Má smysl se věnovat FPGA?

Longin

  • ***
  • 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #15 kdy: 10. 04. 2020, 11:18:36 »
Dobrý vědět, vždycky jsem myslel, že je to doménou firem ve velkoměstech.
Akorát platově mi to moc nesedí. :) Vývojáři v FPGA na tom bývají o něco líp jak embeďáci, ale stejně jako oni se vždy víc nadřou za méně peněz než programátoři v Javě/Pythonu.


Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #16 kdy: 10. 04. 2020, 12:21:24 »
Akorát platově mi to moc nesedí. :) Vývojáři v FPGA na tom bývají o něco líp jak embeďáci, ale stejně jako oni se vždy víc nadřou za méně peněz než programátoři v Javě/Pythonu.
Ono je to IMO hlavně tím, že plat bývá nepřímo úměrný zajímavosti práce. Samozřejmě vocaď pocaď.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #17 kdy: 10. 04. 2020, 13:20:54 »
Chvili jsem premyslel o tom delat nejakou 'zajimavou niche' vs. 'lopatu v Jave' (web developera, databazistu, doplnte cokoliv co bylo nejakou dobu IN).

Prvni vec je otazka "trvanlivosti" atraktivity druhe mnoziny, podle meho nazoru co je zajimave ted' muze byt za 5 let uplne out, trh se dost vyviji.

Druha vec je atraktivita, jestli bych opravdu chtel delat dalsich 20 let cinnost bez vetsi invence. A tady muze jit i o embedded vyvoj, proste cely zivot programovat jednoduche aplikace typu nacti par hodnot ADC a podle toho nastav vystupy (ano, takovi lide taky jsou). Nebo se muzu venovat necemu tezce okrajovemu, kde to embedded je vlastne nutnost, ale moje hlavni pridana hodnota je v nejake kreativni cinnosti, treba vymysleni ruznych algoritmu. Vezmeme treba zde diskusi o plicnich ventilatorech, clovek muze z nejakych neprimych hodnot urcit pocatky expirace/aspirace apod., vetsinu volneho casu mu pak v hlave vrta "jak to udelat", projektem doslova zije, dostane se navic treba do nemocnic typu IKEM, ma pocit smysluplnosti sve prace, atd.

A pak je treti bod, to je tedy muj pocit, ze lide co tvori neco unikatniho se dostanou snadno k podobnym lidem. Nemusi jit jen o spolupraci na projektu, ale ciste jen "povidani" po e-mailu (protoze i ten druhy ma osobni zajem a obetuje tomu spoustu sveho casu). Povidani je spatny termin, protoze to jsou z me zkusenosti velmi plodne diskuse a diky moji malosti jsem obvykle travil vetsinu casu jen snahou pochopit jake vsechny myslenky pisatel do e-mailu schoval (bylo to jako studovat skripta z mat. analyzy).

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #18 kdy: 10. 04. 2020, 13:27:31 »
Chvili jsem premyslel o tom delat nejakou 'zajimavou niche' vs. 'lopatu v Jave' (web developera, databazistu, doplnte cokoliv co bylo nejakou dobu IN).

A jak to nakonec dopadlo, můžu-li se ptát?

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #19 kdy: 10. 04. 2020, 13:42:44 »
proc jsou javamani placeni lepe?

Řekl bych že javaman pracující pro banku, e-shop atd. může zaměstnavateli generovat větší zisk než vývojář super specializovaného hw. V prvním odvětví se zkrátka peníze přehazují vidlema.


Longin

  • ***
  • 117
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #20 kdy: 10. 04. 2020, 14:03:35 »
proc jsou javamani placeni lepe?

Řekl bych že javaman pracující pro banku, e-shop atd. může zaměstnavateli generovat větší zisk než vývojář super specializovaného hw. V prvním odvětví se zkrátka peníze přehazují vidlema.

Přesně tak. Jestli to chcete dělat jenom pro peníze, tak je to opravdu blbá cesta. Pro ty samé prachy, co by měl javaman v bance, se prostě nadřete víc. Ano můžete je mít, ale ta nálož problematiky z různých oborů, co musíte nastudovat, praxe...

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #21 kdy: 10. 04. 2020, 15:44:06 »
Ne každý eshop má zisky jako Amazon, většina živoří. Existují výnosnější obory, třeba cokoliv související s kryptoměnami.

