Jak si zařídit „moderní televizi“?

Jak si zařídit „moderní televizi“?
« kdy: 14. 04. 2020, 10:20:51 »
Ahoj, rád bych si po letech pořídil "televizi" (pro jednoduchost říkám TV, ale myslím tím několik služeb - viz níže). V době, co jsem ji měl naposledy, jsem přijímal jen pozemní vysílání na set-top-box s "obyčejnou" TV. Dnes jsou možnosti větší a ne úplně rozumím, co si pořídit.

Moje uživatelské požadavky:

  • chci přijímat pozemní vysílání TV a rádia
  • chci používat služby typu Netflix, HBO GO, O2TV atd. (v kombinaci s pozemím vysíláním TV)
  • chci používat služby typu YouTube
  • chci mít možnost připojit reproduktory
  • chci mít možnost nahrávat videa na interní a/nebo externí zařízení (příp. i připojeného po síti)
  • chci mít možnost přehrávat videa (a hudbu) z interního a/nebo externího zařízení (příp. i připojeného po síti)
  • chci mít možnost zobrazovat fotografie např. z telefonu nebo tabletu
  • malou výhodou by byla možnost přijímat satelitní vysílání (netrvám na tom, pokud to významně zesložití celé řešení)
  • nechci celou soustavu ovládat mnoha ovladači, ale ideálně jen jedním

Moje technické požadavky:

  • nechci mít soustavu velmi mnoha propojených zařízení
  • nechci ale mít jediné zařízení, pokud hrozí, že jedna z jeho funkcí bude brzy zastaralá - v takovém případě by měla být možnost kritickou funkcionalitu externalizovat
  • nechci si to celé "z nuly" bastlit sám, ale nemám problém dělat drobné úpravy typu instalace neoficiálního softwaru atd.

Snad jsem na něco nezapomněl - jak jsem řekl, neznám dnešní možnosti.

Podmínky, do kterých bych TV chtěl pořídit:

  • v bytě mám několik míst, ke kterým je může být připojena TV - všechna mají připojení k TV anténě a internetu (očekávám ale, že TV bude třeba jen na dvou místech)
  • všechny kabely od antén vedou do technické místnosti, ale zatím nejsou propojené s anténou jako takovou - je třeba dořešit
  • v celém bytě je také wi-fi (2,4 GHz i 5 GHz)
  • všechny telefony máme Android (to říkám kvůli příp. kompatibilitě)

Moc se v dnešní nabídce zařízení nevyznám a potřebuju poradit. Nejde mi nutně o konkrétní výrobky, ale hlavně o utřídění té nabídky. Ohledně ceny - jsem těžce průměrný divák, tj. např. nepotřebuju nějak extrémně dobrý zvuk, ale stačí mi "něco běžného do obýváku".

Moc děkuju.
« Poslední změna: 14. 04. 2020, 10:31:48 od Petr Krčmář »


Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #1 kdy: 14. 04. 2020, 10:43:32 »
Doporucim koupit libovolnou telku jako monitor a za ni dat normalni pocitac. Koupit kompaktni klavesnici s touchpadem a pripojit pres bluetooth.

Edit: rika se tomu HTPC, urcite bude existovat nejake prostredi pro lepsi ovladani z gauce. Ja pouzivam i3 a Vimium, takze mys moc nepotrebuju.
« Poslední změna: 14. 04. 2020, 10:46:08 od Feňák »

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #2 kdy: 14. 04. 2020, 10:59:32 »
Trápil jsem se s tím víckrát a nenašel jsem žádné dobré řešení. Požadavky jsem měl podobné.
Nakonec mi přišlo nejlepší pořídit televizor, který splní maximum funkcí sám. Co nedokáže splnit doplňuji malým multimedia centerem s Androidem a ovládání jedním ovladačem zajistí (jakš takš) HDMI CEC.

