NAS server pro domácí použití

NAS server pro domácí použití
« kdy: 12. 07. 2020, 18:46:48 »
Zdravím,
vybírám NAS server pro běžné domácí použití: záloha PC, media server k TV, přístup k datům z venku.
Případně i k využití jako mail server.

Vybírám mezi: Asustor AS1002T v2 a Synology DS220j

Požádal bych prosím o radu který zvolit. Je přívětivější pro uživatele Asustor nebo Synology?

Moc díky za radu
« Poslední změna: 13. 07. 2020, 08:57:46 od Petr Krčmář »


Re:NAS Server
« Odpověď #1 kdy: 12. 07. 2020, 19:38:59 »
Postavit si sám, microITX deska s DC napájením, vše pasivní, na to nějakou distribuci dle chuti, ručně nakonfigurovat.

Dle mě nejlepší volba, víte přesně jak co máte nastaveno, 100% kontrola.

Re:NAS Server
« Odpověď #2 kdy: 12. 07. 2020, 19:41:19 »
Určitě Synology.

Re:NAS Server
« Odpověď #3 kdy: 12. 07. 2020, 19:52:48 »
Určitě dopředu přemýšlet jak budou uživatelé nahrávat data z mobilů. Prohlídnout si existující apky jednotlivých výrobců. Zda data tečou přes jejich servery nebo jdou přímo na váš NAS

Za mne Synology v tomto směru toho dělá dost, ale je fakt ze konkurenci neznám. Ovšem zajímalo by mne jak uživatelé FreeNAS řeší přístup k datům z mobilních telefonů. Jaké používají aplikace pro ios/android :)

Re:NAS Server
« Odpověď #4 kdy: 12. 07. 2020, 21:03:50 »
Synology je v tomto oboru špička. Asustor je řekl bych na poli NAS nováček, takže bych moc nesázel na to, že by už byli lepší než Synology. Takže bych volil Synology.


Re:NAS Server
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2020, 21:44:50 »
Pokiaľ chceš low-cost riešenie s malou spotrebou a vieš si to nastaviť - Raspberry pi 4. (Mám to odskúšané a dá sa to reálne používať, za tú cenu je to super).

Pokiaľ chceš niečo serióznejšie a vieš si to nastaviť tak si môžeš poskladať Pc/server z komponentov podľa potreby a rozbehať tam čo potrebuješ.

Ale pokiaľ sa ti nechce to nastavovať a starať sa i to tak jednoznačne Synology, po inej značke by som sa ani nepozeral.

Re:NAS Server
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2020, 23:29:05 »
cesta s RPi4 je mozna, zacni si vsak pocitat, co ta bude stat SW na zalohovanie PC a mobilu. Ak si kupis napr. Acronis, tak to mas za 1321 Kc/rocne na jedno PC a jeden mobil. Za 5 rokov 6605 Kc.
Skus si do toho RPi pripojit co i len dva HDD v RAID1. Tak a tam si skoncil s celym RPi, ktore je fakt dobre na vselico ine, ale ako NAS platforma? Vazne s USB flaskami?
Takze si kupis RPi za 50Euro + licencie Acronisu za 250 Euro(plus DPH)= 350Euro. A to este nekupujes tie USB flasky. Kolko zalohy tam das? Zvysny obsah? Kapacita?

Za tuto cenu si kupis Syno DS218+, kde ti pobezi BTRFS (na ktory zabudni v RPi), v cene mas neobmedzene licencie na backup tvojich PCciek. A to uz nespominam dalsie moznosti. Este ti aj nieco zostane na C2 backup do Synocloudu.
Zial “j” modely su dobre akurat tak na hudbu a nenarocne filmy. Je to naozaj lacna krabica, skor radiator na teply vzduch.
viac na nezavislom Synoforum.com

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS Server
« Odpověď #7 kdy: 13. 07. 2020, 00:29:04 »
cesta s RPi4 je mozna, zacni si vsak pocitat, co ta bude stat SW na zalohovanie PC a mobilu. Ak si kupis napr. Acronis, tak to mas za 1321 Kc/rocne na jedno PC a jeden mobil. Za 5 rokov 6605 Kc.
Skus si do toho RPi pripojit co i len dva HDD v RAID1.[...]
co sem pletes Acronis? bud by byl (z tveho pohledu) potreba i bez RPi, nebo neni potreba ani s RPi...
respektive ani s RPi ani s Synology NEni potreba kupovat Acronis...

do RPi si lidi 2x HDD pro RAID1 pripojujou, myslim ze jen radeji pouzijou usb napajenej hub

