Windows 10 instaluje špatné ovladače

Windows 10 instaluje špatné ovladače
« kdy: 04. 04. 2020, 18:47:44 »
Zdravím, na Windows 10 řeším už nějakou dobu problém s tím, že si sám od sebe instaluje nefunkční ovladače.

Příklad:
nainstalován ovladač rok 2015, funkční doteď, windows si stáhne z nějakého důvodu novější a přestává fungovat wifi, zvuk nebo zamrzá obraz

já tedy odinstaluju vadný ovladač, nainstaluju původní a zakážu instalaci ovladačů podle hardware id

funguje to 2 dny a windows si tam nainstaluje znovu vadný ovladač



Žádný oficiální postup nefunguje.
Napadá někoho, jak to řešit?
« Poslední změna: 04. 04. 2020, 21:59:51 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:windows 10 - instaluje špatné ovladače
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2020, 19:15:52 »
Přesunout do virtuálu, udělat snapshot, zakázat přístup do internetu.

Re:windows 10 - instaluje špatné ovladače
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2020, 19:41:04 »
Oslov někoho kdo se tím živí, za drobný poplatek ti to nastaví přesně podle požadavků. Konkrétně tohle je snadno řešitelné skrz vzdálený přístup, práce na cca 5 minut.

Zdravím, na Windows 10 řeším už nějakou dobu problém s tím, že si sám od sebe instaluje nefunkční ovladače.

Příklad:
nainstalován ovladač rok 2015, funkční doteď, windows si stáhne z nějakého důvodu novější a přestává fungovat wifi, zvuk nebo zamrzá obraz

já tedy odinstaluju vadný ovladač, nainstaluju původní a zakážu instalaci ovladačů podle hardware id

funguje to 2 dny a windows si tam nainstaluje znovu vadný ovladač



Žádný oficiální postup nefunguje.
Napadá někoho, jak to řešit?

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2020, 22:20:36 »
3 návody jsem zkoušel a 3 další jsem našel, tak nějakej bude funkční :) Rolback na starší verzi windows už nejde, takže pak jedině reinstall.

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #4 kdy: 08. 04. 2020, 12:03:47 »
Vtipný je, že Windows si dokonce smazaly ty funkční ovladače, abych je nemohl použít  :D Naštěstí to funguje i s nějakým základním, protože veškeré ovladače od výrobce to odmítá.
Musel jsem smazat soubory ovladače ve windows/system (dokud jsou v pc, tak si je neustále instaluje). Zakázat servery microsoftu na routeru a bloknout jedním programem windows update. Úpravy přes registry nebo nastavení skupiny jsou k ničemu. 
Zatím to drží.


Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #5 kdy: 08. 04. 2020, 13:42:56 »
Vtipný je, že Windows si dokonce smazaly ty funkční ovladače, abych je nemohl použít  :D Naštěstí to funguje i s nějakým základním, protože veškeré ovladače od výrobce to odmítá.
Musel jsem smazat soubory ovladače ve windows/system (dokud jsou v pc, tak si je neustále instaluje). Zakázat servery microsoftu na routeru a bloknout jedním programem windows update. Úpravy přes registry nebo nastavení skupiny jsou k ničemu. 
Zatím to drží.

Tento myšlenkový postup mě vždy fascinoval:
1. mám asi špatný HW nebo (už) nekompatibilní
2. abych ho rozchodil, nabořím systém
(3. a pak nadávám, že Windows fungují blbě)

Problém s některými výrobci byl, že přidělili (chybně) kolizní ID hardwaru a systém se pak nemůže rozhodnout, který ovladač zařízení patří. Přednost pochopitelně dostane ten správný. Pak už bohužel nezbývá, než přijmout, že daný HW je nekompatibilní s danou verzí Windows.

To se mi zdá nejpravděpodobnější vysvětlení, když píšete, že fungující ovladač je z roku 2015 - tudíž HW musí být odhadem 2014 nebo i starší.

