Kam schovat peníze před inflací?

Kamui

Kam schovat peníze před inflací?
« kdy: 29. 05. 2020, 15:23:06 »
Prostě a jednoduše, na účtu mám 450 000 korun. A řeším co s nimi, protože se velice bojím že současná krize přinese vysokou inflaci. Tak co, mám si koupit zlatou cihlu (spíš cihličku)? Nebo něco jiného? Vaše tipy, prosím.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2020, 18:47:24 »
Pokud je to dlouhodobé (5, lépe 10 let; jinak hrozí krátkodobé výkyvy), tak bych nakoupil  světové a americké fondy obecných akciových indexů. Pro Čecha vypadá, že je nejdostupnější možnost pořídit si investiční účet u Fio a nakoupit ETFka jako VTI, VXUS, SPY, IVV. Ideálně dělat dollar cost averaging přes půl roku.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #2 kdy: 29. 05. 2020, 19:04:59 »
Pokud je to dlouhodobé (5, lépe 10 let; jinak hrozí krátkodobé výkyvy), tak bych nakoupil  světové a americké fondy obecných akciových indexů. Pro Čecha vypadá, že je nejdostupnější možnost pořídit si investiční účet u Fio a nakoupit ETFka jako VTI, VXUS, SPY, IVV. Ideálně dělat dollar cost averaging přes půl roku.

akciový trh je v současnosti ponzi schéma, závisí na ochotě bank půjčovat přes REPO stále více peněz, jakmile klesne cena nemovitostí nebo FED přestane kupovat dluhopisy, celé se to zhroutí.

raději zlato nebo krypto

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #3 kdy: 29. 05. 2020, 19:34:50 »
Prostě a jednoduše, na účtu mám 450 000 korun. A řeším co s nimi, protože se velice bojím že současná krize přinese vysokou inflaci. Tak co, mám si koupit zlatou cihlu (spíš cihličku)? Nebo něco jiného? Vaše tipy, prosím.
Pokud by trh fungoval efektivně, měl by někdo, kdo se na tohle ptá na Rootu, o ty peníze přijít, aby je dostal do ruky někdo, kdo s nima bude umět hospodařit racionálně. (Sorry)

akciový trh je v současnosti ponzi schéma, závisí na ochotě bank půjčovat přes REPO stále více peněz, jakmile klesne cena nemovitostí nebo FED přestane kupovat dluhopisy, celé se to zhroutí.

raději zlato nebo krypto
Tak jistě.

---
Nevím proč, ale nějak jsem si teď vzpomněl na Cimrmany: Jelita si tady daly sraz.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #4 kdy: 29. 05. 2020, 19:38:18 »
Prostě a jednoduše, na účtu mám 450 000 korun. A řeším co s nimi, protože se velice bojím že současná krize přinese vysokou inflaci. Tak co, mám si koupit zlatou cihlu (spíš cihličku)? Nebo něco jiného? Vaše tipy, prosím.
Pokud by trh fungoval efektivně, měl by někdo, kdo se na tohle ptá na Rootu, o ty peníze přijít, aby je dostal do ruky někdo, kdo s nima bude umět hospodařit racionálně. (Sorry)

akciový trh je v současnosti ponzi schéma, závisí na ochotě bank půjčovat přes REPO stále více peněz, jakmile klesne cena nemovitostí nebo FED přestane kupovat dluhopisy, celé se to zhroutí.

raději zlato nebo krypto
Tak jistě.

---
Nevím proč, ale nějak jsem si teď vzpomněl na Cimrmany: Jelita si tady daly sraz.

netvrdil jsi tu před pár lety, že bitcoin spadne na nulu?


Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #5 kdy: 29. 05. 2020, 19:50:43 »
netvrdil jsi tu před pár lety, že bitcoin spadne na nulu?
Ne, protože to nejde, z definice :)

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #6 kdy: 29. 05. 2020, 20:13:25 »
Předpokládám dlouhodobější uložení. Na zlato není vhodná doba, je drahé. Jestli to chceš mít pohodlné, investuj do podílových fondů, ty teď spadly a půjdou zase nahoru. Také nemovitosti by mohly být zajímavé, ale na ně máš málo peněz.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #7 kdy: 29. 05. 2020, 20:22:22 »
Předpokládám dlouhodobější uložení. Na zlato není vhodná doba, je drahé. Jestli to chceš mít pohodlné, investuj do podílových fondů, ty teď spadly a půjdou zase nahoru. Také nemovitosti by mohly být zajímavé, ale na ně máš málo peněz.

zlato poletí nahoru. Obchoduje se s papírovým zlatem, které fyzicky neexistuje. Ve Fort Knox proběhl audit naposledy v roce 74.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #8 kdy: 29. 05. 2020, 21:14:49 »
zlato poletí nahoru
Hele zajímal by mě tvůj názor na jednu věc: když se sníží "ochota bank půjčovat přes REPO stále více peněz" nebo "FED přestane kupovat dluhopisy", tak to podle tebe (ceteris paribus) způsobí na zlatu jaký pohyb a proč?