Reproduktory bez zesilovače (receiveru) nepřipojíte, možná tak nějaká počítačová prdítka přes 3,5mm jacka, ale to není moc výhra proti TV reproduktorům.

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #3 kdy: 14. 04. 2020, 11:33:40 »
Moje uživatelské požadavky:

  • chci přijímat pozemní vysílání TV a rádia
  • chci používat služby typu Netflix, HBO GO, O2TV atd. (v kombinaci s pozemím vysíláním TV)
  • chci používat služby typu YouTube
  • chci mít možnost připojit reproduktory
  • chci mít možnost nahrávat videa na interní a/nebo externí zařízení (příp. i připojeného po síti)
  • chci mít možnost přehrávat videa (a hudbu) z interního a/nebo externího zařízení (příp. i připojeného po síti)
  • chci mít možnost zobrazovat fotografie např. z telefonu nebo tabletu
  • malou výhodou by byla možnost přijímat satelitní vysílání (netrvám na tom, pokud to významně zesložití celé řešení)
  • nechci celou soustavu ovládat mnoha ovladači, ale ideálně jen jedním

Moje technické požadavky:

  • nechci mít soustavu velmi mnoha propojených zařízení
  • nechci ale mít jediné zařízení, pokud hrozí, že jedna z jeho funkcí bude brzy zastaralá - v takovém případě by měla být možnost kritickou funkcionalitu externalizovat
  • nechci si to celé "z nuly" bastlit sám, ale nemám problém dělat drobné úpravy typu instalace neoficiálního softwaru atd.


I ja jsem si před vánoci chtěl koupit TV tak jsem si vzal tuto . https://www.electroworld.cz/sony-kd55xg8196
* DVB - T2 .. pozemní vysílání má ale protože to nepoužívám tak ho nemám vyzkoušené
* DVB - S2 .. jedu na satelit - přímo vedu kabel do paraboly kde mám monoblock abych měl dva 19,2 a 23,5 satelity a akorát do CI slotu jsem vložil Irdeto mezislot a Skylink kartu
* nahrávat to umí - do vnitřní paměti nebo zasunutého zařízení ( OVŠEM PROBLÉM JE V TOM, ŽE TO LZE PŘEHRÁT POUZE NA TOMTO ZAŘÍZENÍ, VIDEO OBSAH JE ZAKÓDOVÁN ), nelze nahrávat v síti.
* Android8 - teď nevím jestli to má ext2 nebo ext4 souborový systém
* přehrávat to umí ale opět je nutno správný mít souborový formát a správný kodek  ( TV má v sobě vlastní přehrávač a pokud nastane situace, že něco nepřehraje lze stáhnout Android market např. VLC přehrávač který dané video přehraje.
* připojení k sítí buď ethernet nebo wifi
* Youtube funguje, moc nepoužívám
* Netflix aplikaci obsahuje ale nepoužívám
* otestoval jsem internetovou TV ( skylink, sledovani.tv )
* co se týče radia přes T2/C/S2 - netuším nepoužívám ale když si pustím mp3 z NAS tak vypnu obraz a TV slouží jako přehrávač hudby.
* spotřeba 45-65/hod W při běžném fungování, při vypnutém obrazu klesla 20-40 W/hod.
* všechno jeden ovladač
* lze zpárovat z mobilem a přeposílat obraz z telefonu do TV

NEVÝHODA - velmi špatný manuál jak co dělat a nastavit

PS. jinak počítej, že stejně za 5-10 let se změní standardy, specifikace, kodeky apod. a v TV některé věci prostě skončí. Já si v roce 2011 koupil FullHD LG s DVB-S a prostě v roce 2016 se změnilo vysílání na DVB-S2 a už prostě vysílání skončilo.

