Ostrý systém z dualbootu vo virtuálke

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« kdy: 13. 06. 2020, 19:32:16 »
Zdravím,

majme v počítači dualboot:

systém 1 - Linux
systém 2 - Linux alebo Windows

v systéme 1 mám nainštalovaný virtualbox.
potrebujem ako keby passnúť celý systém, všetky nainštalované aplikácie zo systém 2 do virtualboxu (tzv. mať možnosť ten istý systém nabootovať jak naostro tak vo virtuálke).

Je to nejak možné? A ako by ste to prípadne riešili?
« Poslední změna: 14. 06. 2020, 22:00:10 od Petr Krčmář »


Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #1 kdy: 13. 06. 2020, 20:10:47 »
Nuž, napríklad takto:
Kód: [Vybrat]
VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename "sda.vmdk" -rawdisk /dev/sdaSamozrejme vo virtualboxe nemôžeš vybrať boot z tej partície na ktorej práve beží systém.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #2 kdy: 13. 06. 2020, 20:44:12 »
Ďakujem, to však znamená že partícia druhého systému musí byť pripojená/mountnutá do systému 1, dobre tomu rozumiem? Dalo by sa nejak v systéme 1 skryť tú partíciu, aby mimo virtuálky nebola viditelná?

Momentálne dostávam tento error:

« Poslední změna: 13. 06. 2020, 20:48:38 od Gabriel Mlocik »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #3 kdy: 13. 06. 2020, 21:02:28 »
ok, tak sa mi to podarilo vyriešiť a pripojiť, vo virtualboxe však stále ten systém nevidím.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #4 kdy: 13. 06. 2020, 21:16:39 »
keď sa ho snažím do VirtualBoxu pridať dostávam chybu:



Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #5 kdy: 13. 06. 2020, 21:38:45 »
ok pohral som sa s chmod a pár nastaveniami a funguje to... akurát keď dám bootovať virtuálku, tak zostane zamrznutá na čiernej obrazovke s blikajúcim kurzorom, na ostro ten systém spustiť ide normálne.

Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2020, 21:46:48 »
ok pohral som sa s chmod a pár nastaveniami a funguje to... akurát keď dám bootovať virtuálku, tak zostane zamrznutá na čiernej obrazovke s blikajúcim kurzorom, na ostro ten systém spustiť ide normálne.
Ako bootuje počítač? Ak UEFI, možno bude treba prepnúť Virtuál na UEFI boot. Ak je to legacy BIOS, nemal by byť problém

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #7 kdy: 13. 06. 2020, 21:59:13 »
Ako bootuje počítač? Ak UEFI, možno bude treba prepnúť Virtuál na UEFI boot. Ak je to legacy BIOS, nemal by byť problém

Díky, našiel som tu nejakú virtual EFI položku, tak som ju zaškrtol a zapol som systém, teraz na mňa vyskočilo toto:


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #8 kdy: 13. 06. 2020, 22:34:02 »
VirtulBox uz roky nepouzivam a tohle sem tam neresil, takze polo-obecne:
1. kdyz prirazujes real DISK virtualu tak prirad DISK ne ODDIL (viz tve [...] -rawdisk nvme0n1p4)
2. EFI zapinas ve virtualu jen pokud ten real DISK ma system co s EFI pocital (coz s nvme asi pocital)
3. pokud nechces prijit o data, "dvakrat mer" co delas a premyslej u toho ;-)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #9 kdy: 13. 06. 2020, 22:43:22 »
VirtulBox uz roky nepouzivam a tohle sem tam neresil, takze polo-obecne:
1. kdyz prirazujes real DISK virtualu tak prirad DISK ne ODDIL (viz tve [...] -rawdisk nvme0n1p4)
2. EFI zapinas ve virtualu jen pokud ten real DISK ma system co s EFI pocital (coz s nvme asi pocital)
3. pokud nechces prijit o data, "dvakrat mer" co delas a premyslej u toho ;-)

1. lenže keď ten systém mám na disku, na ktorom je aj hostitelský systém? resp. 2 partície na stejnom disku? ako by som to mal riešiť? Mal by som vmdk teda vytvoriť z /dev/nvme0n1 ?
2. no Win10 samotný viem že mám v EFI režimu, aj disk na ktorom je ten oddiel, takže teraz fakt netuším či to mám mať v EFI alebo nie.
3. o toto sa neboj, zálohu mám, a inak systém ktorý sa snažím virtualizovať pôjde o pol mesiaca do koša. Ja to riešim teraz preto že keď aj niečo poserem tak sa poučím, keďže až po pol mesiaci, keď nainštalujem Ubuntu 20.04. tak toto budem potrebovať spraviť. Ono reálne to budem možno mať zanorené až 3 systémy:
Ubuntu (osobný)
Ubuntu (pracovný)
Win10 (pracovný).

Pričom z Ubuntu (osobný) budem chcieť mať prístup cez virtuál k obom pracovným.
A v Ubuntu (pracovný) prístup do Win10 (pracovný)...
pričom tie 2 Ubuntu by boli real v dual-bootu, a Windows iba vo virtual partícii v Ubuntu (pracovný).

