Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #15 kdy: 20. 04. 2020, 10:41:12 »
Jen bych přidal pohled z Německa - záleží kde jsi. Ve velkých městech (Berlín, Mnichov) je to multi kulti, tak v tom bych problém neviděl. Němčina je nutná aspoň na základní úrovni (v obchodě, doktor, úřady, ...) i když někdy se dá domluvit anglicky. Úroveň služeb je slušná a zdravotnictví na vysoké úrovni.

No nevím jestli bych se rozhodoval pro USA. Mám informace z první ruky (američan z jihovýchodu) a těch důvodů proč nejít do USA je víc. Ale obecně bych to shrnul takto - jsi mladý, svobodný, zdravý a ochotný pracovat nonstop? tak bych i uvažoval o USA, kde si můžeš celkem dost peněz vydělat, když se uskromníš - sdílené bydlení, žádné dovolené (stejně nemáš dovolenou), jídlo nic moc (pokud chceš něco ušetřit). Pokud máš rodinu a děti tak do USA bych rozhodně nešel - jen na slušném zdravotním pojištění vyplázneš ranec. Školné je taky pěkně drahé. S rodinou a dětma do USA jedině pokud ti nabízí hodně slušný plat a to se ještě rozluč s dovolenou - tak 10-15 dní v roce a to je vč. sickdays a nepředpokládá se, že si je vybereš najednou a všechny.

Tu v Evropě bych šel do Švýcarska nebo Norska, ale oboje má nějaká ale.

Doufám, že s krizí se urychlí digitální ekonomika a spousta firem si uvědomí, že dost lidí může pracovat vzdáleně a potom bude celkem jedno kde se nacházíš a můžeš pracovat pro americkou nebo evropskou firmu. Ideální je mít švýcarský nebo americký plat ale být na Slovensku


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #16 kdy: 20. 04. 2020, 11:43:51 »
Bohužel situace není IMO růžová. Nejspíš přichází krize, takže vycestovat s rodinou do nejistoty vidím jako velký risk.
Několik poznámek, zdravotnictví ve světě je obecně pro imigranty horší - buď má nižší úroveň anebo na lepší nebudete z juniorského platu mít.
Za druhé, ve Švýcarsku budete celý život občan druhé kategorie, v Anglii jako přistěhovalec z východní Evropy taky nic moc. USA momentálně bez pozvání a jisté pozice nic. Německo, Rakousko neumim posoudit.
Za mě bych hledal práci v Irsku, snad většina lidí poměrně vstřícných, sice zdravotnictví horší a dražší, ale zase moře (teda pokud neskejsnete někde ve vnitrozemí, tam jsou jen pole, zídky a vovce).. Hledal bych práci v korporátu, s budoucí možností vycestovat třeba na stáž do USA...
Tohle je dobrý postřeh, skutečně je dobrá cesta pracovat v mezinárodní firmě, v rámci níž lze pak “relokovat”, ta firma totiž zařídí veškerá povolení a ubytování.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #17 kdy: 20. 04. 2020, 11:46:58 »
Několik let jsem pracoval pro rakouské firmy ...ufffff...Nerad bych to opakoval.
Já mám skvělé zkušenosti z Korutan, skvělí lidé, na rozdíl od Německa se nedívají na imigranty skrz prsty, kvalita života velmi vysoká, a v neposlední řadě nádherná příroda.

OgO

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #18 kdy: 20. 04. 2020, 12:31:18 »
Tady je můj Troška do mlýna ...

Žiju už ca. 7 let v Severním Porýním Vestfálsku nedaleko hranice do Holandska.

Mojí zkušenost shrnul asi nejlíp jeden německý kamarád, který mi řekl: "Deutsche Leute essen deutsche Banane".
Němečtí lidé jedí německé banány. :)

Bez Němčiny se tu nehneš. Dělal jsem nějaký čas IT u Amazonu a i tam, ačkoliv veškerá dokumentace byla v Angličtině, se většinou mluvilo německy.

Německo je veliký. Byl jsem na pracovních pohovorech ve firmách, které měli pouze německé zákazníky a jediný kontakt se zahraničím a angličtinou bylo čtení cisco dokumentace. A vlastně i teď dělam ve firmě, kde angličtinu užiju jen sporadicky.

Na druhou stranu pokud aspoň trochu německy umíš a je vidět snaha se v ní zlepšit, tak na to dostaneš čas. Já ho aspoň dostal.
Vlastně tu snahu o mluvení německy dost cení a sami Němci považují Němčinu za těžkou řeč.

Lidi tu jsou přátelský a celkem usměvavý. Rozhodně tu vídam míň nasranejch obličejů než sem třeba vídával v Praze.
Samozřejmně i tady občas narazíš na k*k*ta, ale to všude.

Na úřadech mi zatím dycky spíš pomohli. A i ty policajti co mě zastavili za rychlou jízdu byly velmi přátelský. :)

Jo a Angličtina je samořejmost.