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #4 kdy: 14. 04. 2020, 13:37:10 »
Za mě má být TV jen zobrazovač, nic více. Takže raději vyberu pořádnou TV s kvalitním obrazem a je mi jedno, zda má HbbTV / Netflix apod. Bohužel v dnešní době se "tupé" TV nedělají a všech cpou androidy či jiné sajrajty... Podle mě prostě problém v tom, že kodedy, appky apod mohou velmi rychle zastarat, nebudou podporované apod.

Osobně mám k TV připojení receiver s pořádným repro a podporou Apple AirPlay. Do receiveru je pak připojen satelit, AppleTV a BD.

Z mého pohledu to nemám žádnou chybu - přehraju vše co potřebuji. Nahrávat mohu přes 90 kanálů na jednou (výhoda linuxových satelitů). Terrestrial nemusím, přijde mi, že každou chvíli mění standard. Satelit podporuje 4k.

Měl jsem i řešení s HTPC, ale i když jsem měl 80TB kapacitu, přestalo mě bavit dokupovat další disky. Kód v dnešní době, kdy je rychlý net, 99% je na cloudu


Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #5 kdy: 14. 04. 2020, 14:10:42 »
Co sa tyka zdrojov signalu, tak v cesku je na dvb-t2 toho podstatne viac ako na slovensku. Teoreticky by mi stacilo dvb-t2. Dnes sa uz asi TV nevyrabaju bez dvb-s2/x tunerov, takze v podstate ku kazdemu TV mozes pripojit koax z paraboly a do CI slotu zasunies prislusny CAM a kartu od providera, ktoreho chces sledovat (CI tak isto mozes pouzit k DVB-T2).
Na niektorych samsung TV sa niekedy rootoval linux, nieco o tom je na https://www.samygo.tv/  neviem ako to je teraz nesledujem to. Chlapci tam potom nahrali oscam + vsetko potrebne a fungovalo to aj bez karty (samozrejme karta bola na externom mieste).

Pokial mas aspon nejaky broadband, alebo aj slusnejsiu wifi, tak vacsina ISP poskytuje aj IPTV. Prip. mozes ist do OTT

Takze co sa tyka ziveho vysielania, resp. klasickych TV tak mas moznosti DVB-T2, DVB-S2, IPTV, OTT (vacsina vsak poskytuje aj archiv a pod ... takze sa nemusi jednat doslova o klasicku TV).

Dalsi zdroj vodeo obsahu poskytuju streamovacie servery ako netflix, youtube, streamcinema a co ja viem kto este, je ich zrejme cela kopa  ;D

Vsetko zavisi aky zdroj si zvolis, podla parabola.cz a ich clanku niektore krajiny smeruju k VOD sluzbam a celkom opustia klasicku TV. Ale velmi tazko je dnes povedat co bude o 5 rokov, ked nevieme co bude zajtra.

Co sa tyka prehravania obsahu z telefona na TV, alebo opacne je zrejme poriesene apkami v telefonoch a plugynmi v TV.

Dnes sa neda jednoznacne povedat ktoru TV kupit a kazdy bude chvalit tu svoju a aj tak do 5 rokov ju nemusi vyrobca a ani ziadna tretia strana podporovat.

Ja mam bohuzial inet vdsl2 40/4 mbps (i ked by som mohol ist do IPTV) tak som DVB-S2/X pozitivny. Odjakziva som pouzival DVB box linux, od IP box 200 (nejaky rok 2006) az do teraz (VU+, Formuler, qviart (v PC DVB-S2 PCI karty)) a na zaklade OE2 je podpora od tretich stran vynikajuca (napr. OpenPLi, OpenATV atd ...).

Ako uz niekto predomno napisal. TV je zobrazovacia jednotka a radsej sa sustredit na kvalitu obrazu ako na funkcie. Funkcie sa daju poriesit aj externe


Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2020, 14:44:13 »
Ani koupě TV jen jako hloupého zobrazovače ji nezachrání od zastarání.
Sám mám doma asi 6-7 let starou televizi LG s pasivním 3D, na disku pár desítek 3D filmů, dnes je hodně obtížné koupit jakoukoliv novou TV, která by 3D uměla.
I samotné systémy 2D zobrazování se mění, CRT, Plazma, LCD, LED, QLED, OLED,... mění se rozlišení SH, HD, FullHD, 2K, 4K, 8K...
Kdo ví, co poletí za dalších 10 let, třeba zase nějaký nový systém 3D.

