P. Jirsák má pravdu, že obecně pojem Open source neříká nic o licenci. Firma může chtít zdrojové kódy třeba pro potřeby auditu, nebo teoretické možnosti změnit dodavatele.
_Jenda má zase pravdu, že typicky uznávaný význam spojení Open source označuje volnou licenci (nakažlivou i nenakažlivou). U nenakažlivé nemáte jak donutit zákazníky zaplatit (Apache, BSD), pokud neplatí za něco navíc (podpora, funkce na míru - takto funguje třeba Red Hat). U nakažlivé je to tak jak _Jenda píše, záleží jestli firma potřebuje distribuovat odvozená díla jako uzavřená nebo ne (model už zmíněného Qt).
Ani GPL Vám nezakazuje chtít za software peníze, jenže ani nezakazuje ten software pak dál (i zdarma) šířit. Zdrojové kódy nemusíte navíc dávat veřejně, musíte je dát jen tomu, kdo od Vás dostal i binárky (platící zákazník). Oracle například bere zdrojáky RHELu a vydává je s nějakými modifikacemi jako Unbreakable Linux. Obojí jsou placené produkty.
Jako autor můžete vydat software pod kolika licencemi chcete. Klidně GPL veřejně a na dotaz s komerční licencí na míru pro zájemce. Jen si musíte dát pozor, aby možné kombinace neohrozily Váš obchodní model. Vydat software pod BSD a zároveň placenou licencí nedává například moc smysl. Nikdo nebude mít důvod platit licenci, pokud nepůjde o dobrovolnou podporu dalšího vývoje nebo nějaké služby navíc.