Hodně štěstí při výběru!

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #19 kdy: 20. 04. 2020, 13:27:59 »
Je to hodne tezky rici. Bude to dosti individualni. Pracoval jsem a zil jsem par let v rakousku. Nemecky jsem neumel a stale neumim. Urcite je jednodusi, jak tu parkrat zaznelo, jit pres korporaci co pomuze s papiry. Asi jsem mel velke stesti. Vzdy jsem si pracovne vystacil jen s anglictinou a to ji ani nemam nijak skvelou. Napr. na jednom jistem projektu jsem byl cca rok a byl jsem jediny bez nemciny a bezproblemu. Horsi uz to bylo s urady a dalsima mimopracovnima aktivitama. Na druhou stranu jsem mel nizsi plat za stejnou praci.

Snad jen - vubec bych se nebal posilat zivotopisy i na mensi firmy pokud maji poptavku napsanou v anglictine a nepozaduji nemcinu.


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #20 kdy: 20. 04. 2020, 19:52:55 »
...
Omlouvám se za flame.
Rakušáky už nechci nikdy. Tak arogantní, ješitnej národ jsem jinde neviděl. Extrémní přetvařování, hnus! Stále žijí v dobách Josefa Švejka a češi jsou pro ně lůza. 
Němci jsou úplně jiní, dodnes udržuji dva velké zákazníky, ale jedno mají tyto národy stejné a to je ta němčina, kterou vyžadují a pokud nejsi opravdu eso, tak angličtinu nechtějí akceptovat.
nakonec jsem rád, že jsem tady doma v Česku :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #21 kdy: 20. 04. 2020, 20:13:42 »
Doufám, že s krizí se urychlí digitální ekonomika a spousta firem si uvědomí, že dost lidí může pracovat vzdáleně a potom bude celkem jedno kde se nacházíš a můžeš pracovat pro americkou nebo evropskou firmu. Ideální je mít švýcarský nebo americký plat ale být na Slovensku
tahle globalizace ma dve stranky - taky muzes v tom madarsku delat za indickou hrstku ryze...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #22 kdy: 21. 04. 2020, 14:00:33 »
Trochu závisí aj od  konkrétneho zamerania a profesie. Kamarátka printová grafička išla do Írska zarobiť a nabrať nejaké profesné skúsenosti. Po príchode zistila, že by lepšie spravila, keby zostala doma.
Tiež by som do Rakúska neposielal webového grafika. Tam by profesne iba upadal.

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #23 kdy: 21. 04. 2020, 16:40:21 »
Jedna z možností je google (Mnichov, Curych). Profesně stačí angličtina a platí pěkně. Konkrétně v Curychu je drahé žít s rodinou (drahá péče o děti). Jen mají přísné výběrové řízení.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #24 kdy: 21. 04. 2020, 17:40:09 »
V tuhle dobu začínat někde mimo je nerozum. Zůstaň v zemi, kde je dobré zdravotnictví, dobrá dovolená a slušný peníze. Tedy ČR, SR. Počkej až přejde tenhle marast a pak to zkus.

Teď bych doporučil sedět na zadnici v ČR, v ideálně nějaký velký, mezinárodní firmě.

-K-

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #25 kdy: 21. 04. 2020, 19:08:45 »
Tiež sa prikláňam k tomu zostaň doma. Pôsobíš na mňa - z toho krátkeho textu, tým ako sa vyjadruješ - ako človek čo ma veľmi veľké ružové okuliare a vidíš svoj domov príliš kritický a zahraničie príliš ružovo. A poviem ti, keby si povedal, že ti vadí politická situácia, tak chápem, ale tebe vadí mentalita ľudí a to mi príde smiešne, že ty si myslíš, že v zahraničí na západe toto je lepšie. Možno ak tam ideš na týždeň na dovolenku, kde ťa vnímajú ako chodiacu peňaženku tak hej, ale ak by si tam žil tak ti garantujem, že sa stretneš s identickou zmesou debilov ako doma, to je gaussovka, to nepustí. A inde majú iné zvyky ktoré nemôžem vopred vedieť, či ťa nebudú totálne, ale totálne sráť. A ešte, to chceš teraz, keď prežívame najhoršiu krízu naších životov vziať rodinu a odísť do nejakej tramtárie? Myslíš si, že všetci tam teraz na teba čakajú a budú skákať od radosti, že keď sami nemajú prácu, že im tam príde východňar? A nevieš ani jazyk? Zbláznil si sa? To je veľmi veľmi nezodpovedné a veľmi naivné. Moja odpoveď je rázne nie!

