Výběr NAS: QNAP nebo Synology

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #15 kdy: 24. 06. 2020, 11:09:55 »
Mám doma DS218play (2x4TB, RAID 1) a som s ním spokojný. Používam ho hlavne na ukladanie fotiek a súborov. Vyhovuje mi aj DS Photo na prístup k fotkám z mobilu (aj keď by mohla byť lepšia). Vadí mi pomalé indexovanie fotiek aj video súborov, ale na to sa sťažujú aj používatelia výkonnejších modelov.

Zvažoval som aj QNAP, ale UI (https://www.qnap.com/en/live-demo/) mi prišlo pomalšie a horšie oproti Synnology (https://demo.synology.com/en-global), a subjektívne sa mi viac páči Synnology (aj kolega má doma dva Synnology NASy, ktoré si pochvaloval).

Teraz by som možno uvažoval poskladať si vlastný NAS, ktorý cenovo vyjde podobne ale bude výkonnejší a x86 (napr. ASRock J4105B-ITX stoji 2300, 4GB ram 500 + zdroj a skriňa). Pravdepodobne bude mať vyššiu spotrebu a o software sa budeš musieť starať sám.


Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #16 kdy: 24. 06. 2020, 11:40:44 »
Zrovna se hraji s i3-4130 + 8GB RAM + nainstalovaným systémem od Synology https://www.youtube.com/watch?v=yqNiVc5GADM a použitelné to je bez problému. Připravuji to pro kamaráda, kterému zbyl celý PC po upgradu, takže jediná investice budou disky.

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #17 kdy: 24. 06. 2020, 13:58:27 »
Také jsem uvažoval o NASu z PC, ale hlavně kvůli spotřebě el. je to neefektivní. Snad jen v případě, že mám zbytečný HW a než propálím elektriku v ceně malého NASu, jsem v plusu  ;)

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #18 kdy: 24. 06. 2020, 14:21:11 »
Kamarádovi ten PC zbyl, s bídou by za něj dostal 2,5tis. a za nový Synology s Celeronem + 2GB RAM by dal přes 8tis. Takhle má i3 a 4x větší RAM a těch 6,5tis. rozdílu při ceně 6Kč za kW je 1083 kWh. Spotřebu to má 24W se dvěma 2,5" točícími disky v IDLE modu, takže by jel hromadu let v klidu za tu rozdílnou cenu. Jenže také se to dá uspat a přes WOL probudit ;-)
« Poslední změna: 24. 06. 2020, 14:24:37 od Standa2017 »

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #19 kdy: 24. 06. 2020, 18:56:30 »
Ano, to je případ, který dává smysl.


Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #20 kdy: 24. 06. 2020, 20:55:38 »
Re pomala indexacia na DS218play. Jedna sa o jeden z low end modelov beziacich na Realtek CPU, ktory je pomalsi ako bezny CPU v smartphone. Nemozete ocakavat, ze pobezi s tak narocnou operaciou ako je Indexacia, kde sa vyhuli vykon takeho CPU okamzite. Dtto 1GB RAM. Proste taky NAS je urceny na zakladne storage ucely a prehravanie videa do TV. Zaklad.
Indexacia na Intel CPU bezi v pohode. To su NASy, ktore by som uz zacal povazovat za NASy.
Silne sa podcenuje rada Atom server line CPU, ktore obsluhuju 8bay NASy. Atom ma kazdy zaskatulkovamy niekde inde. Ten vykon server line je neskutocny. Pri 20+ docker kontajneroch ledva na avg. 56% utilizacie s 2h snapshot operaciami, ...
Vykon i-core je zbytocny, leda ze by ste chceli bezat s viac ako 4 plnymi Win10 VM. Ale to uz skor Xeon a na doma asi nie. Pozor, nie je i-core ako i-core.
Takze naspat k pouzivaniu. NAS si vyberajte podla toho, co od neho ocakavate. Ak je jedinym parametrom najnizsia cena, mozete byt nemilo prekvapeny s performance. Xpenology je tiez cesta, ale s dlho meskajucimi patchmi a specialne security update je to hazard. Hlavne, ked mate exponovane sluzby do WAN. Kazdy si vzdy najde to svoje.

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #21 kdy: 25. 06. 2020, 12:05:35 »
Zrovna taky vybírám NAS domů jako náhradu staré DS108. V práci mám zkušenosti se Synology DS916/DS713, takže to bude Synology.
Začal jsem s DS118 a začal porovnávat. Pak jsem přešel na 2 diskové NASy DS218/play/+, aktuální nové jsou DS120j, 220j a 220+.
Jak jsem začal porovnávat, tak zyvšuju požadavky. BTFS se mi líbí kvůli snapshotům, takže DS218/+ a 220+. Možná by se někdy hodil Docker a to už jsme u DS218+ a DS220+ s Intelem, na Realteku Docker nefunguje.
Vím, že NASy Synology jsou drahé proti PC, ale tady se platí za software. Xpenology nechci, je to taková "krádež" cizí práce a nechci řešit potenciální problémy, se kterými bych si třeba neporadil.

