Má smysl se věnovat FPGA?

Má smysl se věnovat FPGA?
« kdy: 09. 04. 2020, 12:23:17 »
Ahoj,
studuju na VŠ informatiku a dostal jsem se k programování FPGA. Přijde mi to jako zajímavá oblast a přemýšlím o tom, dělat na něco s tímhle spojeného bakalářku a dál se tomu věnovat. Jde ale o to, že FPGA jsou hodně okrajová záležitost a co jsem tak hledal, vypadá to že v čr se používá v praxi minimálně.
Je tady na fóru někdo, kdo hradlová pole v práci běžně používá? Myslíte si, že má dobudoucna smysl se tomuhle věnovat?
« Poslední změna: 09. 04. 2020, 13:07:27 od Petr Krčmář »


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:FPGA
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2020, 12:39:40 »
Jsou tu minimalne dalsi 2 lide, kteri neco takoveho delaji. Ja jen tak "pricmrndavam", na "velkem" FPGA jsem nepostavil zadny komercni produkt, ty jsou jen na tech malych (kvuli cene, je to vzdy kombinace se SoC).

Ja osobne bych si vyzkousel ruzne veci a pak se snazil v zivote delat to, co mne bavi a na co mam talent. Neresil bych ted' vubec 'co je in', veci se muzou snadno zmenit (za doby mych zacatku byly 'in' databaze, kdo je dneska chce delat?). Schopnost delat HDLko znamena umet hromadu dalsich veci a nemel bych strach, ze se clovek ztrati. Navic kdyz ma clovek talent, tak je to dobra zabava, prirovnal bych to jako k lusteni krizovky.

K teto praci je nutne umet i elektroniku, pouze s "informatikou" si clovek nevystaci.

Pokud jde o penize urcite existuji oba protipoly HDLka: lide, kteri na okraji sahaji po kazde zakazce kde se muzou uplatnit, i lide, kteri delaji opravdu zajimave veci za velke penize.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2020, 13:32:34 »
Je tady na fóru někdo, kdo hradlová pole v práci běžně používá? Myslíte si, že má dobudoucna smysl se tomuhle věnovat?

Je a muj nazor je to smysl ma - je malo lidi co to umi.
Porad existuji problemy, kde FPGA je idealni volba.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2020, 13:48:44 »
Souhlas s kolegy RDa a mhi výše.

..programování FPGA. Přijde mi to jako zajímavá oblast a přemýšlím o tom, dělat na něco s tímhle spojeného bakalářku a dál se tomu věnovat. Jde ale o to, že FPGA jsou hodně okrajová záležitost a co jsem tak hledal, vypadá to že v čr se používá v praxi minimálně.

V podstatě nejsi daleko od pravdy. Mám tenhle obor vystudovaný, ale kariéra šla jiným směrem než low level HW designem. Vystudovaný obor mi ale nebyl naobtíž, nakonec se dost věcí využilo.

V Česku těch firem co tohle dělají je pár, a možná ti tady někdo od nich zareaguje..
Asiccentrum na Novodvorské, v Brně je (UžSiNepamamatuju) výrobce procesorů kde se návrh logiky provozuje, tady na fóru jsou lidi z co AFAIK programovatelnou logikou řeší computer vision.., HDL design se dělá u AŽD..

Takhle, je to jeden z mála IT oborů, který je dost specializovaný (specializace = opak mainstream) už na škole.., koukni se na počet absolventů, za mě to bylo n<20. 

Na druhou stranu, časem se stejně (pokud se nestaneš kravaťákem) na něco zaměříš a ČR je tak malý pracovní trh, že jakýchkoliv více specializovaných pozic je tu prostě méně. (trochu tautologie, srry) Takže jestli chceš být technický expert, tak se musíš smířit s kariérou na úrovni evropy, CZE je malý. Tak snad se ty Šengeny a spol. nepodělají kvůli koroně..

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2020, 14:08:08 »
Před pár lety někteří předpovídali generování HW z natrénovaných sítí. Dnes už existuje specializovaný AI hardware.


Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2020, 14:24:45 »
tady na fóru jsou lidi z co AFAIK programovatelnou logikou řeší computer vision.

v oblasti počítačového vidění a robotiky jsou dnes bottleneck klasické GPU, používané pro generování trénovacích dat (virtuálního světa).

O perspektivních aplikacích FPGA čtu od doby, co se zajímám o IT. V praxi se to většinou neuchytilo. Většinou se tím řeší nepodstatné mikrooptimalizace.

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2020, 15:50:46 »
O perspektivních aplikacích FPGA čtu od doby, co se zajímám o IT. V praxi se to většinou neuchytilo. Většinou se tím řeší nepodstatné mikrooptimalizace.
Vzhledem k tomu, jak je vývoj pro FPGA náročný a tím i drahý, to nejsou nepodstatné mikrooptimalizace. Spíš naprosto kritické mikrooptimalizace, bez kterých by se daná věc nedala při dostupném čase/napájení/rozměrech/... vůbec udělat.

