Optika do domu

Optika do domu
« kdy: 29. 04. 2020, 18:34:18 »
Onedlho budem mat dostupnost optiky v dome (FTTH). Dokonca dvoch ISP naraz.
ISP 1, je najvacsi ISP na slovensku a na optike ma najvyssi program 1000/100 Mbit
ISP 2, je miestny ISP a v ponuke ma tiez  1000/100 Mbit

ISP 1 je o hodne drahsi, zrejme o nejakych 30%. Neviem presne ako ma riesenu optiku, ale pravdepodobne sa bude jednat o GPON. Cize ak tomu spravne rozumiem, tak ISP ma niekde na ulici OLT a jednym vlaknom cez splitery napaja kaskadovo max 128 klientov. Download ide spolu pre vsetkych zakaznikov, ale je sifrovany a upload funguje ako casovo deleny multiplex (cize kazdy chvilku taha pilku).

ISP2 neviem ako to ma riesene, ale mam taky dojem, ze to ma nejak takto

Kód: [Vybrat]
zakaznici-ONTs---fiber----OLT---fiber---wifi-point----air-----wifi-repeat------air------wifi-point-----fiber-----router-------connect-do-velkeho-ISPVieme, ze spoje su dnes kvalitne a nevypadavaju, ale neviem ci sa to da povazovat za plnohodnotnu optiku.
Otazka teda znie, ci mozem ja ako zakaznik zistit akou trasou sa dostavaju data od klienta do internetu (myslim fyzicke trasy).

« Poslední změna: 29. 04. 2020, 22:18:30 od Petr Krčmář »


Re:optika do domu
« Odpověď #1 kdy: 29. 04. 2020, 18:44:18 »
Ne.

Dokonce to může být i v různém čase různé, a dokonce i ve stejném okamžiku může každý paket putovat jinudy (i když to už nebude moc častý případ na poslední míli).

Re:optika do domu
« Odpověď #2 kdy: 29. 04. 2020, 20:22:17 »
Zrejme to nepojde, lebo paket fakt nevie ci je konvertovany  na foton, alebo el. signal, jedine ze by sa mu pri konverzii pridal nejaky priznak, ale to je asi overkill  ;D

Nevadi, skoda, ze neviem ako to ma riesene ISP2, ale rad by som sa vyhol optike, ktora ma medzispoje riesene vzduchom

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:optika do domu
« Odpověď #3 kdy: 29. 04. 2020, 20:55:48 »
Věřím, že vám to nakonec může být opravdu jedno. Bezdrátové spoje se dají postavit kvalitně, mohou mít zálohu do více směrů... Jsem připojený přes několik bezdrátových spojů, ode mě do dvou směrů a nestěžuji si vůbec; 2 ms do NIX.

Re:optika do domu
« Odpověď #4 kdy: 29. 04. 2020, 21:29:55 »
ISP 1 je o hodne drahsi, zrejme o nejakych 30%. Neviem presne ako ma riesenu optiku, ale pravdepodobne sa bude jednat o GPON. Cize ak tomu spravne rozumiem, tak ISP ma niekde na ulici OLT a jednym vlaknom cez splitery napaja kaskadovo max 128 klientov. Download ide spolu pre vsetkych zakaznikov, ale je sifrovany a upload funguje ako casovo deleny multiplex (cize kazdy chvilku taha pilku).

ISP1 pouziva splitre GPON, 1:64 a 1:32, splitre sa nekaskaduju, 1 port na OLT pre kazdy samostatny spliter. OLT je prvym stupnom agregacie, uplink z OLT je spravidla 2,5Gbps alebo 10 Gbps fiber na dalsi agregacny router. Fiber siet je z velkej casti ringovana, neustale v nej prebiehaju zmeny topologie aj prenosovej kapacity. Na nieco je tato korona kriza dobra, stupla datova prevadzka, odhalilo to uzke hrdla, takze tie sa postupne upgraduju.


Re:Optika do domu
« Odpověď #5 kdy: 01. 05. 2020, 09:32:33 »
Cize mam si to prestavit nejak takto ?
alebo skor takto ?
A ku kazdemu ONT ide zvlast vlakno ?

Re:Optika do domu
« Odpověď #6 kdy: 01. 05. 2020, 11:06:08 »
Náš ISP má G-Pon. Prakticky na 1 ulic, položené 1 vlákno, které vede k plastové krabici, kde to G-Pon rozbočí na jednotlivé vlákna k jednotlivým domům. Samozřejmě jednou ulicí, může jít více vláken k dalším ulicím.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika do domu
« Odpověď #7 kdy: 01. 05. 2020, 11:07:52 »
Náš ISP má G-Pon. Prakticky na 1 ulic, položené 1 vlákno, které vede k plastové krabici, kde to G-Pon rozbočí na jednotlivé vlákna k jednotlivým domům. Samozřejmě jednou ulicí, může jít více vláken k dalším ulicím.

ja to mam od PODA u tchyne, ale domu mi to jeste nezavedli :-)

Re:Optika do domu
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2020, 07:54:42 »
Taky mam PODU a jede to super.  Ja osobne bych sel do ISP2, tech 30% je moc. Ani ten malej nechce vypadky v dnesni dobe a kvalita podpory je obvykle vyssi nez korporatu kde s tebou jednaj jak s nulou...