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #22 kdy: 25. 06. 2020, 13:21:05 »
Zrovna taky vybírám NAS domů jako náhradu staré DS108. V práci mám zkušenosti se Synology DS916/DS713, takže to bude Synology.
Začal jsem s DS118 a začal porovnávat. Pak jsem přešel na 2 diskové NASy DS218/play/+, aktuální nové jsou DS120j, 220j a 220+.
Jak jsem začal porovnávat, tak zyvšuju požadavky. BTFS se mi líbí kvůli snapshotům, takže DS218/+ a 220+. Možná by se někdy hodil Docker a to už jsme u DS218+ a DS220+ s Intelem, na Realteku Docker nefunguje.
Vím, že NASy Synology jsou drahé proti PC, ale tady se platí za software. Xpenology nechci, je to taková "krádež" cizí práce a nechci řešit potenciální problémy, se kterými bych si třeba neporadil.
Zrovna taky vybírám NAS domů jako náhradu staré DS108. V práci mám zkušenosti se Synology DS916/DS713, takže to bude Synology.
Začal jsem s DS118 a začal porovnávat. Pak jsem přešel na 2 diskové NASy DS218/play/+, aktuální nové jsou DS120j, 220j a 220+.
Jak jsem začal porovnávat, tak zyvšuju požadavky. BTFS se mi líbí kvůli snapshotům, takže DS218/+ a 220+. Možná by se někdy hodil Docker a to už jsme u DS218+ a DS220+ s Intelem, na Realteku Docker nefunguje.
Vím, že NASy Synology jsou drahé proti PC, ale tady se platí za software. Xpenology nechci, je to taková "krádež" cizí práce a nechci řešit potenciální problémy, se kterými bych si třeba neporadil.

dobra volba
problem nie je vobec o cene Synology. To je chymera ludi, co si myslia, ze NAS konci pri SMB share pre filmy stiahnute z internetu. To sa pisal mozno rok 2006. resp. na to je vhodne RPi s jednoduchym riesenim pre domace share (OMV). Tam netreba uvazovat o prerabkach zo stareho computeru. Ako pisete dnesne NASy su vsak uplne inde. A tam uz nepomoze RPi. Ide tak skor o bezpecnost a dostupnost a doplnkovu vybavu. Ako v aute.

Na debaty o cene HW NAS mam jednoduchu odpoved:
Ak kupujete pivo podla toho kolko stoji v cenniku, tak je to vasa volba.

Btw k tej spotrebe v tomto vlakne:
- rad by som videl ako i3-4130 s 8GB RAM a dvoma 2,5" HDDs da spotrebu v idle pod 24W. To je fyzikalne nemozne, kedce len tento CPU ma v Idle mode spotrebu 22W a to iba v pripade, ze pouzivate PSU s ucinnostou >90% ... co ide do penazi. V opacnom pripade, ak je PSU nekvalitnejsi, tak v idle mode cez 33W. A to je len CPU.
- a to neratam spotrebu zvysneho zeleza a samotnych diskov
- potom by to chcelo vidiet spotrebu v Load rezime (popisat ten rezim)
- takze by to chcelo vidiet dokaz. Inak je ta bublina o usetrenych nakladoch za elektrinu len bublina.

kazdy ma vlastnu volbu a tak je to OK. Ale netreba zas podliehat neoverenym chymeram. A jedne z nich je cena NASu ako jediny parameter kvality.

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #23 kdy: 17. 07. 2020, 18:15:41 »
Ahojte,

nechcem zakladat nove vlakno. Potreboval by som NAS hlavne na filmy a serialy, nieco ako HBO GO v mobile a to streamovat cez chromecast do TV. Mama, babka, deti, celkom velka rodina, ktora by si mohla hocikedy pozerat filmy, ale samozrejme aj fotky a videa atd. Rozmyslal som nad novym synology ds220+.  Vedeli by ste mi s tym niekto poradit, kto to ma, napr predchadzajucu verziu 218.  Samozrejme, ze NAS by bol vyuzivany aj na zalohovanie, ale pride mi jednoduchsie v rodine nainstalovat na mobil aplikaciu a potom iba nahrat konkretne veci, ktore chcem zdielat.

Dakujem za akekolvek info.

Re:Výběr NAS: QNAP nebo Synology
« Odpověď #24 kdy: 21. 07. 2020, 16:23:32 »
pre tych, ktorym sa nechce citat a pisat v ENG sme vytvorili CZ/SVK cast nasho SynoForum.com na ziadost uzivatelov
https://www.synoforum.com/threads/prve-cesko-slovenske-nezavisle-forum-pre-synology-nas-uzivatelov.3529/
postupne budeme doplnat obsah, takze ak mate otazky smerom k NAS od Synology, tak to postujte priamo.
Vratane podpory Docker kontajnerov, ktora je aktualne u nas v Top.
Aktualne rozbiehame priamu podporu s Rocket.Chat supportom na Syno NAS/Docker