Prostě je třeba se smířit s tím, že je to celé spotřební zboží, ve kterém jednotlivé komponenty zastarávají - některé rychleji, některé pomaleji, ale brzy zastarají všechny - obvykle dříve než se to fyzicky rozbije.


Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2020, 14:59:41 »
To je pravda technologie idu dopredu. Dolezite je to, ci ludskym okom rozoznas s 3-5 m ci sa jedna o FullHD, 2K, 4K, 8K... Urcite by s tym mal bezny uzivatel velky problem a urcite by o FullHD povedal ... fuuuha, to je ale krasny obraz a pri 8k by povedal, ved to je to iste co som uz videl a detailista by sa pri 8K posral  :D
A 8K si zobrazis aj na starej CRT.

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #8 kdy: 14. 04. 2020, 15:12:48 »
To je pravda technologie idu dopredu. Dolezite je to, ci ludskym okom rozoznas s 3-5 m ci sa jedna o FullHD, 2K, 4K, 8K... Urcite by s tym mal bezny uzivatel velky problem a urcite by o FullHD povedal ... fuuuha, to je ale krasny obraz a pri 8k by povedal, ved to je to iste co som uz videl a detailista by sa pri 8K posral  :D
A 8K si zobrazis aj na starej CRT.

Tyto řeči (obavy) se opakují s příchodem každé nové generace displejů. Rozdíl 4k => 8k je oko schopné rozpoznat, když je to krmené z kvalitního zdroje. Snad vždy zatím platilo, že obsah je dostupný jen o generaci zpět.

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #9 kdy: 14. 04. 2020, 17:17:33 »
Dřív (někdy od roku 2005) jsem míval linuxový počítač s MythTV a 2 tv kartami, velkým diskem a pomalým AMD procesorem s velikým větrákem, který většinu uvedeného uměl a měl řadu dalších vychytávek (ovládání nahrávání přes web, streamování nahrávek po domácích zařízeních atd.). Postupně jsem ho upgradoval, vyměňoval komponenty, doplňoval tv karty, instaloval novější verze všeho, až někdy do roku 2016, kdy v oblaku dýmu odešla základní deska a výměna by znamenala i nový procesor, paměti, atd. Nakonec jsem se rozhodl toto řešení opustit a koupil jsem místo toho Apple TV (verzi dnes zvanou HD) a časem doplnil o Intel NUC krabičku s fedorou a chromiem.

Apple TV zvládá HBO GO, Netflix, Amazon Prime, Mall.tv, Stream, Vímeo, YouTube, jako bonus na ní běží i celkem použitelné hry z Arcade a fotogalerie fotek z telefonu. Ovladač s touchpadem je výborný (teda na sledování TV, na hry je potřeba jiný), uživatelské rozhraní rychlé.

Intel NUC byl pořízen jen a pouze ke sledování iVysílání, což zvládá dobře (teď k tomu UčíTelku :) ), zároveň by na něm běžely všelijaké iPrimy a podobně, kdyby na to někdo chtěl koukat. Stejně tak je díky VLC schopen přehrávat jakékoli video ze sítě nebo z USB. Je na něm Fedora 31 bez nějakých úprav a Chromium (Firefox měl problémy s video akcelerací). Je u něj obyčejná nenápadná drátová myš a v šuplíku pro jistotu bluetooth miniklávesnice. Na to, že ten počítač má 32GB SSD, co jsem našel na dně šuplíku, běží nádherně :)

Tato kombinace pokrývá 100% mých televizních potřeb. Live TV nesleduji (a nikdy v posledních 20 letech jsem nesledoval), ale v zásadě by asi nebyl problém připojit k televizi anténní kabel a používat ji i tímto způsobem :)

Obě krabičky (podobně velké) jsou připojeny přímo k "sekundárnímu" routeru ethernetovým kabelem, vše funguje jak má. Pod televizí. (55 palců LG) nejsou skoro vidět. Přímo televizi bych k internetu snad ani neměl odvahu připojit, souhlasím s tím, že by měla být jen zobrazovadlo signálu z jiných zařízení.