Re:Optika do domu
« Odpověď #9 kdy: 02. 05. 2020, 11:02:51 »
Nie len mne, ale urcite kazdemu ide o to aby mal stabilne pripijenie internetu. Pod pojmom stabilne pripojenie mam na mysli, minimalne vypadky, vzdy rychli ping (na optike do 7-10 ms) a deklarovana rychlost by nemala klesnut pod 50% (cize napr. pri 300/30 by to nemalo byt pod 150/15). Urcite by mi nevadil pokles ani na 70% (nie vsak dlhodoby).

Velmi nevidim do wifi spojov PtP ale urcite su dnes na vysokej urovni a mali by fungovat bez vypadkov. Ale aj keby ISP2 mal spoj 2.5Gib full duplex do lokality kde byvam, tak kolkym klientom vie poskytnut 1000/100 Mbit ? Max 2 klientom a pri agregacii 1:50 max. 50 klientom. Ked uz ma zapojenych cez 100 klientov, tak neviem si predstavit aby som mal v spicke garantovane aspon 50/5. Ale ako som spominal, rychlost mi nevadi ci je to 100, 200, alebo 300 mi je jedno (teraz mam 40/4 a som spokojny).

A co sa tyka podpory zakaznikov, tak urcite ani maly ISP nechce vypadky, ale ked ich ma, tak ma vacsi problem ako velky ISP. Ked mu blesk odpali PtP spoj, tak zaplace, ale velky ISP si ani len nevsimne investiciu za 5 000-10 000€.

OK optiku este nemam a ked pride ponuka, tak sa rozhodnem, dakujem vsetkym za odpovede  :)

Re:Optika do domu
« Odpověď #10 kdy: 02. 05. 2020, 11:37:45 »
Nie len mne, ale urcite kazdemu ide o to aby mal stabilne pripijenie internetu. Pod pojmom stabilne pripojenie mam na mysli, minimalne vypadky, vzdy rychli ping (na optike do 7-10 ms) a deklarovana rychlost by nemala klesnut pod 50% (cize napr. pri 300/30 by to nemalo byt pod 150/15). Urcite by mi nevadil pokles ani na 70% (nie vsak dlhodoby).
Já myslím, že marketingové kecy ve skutečnosti nikoho nezajímají. Když si zjistíte, co je to ping a co všechno může znamenat rychlost připojení, zjistíte, že ten váš text je jenom obecná mlha.

Velmi nevidim do wifi spojov PtP ale urcite su dnes na vysokej urovni a mali by fungovat bez vypadkov. Ale aj keby ISP2 mal spoj 2.5Gib full duplex do lokality kde byvam, tak kolkym klientom vie poskytnut 1000/100 Mbit ? Max 2 klientom a pri agregacii 1:50 max. 50 klientom. Ked uz ma zapojenych cez 100 klientov, tak neviem si predstavit aby som mal v spicke garantovane aspon 50/5. Ale ako som spominal, rychlost mi nevadi ci je to 100, 200, alebo 300 mi je jedno (teraz mam 40/4 a som spokojny).
A když tam těch 2,5 Gbit/s přitáhne optikou, změní se na tom co?

Agregace funguje úplně jinak, než si představujete. Pokud ISP prodá tisícovce zákazníků 1 Gbit/s, opravdu nepotřebuje 1 Tbit/s přípojku do internetu.

Pokud chcete, ISP vám rád prodá přípojku s garantovanou kapacitou jen pro vás. Ale bude to pěkně drahé.

A co sa tyka podpory zakaznikov, tak urcite ani maly ISP nechce vypadky, ale ked ich ma, tak ma vacsi problem ako velky ISP. Ked mu blesk odpali PtP spoj, tak zaplace, ale velky ISP si ani len nevsimne investiciu za 5 000-10 000€.
Myslím, že si to představujete jako Hurvínek válku. Oba dva budou mít ty spoje pojištěné proti zásahu bleskem, nebo už mají těch spojů tolik, že nemá smysl externím pojištěním rozkládat riziko a „pojistí“ si to sami.

Jimmyx

  • ***
  • 156
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika do domu
« Odpověď #11 kdy: 02. 05. 2020, 11:46:10 »
PtP bezdrátové spoje, které jsou full duplex, přenesou stovky Mbps až jednotky Gbps (pásma 10GHz a víc) nemají s wifi společného nic. Maximálně to, že také používají k přenosu rádiové vlny. Takže zapomeňte na zkušenosti s nějakou wifi.

Domácí uživatel nemá šanci vytížit spoj 100-1000 Mbps na plno na nějakou delší dobu. Si to zkuste spočítat. Instalačka zatím největší hry co jsem stahoval Final Fantasy měla 95 GB. Když budete mít "jen" 100 Mbps, pro jednoduchost 12 MB/s, tak to stáhnete za 95 000 / 12 = 7900s /60 = 131 min. Tedy za 2 hodiny stáhnete obrovskou hru, kterou budete hrát měsíc, dva, tři... . Podobně nějaký velmi kvalitní HD rip co bude mít třeba 20 GB stáhnete za 20 000 / 12 = 1666 s /60 = 27 minut. Tedy za půl hodiny stáhnete film, na který se budete 2 hodiny dívat a pak půjdete spát.Když budete mít např. 500 Mbps, tak si časy vydělte 5. Závěr jako domácnost nemáte šanci nějak výrazněji saturovat linku co má 100+ Mbps, takže s agregací si nemusíte lámat hlavu.

Pro představu např. síť Pilsfree má cca 35000 členů, kde většina už má dostupný doma 1 Gbps nebo alespoň stovky Mbps a ve špičkách teče z internetu pod 40 Gbps, tedy ve špičce je průměr cca 1 Mbps na domácnost.