Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu

Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« kdy: 13. 07. 2020, 11:21:34 »
Ahoj,

tohle berte jako takové vlákno s volnou diskuzí ohledně možnostech GUI nástroje pro git na Linuxovém desktopu.

Uživatele Windows a Macu mají možnost používat (skvělé) SourceTree. Zatímco jak to vypadá, pro uživatele Linuxu nexistuje slušná alternativa. Dobře, je tu GitKraken či SmartGit, kteří vypadají dost slušně, ale jsou drahé a zaměstnavatel je nemusí chtít proplácet, když jejich využití není na denní bázi, ale spíše příležitostné.

Zkoušel jsem Gitg a Git-colu a přestože si myslím, že nemám na takový nástroj velké nároky, přijdou mi dost osakané.

Okay, co používáte vy? :)
« Poslední změna: 13. 07. 2020, 12:18:46 od Petr Krčmář »


ByCzech

  • *****
  • 1 845
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Git-GUI tool pro Linux desktop
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2020, 11:43:47 »
Ahoj,

tohle berte jako takové vlákno s volnou diskuzí ohledně možnostech GUI nástroje pro git na Linuxovém desktopu.

Uživatele Windows & Macu mají možnost používat (skvělé) SourceTree. Zatímco jak to vypadá, pro uživatele Linuxu nexistuje slušná alternativa. Dobře, je tu GitKraken či SmartGit, kteří vypadají dost slušně, ale jsou drahé a zaměstnavatel je nemusí chtít proplácet, když jejich využití není na denní bázi, ale spíše příležitostné.

Zkoušel jsem Gitg a Git-colu a přestože si myslím, že nemám na takový nástroj velké nároky, přijdou mi dost osakané.

Okay, co používáte vy? :)

Nejvíce GIT používám integrovaný v Eclipse. Osobně mi to přijde vhodnější, než používat k IDE ještě extra nástroj na verzovací systém.

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2020, 12:55:11 »
Nejvíce GIT používám integrovaný v Eclipse. Osobně mi to přijde vhodnější, než používat k IDE ještě extra nástroj na verzovací systém.

Souhlasím. Akorát se v IDE většinou setkávám s implementací gitu, která se omezuje na základní věci jako možnost commitu, něco za-stash(ovat), změnit branch atd. To opravdu stačí pro 95% případu a je to velice efektivní. Sem tam se, ale hodí vidět jednotlivé commity a branche pěkně vizualizované. Nevím jak vypadá ten plugin v Eclipse, ale většinou to neumí.

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #3 kdy: 13. 07. 2020, 13:14:00 »
U každého trochu většího projektu jsem zjistil, že daleko víc, než detailní podporu daného jazyka, potřebuji kvalitní podporu sledování změn (aktuálních i komitnutých). Takže i třeba projekt v octave (cca 100 funkcí) píši v komunitní Idee, která má git výborně pořešený. Changesety na úrovni chunků, ze kterých pak rovnou lezou tématické komity, jsou velice užitečné. Běžně mám na bočních monitorech zobrazené diffy a na třetím píšu.

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #4 kdy: 13. 07. 2020, 17:17:55 »
pouzivam emacs + magit, troufam si tvrdit, ze umi vse co ty placene nastroje


Mlocik97

  • *****
  • 822
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #5 kdy: 13. 07. 2020, 17:18:47 »
https://devel.cz/otazka/sikovny-git-klient-pro-windows-alternativa-ke-gitkrakenu

tak len zkopčím svoju odpoveď:

Citace
Osobne používam Git-GUI a Github Desktop. Okrem toho mám možnosť to robiť aj priamo v IDE/text editoru (VS Code, Atom). Myslím že tieto programy vedia väčšinu z toho čo žiadate.

XMen

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #6 kdy: 13. 07. 2020, 17:55:18 »
Jednoznacne gitahead. Velmi pekny nastroj, chce to len den dva si zvykat na prostredie ale je celkom logicky. Zatial som nemal problem.

Mlocik97

  • *****
  • 822
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #7 kdy: 13. 07. 2020, 18:24:02 »
Jednoznacne gitahead. Velmi pekny nastroj, chce to len den dva si zvykat na prostredie ale je celkom logicky. Zatial som nemal problem.

pozerám na to a vidím že je to veľmi podobné ku Github desktop,...