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #9 kdy: 29. 05. 2020, 22:36:10 »
a co nejaka chajda u reky, na horach, i kdyby jen maly pozemek.

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #10 kdy: 29. 05. 2020, 22:51:50 »
zlato poletí nahoru
Hele zajímal by mě tvůj názor na jednu věc: když se sníží "ochota bank půjčovat přes REPO stále více peněz" nebo "FED přestane kupovat dluhopisy", tak to podle tebe (ceteris paribus) způsobí na zlatu jaký pohyb a proč?

už jen fakt, že FED začal nakupovat dluhopisy, žene cenu zlata nahoru, když přestane a zhroutí se trh z dluhopisy, zlato vyletí klidně na 10 tisíc dolarů.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #11 kdy: 29. 05. 2020, 22:59:46 »
Tak co, mám si koupit zlatou cihlu
Klidně to nacpi do štrózaku, inflace nebude, spíš deflace, pokud teda vůbec nějaký výrazný výkyv.

(Můj smartphone je tak smart, že mi dotahuje myšlenky a zaměnil “deflace” za “defekace” :D)

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #12 kdy: 29. 05. 2020, 23:13:39 »
už jen fakt, že FED začal nakupovat dluhopisy, žene cenu zlata nahoru, když přestane a zhroutí se trh z dluhopisy, zlato vyletí klidně na 10 tisíc dolarů.
Chápu. Když FED začne nakupovat, jde cena nahoru. A když přestane, jde nahoru.

Tak dík za vysvětlení :)

(Můj smartphone je tak smart, že mi dotahuje myšlenky a zaměnil “deflace” za “defekace” :D)
To je dost smart, defekace určitě přijde s vyšší pravděpodobností než deflace!

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2020, 00:47:10 »
Jo a ještě bych asi dodal, že Fio má dost příšerné kurzy při směně do USD. Takže osobně to dělám tak, že to pošlu na Roklen, směním tam a pošlu zpátky. Roklen má CZK i USD účty u Fio, takže je to rychlé a bez poplatků.
akciový trh je v současnosti ponzi schéma, závisí na ochotě bank půjčovat přes REPO stále více peněz, jakmile klesne cena nemovitostí nebo FED přestane kupovat dluhopisy, celé se to zhroutí.
Jasně, a varianty na tohle se dají říkat asi tak 50 let a furt nic.

raději [...] krypto
Jo, jasně, jistota je jistota ;D

Klidně to nacpi do štrózaku, inflace nebude, spíš deflace, pokud teda vůbec nějaký výrazný výkyv.
Posledních několik let je inflace dost rekordní, ta přiznaná už je přes 3 %. Myslíš, že se to teď nějak změní, když jsme navíc v době, kdy "money printer go brrr"?

a co nejaka chajda u reky, na horach, i kdyby jen maly pozemek.
Na tom mě neláká: blbá likvidita (nejde rozumně prodat půlka a prodej trvá klidně měsíce), opruz (vybírat to, kupovat to a jezdit to adminovat někam do zadeke), nulová diverzifikace (máš právě jeden kus toho itemu).

Re:Kam schovat peníze před inflací?
« Odpověď #14 kdy: 30. 05. 2020, 13:45:12 »
Dobrá dlouhodobá strategie je rozdělit to mezi akcie+fondy, drahé kovy, nemovitosti (zejména ornice se zmiňuje), případně i krypto. Když z toho něco vyletí nahoru, tak prodat a dokoupit to ostatní, co velmi pravděpodobně spadlo.
Další varianta je zaměřit se na stříbro, které má velký potenciál (technický kov, žádné rezervy, pomer ku zlatu atd...) ale taky na více než 5 let. Na zlatu sice není DPH, nahoru ještě asi půjde, ale je to na zvážení. Mluvím o fyzickém držení kovu, ne o papíru.