V oblasti HW, cokoliv související se samořídícími auty má ohromný komerční potenciál.
« Poslední změna: 10. 04. 2020, 15:48:40 od A.P.Hacker »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #22 kdy: 10. 04. 2020, 20:42:47 »
Existují výnosnější obory, třeba cokoliv související s kryptoměnami.
Kryptoměny už upadají. Ale ta technologie za nimi se může uplatnit i jinde.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #23 kdy: 10. 04. 2020, 20:44:53 »
V oblasti HW, cokoliv související se samořídícími auty má ohromný komerční potenciál.
Nejen auty, robotika obecně nabývá na síle. Současná pandemie nejspíš urychlí automatizaci a tedy i nasazení robotů a samořiditelného kdečeho.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #24 kdy: 10. 04. 2020, 21:04:00 »
Chvili jsem premyslel o tom delat nejakou 'zajimavou niche' vs. 'lopatu v Jave' (web developera, databazistu, doplnte cokoliv co bylo nejakou dobu IN).

Prvni vec je otazka "trvanlivosti" atraktivity druhe mnoziny, podle meho nazoru co je zajimave ted' muze byt za 5 let uplne out, trh se dost vyviji.

Druha vec je atraktivita, jestli bych opravdu chtel delat dalsich 20 let cinnost bez vetsi invence. A tady muze jit i o embedded vyvoj, proste cely zivot programovat jednoduche aplikace typu nacti par hodnot ADC a podle toho nastav vystupy (ano, takovi lide taky jsou). Nebo se muzu venovat necemu tezce okrajovemu, kde to embedded je vlastne nutnost, ale moje hlavni pridana hodnota je v nejake kreativni cinnosti, treba vymysleni ruznych algoritmu. Vezmeme treba zde diskusi o plicnich ventilatorech, clovek muze z nejakych neprimych hodnot urcit pocatky expirace/aspirace apod., vetsinu volneho casu mu pak v hlave vrta "jak to udelat", projektem doslova zije, dostane se navic treba do nemocnic typu IKEM, ma pocit smysluplnosti sve prace, atd.

A pak je treti bod, to je tedy muj pocit, ze lide co tvori neco unikatniho se dostanou snadno k podobnym lidem. Nemusi jit jen o spolupraci na projektu, ale ciste jen "povidani" po e-mailu (protoze i ten druhy ma osobni zajem a obetuje tomu spoustu sveho casu). Povidani je spatny termin, protoze to jsou z me zkusenosti velmi plodne diskuse a diky moji malosti jsem obvykle travil vetsinu casu jen snahou pochopit jake vsechny myslenky pisatel do e-mailu schoval (bylo to jako studovat skripta z mat. analyzy).
Projektů okolo HW/embedded, kde se vyžaduje kreativita, je poměrně hodně, možná jsou jen trochu “skryty” a člověk se k nim dostane spíše přes kontakty. Namátkou z Prahy před pár lety jsem dělal drony pro city scape, robotické vozíky pro sklady, roboty pro restaurace/kavárny, zařízení pro smart home... Kdo chce, najde, pokud tedy má potřebné znalosti.

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #25 kdy: 10. 04. 2020, 22:13:55 »
V oblasti HW, cokoliv související se samořídícími auty má ohromný komerční potenciál.
Nejen auty, robotika obecně nabývá na síle. Současná pandemie nejspíš urychlí automatizaci a tedy i nasazení robotů a samořiditelného kdečeho.

dodávkoví roboti už jsou někde nasazováni pro zásobování lidí v karanténě.

objevuje se hodně pochybovačných zpráv, protože hodně firem jsou jen podvody na investory. Waymo asi nejkřiklavější případ. Jen hromadí naježděné kilometry a výsledek nikde.

konkurence přitom už komarčně nasazuje.

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #26 kdy: 10. 04. 2020, 22:17:23 »
Existují výnosnější obory, třeba cokoliv související s kryptoměnami.
Kryptoměny už upadají. Ale ta technologie za nimi se může uplatnit i jinde.

kryptoměny půjdou znovu nahoru

Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #27 kdy: 10. 04. 2020, 22:27:57 »
kryptoměny nahradí papír v globálním obchodu https://www.youtube.com/watch?v=y_YBtIeX2iE

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #28 kdy: 10. 04. 2020, 23:03:54 »
V oblasti HW, cokoliv související se samořídícími auty má ohromný komerční potenciál.
Nejen auty, robotika obecně nabývá na síle. Současná pandemie nejspíš urychlí automatizaci a tedy i nasazení robotů a samořiditelného kdečeho.
dodávkoví roboti už jsou někde nasazováni pro zásobování lidí v karanténě.
Jo, tahle pandemie snad urychlí vývoj a nasazení podobných technologií.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má smysl se věnovat FPGA?
« Odpověď #29 kdy: 10. 04. 2020, 23:05:31 »
Existují výnosnější obory, třeba cokoliv související s kryptoměnami.
Kryptoměny už upadají. Ale ta technologie za nimi se může uplatnit i jinde.
kryptoměny půjdou znovu nahoru
Možná, ale stejně závisí na libovůli vlád. Nicméně blockchain může najít nasazení i jinde, i když je kolem toho hodně humbuku.