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #8 kdy: 13. 07. 2020, 21:20:05 »
pouzivam emacs + magit, troufam si tvrdit, ze umi vse co ty placene nastroje

+1
Nic lepsiho jsem zatim nepotkal

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #9 kdy: 13. 07. 2020, 22:32:19 »
Já mám rád na všechno VS Code. Dobře funguje integrovany Git ale jsou tu další zajímavá rozšíření jako Git Graph na vizualizace.

Ale Git Lens vypadá vskutku dobře. Udělá z VS Code plnohodnotný Git Program mimo jiné.

XMen

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #10 kdy: 13. 07. 2020, 23:25:41 »
pozerám na to a vidím že je to veľmi podobné ku Github desktop,...

Mozno, github desktop nepoznam. Skusal som viacere git GUI pre linux ale vacsinou boli sklamanim bud nefunkcne, nepodporovane, neuplne implementovane pripadne mali sialeny desing a pracu s gitom a boli neintuitivne. GitAhead pouzivam uz vyse pol roka intenzivne potom, co mi git plugin v eclipse robil totalne sialenosti a nemam s nim ziadny problem. Jedine mozno treba pouzit externy merge tool. Tam pouzivam meld a som s nim vrcholne nespokojny. Chcelo by to nieco ako winmerge. To bol velmi dobry soft pod windowsom a paradne sa s nim pracovalo. Meld je iba taky zaklad.

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #11 kdy: 14. 07. 2020, 08:33:38 »
https://devel.cz/otazka/sikovny-git-klient-pro-windows-alternativa-ke-gitkrakenu

tak len zkopčím svoju odpoveď:

Citace
Osobne používam Git-GUI a Github Desktop. Okrem toho mám možnosť to robiť aj priamo v IDE/text editoru (VS Code, Atom). Myslím že tieto programy vedia väčšinu z toho čo žiadate.

On Github Desktop jede i na linuxu? :)

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #12 kdy: 14. 07. 2020, 21:33:09 »
poslednych par rokov vacsinu git operacii robim priamo v PyCharm.

- Je tam GUI na vsetky mozne aj nemozne Git operacie
- robi to abstrakciu nad "staged" zmenami, nemusis najskor stagenut veci a potom commitnut ale ked ides commitnut vyberies si v GUI co chces commitnut (co som v terminali aj tak robil cez git diff --staged)
- vies velmi jednoducho commitnut iba cast zmien zo suboru
- ma to vlastnu funkcionalitu na rozdelovanie zmien do "changelistov" = velmi super ak robim nad viacerymi vecami naraz alebo potrebujem mat docasne nejake lokalne zmeny ktore nechcem commitnut, prakticky opak "stage-ovania" zmien, vopred si oznacujem zmeny ktore nechcem mat commitnute v najblizsom commite.
- vies velmi jednoducho odlozit cast zmien do "shelve" (obdoba stashu)
- automaticky stash-uje a unstash-uje subory pri pullovani
- pri mergovani vie automaticky resolvnut viac veci ako cisty git (napr. viac zmien na jednom riadku ak su nezavisle)...

Mlocik97

  • *****
  • 822
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #13 kdy: 14. 07. 2020, 21:39:13 »
https://devel.cz/otazka/sikovny-git-klient-pro-windows-alternativa-ke-gitkrakenu

tak len zkopčím svoju odpoveď:

Citace
Osobne používam Git-GUI a Github Desktop. Okrem toho mám možnosť to robiť aj priamo v IDE/text editoru (VS Code, Atom). Myslím že tieto programy vedia väčšinu z toho čo žiadate.

On Github Desktop jede i na linuxu? :)

však je "takmer" oficiálne podporovaný. V podstate zamestnanec Githubu má fork pre Linux. https://github.com/shiftkey/desktop a inak aj .exe cez wine beží v pohode.

Re:Grafický nástroj pro Git na linuxovém desktopu
« Odpověď #14 kdy: 14. 07. 2020, 23:26:21 »
Tam pouzivam meld a som s nim vrcholne nespokojny.
Meld neznam, tak neumim porovnat, ale co treba kdiff3?