Jak má standardně fungovat instalace ze zdrojového kódu?

Instaloval jsem si na Debianu nejnovejsi verzi Pythonu a protoze ta neni ve Stable repozitarich, udelal jsem to primo ze zdrojoveho kodu.

Pouzil jsem prikaz make altinstall coz vytvorilo spustitelny soubor python3.8 a neprepsalo to systemovy python3 - coz jsem samozrejme chtel.

Co to je ten make altinstall, kde se tam vzal? To predpokladam je standarni prepinac prikazu make, jehoz chovani naprogramoval tvurce instalatoru, s cilem vyrobit inkrementalni zpetne kompatibilni zmenu, ktera nic nepodela.


Pak me jeste jako uzivatele Debianu Stable zjima jina vec. V systemu mam aktualne pod "java" Javu 11. Prepokladam ze kdyych si chtel nainstalovat Javu 14, tak ze bych mel spravne vyrobit prikaz "java14". Nemuzu prepsat "java" protoze by mi to mohlo rozbit neco v systemu. Mezi verzema javy jsou samozrejm rozdily, ne vzdy je to plne zpetne kompatibilni.
« Poslední změna: 14. 06. 2020, 21:59:32 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #1 kdy: 12. 06. 2020, 19:19:09 »
Pro pouzivani nejnovejsich verzi sw volte jinou distribuci nez Debian.. napr. Gentoo :) Aktivace rizikovych verzi je pak jenom otazkou nastaveni konfigurace systemu.

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #2 kdy: 12. 06. 2020, 19:37:41 »
Pro pouzivani nejnovejsich verzi sw volte jinou distribuci nez Debian.. napr. Gentoo :) Aktivace rizikovych verzi je pak jenom otazkou nastaveni konfigurace systemu.

Ne.

nevim proc bych mel kvuli par aplikacim ktere potrebuju mit nejnovejsi nebo dokonce v nekolika verzich pouzivat jinou distribuci nez debian.

Python potrebuju mit v nekolika verzich. jak mi v tom pomuze Gentoo? Zrpavidla jako programatora me moje pracovni nastroje ktere jsou k dispozici v balickovaci systemu vubec nezajimaji, jsou zcela nedostatecne. Nikdy bych odtamad treba neinstaloval PyCharm. A to ze je tam Python me moc nezajima rovnez. Taky potrebuju mit X verzi Javy. A nekdy i ruzne verze IDE.

Takze tech par veci co potrebuju mit si klidne nainstaluju mimo balickovaci system. A ten zbytek veci systemovych me zajima pramalo - k cemu mi bude ze mi nekde dali nejnovejsi verzi prikazu "grep" kurpikladu.

A novy HW bych na Linux stejne netahal, protoze to zpravidla nefunguje. Takze se ptam, naco jine distro - aby se mi to porad rozbijelo?
« Poslední změna: 12. 06. 2020, 19:43:11 od PetrK »

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #3 kdy: 12. 06. 2020, 19:48:11 »
Treba v debian repu byla stara verze programu solaar, pro Logitech Unified receiver. A nefungovalo mi to s moji logitech mysi. Tak jsem si tam musel zkusit dat novejsi Solaar z Ubuntu. Asi jsem se mel spise podivat na instalaci co mi to bude pridavat, nez jsem si to dal do systemu, ale nejak to funguje.

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #4 kdy: 12. 06. 2020, 19:48:52 »
Nech systémový Python pythonem (chceš se snad plácat přes prsty s package managerem), "svůj" Python si mainstaluj někde stranou (/opt bývá dobrý kandidát) a pro projekty, kde to potřebuješ, si nastav path.

A nebo ještě lépe... Pythoní environment per projet.


Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #5 kdy: 12. 06. 2020, 19:50:49 »
Nech systémový Python pythonem (chceš se snad plácat přes prsty s package managerem), "svůj" Python si mainstaluj někde stranou (/opt bývá dobrý kandidát) a pro projekty, kde to potřebuješ, si nastav path.

A nebo ještě lépe... Pythoní environment per projet.

Python source code ma v sobe instalaci (dyt o tom pisu) ktera umoznuje ten altinstall, ktera necha systemovy python jak je. Tak v cem vidis problem?

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #6 kdy: 12. 06. 2020, 20:07:40 »
Ha, a ted jsem zjistil, ze ten solaar je v obsazen v backportech, no hned si ho tam dam radeji z backportu.

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #7 kdy: 12. 06. 2020, 22:15:56 »
Hm stabilni system a nejnovejsi SW to je oxymoron.

