Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování

Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #15 kdy: 23. 06. 2020, 10:13:28 »
Kdysi jsem si usmyslel, že se naučím stroják a assembler pro 8080. Tak jsem si vzal příčurku a když jsem byl na desáté stránce, zjistil jsem, že už jsem zapomněl co bylo na prvních pěti. Pak jsem potřeboval naprogramovat nějaký testovací program čím jsem nechtěl otravovat pány programátory a metodou pokusu a omylu jsem se to obstojně naučil. Šéf sice vrčel, že se tím zdržuji a on mi potřebuje zadávat jiné práce, ale já jsem pak z toho pár let žil.
K programování, pokud pominu pokusy s Algolem na VŠ jsem přičichl v zaměstnání kdy jsem potřeboval spočítat, jak se bude chovat paralelní kombinace odporu a trimru když s trimrem budu kroutit (hlavně jak se bude ten trimr výkonově zatěžovat), tak jsem si na to půjčil nějakou kalkulačku SR (už nevím kolik, ještě neměla možnost skoků), abych opakovaný výpočet nemusel dělat ručně, pak jsem se praštil přes kapsu, podpořil jsem nějakého vexláka a koupil jsem si TI58, pár prográmků jsem na tom zplodil.
Z toho plyne poučení a co víc si můžeme přát: Vem si nějaký problém co bys potřeboval vyřešit a splácej na to nějaký program v jazyce co ho máš při ruce.



qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #17 kdy: 23. 06. 2020, 13:44:40 »
To je ten typ trolla, co nahodí nesmyslné téma a pak už se baví, jak se lidi hádají.
Když jsem se v 15ti rozhodoval, co dál dělat, c++ byla jasná volba. No dneska už asi ne.
Já začal basicem na didaktiku gama (když pominu ten papírový ABC počítač), na PC pak jazykem C a dnes doporučuji začít Pythonem a po pochopení základů si rozšířit znalosti jazykem C. Pak už dotyčný budš schopen rozhodnout se sám, co dál.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #18 kdy: 23. 06. 2020, 13:47:27 »
Domena urcena je, hleda jazyk ne pro arduino, ne pro web, ale pro zacatek, tedy ne aby neco udelal, ale aby se neco naucil.
Pokud před sebou nemá praktický cíl, tak se nejspíš nenaučí nic.
Učení pro učení nikdy nefungovalo, i od toho Karla člověk chtěl, aby někam došel a něco udělal.
Sám jsem kdysi své první programy psal v Basicu na IQ151 - jednoduché hry na 20-50 řádek - v textové grafice, ovládané klávesnicí.
A to, co jsem vyjmenoval, jsou zrovna pro začátečníka vhodné domény, s nízkou úrovní vstupních požadavků a ke kterým na Internetu najde dostatek návodů a zdrojů.
Já se naučil, a stačilo mi, že jsem tomu chtěl rozumět. Něco smysluplného jsem naprogramoval až po mnoha letech (čtečku paketů fido komunikace), do té doby jsem si jen hrál. Takže vaši zkušenost nesdílím.



BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #20 kdy: 23. 06. 2020, 15:00:49 »
To je ten typ trolla, co nahodí nesmyslné téma a pak už se baví, jak se lidi hádají.
Když jsem se v 15ti rozhodoval, co dál dělat, c++ byla jasná volba. No dneska už asi ne.
Já začal basicem na didaktiku gama (když pominu ten papírový ABC počítač), na PC pak jazykem C a dnes doporučuji začít Pythonem a po pochopení základů si rozšířit znalosti jazykem C. Pak už dotyčný budš schopen rozhodnout se sám, co dál.

Python na výuku docela dobrej. Ale C a C++ už IMHO nemá smysl. A šel bych rovnou do Rustu.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #22 kdy: 23. 06. 2020, 16:23:02 »
http://carlcheo.com/wp-content/uploads/2014/12/which-programming-language-should-i-learn-first-infographic.png

totálna hlúposť... najviac sa smejem na tom rozhodovaní programovacieho jazyka na základe toho či preferujem ručnú alebo automatickú prevodovku v aute, alebo tam s tým legom WTF?! Navyše to že tam je Ruby ale není tam Golang je tiež vtipné. Tiež vtipný je ten popis zameraní. V podstate celá ta infografika je na smiech.

Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #23 kdy: 23. 06. 2020, 16:46:42 »
http://carlcheo.com/wp-content/uploads/2014/12/which-programming-language-should-i-learn-first-infographic.png

totálna hlúposť... najviac sa smejem na tom rozhodovaní programovacieho jazyka na základe toho či preferujem ručnú alebo automatickú prevodovku v aute, alebo tam s tým legom WTF?! Navyše to že tam je Ruby ale není tam Golang je tiež vtipné. Tiež vtipný je ten popis zameraní. V podstate celá ta infografika je na smiech.

