OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« kdy: 17. 06. 2020, 16:38:24 »
Mate nekdo zkusenost s DXF souborem, ktery ma tvary upravene prikazem "fillet" a ktery je extrudovany v openscadu ?

https://pasteboard.co/Jdw3Xur.png (barevne jsou ruzne layery)

na toto jsem zavolal rutiny tohoto typu:

Kód: [Vybrat]
module obd2_trapezoid() {
   
    translate([0,0,FLANGE1_SIZE+FLANGE2_SIZE+FLANGE3_SIZE])
    difference() {
       
    linear_extrude(height=TRAPEZOID_HEIGHT, bottom=true) {
import(file="obd2.dxf", layer="trapezoid");
};

    linear_extrude(height=TRAPEZOID_HEIGHT+1, bottom=true) {
import(file="obd2.dxf", layer="obdtab");
       
    };
}
}

vysledek v Prusovi:

https://pasteboard.co/Jdw4lHh.png

jde mi o to, ze misto krasneho radiusu mam tento nespojity hnus - u te dolni "priruby" (zelena v DXF) je to uplne desive, u lichobezniku to je trochu lepsi.

Je mi jasne, ze si muzu udelat v openscadu primo ty tvary, ale to NECHCI (potrebuju to mit cele definovane v DXF a v openscadu jen jak udelat extruze/rozdily/uniony.
« Poslední změna: 17. 06. 2020, 19:47:34 od Petr Krčmář »


Re:Openscad vs. dxf soubor s filletovanymi tvary
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2020, 16:46:13 »
Tohle obvykle vzniká při exportu z CADu do STL (stl umí jen trojúhelníky, takže obloukovou plochu musí s nějakou přesností nahradit sítí trojúhelníků) - takže někde v konfiguraci toho exportu v Openscadu - maximální odchylka nebo něco takového (Openscad nepoužívám, takže neporadím).
« Poslední změna: 17. 06. 2020, 16:48:57 od Tomas-T »

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Openscad vs. dxf soubor s filletovanymi tvary
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2020, 16:53:42 »
Doplnim, ze v preview v openscadu je to uplne to same, jen se to hure screenshotuje, proto jsem to hodil do sliceru.

S openscadem neumim, to priznam na rovinu, ale vyzkousel jsem udelat dve kruznice v sobe a vlepit to tam a to se povedlo vcelku OK, rozhodne to bylo podobnejsi vic kruhu nez ctverci :-).

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Openscad vs. dxf soubor s filletovanymi tvary
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2020, 17:46:14 »
Jeste doplnujici otazka pro znalce openscadu - mam nejakou moznost si nakreslit DXF s realnymi rozmery soucastek (napr. pinu, na ktere potrebuju mit diry) a potom nejakym parametrem rict openscadu ze ma vysledek linear_extrude(import...) zvetsit/zmensit vsude o 0.5mm (ve vnitrnim i vnejsim obrysu) ? Jednak to potrebuji kvuli tolerancim, ale hlavne k vytvoreni protikusu konektoru bez toho, abych to musel znovu kreslit do dalsi vrstvy DXF, jen si parametrizoval .scad soubor.

Re:Openscad vs. dxf soubor s filletovanymi tvary
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2020, 17:59:31 »
Nepomohlo by do toho .scad na zacatek nekam dat treba: $fn = 60;

K tem tolerancim... ja pouzivam clj-scad a knihovnu scad-tarmi a ta ma error-fn kde muzu nastavit o kolik zvetsit/zmensit.
Ale nepouzivam moc importy... tak nevim jestli by to slo aplikovat i tam.


Re:OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« Odpověď #5 kdy: 18. 06. 2020, 08:07:39 »
$fn by to mělo vyřešit, pokud není problém už v DXF. Je to potřeba řešit i u circle/sphere/cylinder.

Tolerance – nezkoušel jsem, ale transformace offset vypadá použitelně. Nebo lze použít Minkowski, ale trvá to a na zmenšování jsou potřeba inverze.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« Odpověď #6 kdy: 18. 06. 2020, 15:22:38 »
$fn nefunguje, chyba bude v importu dxf, protoze ty 2 tvary to udelalo s kruznicemi (=mnohouhelniky), ty dalsi to dela jen zkosene. Pritom oba jsou "fillety", nevidim zadny rozdil krome toho ze to jedno byl filletovany rectangle, druhe byl lichobeznik. STL je OK, odpovida nahledu v OpenSCAD.

Muzu to vyresit tak, ze tam strcim kus kruznice.

Mimochodem ten konektor jsem vcera hodil pokusne i do tiskarny. Problem tech konektoru z vykresu je, ze nic nevydrzi. Fuknkcni je typicky z nejakeho specialniho polykarbonatu, snad s nejakymi dalsimi vlakny. Naopak to co delaji cinani je obvykle nejake ABS a lame se to uz od pohledu. Muj vytisk je tak nekde mezi, byl jsem celkem prekvapen z pouzitelnosti 3D tisku na tento ucel.

Re:OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2020, 22:01:24 »
To už skoro zní jako problém v samotném DXF, ale těžko soudit, když nemám ten soubor a vím o něm jen omezeně. Pokud je to mnohoúhelník už v DXF, $fn nemá jak pomoct.

Mudvy

Re:OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2020, 23:28:06 »
Tuto jsem už taky řešil. Jde o to že jak STL tak DXF se přepočítávají podle detailu rádiusu vykreslování. Je to délka úsečky která reprezentuje segment rádiusu. Většinou to bývá v nastavení výkonu, protože to má vliv na rychlost vykreslování v samotném CAD (pak i paměti grafiky i ramek...) ... cílem teda je při exportování tvaru v DXF nebo těla v STL nastavit tento přepočet na nejniží možnou hranici. Tím se celý model zdetailní. Samotný slicer si to taky trochu usnadňuje a zkostrbatí model.

Mě se třeba stalo že jsem si udělal na modelu pěkný kulatý díry na M6 šroubek. Nedal si na to pozor při tisku a vylezl mi z toho šestiúhelník kterým se nic nedalo prostrčit :D

Řešení by mohlo být hodit to dxf do nějakého rozumného cadu, kde se z něj dají vzít referenční rozměry a nakreslit si tu skicu znova. Případně rovnou z něj udělat stl a hodit to do sliceru.

Myslím že jako free cad mi přišel vhodnej https://librecad.org/#

Jinak víc neporadím OpenSCAD jsem nidky nepoužil, mám jen zkušenosti s dospělími CAD programy (Solidworks, Inventor, Catia V5, 3DExperience) kde se tuto dá řešit s prstem v nose :))


Re:OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2020, 23:43:22 »
Pro $fn v OpenScadu platí že čím větší, tím detailnější. Neznám přesnou definici, ale nejspíš to bude něco ve smyslu: Kružnice se předvede na pravidelný $fn-úhelník.

A AFAIK technicky vzato $fn uplatní hned, ne až při exportu. Dokonce je možné mít pro různé části objektu různé $fn, případně kreslit pravidelné n-úhelníky apod. nastavením vhodného $fn.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:OpenSCAD vs. dxf soubor s filletovanými tvary
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2020, 23:58:11 »
Nezkoumal jsem dxf, neumim to cist jako jine formaty. nicmene: $fn zrejme funguje na NEKTERE ostatni filletovane veci, je tam skutecne temer kruh. U toho dalsiho tvaru kde to nechodi je v CADu zelena krivka, ktera pri zoomu jde do kruznice (po 'regen'), ale openscad vidi to tluste cervene. https://pasteboard.co/JdIonnf.png