Swap partícia pre ostrý systém a swapfile pre VirtualBox

Mlocik97

  • *****
  • 822
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zdravím,

majmä situáciu kedy máme na jednom stroji 2x Linux na ostro... v Linuxe 1 máme virtualbox, v ktorom mám z rawdisku prístup k Linuxu 2. Majme taktiež 1 partíciu pre SWAP. Túto partíciu by používali obe Linuxy (nie v rovnakom čase), tzv. ak by som raz nabootoval naostro do Linux 1, tak ten používa SWAP, ak Linux 2 tak ten... Avšak v prípade že mám nabootovaný Linux 1 a tento využíva SWAP, chcem aby ak vo virtualboxe spustím Linux 2, tento Linux už nemôže použiť SWAP. Takže sa chcem spýtať, či existuje riešenie, kedy by Linux primárne využil SWAP partíciu, a ak nie je k dispozícii, alebo ak by sa detekovalo že Linux beží vo virtualboxe, tak až v tedy by sa použil swapfile. Neviem teda ako by mohol vyzerať súbor

/etc/fstab

v prípade Linuxu 2. Resp viem že SWAP partíciu by som v rawdisku nemountoval, a tak môžem využiť nofail flagu pre SWAP partíciu, ale ako použiť swapfile, len keď práve SWAP partícia neni použitá týmto Linuxom?
« Poslední změna: 15. 07. 2020, 11:56:18 od Petr Krčmář »


Re:Swap partícia pre ostrý systém a swapfile pre VirtualBox
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2020, 14:29:47 »
udělat nějaký skript, který bude volat příkazy "swapon" a "swapoff" tak, jak je zrovna potřeba?

Mlocik97

  • *****
  • 822
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Swap partícia pre ostrý systém a swapfile pre VirtualBox
« Odpověď #2 kdy: 15. 07. 2020, 17:01:21 »
Toto riešenie ma napadlo, ale neprijde mi to optimálne.

k3dAR

  • *****
  • 2 834
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Swap partícia pre ostrý systém a swapfile pre VirtualBox
« Odpověď #3 kdy: 15. 07. 2020, 17:35:50 »
asi bys mohl nastavit v fstab swapoddilu vyssi prioritu a swapsouboru nizsi, tim by se v pripade dostupnosti swapoddilu pouzil ten, v pripade nedostupnosti swapsoubor, ale neni to vylozene povoleni jen swapoddilu, protoze kdyz bys ten swapoddil zaplnil, tak se zacne pouzivat swapsoubor... prioritu pridas do fstab upravou radku voleb "default" => "default,pri=cislo"

EDIT: pokud bys chtel vylozene omezit jen na swapoffil, myslim ze jedine reseni je co nastinil "Daniel Novotný", ten skript by jen pri startu pres "dmidecode/lshw/cokoliv" zdetekoval zda bezi ve virtualboxu a pokud ano zapnul by swapoddil
« Poslední změna: 15. 07. 2020, 17:39:10 od k3dAR »

Mlocik97

  • *****
  • 822
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Swap partícia pre ostrý systém a swapfile pre VirtualBox
« Odpověď #4 kdy: 15. 07. 2020, 17:42:56 »
Ďakujem za odpoveď, pozriem tú možnosť s prioritou, ak to ale nebude vyhovovať tak to spravím tým scriptom.


RDa

  • *****
  • 2 461
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Swap partícia pre ostrý systém a swapfile pre VirtualBox
« Odpověď #5 kdy: 15. 07. 2020, 23:06:21 »
Muzes delat fyzicky swap na /dev/sdaN a virtualku poustet s dvouma diskama, prvni malej placeholder, a druhy ten tvuj fyzicky disk, takze /dev/sdaN swapem ve virtualce nebude, pac vsechny oddily budou /dev/sdbX. Zaroven to vyzaduje mountovani pouzivanych partisen, napr. pro rootfs pres UUID, aby ta zmena sda-sdb nevadila.

Zalezi ale na distribuci, zda chybejici oddil nebude povazovat za kritickou chybu, jak to systemd rado nesmyslne dela.