Asi by vše šlo realizovat jen jednou krabičkou - HTPC počítačem, ale ztratilo by se pohodlí Apple TV uživatelského rozhraní vyladěného na televizi a ten počítač by asi musel kvůli různým DRM běžet na Windows (u HBO si opravdu nejsem jistý, jestli už funguje bez sirvelightu - když jsem to před lety zkoušel, tak to byla nutná podmínka), což by kromě nákladů přinášelo i vyšší požadavky na údržbu.

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #10 kdy: 14. 04. 2020, 19:42:36 »
Alternativní řešení -  pořídit si k pc za pár set usb tuner a umí to vše, co chcete. Pokud chcete velkou projekční plochu, tak doplnit o odpovídající velký monitor nebo projektor. Vzhledem k minimálním nákladům není problém si takové řešení vyzkoušet nebo použít jako doplňkové řešení. Nemusí vyhovovat všem, nikomu to nenutím - sám TV nemám, nestojí to ani za těch pár stovek :)

PS: Elegantně to řeší problém zastarávání. Pro někoho může být nevýhodou, že to ovládáte z pc. Ale příjem TV, rádia, použití streamovacích služeb, nahrávání, přehrávání atd... to vše takové řešení řeší už z principu dost dobře.
« Poslední změna: 14. 04. 2020, 19:46:12 od Ondrej Nemecek »


Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #12 kdy: 14. 04. 2020, 22:15:08 »
Vcelku nemám co bych dodal... pokud se týče zvuku, tak jestli mi zbyde trochu času, zkusím si postavit dvě pasivní bedničky s kvalitním širokopásovým reprákem. Televizi skončila záruka, takže vlezu dovnitř a vyvedu si výstup na nějaké samičky s automatickým odpojením interních repráčků. Na pozici externích repráků koukám po něčem jako Visaton BG 20 8 nebo případně Monacor SP-200X . Širokopásmový měnič bez výhybky má své kouzlo... Samozřejmě by zafungovaly libovolné reprobedny s přiměřenou impedancí (v mém případě raději 8 Ohmů).

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #13 kdy: 15. 04. 2020, 06:36:34 »
Televizi skončila záruka, takže vlezu dovnitř a vyvedu si výstup na nějaké samičky s automatickým odpojením interních repráčků
Tohle není úplně nejlepší nápad, protože pokud nemáte úplně levnou televizi, tak zvuk který leze do interních reproduktorů je televizí upraven právě pro ty interní reproduktory v dané televizi. Tj. jsou tam potlačené frekvence které v dané kombinaci činí problémy a naopak zesílené ty, které které dané kombinace příliš tlumí.

Tedy pustit tento signál do velkých externích repro může vést ke značnému rozčarování nad výsledným zvukem.

Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« Odpověď #14 kdy: 15. 04. 2020, 08:10:44 »
Osobne pouzivam krabicku Amiko Viper T2C.

Je to obdoba rapsberry, akorat na MIPS, bezi na tom enigma linux, do ktereho se normalne pripojim SSH a delam si tam co chci.

Youtube a HBbtv1 funguje, ale procesor je slaby.

Dneska bych uz koupil vykonnelsi arm krabicku, neco od Vu+

Pouzivam distribuci OpenATV ale.muzu tam strcit i jinou.
Ma to velice pekny ovladac se vsema potrebnyma spec tlacitkama