu ocekovat podporu Fedory (otisk prstu ozelim)? Ma s tihle konkretnim modelem nekdo zkusenosti?

Pripadne zcela jine navrhy? Diky moc za rady :)
« Poslední změna: 15. 07. 2020, 11:55:39 od Petr Krčmář »


Re:Vyber ntb do 30 bez dane pro Fedoru
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2020, 11:55:07 »
Jako vykonove velmi podobnou ale novejsi alternativu jsem nasel HP ProBook 455 G7 - Ryzen 7 4700U, ktery je take verazne levnejsi (https://www.hpdecin.cz/12x21ea-hp-probook-455-g7-ryzen-7-4700u-15-6-fhd-16gb-512gb-pcie-ssd-win10pro).

Nicmene pokulhava dostupnost a je to HP. Osobne mam s HP spatne zkusenosti co do podpory (drivery) tak s kvalitou provedeni. Zkusenost s linuxem na HP nemam zadnou. Nejake rady, zkusenosti?

Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2020, 13:07:33 »
Mal som som HP355 G2, veľmi lacný ntb s nejakým starším AMD apu (A6 6310 asi).
Problémy som mal len 2:
- WiFi/Bluetooth - napr. do tohto modelu HP dávalo 3 typy wireless chipov, nepamätám si ktorý, som mal ja, ale HP namontovalo len 1 z 2 antén, Win driver mal na to nejaký SW workarround, v Linuxe bolo potrebné vybrať správnu anténu pomocou nejakého príkazu, ale s novými jadrami sa to zlepšilo, fungovalo to out-of-the-box a neskôr dokonca aj Bluetooth! Takže si preveriť, ktorý WiFi chip je vo vašej konfikurácii a či funguje v Linuxe
- UEFI je napevno zadrôtované bootovať Win ako prvý takže je nutné pri štarte mačkat F10 pokiaľ plánujete dual-boot.
- (windows problém) drivery z Win update boli na ****, z HP support lepsie, od výrobsov komponentov najlepšie.


Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #4 kdy: 15. 07. 2020, 14:24:57 »
Docela mě zaujal tento kousek, začne se prodávat v srpnu:
...

To vypada skutecne dobre. Priplatky rozumne, ne jako u nekterych firem :) S limitem 30k se dostanu na zajimavou konfiguraci a dokonce s Ryzenem 4800U.

Vubec tohoto vyrobce ale neznam. Mate nekdo osobni zkusenost? Reseni reklamaci? Rozbije se vetrace, odejde matka-deska, atd.. Spolehlivost teto znacky?
Kazdopadne diky za tip :)


Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #5 kdy: 15. 07. 2020, 17:09:46 »
Docela mě zaujal tento kousek, začne se prodávat v srpnu:
...

To vypada skutecne dobre. Priplatky rozumne, ne jako u nekterych firem :) S limitem 30k se dostanu na zajimavou konfiguraci a dokonce s Ryzenem 4800U.

Vubec tohoto vyrobce ale neznam. Mate nekdo osobni zkusenost? Reseni reklamaci? Rozbije se vetrace, odejde matka-deska, atd.. Spolehlivost teto znacky?
Kazdopadne diky za tip :)

Je mozne si koupit rozsirenou zaruku. Od srpna se to bude prodavat v Nemecku, takze se toho moc nebojim.

Nemel jsem to fyzicky v ruce. Max CPU je 4800H a nema to externi grafickou kartu. Max Ram 64gb.
Jedine, co mi prijde trochu limitujici je jen jeden nvme disk a nema to display port vystup. Je tam jen HDMI.

Kazdopadne je tady konecne dobry notebook za rozumnou cenu. Externi grafiku nepotrebuju a nemusim si ani kupovat Windos. Misto windos si zaplatim nadstandardni zaruku.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #6 kdy: 15. 07. 2020, 18:43:59 »
Docela mě zaujal tento kousek, začne se prodávat v srpnu:
https://bestware.com/en/schenker-via-15-pro.html
zajimavej kousek, chvalim vyrobce (krome konfigurovatelnosti a Ryzenu) ze nepodlehl "kecum" ze LAN by se tam nevesel (pouzil vyklapeci mechanizmus) a ma FullHDMI (i kdyz to neni FullDP), ze nezmrsil vysku up/down klaves na polovinu a dle foto se rozebere pravdepodobne jen pres sroubky ktere neschoval pod gumovejma nozickama :)

ale Thinkpad W530 ještě dobře slouží ...
me T430s :-)

Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #7 kdy: 16. 07. 2020, 14:29:44 »

S limitem 30k se dostanu na zajimavou konfiguraci a dokonce s Ryzenem 4800U.
4800U a 4800H je sakra rozdíl :D  Za mě bych si k tomu ještě vzal rychlejší ramky - osobně asi Crucial. Killer wi-fi si nejsem jistý jaké má realistické výhody mimo hrani her.  Co se týče disků osobně bych si vzal asi Samsung Evo Plus nebo Evo Pro .. záleží jak moc si vážíte toho, že Pro je postavené na technologii MLC.

Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #8 kdy: 16. 07. 2020, 14:55:48 »

S limitem 30k se dostanu na zajimavou konfiguraci a dokonce s Ryzenem 4800U.
4800U a 4800H je sakra rozdíl :D  Za mě bych si k tomu ještě vzal rychlejší ramky - osobně asi Crucial. Killer wi-fi si nejsem jistý jaké má realistické výhody mimo hrani her.  Co se týče disků osobně bych si vzal asi Samsung Evo Plus nebo Evo Pro .. záleží jak moc si vážíte toho, že Pro je postavené na technologii MLC.

Ano, myslel jsem 4800H a napsal 4800U :D
No, konfigurace se da skutecne vybrat dobra, ale hrozne me odrazuje znacka. Podle vseho jde o rebrand ciny, coz ve me nevyvolava dobre pocity. Asi se zachovam jako konzerva a pujdu do Dellu, ktery ma pul firmy a alespon vim, ze se muzu spolehnout na podporu a to jak hw-servis, tak drivery.

Zustavam tedy u puvodniho vyberu: Dell Latitude 5401, i7, 16GB, 512GB :)

Rhinox

  • ***
  • 109
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #9 kdy: 16. 07. 2020, 15:48:17 »
BTW, Schenker neni nova znacka. Dlouha leta delala tzv "barebooky", t.j. jakesi napul hotove notebooky, ktere dodavala jinejm vyrobcum. Treba Gigabyte od nich odebiral, a pak prodaval se svym logem...

Re:Výběr notebooku do 30K bez daně pro Fedoru
« Odpověď #10 kdy: 16. 07. 2020, 19:23:09 »
Zustavam tedy u puvodniho vyberu: Dell Latitude 5401, i7, 16GB, 512GB :)

Ja bych to jeste prehodnotil, pokud nemenite notebooky kazde dva roky a jestli muzete, tak pockejte, co nabidne Lenovo nebo i ten Dell za par mesicu.
AMD je ted opravdu jinde a na rychlosti notebooku to bude hodne znat.

Re:Vyber ntb do 30 bez dane pro Fedoru
« Odpověď #11 kdy: 16. 07. 2020, 22:10:03 »
Zkusenost s linuxem na HP nemam zadnou. Nejake rady, zkusenosti?
Uz par rokov pouzivam Fedoru na HP EliteBook roznych generacii. Out of the box funguje vsetko okrem citacky odtlackov prstov a interneho HSPD+ 03f0:521d modemu. Notebook pouzivam na vyvoj a len ho sleepujem, reboot mozno 1-2x pocas polrocnej periody medzi upgradami.

Pri HP ale pozor na ich zhorsujuce sa rozlozenie klavesnic - ich polovicne kurzorove klavesy su zlo a postupne zuzuju F-kove klavesy, ale v aktualnom EliteBooku dokazali vydat klavesnicu bez insertu. Plus samozrejme nepocitaj s tym ze budes na tenkych notebookoch pouzivat RJ-45 pretoze ta vyklapacia parodia na konektor sa najneskor po 3 mesiacoch zlomi, takze dock alebo wifi alebo eth-over-usb.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vyber ntb do 30 bez dane pro Fedoru
« Odpověď #12 kdy: 16. 07. 2020, 23:54:20 »
[...] Out of the box funguje vsetko okrem citacky odtlackov prstov a interneho HSPD+ 03f0:521d modemu. [...]
btw: "2c7c:0125 Quectel Wireless Solutions Co., Ltd. EC25 LTE modem" funguje out-of-box, v Thinkpad T420s/T430s, tedy po "whitelistovani" biosu :)

Re:Vyber ntb do 30 bez dane pro Fedoru
« Odpověď #13 kdy: 17. 07. 2020, 12:00:19 »
Zkusenost s linuxem na HP nemam zadnou. Nejake rady, zkusenosti?
Plus samozrejme nepocitaj s tym ze budes na tenkych notebookoch pouzivat RJ-45 pretoze ta vyklapacia parodia na konektor sa najneskor po 3 mesiacoch zlomi, takze dock alebo wifi alebo eth-over-usb.
Tak alespoň aktuální elitebooky 8xx G7 mají 2x usb-c / TB3 . Co se týče těch vyklápěcích ethernetových konektorů .. popravdě tu celá firma už od G1 používá UltraSlim Dock 2013, takže nevím . Uživatelů co to každý den tahali domů a tam zapojovali kabel asi zas tolik nebude, každopádně ani po 3 letech jsem žádný komplet zničený výklopný rj-45 neviděl.
G7 už jej nepodporuje,takže počítám že bude dokovačka podobná té pro Zbooky. (tam je tedy velice mizerná spolehlivost, takže se netěším)
Nevím jak TB3 dokovačky, ale HP usb-c dokovačky obvykle bývají displaylinkové a s tím mívá linux dost problém.

Re:Vyber ntb do 30 bez dane pro Fedoru
« Odpověď #14 kdy: 17. 07. 2020, 12:28:12 »
.. popravdě tu celá firma už od G1 používá UltraSlim Dock 2013, takže nevím
aj my mame ultra slim dockiny, akurat ze developerske notasy s numerikou su siroke a dockina je kratka, lava 1/4 az 1/3 notasu je vo vzduchu a obcas sa to kyve. S linuxom ale dock funguje skvele. Na windowsoch ludia maju obcas problem so sleepom mimo dock a naslednym rozbehnutim v docku (ale to je taky ten windows stockholm syndrome folklor ako kazdemu vzdy vsetko funguje len par drobnosti nie).
Ten HSPD+ modem mi ale vadi ze nefunguje.