Re:NAS Server
« Odpověď #8 kdy: 13. 07. 2020, 06:57:27 »
mozeme to rozlozit na drobne:
- RPi je pre mna zaujimavy svet, avsak ma svoje limity
- prvym je to, ze vykon takeho RAIDu (mirror priamo) alebo pouzitim napr. extenzie cez Qauad SATA HAT je uplne hrozny. Dovod, preco som “sarkasticky poznamenal - skuste pripojit 2xHDD k RPi.
- druhym je to, ze to casto nestiha I/O pri random write (kaslite na to, co si precitate v product liste)
- a kedze tento svet nie je linearny, tak sekvencne zapisy maju svoju obmedzenu zivotnost v takej “skladacke”.

Re Acronis:
- primarny ucel bol definovany v uvode - zalohy PC
- takze nieco bude potreba pouzivat, co bude tie zalohy robit
- nieco, z coho je potom mozne robit aj restore
- nieco, co dokaze urobit bud baremetal (full disk) alebo (partitions) backup
- restore z USB boot, data priamo cez LAN
- nieco, co dokaze robit verzioning
- nieco, co dokaze robit aj selected file based backup s verzioningom tychto files

inak to nie je backup. A tie freeware, ktorych je plno su obcas schoone robit aj toto, avsak uz ako platene. Napr. Paragon.
Synology pouziva nativny AB4B. V cene NASu. Ak tam date aj Drive. Tak mate vystarane.
Takze ak porovnavat, tak jablka s jablkami.

Re:NAS Server
« Odpověď #9 kdy: 13. 07. 2020, 07:15:08 »
RPi3 som pouzival ako NAS dokonca s 3 diskami (2x velke HDD v externych boxoch Axagon, a 1 ssd tiez v externom boxe)... viac-menej to slo, ale narocnejsie kopirovanie dat to vedelo zhodit... mozne je aj to, ze som to nevedel poriadne nastavit... teraz to pouzivam iba s ssd (kvoli tichu) ako download server pre torrenty... Na backup mam postavene komplet zalozne pc, kde vsetko zalohujem a zaroven tam mam pripravene vsetky programy co potrebujem ak by sa hlavny pc pokazil... a ako NAS sa chystam postavit pc s nejakym AMD A6 alebo niecim takym lacnym, ked ma zeleny zlavy... imho vyhoda je, ze si tam clovek nahodi co chce, a moze si to nastavit ako chce, a nieje problem tam nahodit napr. minecraft server pre kamosove deti, alebo nejaky zberac dat...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS Server
« Odpověď #10 kdy: 13. 07. 2020, 07:53:43 »
Re Acronis:
Clonezilla na vse co si psal (a hromadu dalsiho), krome verzovani a filebased na to napr.:
https://github.com/teejee2008/timeshift
https://www.borgbackup.org
https://wiki.gnome.org/Apps/DejaDup/Details

Re:NAS server pro domácí použití
« Odpověď #11 kdy: 13. 07. 2020, 09:13:18 »
Synology, Synology a ešte raz Synology.

Nad samo-bastl ani neuvažuj. Mal som Synology, potom si povedal, že mám nejak veľa voľného času a asi pol roka som sa j...bal s FreeNas a furt tam niečo nefungovalo. Zálohy z TimeMachine, bilo sa mi SMB a AFP (musel som mať 2 sieťovky a na jednu bindnúť AFP na ďalšiu Sambu), žena v depresi, že nevidí na telke Gillmore Girls z nasky, po pridaní nového kontentu sa neaktualizovalo DLNA, čo mi riešil cron ale musel si proste minútu čakať a furt niečo... Tak som sa rád a ochotne vrátil k Synology a všetko mi fičí s prstom v nose.

Záleží na tom, koľko máš voľného času a aké cenné dáta tam chceš mať.

Re:NAS Server
« Odpověď #12 kdy: 13. 07. 2020, 11:10:44 »
RPi3 som pouzival ako NAS dokonca s 3 diskami (2x velke HDD v externych boxoch Axagon, a 1 ssd tiez v externom boxe)... viac-menej to slo, ale narocnejsie kopirovanie dat to vedelo zhodit... mozne je aj to, ze som to nevedel poriadne nastavit... teraz to pouzivam iba s ssd (kvoli tichu) ako download server pre torrenty... Na backup mam postavene komplet zalozne pc, kde vsetko zalohujem a zaroven tam mam pripravene vsetky programy co potrebujem ak by sa hlavny pc pokazil... a ako NAS sa chystam postavit pc s nejakym AMD A6 alebo niecim takym lacnym, ked ma zeleny zlavy... imho vyhoda je, ze si tam clovek nahodi co chce, a moze si to nastavit ako chce, a nieje problem tam nahodit napr. minecraft server pre kamosove deti, alebo nejaky zberac dat...