Málokdo půjde cestou FPGA, pokud má na výběr. FPGA dává smysl jen u specializovaných malosériových zařízení. Z toho může plynout dojem, že se to v praxi většinou neuchytilo. Není a asi to ani nikdy nebude mainstreamová záležitost.

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #7 kdy: 09. 04. 2020, 15:55:17 »
FPGA dneska není drahá věc. Jsou čipy za pár desetikorun s plně FOSS toolchainem (např. Lattice iCE40).

V praxi vídám FPGA v ultra-lowcost aplikacích (např. nějaký Lattice za 15 Kč jako konvertor SPI na signál adresovatelných LEDek WS2812, který by jinak potřeboval MCU s několika stovkami MHz). A potom naopak v high-end aplikacíh jako jsou osciloskopy, kde je třeba vzorkovat na několika GHz s prakticky nulovým jitterem. V R&D se na tom teď hodně experimentuje s různými RISC-V jádry, mile mě překvapilo že použitelná implementace jde udělat už na ICE40 s 8k jednotkami za pár stovek Kč.

Je to určitě dobrý skill do klobouku, ale kariéru bych na tom nestavěl. V ČR tuplem ne.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #8 kdy: 09. 04. 2020, 16:24:55 »
Dělám ve firmě, kde se s tím bohatě pracuje (vysokorychlostní přenos dat, DSP...), ale platově to bude pořád pod javamany, i když po HDLkařích velká poptávka je.
Elektronický aparát je k tomu občas i nutnost.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #9 kdy: 09. 04. 2020, 17:00:16 »
Dělám ve firmě, kde se s tím bohatě pracuje (vysokorychlostní přenos dat, DSP...), ale platově to bude pořád pod javamany, i když po HDLkařích velká poptávka je.
Elektronický aparát je k tomu občas i nutnost.

proc jsou javamani placeni lepe?

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #10 kdy: 09. 04. 2020, 17:00:36 »
Jj, také už něco 20 let bastlíme u nás na FPGA, aktuálně používáme vyšší řady Xilinx Virtex a bývá jich tak 10-20 v jedné bedně. Jakési rychlejší zpracování hromady dat, z jedné strany do toho lezou stovky A/D převodníků a na druhé padá nějaký bordel přímo do Ethernetích portů. Samozřejmě malosériovka pro omezený trh. Takže pozice na FPGA se najít dají, ale těch javistů bude pořád víc.
Platově netuším, ale všichni majitelé soukromých letadel u nás se rekrutují z oddělení s těma FPGA. :-)

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #11 kdy: 09. 04. 2020, 17:57:46 »
Ono na všechno, na co se hodí hradlové pole a dostane se do širšího povědomí = zvýší se poptávka, se v té chvíli začne vyvíjet dedikovaný silikon (viz. výše zmíněné strojové učení).
Na vývoj silikonu je také potřeba HDL, ale to je ještě vzácnější, např. to asic centrum. Je u nás pár výrobců mcu, u STM32 se prý dělá i návrh MCU, ale nevím do jisté míry, možná jen layout.
Od pár lidí jsem slyšel, že pro ně bylo mnohem snažší najít práci v programování klasických mikrokontrolérů.
ICZ afaik dělá pro stát HW zabezpečení dat s nemalými datovými toky, na zakázku, malé objemy.
Potom se to využije v hodně rychlém řízení motorů apod. Např. Pavel Píša, který mívá přednášky na Installfestu a LinuxDays s FPGA realizuje projekty typu řízení motoru s nanometrovou přesností pro průmysl, nějaké projekty pro ESA apod.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #12 kdy: 10. 04. 2020, 07:57:48 »
Zkus se zeptat i tady
https://list.hw.cz/pipermail/hw-list/2020-April/date.html
možná se ti někdo ozve, dost často se tu řeší HW a chodí sem z firem co by je to mohlo zajímat.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #13 kdy: 10. 04. 2020, 08:52:36 »
Jj, také už něco 20 let bastlíme u nás na FPGA, aktuálně používáme vyšší řady Xilinx Virtex a bývá jich tak 10-20 v jedné bedně. Jakési rychlejší zpracování hromady dat, z jedné strany do toho lezou stovky A/D převodníků a na druhé padá nějaký bordel přímo do Ethernetích portů. Samozřejmě malosériovka pro omezený trh. Takže pozice na FPGA se najít dají, ale těch javistů bude pořád víc.
Platově netuším, ale všichni majitelé soukromých letadel u nás se rekrutují z oddělení s těma FPGA. :-)
Praha nebo Brno?

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #14 kdy: 10. 04. 2020, 09:53:09 »
Praha nebo Brno?
Žádné předměstí Berlína nebo Vídně. Třebíč - a jsou tu cca 3 firmy, které na FPGA něco bastlí, každá v trochu jiné oblasti.
IMHO dáno historicky, FPGA se tu objevily hodně dávno s bývalým Elitex / Uniplet, kde s tím zkoušeli řídit motory v pletačkách (po předchozích krocích na Z80, Z180, MC68300). Když pak padnul, tak se lidi z jejich vývoje rozprchli do okolí a návyky zůstaly.