Rekl bych, ze python je v te instalaci nestandardni, protoze ma onen altinstall a verzovane exace.
Nicmene, prave na
Gentoo existuje mechanismus prepinani veci, ktere at uz tvurce chtel, ci nechtel aby sli nainstalovat zaroven -
eselect. Typicky volba
gcc, volba
php, volba implementace
opengl,
javy, a take toho
pythonu. Jako uzivatele pokrocile distribuce me nemusi zajimat, jak je spodek vyresen, nainstaluji balicek zadane verze (nebo i verze -9999 tazene z gitu autora) a pak prepinam verze systemovou utilitou:
$ eselect python list
Available Python interpreters, in order of preference:
[1] python3.6
[2] python2.7
[3] python3.7 (fallback)
$ eselect java-vm list
Available Java Virtual Machines:
[1] icedtea-bin-8
[2] oracle-jre-bin-1.8 system-vm user-vm
[3] sun-jdk-1.6
[4] sun-jre-bin-1.6
Konkretne u pythonu je to pak reseno pres program python-exec{2,3}, ktery pak vybira konkretni interpret dle nastaveni techto preferenci a mozna i jinych pravidel.. nezkumal jsem to do detailu. Jine veci se treba prepinaj zmenou symlinku, a dalsi jen zmenou environment promennych. Hlavne ze to nemusim nijak resit, pac od toho je mit chytre distro

Pokud by se melo jednat o experimentalni verze programu ze zdrojaku, sel bych spis cestou ./configure --prefix /home/jouda/bin/name-ver/ nez abych resil, by to nahodou neco nepodelalo v systemu.
Jestli se jedna o system, kde vam nevadi poskozeni instalace (typicky beh ve virtualce, s moznym navratem k puvodne bootovane verzi zahozenim zmen na discich), tak si udelejte make jak chcete... pokud jde o kriticky stroj / vas workstation, tak si to dejte do /home a nikam jinam, kdyz uz to delate rucne, bez vedomi package managera. Vubec nechapu potrebu si neco instalovat rucne.. kdyz staci vybrat spravny repozitar (treba od fanouska co jede taky nejnovejsi verze, nebo je ma specificky opatchovane).