rozumiem a respektujem tvoje rozhodnutie pre takyto setup
download torrentov je ta namensia mozna zataz pre disky. To nie je nieco, cim by sa dalo chvalit.
ako pises narocnejsie kopirovania padaju, pise o tom cely internet. To je dovod, preco to nemozes nazvat NASom, akurat len "obcas spolahlivym externym diskom". Nemam dovod zhadzovat nadsencov s RPi, naopak, patrim k nim. Avsak nenazyvajme RPi ako plnohodnotny NAS. Vsetko ma svoje urcenie. Vyhody aj nevyhody.

K tomu samostatnemu zaloznemu PC a vyhoda, ze tam moze clovek dat co chce, napr. Minecraft atd:
- mrkni nase SynoForum.com a zistis, ze v tom normalnom NASe mozes mat desiatky kontajnerov a stale to bude frcat na Atome. Mame silnu Docker zakladnu power userov.
- kedze je to linux, tak bezime aj custom zalezitosti
- to je na debatu do rana ...

Re:NAS Server
« Odpověď #13 kdy: 13. 07. 2020, 11:23:50 »
Re Acronis:
Clonezilla na vse co si psal (a hromadu dalsiho), krome verzovani a filebased na to napr.:
https://github.com/teejee2008/timeshift
https://www.borgbackup.org
https://wiki.gnome.org/Apps/DejaDup/Details
obavam sa, ze tu miesat hrusky a jablka
Clonezilla je na mile daleko od moznosti Syno AB4B, nehovoriac o Synology Restore portali, ktory ti bezi ako instancia v NASe, cez browser, kde si mozes urobit restore prislusneho file/folder tuknutim do mysi a nemusis bootovat koli tomu Clonezilla Live CD.
A to len zacinam porovnavat. Mrkni na samotny popis z webu Clonezilla pre setup Clonezilla Backup Server:
When setting up the DRBL server, it is recommended to collect the MAC addresses of the client computers and let the DRBL server offer the same IP address for the clients every time it boots. If you prefer to use DRBL live, remember to isolate the network environment from others. This will keep you from cloning the system to incorrect or unknown clients. Besides, if you do not provide the static IP address to client, different operating systems (like GNU/Linux and MS windows), they use different DHCP client ID. Therefore even it's the same client, when it boots GNU/Linux via DRBL, it will leases one IP address, then next time when it boots into local MS windows, it will lease another different IP address. This is annoying sometimes.
Hlavne, ak je to zdarma, tak je to skvele.

Re:NAS Server
« Odpověď #14 kdy: 13. 07. 2020, 11:52:07 »
cesta s RPi4 je mozna, zacni si vsak pocitat, co ta bude stat SW na zalohovanie PC a mobilu. Ak si kupis napr. Acronis, tak to mas za 1321 Kc/rocne na jedno PC a jeden mobil. Za 5 rokov 6605 Kc.
Skus si do toho RPi pripojit co i len dva HDD v RAID1. Tak a tam si skoncil s celym RPi, ktore je fakt dobre na vselico ine, ale ako NAS platforma? Vazne s USB flaskami?
Takze si kupis RPi za 50Euro + licencie Acronisu za 250 Euro(plus DPH)= 350Euro. A to este nekupujes tie USB flasky. Kolko zalohy tam das? Zvysny obsah? Kapacita?

Za tuto cenu si kupis Syno DS218+, kde ti pobezi BTRFS (na ktory zabudni v RPi), v cene mas neobmedzene licencie na backup tvojich PCciek. A to uz nespominam dalsie moznosti. Este ti aj nieco zostane na C2 backup do Synocloudu.
Zial “j” modely su dobre akurat tak na hudbu a nenarocne filmy. Je to naozaj lacna krabica, skor radiator na teply vzduch.
viac na nezavislom Synoforum.com

Samozrejme Raspberry pi má svoje limity a kompromisy. Uviedol som ho len ako low cost riešenie. Ale niekomu by to aj tak mohlo stačiť. Ja ho sám používam ako "NAS" s jedným 3.5 HDD ktorý má samostatné napájanie (do budúcna plánujem pridať ďalší disk).
Na serióznejšie použitie by som určite volil Synology ale záleží od preferencií...