Nekteri dogmaticky predpokladaji, ze nejnovejsi SW musi byt vzdy zabugovany.
Nekdy jen lidi nemaji cas nejnovejsi verzi otestovat a proto tvrdi ze neni stabilni.
Nekdy se pouzije stara verze a prohlasi se za "stablni", s tim ze se bugy nikdy neopravi, jen se zdokumentuji, a to zaruci tu kyzenou "stabilitu".
A nekde opravdu nejnovesi verze prinasi nove bugy a anebo jen zmeny chovani.

Pokud jde o ten Python, tak pro tebe je asi nejlepsi Anaconda. To je prostredi Pythonu nezavisle na OS, kde si muzes vybrat jakou vezi a jake balicky chces pouzivat.


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #8 kdy: 12. 06. 2020, 22:44:47 »
uslo ti ze stable, ve smyslu verzovane distribuce, neznamena bezchybny, ale bezezmeny ;-)

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #9 kdy: 13. 06. 2020, 10:01:13 »
Instalování softwaru ze zdrojového kódu nemá fungovat nijak standardně. Je to hodně nestandardní operace a dělá se podle postupu pro ten konkrétní software, případně ještě upraveného pro vaši distribuci.

Co se týče Javy, není dobrý nápad binárku přejmenovávat – spousta aplikací s tím pak nebude umět fungovat. Resp. bude vám to fungovat asi jen pro přímé spuštění Javy z příkazové řádky, pro nic jiného. Je běžné mít Javu nainstalovanou ve více verzích, třeba v IDE si pak v konfiguraci projektu vybíráte, které JDK se má použít. Pro přepínání toho, která Java se použije na příkazové řádce, se pak obvykle používá wrapper, který podle konfigurace proměnných prostředí (obvykle přímo JAVA_HOME) spouští tu správnou verzi Javy. Např. v Gentoo se pro to používá eselect (resp. existuje speciální příkaz java-config).

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #10 kdy: 13. 06. 2020, 11:32:42 »
uslo ti ze stable, ve smyslu verzovane distribuce, neznamena bezchybny, ale bezezmeny ;-)

A stable, ve smyslu Debianu, znamena stabilni jakoze otestovany a stabilni jakoze nemenici se.
1. Oboji chci.
2. Oboji jaksi z podstaty veci vzajemne uzce souvisi.
3. Rec je tu o Debianu.
« Poslední změna: 13. 06. 2020, 11:35:50 od PetrK »

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #11 kdy: 13. 06. 2020, 11:39:05 »
Instalování softwaru ze zdrojového kódu nemá fungovat nijak standardně. Je to hodně nestandardní operace a dělá se podle postupu pro ten konkrétní software, případně ještě upraveného pro vaši distribuci.

Tak to ja jaksi blbost ze, mas na kazdem Linuxu nejak standarni adresarovou strukturu, a instalator by potom mel tuto strukturu dodrzovat. Takze nejaky standard tady byt musi, nerikej ze ne. Zadruhe je tady ten altinstall, dalsi pokus o jakousi standardizaci instalatoru. A v neposledni rade, je tady Debian Stable, opet jakasi standardizace toho co ma instalator delat.
« Poslední změna: 13. 06. 2020, 11:40:55 od PetrK »

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #12 kdy: 13. 06. 2020, 11:43:12 »
Instalování softwaru ze zdrojového kódu nemá fungovat nijak standardně. Je to hodně nestandardní operace a dělá se podle postupu pro ten konkrétní software, případně ještě upraveného pro vaši distribuci.

a tak nejake zvyklosti prece jen jsou, proto by se posloupnosti configure, make, make install nerikalo svata trojice :-)
i kdyz tech variant je hafo: cmake, qmake........

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #13 kdy: 13. 06. 2020, 11:46:35 »
Treba Python instalator ocividne nejaky standard dodrzuje, je multiplatformni, muzes to instalovat i pres ten altinstall:

Citace
Installing multiple versions
----------------------------

On Unix and Mac systems if you intend to install multiple versions of Python
using the same installation prefix (``--prefix`` argument to the configure
script) you must take care that your primary python executable is not
overwritten by the installation of a different version.  All files and
directories installed using ``make altinstall`` contain the major and minor
version and can thus live side-by-side.  ``make install`` also creates
``${prefix}/bin/python3`` which refers to ``${prefix}/bin/pythonX.Y``.  If you
intend to install multiple versions using the same prefix you must decide which
version (if any) is your "primary" version.  Install that version using ``make
install``.  Install all other versions using ``make altinstall``.

Muzes si to nainstalovat kam chces na jakou chces distribuci. Je to otazka toho programatora co to delal, aby to udelal poradne a fungovalo to.

Re:Jak standardne ma fungovat instalovani sw ze zdrojoveho kodu?
« Odpověď #14 kdy: 13. 06. 2020, 12:25:03 »
Nevím jak to máte na Debianu, ale já instalování pomocí make říkám "instalování na prasáka". Čistější řešení je vytvořit nejdříve balíček a ten nainstalovat a pak odinstalovat.