Znáte Linux?

Znáte Linux?
« kdy: 19. 03. 2010, 08:16:22 »
Zadal jsem si uživatelskou anketu na serveru Sanep.cz. Anketní otázka zněla: "Znáte operační systém Linux?" Povolené odpovědi byly Ano, Ne a Nevím(toto jsem nemohl ovlivnit). Chci vás seznámit s výsledky ankety:

Hlasovalo 5486 lidí,
55,6% odpovědělo ANO
40,9% odpovědělo NE
3,5% odpovědělo NEVÍM

Překvapuje vás to? Čekali byste takový výsledek? Co dělat, aby příště dopadla anketa lépe pro Linux?


Program

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2010, 08:38:23 »
Řekl bych: "Na blbou otázku, blbá odpověď."

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #2 kdy: 19. 03. 2010, 08:49:33 »
Zkus to trochu rozvést...

hoved

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #3 kdy: 19. 03. 2010, 08:58:16 »
Tak otazkou je, co si predstavujete pod spojenim "Znat linux".... Napriklad na tomto linuxove zamerenem serveru, bych predpokladal ze se tim mysli znalost systemu jako takoveho, jak funguje apod.

Na ne linuxove zamerenem serveru bych zase predpokladal, ze se tim myslim obecne znalost vyznamu slova linux, vedet co to je...

a ted abych si vybral

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #4 kdy: 19. 03. 2010, 09:24:37 »
Otázka byla položená na sanepu, což je zcela určitě nelinuxový server, zabývá se výzkumy veřejného mínění. V tomto kontextu se jedná o to, jestli se odpovídající s linuxem už setkal.


Jan

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #5 kdy: 19. 03. 2010, 09:49:37 »
O Vaší anketě jsm nevěděl, nicméně odpověď na takovou otázku je u mě vždy NE, NEZN8M, neb přímo s jádrem nepracuji. Znám GNU/Linux, respektive vím, co to je, ale znát také nemohu, neb pořádně neznám ani GNOME, a to jej používám od vánoc 2005 (distribuce Ubuntu 5.10 Breezy Badger; výhradně jako jedinný OS u mě od verze 6.10 Edgy Eft).

Bezny Franta Uzivatel

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #6 kdy: 19. 03. 2010, 10:17:39 »
Linux? Co to je? Neakej novej Windows?  ;D

e.

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #7 kdy: 19. 03. 2010, 10:20:11 »
ale jo, me to pobavilo... :D

kozec

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #8 kdy: 19. 03. 2010, 13:24:29 »
Co dělat, aby příště dopadla anketa lépe pro Linux?
Cusat a zatlkat :)

Jirka

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #9 kdy: 19. 03. 2010, 13:37:34 »
O Vaší anketě jsm nevěděl, nicméně odpověď na takovou otázku je u mě vždy NE, NEZN8M, neb přímo s jádrem nepracuji. Znám GNU/Linux, ...
Koukám na trochu blbou otázku hodně blbá odpověď. Proboha tohle rozlišování GNU/Linux a Linux a já nevím co, to si řešte s podobně zaměřenými lidmi a na jasně položenou otázku - Znáte Linux, tzn. víte o co se jedná (Ubuntu, openSuse, Mandriva) je jasná odpověď.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Znáte Linux?
« Odpověď #10 kdy: 19. 03. 2010, 13:39:47 »
Zkus to trochu rozvést...

No podle mě tím měl kolega Program na mysli to, že ta otázka je příliš mnohoznačná a obecná. Co si mají respondenti představit pod slovem znáte? Měl tazatel na mysly to zda už o něm alespoň slyšeli? Nebo zda jej používají? Nebo zda jsou přímo odborníci na danou problematiku?

Já bych tedy otázku formuloval asi trochu jinak. Například : "Setkali jste se už někdy s pojmem Linux?", nebo podobně. Možná by ty výsledky potom dopadly trochu jinak...  :D

Fantomas

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #11 kdy: 19. 03. 2010, 14:26:10 »
Pro všechny rejpaly, znáte Karla Gotta?
A kdo z tech, co odpovedeli ano, jej znaji osobne.
Problem jednoznacne odpoved souvisi pouze z lidmi, kteri se do teto problematiky nori hloubeji.

Jirka

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #12 kdy: 19. 03. 2010, 14:32:23 »
Problem jednoznacne odpoved souvisi pouze z lidmi, kteri se do teto problematiky nori hloubeji.
... ačkoliv je jim jasné, jak to je myšleno. Prostě rejpat a rejpat, to je životní poslání hodně lidí.

Jan

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #13 kdy: 19. 03. 2010, 14:51:18 »
O Vaší anketě jsm nevěděl, nicméně odpověď na takovou otázku je u mě vždy NE, NEZN8M, neb přímo s jádrem nepracuji. Znám GNU/Linux, ...
Koukám na trochu blbou otázku hodně blbá odpověď. Proboha tohle rozlišování GNU/Linux a Linux a já nevím co, to si řešte s podobně zaměřenými lidmi a na jasně položenou otázku - Znáte Linux, tzn. víte o co se jedná (Ubuntu, openSuse, Mandriva) je jasná odpověď.
Nerozlišovat pojem Linux a GNU/Linux... To by vám RMS dal :-D

http://cs.wikipedia.org/wiki/GNU
http://cs.wikipedia.org/wiki/Linux
http://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Stallman

Sten

Re: Znáte Linux?
« Odpověď #14 kdy: 19. 03. 2010, 15:44:05 »
Přesně tak. Na blbou otázku blbá odpověď. Co znamená „znáte“? Víte, že existuje? Víte, co je? Viděli jste? Víte, jak funguje? Umíte ovládat? Rozumíte? Takže sice anketa pěkná, ale bez jakéhokoliv výsledku