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #26 kdy: 21. 04. 2020, 21:24:13 »
No, s tou Skandinavii (SWE, NO) to bylo dobre tak pred deseti patnacti lety, kdyz tam jeste bylo hej (nezamykal jsi barak, kdyz jsi jel nakoupit apod.). Ale nalada ve spolecnosti vzhledem k pristehovalcum obecne se tam prece jenom dost posunula. Jasne, kdyz tam jedes na dovcu nebo na pul roku, rok s tim, ze vedí, ze vypadnes, tak je to celkem OK, vsichni se na tebe usmivaji, pohoda, kamosi, v korporatu to nejak preklepes i pouze s tou anglictinou. Ale jak jsi tam na dyl, tak po cca trech letech zacnes videt pod povrch. Z mnoha indicii nakonec zjistis, ze te mezi sebe neprijali, a bez ohledu na tvoji praci a uz dobrou znalost mistniho jazyka (bez toho to na delsi dobu fakt nejde - jo, oni umi "nejak" anglicky, ale proc by kvuli tobe porad mluvili v cizi reci, kdyz jsou vsichni, nebo alespon sefove, mistni) budes vzdy patrit do jednoho pytle s ostatnimi pristehovalci (cest vyjimkam). Co je blby - nezapadnou ani tvoje deti a v prkennych pokusech ucitelu ve skolkach i skolach decka sdruzovat stejne citis, ze jste obcane 2. kategorie. Pak zdravotnictvi - neveril jsem, ale se zubama i slepym strevem radsi jedes zpet do CR, kdyz to neni uplne akutni. Penize ve zdravotnictvi jsou, CT/MR na kazdem rohu, vydaje zvladnes, ale ten neskutecny binec, pomalost, pristup, nejistota kdo, co, jak, kdy udela, uff. Tohle me dalo trochu jiny pohled na zdravotnictvi v CR, ackoliv by se toho taky dalo dost co zlepsovat. Na druhou stranu, kdyz jsi zdravotne fit, najdes si i prumernou praci a nemas nic proti tomu zit v pristehovalecke socialni bubline, da se casem s hypotekou koupit neco pekneho na bydleni a celkem slusne zit. Vratit do CR/SK se muzes vzdycky.

tralala5

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #27 kdy: 22. 04. 2020, 14:41:56 »
OP je dalsi co si mysli ze inde je raj. Bol som fakt hocikde a som rad ze tuto pandemiu riesim zo Slovenska z vidieku.

Celkom ironia ze ludia utekaju do zahranicia a ked dojde korona tam sa na to hnusne Slovensko vsetci chcu vratit a nadavaju vlade ze ich ctene zadky nechce prepravit. To je to tam fakt teda zuzo ked sa zrazu vsetci dovalia domov. Uz vidim OP medzi prvymi pri podobnej situacii.

Ty mentalita.

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #28 kdy: 24. 04. 2020, 10:24:57 »
Ďakujem za reakcie.

Trochu som sa zamylel nad tým, že ľudia sú idioti všade a moc si nepomôžem. Ak si však predstavým, že by som žil v rovnakej spoločnosti ľudí, no v inom prostredí, kde je vysoká životná úroveň, super zdravotníctvo, pekna príroda a hory
 "za rohom" (Švajčiarsko, Rakúsko, Nórsko), a za dobrý plat, tak by som predsa len odišiel.

Čo sa týka aktuálnej krízi, tak samozrejme že sa nechystám odísť okamžite, len si zisťujem veci okolo toho.

Re:Práca vývojara v zahraničí a jazyková bariéra
« Odpověď #29 kdy: 24. 04. 2020, 12:22:05 »
Máte za sebou dva více než slušné prezidenty. Matovič je sice blázen, ale dokázali jste odstavit mafii...

Matovič neni Blázen, ale prvý normálny premiér, ktorý sa navyše teší aj veľmi vysokej popularite. Mafia naňho nemá nič tak naňho vyiahli aspon takýto blábol že je blázen. Avšak nevedia sa zhodnúť ani na tom či je "blázen" (psychotik) alebo psychopat či sociopat. Že nie je psychotik je snáď jasné už podľa vystupovania. Zato taká psychopatia sa prejavuje nedostatkom empatie - vlastnosť ktorú Igor má a ktorá práve chýba mnohým predstaviťelom strany ktorá ho označuje za psychopata. Proste trafené husy gágajú.

Navíc mířit do Rakouska nebo Švýcarska a čekat že tam budou lepší lidé je totální nonsens.

Čo tým naznačujete? Čo konkrétne Vám vadí na Rakúšanoch a Švajčiaroch? Ja som s nimi nikdy nemal žiaden problém. Zato na nás Slovákoch je viacero vlastností, ktoré sa mi vôbec nepáčia. Ludia sa na Slovensku riadia heslom kto neodrbáva ostatných odrbáva sám seba takže odrbávanie a rodinkárstvo je tu na dennom poriadku a keď sa niekomu darí tak mu závidia - keď zdochla koza mne nech zdochne aj susedovi. A tiež povýšenectvo. Rakúšania si vážia prácu či je to predavačka v zelovoce alebo poštárka. Slováci sa na takýchto ludí pozerajú povýšenecky. Ako nehovorím že sme takí všetci ale stačí keď je takých 30%