(ako ideálne by som to tak chcel, ale teoreticky nie nutne potrebujem 3 systému, aj 2 by mi stačili).
« Poslední změna: 13. 06. 2020, 22:49:00 od Gabriel Mlocik »

Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #10 kdy: 13. 06. 2020, 22:45:10 »
Čím sa spúšťa počítač? Ak UEFI spúšťa GRUB, tak doporučujem boot z iného (virtuálneho) média. Widle by sa asi celkom zbláznili keby sa im posunulo písmeno z C: na D:, preto by som si vytvoril virtuálnu disketu, do nej dal iba GRUB a bootoval z nej. Ako vytvoriť takú disketu neviem, ale určite sa sú na to nástroje.
VirtulBox uz roky nepouzivam a tohle sem tam neresil, takze polo-obecne:
1. kdyz prirazujes real DISK virtualu tak prirad DISK ne ODDIL (viz tve [...] -rawdisk nvme0n1p4)
2. EFI zapinas ve virtualu jen pokud ten real DISK ma system co s EFI pocital (coz s nvme asi pocital)
3. pokud nechces prijit o data, "dvakrat mer" co delas a premyslej u toho ;-)
Jasné, treba vytvoriť vmdk z celého disku. S bodom 3 tiež súhlasím.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #11 kdy: 13. 06. 2020, 23:03:12 »
1. lenže keď ten systém mám na disku, na ktorom je aj hostitelský systém? resp. 2 partície na stejnom disku? ako by som to mal riešiť? Mal by som vmdk teda vytvoriť z /dev/nvme0n1 ?

2. no Win10 samotný viem že mám v EFI režimu, aj disk na ktorom je ten oddiel, takže teraz fakt netuším či to mám mať v EFI alebo nie.

stale polo-obecne..
1. nemuzes proste rict virtualu "tady mas disk" kterej bude smerovat na oddil a cekat ze virtual si domysli k tomu partition tabulku :-)
pokud by slo o legacy, tak schazi cast kde za mbr ma grub tu cast z ktere nahodi zaklad nez sahne na moduly z boot/grub boot ci rootfs oddilu, pokud by slo o UEFI tak schazi EFI oddil, proste by virtual mel pocit ze ma nerozdelenej disk bez zavadece, pokud bys zkusil nainstalovat z virtualu zavadec tak samozrejme ponicis ten oddil ze by ani zelezo pak nemelo spravne data z zacatku oddilu...
tzn. pokud to sdilani ma mit reseni, musi to byt reseni predani celeho disku, s tim ze ALE system ve virtualu budes startovat jinej nez ten na zeleze bezici a ZAROVEN NEbudes pripojovat/pristupovat na tom prirazenem celem disku na oddily ktere jsou pripojene v systemu na zeleze (a obracene z zeleza pri bezicim virtualu nebudes pripojovat/pristupovat_na oddil toho beziciho virtualu

2. nastartujes Linux na zeleze a v terminalu pustis "efibootmgr", pokud oznami error, tak Linux v UEFI rezimu NEstartujes, pokud zobrazi seznam BootXXXX tak mas v UEFI rezimu nastartovano...

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #12 kdy: 13. 06. 2020, 23:12:22 »
ďakujem...

nakoniec som teda dospel k názoru že budem potrebovať 2x GRUB, 1x pre ostrý boot, a jeden pre boot vo virtuálke. Jak mi tu už niekto písal. Je dosť neštastné to riešenie. Možno ešte keby existovala možnosť spraviť GRUP tak že by som mal DISK -> rozdelený na 2 časti -> a ešte tieto 2 časti ďalej rozdelené na časti (niečo ako subpartícia). Pri čom by teda v rámci 1 časti bol jak zavádzač tak Win10, ktorý by som predal virtuálke. A v druhej Grup k prvej časti a zároveň hostitelský systém a všetky ostatné partície. Šlo by to tak, je to tak vôbec možné? Ak nie, tak to vidím len na 2x GRUB, inak takto som momentálne v probléme že bootujem hostitelský systém vo virtuálke a tiež že z oboch systémov je mountnutá stejná partícia.
« Poslední změna: 13. 06. 2020, 23:14:53 od Gabriel Mlocik »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #13 kdy: 13. 06. 2020, 23:18:53 »
2. screenshot:


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ostrý systém z dualbootu vo virtuálke
« Odpověď #14 kdy: 13. 06. 2020, 23:36:37 »
ďakujem...

nakoniec som teda dospel k názoru že budem potrebovať 2x GRUB, 1x pre ostrý boot, a jeden pre boot vo virtuálke. Jak mi tu už niekto písal. Je dosť neštastné to riešenie. Možno ešte keby existovala možnosť spraviť GRUP tak že by som mal DISK -> rozdelený na 2 časti -> a ešte tieto 2 časti ďalej rozdelené na časti (niečo ako subpartícia). Pri čom by teda v rámci 1 časti bol jak zavádzač tak Win10, ktorý by som predal virtuálke. A v druhej Grup k prvej časti a zároveň hostitelský systém a všetky ostatné partície. Šlo by to tak, je to tak vôbec možné? Ak nie, tak to vidím len na 2x GRUB, inak takto som momentálne v probléme že bootujem hostitelský systém vo virtuálke a tiež že z oboch systémov je mountnutá stejná partícia.

Pokud tam mas GRUB, a primarni system je Linux, tak bys mohl pridat init skripty, ktere pri bootu (init start action) toho primarniho linuxu prehodili grub default na slave system, a pri vypinani (init stop action) ho zas vratili.. a pokud jsou oba systemy Linux, tak to muzes provest v obojim, aby vzdy bootoval ten druhej :) Dosahnes tim jakeho takeho automagickeho chovani, jen kdyz pak natvrdo zhodis nejaky system, tak si musis pri pristim bootu ohlidat co zvolis v grubu pri bootu.