Znáte Linux?

nobody(ten pravej)

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #30 kdy: 15. 05. 2018, 13:51:42 »
O Vaší anketě jsm nevěděl, nicméně odpověď na takovou otázku je u mě vždy NE, NEZN8M, neb přímo s jádrem nepracuji. Znám GNU/Linux, respektive vím, co to je, ale znát také nemohu[...]
pokud by v otazce bylo korektne GNU/Linux tak vetsina lidi co odpovedela ano, by odpovedela ne, nebo nevim, protoze ve spojeni s GNU to neznaji, takze otazka byla polozena spravne, ta cast kde se snazis o fylozofickou odpoved ZNAM ci NEZNAM je take irelevantni pokud se otazka pokladala sirokemu rozptylu lidi, kde mozna tak promile se nad tim mohlo podobne pozastavit...

@Vladimír Nováček vysledek ~50:50 je realnej a ocekaval bych neco takoveho, myslim ze zvysit pro Linux by se dal otazkou "Znate Linux nebo Ubuntu" protoze z mejch zkusenosti spoustal lidi zna (alespon to slovo) Ubuntu ale nevi ze jde o Linux...


.

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #31 kdy: 15. 05. 2018, 15:38:01 »
O Vaší anketě jsm nevěděl, nicméně odpověď na takovou otázku je u mě vždy NE, NEZN8M, neb přímo s jádrem nepracuji. Znám GNU/Linux, respektive vím, co to je, ale znát také nemohu[...]
pokud by v otazce bylo korektne GNU/Linux tak vetsina lidi co odpovedela ano, by odpovedela ne, nebo nevim, protoze ve spojeni s GNU to neznaji, takze otazka byla polozena spravne, ta cast kde se snazis o fylozofickou odpoved ZNAM ci NEZNAM je take irelevantni pokud se otazka pokladala sirokemu rozptylu lidi, kde mozna tak promile se nad tim mohlo podobne pozastavit...

@Vladimír Nováček vysledek ~50:50 je realnej a ocekaval bych neco takoveho, myslim ze zvysit pro Linux by se dal otazkou "Znate Linux nebo Ubuntu" protoze z mejch zkusenosti spoustal lidi zna (alespon to slovo) Ubuntu ale nevi ze jde o Linux...
Pan Nováček vaši odpověď po více než 8 letech určitě ocení...

nobody(ten pravej)

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #32 kdy: 15. 05. 2018, 17:23:07 »
tecko, ja tu mrtvolu nevykopal ;-)

Re:Znáte Linux?
« Odpověď #33 kdy: 16. 05. 2018, 12:11:12 »
Anketní otázka zněla: "Znáte operační systém Linux?" Povolené odpovědi byly Ano, Ne a Nevím(toto jsem nemohl ovlivnit).

Tu niekde by som videl problém.

Odpovede mali byť 

Áno používam
Áno, počul som  (slyšel jsem) o ňom
Nie
Neviem

Překvapuje vás to?

Odpovedí Áno je príliš veľa.

Čekali byste takový výsledek?

Nie.
Co dělat, aby příště dopadla anketa lépe pro Linux?


Pýtať sa v Nemecku

http://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/germany/#daily-20170101-201805116


Alebo vo Francuzsku 24-25 ročných z Ille de France (Paríž a okolie), ktorým v roku 2009 ako 15-16 ročným rozdali v škole USB kľúčenky s Ubuntu a na yačiatku prázdnil to zahýbalo s marketshare Linuxu v celom Francúzsku (ten peak)
http://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/france/#daily-20090101-20180516

balki

Re:Znáte Linux?
« Odpověď #34 kdy: 16. 05. 2018, 13:12:40 »
Překvapuje vás to? Čekali byste takový výsledek? Co dělat, aby příště dopadla anketa lépe pro Linux?

Myslim, ze sa treba spytat na operacny system GNU/Linux. Alebo sa pytat na kernel "Linux".


MasoxCZ

Re:Znáte Linux?
« Odpověď #35 kdy: 17. 05. 2018, 14:49:02 »
Zadal jsem si uživatelskou anketu na serveru Sanep.cz. Anketní otázka zněla: "Znáte operační systém Linux?" Povolené odpovědi byly Ano, Ne a Nevím(toto jsem nemohl ovlivnit). Chci vás seznámit s výsledky ankety:
...
Překvapuje vás to? Čekali byste takový výsledek? Co dělat, aby příště dopadla anketa lépe pro Linux?

Naprosto základní problém je v tom, že není jasné, na co se vlastně básník ptá. Protože takto položená otázka má význam "je vám známo, že existuje něco jako OS Linux?", přičemž už takto položená otázka je de-facto chybná, protože Linux NENÍ operační systém.
Druhý problém je, že poslední věta implikuje snahu anketu ZMANIPULOVAT k požadované odpovědi a tím všechno související invaliduje. Protože jaký je v první řadě motiv pro snahu výsledek ovlivnit ve prospěch linuxu, a jaké "dobro" by z toho mělo jako vzejít?

nobody(ten pravej)

Re:Znáte Linux?
« Odpověď #36 kdy: 17. 05. 2018, 17:01:45 »
Myslim, ze sa treba spytat na operacny system GNU/Linux. Alebo sa pytat na kernel "Linux".
ne, viz...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Znáte Linux?
« Odpověď #37 kdy: 17. 05. 2018, 20:20:02 »
Osmiletej necropost, to už je teda fakt drsný ;D

Odpověděl bych, že mě výsledek překvapuje (příjemně, neřekl, bych, že to bude tolik lidí). Teď, když vím, že to bylo před deseti lety, mě to překvapuje dvojnásob (nečekal bych, že v roce 2010 bude tolik lidí znát Linux).

balki

Re:Znáte Linux?
« Odpověď #38 kdy: 18. 05. 2018, 10:12:45 »
Osmiletej necropost, to už je teda fakt drsný ;D

Odpověděl bych, že mě výsledek překvapuje (příjemně, neřekl, bych, že to bude tolik lidí). Teď, když vím, že to bylo před deseti lety, mě to překvapuje dvojnásob (nečekal bych, že v roce 2010 bude tolik lidí znát Linux).

Vtedy boli ludia pocitacovo gramotnejsi, dnes ani nevedia, co je operacny system. Respektive pocitace pritiahli ludi, ktori sa menej zaujimaju o to, ako to funguje + dorastla tabletova generacia.

admnistrator

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #39 kdy: 19. 05. 2018, 11:25:41 »
tecko, ja tu mrtvolu nevykopal ;-)
Ale trollis u ni.