Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?

Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« kdy: 16. 06. 2020, 19:51:04 »
Čau,

máte někdo dobré zkušenosti s nějakým robovysavačem, můžete doporučit?

Rozhodně chci něco, co by se dalo nějak vzdáleně ovládat vlastním softwarem, NE nějakou firemní appkou do mobilu apod. Je celkem jedno, jakým způsobem (TCP, UDP, HTTP, MQTT, wifi, zigbee...), ale nějak rozumně stabilně - tj. ne že to bude tak, že tam musí být firmware verze X.Y a jenom pak to jde hacknout a nikdy se to nesmí připojit na net, aby se to nezupdatovalo...

Na ovládané funkce nemám žádné velké nároky, asi by mi celkem stačilo, když mu půjde přes API říct "uklízej" a "přestaň uklízet", ale samozřejmě každá další přístupná funkce je plus, hlavně asi indikátor naplněnosti koše by se hodil.

Jinak co se týče samotnýho vysavače, ocenil bych (v tomto pořadí):
  • chytře udělanou konstrukci (např. do válečků ve staré Roombě se pořád motají vlasy a čistit to je tak pracný, že to už můžu rovnou zamíst sám...)
  • co největší zásobník na prach, aby to člověk mohl vyhazovat pokud možno co nejmíň
  • mop
  • rozumná cena - za super kvalitu jsem případně ochotnej zaplatit, ale musí být prokazatelná, nebudu vyhazovat peníze zbytečně
  • rozumná značka - aby pokud možno neskončila za rok... kvůli náhradním dílům apod.

Na navigační funkce, majáky apod. prakticky žádný nároky nemám - bude jezdit jenom v kuchyni propojené s obývákem, žádný schody, prahy ani zakázaný místa...

Snažil jsem se hledat, ale modelů je dneska nekonečně a informace o API nejsou skoro vůbec. Takže proto se ptám hlavně na osobní zkušenost.

Předem díky za tipy!


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #1 kdy: 16. 06. 2020, 20:10:03 »
Shodou nahod jsem ted zacal delat ve firme, ktera je prodava a taky me to zaclo zajimat. Co jsem tak pochopil, tak na API jako takovy, se docela kasle a pouzivat je lze prevazne pres jejich aplikace. Nicmene od zacatku jsem mel v oku RoboRock S5 Max, ktery jsem nakonec i koupil a jsem naprosto spoko. Chtel jsem ho i pro to, ze lze, po trosku trikoznim ziskanim api klice, pouzivat v HomeAssistantu (https://www.home-assistant.io/integrations/vacuum.xiaomi_miio/). Nicmene jsem se k tomu zatim nedostal a pouzivam skutecne jen aplikaci Mi Home.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #2 kdy: 16. 06. 2020, 20:27:14 »
Mám Roborock S50. Získat token pro komunikaci znamenalo odinstalovat ofiko nejnovější aplikaci, nainstalovat starší verzi, příhlásit se, udělat zálohu aplikace a podívat se do té zálohy do konkrétního souboru a tam byl. To jsem dělal asi rok zpátky, od té doby to funguje v pohodě.

Pokud stačí posíalt příkazy jako začni, přestaň, vrať se do docku tak to je vše.

Já jsem to dotáhl trochu dál a mám tam připravený skripty co ten vysavač pošlou přesně na souřadnice konkrétního pokoje. A tyhle skripty se buď spouští přes web. rozhraní z home assistentu nebo (a to se používá mnohem líp) mám tlačítka v pokojích a prostě se zmáčkne zigbee tlačítko, to přijme přijímač v raspberry (kde běží home assistant) a vysavač přijede do konkrétního pokoje. Doporučuju. Zvládá to obsluhovat i tech-unfrinedly manželka :D

Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #3 kdy: 16. 06. 2020, 20:37:47 »
Roborock byl jeden z mých horkých kandidátů. Ten postup získání tokenu mě trochu odrazuje, ne že bych se bál pracnosti, ale bojím se komplikací typu "ta verze Mi Home, ze které jde token získat, nefunguje na Androidu X.Y" apod. Nechci zůstat s robotem za deset tisíc, kterej jde ovládat jenom pomocí čínské appky...

A taky mě štve, že na té stránce Home Assistantu nejsou přesně popsaný modely, který fungujou. Opět: nerad bych zjistil, že jsem koupil ausgerechnet model, kterej hacknout nejde...

Jinak co se týče ovládání, integrace atd. to vůbec neřeším, s domácí automatizací si hraju dost intenzivně, takže to už si pořeším, důležitý je mít ten základ - dostat se do toho.

Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #4 kdy: 16. 06. 2020, 23:58:10 »
Ty požadavky jsou vzájemně se vylučující.


Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #5 kdy: 16. 06. 2020, 23:58:44 »
Ty požadavky jsou vzájemně se vylučující.
Proč?

JBB

Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #6 kdy: 17. 06. 2020, 16:41:46 »
Chvíli jsme měli Neato D7, HW docela dobrý (i když měli jsme ho jen necelých 14 dní), ale FW hrozný. Vše přes cloud, tam taky pošlete heslo své WiFi. Co všechno to posílalo nevím, ale při pravidlu na fw že nesmí do internetu ani ťuk. Měl také dost problém s navigací, přesto že má lidar, tak by to mělo být to nejlepší, ale připadlo mi, že se tín neřídí. Takže jel zpátky k prodejci. Ale do HA integrovat šel, ovšem přes cloud.
Máte někdo zkušenost třeba s tímhle? https://www.instructables.com/id/Build-Your-Own-Vacuum-Robot/

Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2020, 13:33:18 »
Ty požadavky jsou vzájemně se vylučující.
Proč?
No, ne že by se mi takové produkty nelíbily (myslím i obecně, nejen robotické vysavače). Ale pokud má někdo opravdu kvalitně navržený produkt co něco vydrží, zpravidla si ho nechá zaplatit. A už vůbec ho neotevírá. A pokud se náhodou splete nebo v důsledku okolností nabídne určitou otevřenost, tak se jedná jen o dočasnou situaci a při nejbližší příležitosti ji zruší a produkt opět uzavře (viz třeba Playstation).

V minulosti se takhle občas otevíraly zajímaví příležitosti, ale v současnosti mám pocit, že už jich moc není. A pokud na tom někdo postaví svůj marketing a je úspěšný, tak jej do dvou let někdo koupí a vše zruší. Asi jsem pesimista.  ;)

Re:Můžete doporučit robovysavač s rozumným API?
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2020, 13:37:17 »
Asi jsem pesimista.  ;)
To nevím, ale rozhodně to, co říkáš, není pravda obecně. Např. mám doma IKEA žárovky Tradfri a 1. úplně bez problémů je ovládám otevřeným softwarem 2. jsou kvalitní 3. jsou levné.

To předražování a zavírání funguje hlavně tam, kde funguje monopol a tímpádem vendor lock-in. Typicky smart home systémy pro movité za úplně nesmyslné statisíce.