Je to z roku 2014.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #24 kdy: 23. 06. 2020, 16:51:11 »
http://carlcheo.com/wp-content/uploads/2014/12/which-programming-language-should-i-learn-first-infographic.png

totálna hlúposť... najviac sa smejem na tom rozhodovaní programovacieho jazyka na základe toho či preferujem ručnú alebo automatickú prevodovku v aute, alebo tam s tým legom WTF?! Navyše to že tam je Ruby ale není tam Golang je tiež vtipné. Tiež vtipný je ten popis zameraní. V podstate celá ta infografika je na smiech.

Je to z roku 2014.

a to v roku 2014 sa ľudia rozhodovali v ktorom jazyku budú programovať na základe toho či sa hrali s legom, alebo či majú v aute automatickú prevodovku?

Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #25 kdy: 23. 06. 2020, 17:17:29 »
http://carlcheo.com/wp-content/uploads/2014/12/which-programming-language-should-i-learn-first-infographic.png

totálna hlúposť... najviac sa smejem na tom rozhodovaní programovacieho jazyka na základe toho či preferujem ručnú alebo automatickú prevodovku v aute, alebo tam s tým legom WTF?! Navyše to že tam je Ruby ale není tam Golang je tiež vtipné. Tiež vtipný je ten popis zameraní. V podstate celá ta infografika je na smiech.

Je to z roku 2014.

a to v roku 2014 sa ľudia rozhodovali v ktorom jazyku budú programovať na základe toho či sa hrali s legom, alebo či majú v aute automatickú prevodovku?

Tolik k tomu, proč tam není go

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #26 kdy: 24. 06. 2020, 16:05:35 »
To je ten typ trolla, co nahodí nesmyslné téma a pak už se baví, jak se lidi hádají.
Když jsem se v 15ti rozhodoval, co dál dělat, c++ byla jasná volba. No dneska už asi ne.
Já začal basicem na didaktiku gama (když pominu ten papírový ABC počítač), na PC pak jazykem C a dnes doporučuji začít Pythonem a po pochopení základů si rozšířit znalosti jazykem C. Pak už dotyčný budš schopen rozhodnout se sám, co dál.
Python na výuku docela dobrej. Ale C a C++ už IMHO nemá smysl. A šel bych rovnou do Rustu.
Imho C smysl má, protože je jednoduchý a umožňuje pochopit, jak to funguje na nižší úrovni. Krom tohoto edukativního smyslu to má i praktické využití v oblastech jako arduino nebo cython.

Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #27 kdy: 24. 06. 2020, 21:12:52 »
Ak ste úplný začiatočník tak Basic alebo Pascal. C resp C++ je dobrý jazyk, ale nie pre začiatočníkov porovnajte si toto (C++).

Neni to moc krásny príklad ale chcel som ním porovnať ako sa v oboch jazykoch pracuje s pamaťou.

Kód: [Vybrat]
#include <iostream>
#include <tuple>

std::tuple<uint8_t, uint8_t> hiLo(uint16_t num) {
void* addr = &num;
return std::tuple<uint8_t, uint8_t>{*(uint8_t*)addr, *(((uint8_t*)addr) + 1)};
}

int main()
{
uint16_t num = 256;
uint8_t lo;
uint8_t hi;
std::tie(lo, hi) = hiLo(num);
std::cout << "Lo byte: " << (int)lo << std::endl << "Hi byte: " << (int)hi << std::endl;
}

S týmto (QB64):

Kód: [Vybrat]
DIM NUM AS _UNSIGNED INTEGER: NUM = 256
DEF SEG = VARSEG(NUM)
DIM PNUM AS LONG: PNUM = VARPTR(NUM)
DIM LO AS _UNSIGNED _BYTE: LO = PEEK(PNUM)
DIM HI AS _UNSIGNED _BYTE: HI = PEEK(PNUM + 1)
PRINT "Lo byte: ", LO
PRINT "Hi byte: ", HI

alebo skrátená verzia:

Kód: [Vybrat]
NUM% = 256
DEF SEG = VARSEG(NUM%)
PNUM = VARPTR(NUM%)
LO = PEEK(PNUM)
HI = PEEK(PNUM + 1)
PRINT "Lo byte: ", LO
PRINT "Hi byte: ", HI

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #28 kdy: 24. 06. 2020, 22:15:59 »
Kód: [Vybrat]
NUM% = 256
DEF SEG = VARSEG(NUM%)
PNUM = VARPTR(NUM%)
LO = PEEK(PNUM)
HI = PEEK(PNUM + 1)
PRINT "Lo byte: ", LO
PRINT "Hi byte: ", HI

Co je to za šílenost? Segmenty paměti jsem naposledy používal před 30 lety v dosu na 16 bitových procesorech, kde šlo adresovat jen 64 kB paměti. Doporučení basicu a pascalu sem také nějakým omylem propadlo z tohoto pradávného prostoročasu :-).

Re:Jazyk nejvhodnější pro začátečníka v programování
« Odpověď #29 kdy: 24. 06. 2020, 22:32:59 »
Imho C smysl má, protože je jednoduchý a umožňuje pochopit, jak to funguje na nižší úrovni. Krom tohoto edukativního smyslu to má i praktické využití v oblastech jako arduino nebo cython.

+1