Roubovat starý ovladač proti vůli systému není dobrý nápad, a dělat ruční úpravy ve Windows\System je už kriticky špatný nápad. V lepším případě se to rozpadne s aktualizací, v horším případě to někdy spadne, a v nejhorším případě se aktualizace zaseknou úplně.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #6 kdy: 08. 04. 2020, 14:22:25 »

Problém s některými výrobci byl, že přidělili (chybně) kolizní ID hardwaru a systém se pak nemůže rozhodnout, který ovladač zařízení patří. Přednost pochopitelně dostane ten správný.

Toto tvrdenie obsahuje dva predpoklady, ktoré nemusia byť pravda, resp. boli by pravda iba v dokonalom svete:

- niektorí výrobcovia pridelili (chybne) kolízne ID,
- systém sa preto nemôže rozhodnúť, ktorý ovládač zariadeniu patrí a prednosť dostane "ten správny".

Pre bod 1:

Pridelené ID môže byť správne. Môže ísť o ten istý hardware (alebo virtuálny hardware), pre ktorý existuje viacero ovládačov. Príkladom môžu byť ovládače pre Intel SATA, ktoré majú implementáciu aj od Microsoftu aj od Intelu, alebo VirtIO, ktoré majú ten istý ovládač od niekoľkých vendorov s rozličnými digitálnymi podpismi, obhospodarujúcimi tie isté PCI ID (to je dôvod, prečo VirtIO ovládače nie sú vo Windows update a treba sa s nimi babrať ručne).

Pre bod 2:

A tak dostaneme nastavenie v BIOS-e SATA AHCI vs RAID. Jeho jediný účel je, aby zariadenie claimoval Intel driver, pretože Windows uprednostňoval Microsoftí, ktorý je presne ten nesprávny. Takže narovnávak na ohýbak.

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #7 kdy: 08. 04. 2020, 14:25:54 »
...

Pravda. Přesto zůstává platná teze o nekompatibilitě (asi) kvůli starému hardware.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #8 kdy: 08. 04. 2020, 14:47:01 »
Pravda. Přesto zůstává platná teze o nekompatibilitě (asi) kvůli starému hardware.

V tomto prípade áno.

JaaSt

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #9 kdy: 08. 04. 2020, 14:55:28 »
U některých ovladačů, nevím za jakých okolností, ale u části z nich tu volbu mám, se dá vrátit předchozí verze.
Ve spráci zařízení se klikne pravým na zařízení - vlastnosti - záložka Ovladač - vrátit změny ovladače.
Už jsem to použil, když se mi vnutil nový, který fungoval špatně.

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #10 kdy: 08. 04. 2020, 16:23:14 »
alebo VirtIO, ktoré majú ten istý ovládač od niekoľkých vendorov
Můžeš uvést konkrétní příklad Virtio ovladač, který má různé vendory? Myslel jsem, že všechny jsou od Redhatu.

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #11 kdy: 08. 04. 2020, 16:46:19 »
Tento myšlenkový postup mě vždy fascinoval:
1. mám asi špatný HW nebo (už) nekompatibilní
2. abych ho rozchodil, nabořím systém
(3. a pak nadávám, že Windows fungují blbě)

2. pokud na pc nelze pracovat, tak je systém již nabořený a další možnost je už pouze reinstall starší verze windows

proč bych měl kupovat nový hardware kvůli jasné chybě ve windows?

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #12 kdy: 08. 04. 2020, 16:52:18 »
Můžeš uvést konkrétní příklad Virtio ovladač, který má různé vendory? Myslel jsem, že všechny jsou od Redhatu.

Každý môže zobrať virtio-win z KVM projektu, urobiť na ňom QA a submitnúť ho na WHQL. Napr. SuSE to robí ("SUSE Linux Enterprise Virtual Machine Driver Pack"), svojho času aj Ubuntu (https://launchpad.net/kvm-guest-drivers-windows/).

Redhaťácke sú populárne, pretože sú aktuálne a zadarmo.

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #13 kdy: 08. 04. 2020, 16:54:03 »
proč bych měl kupovat nový hardware kvůli jasné chybě ve windows?

Mně to tedy jako jasná chyba ve Windows nepřijde. Přinejmenším ne z informací, které jste napsal. Prvně bych ověřil, jestli daný hardware výrobce ještě podporuje (s aktuální verzí W10). Pokud ano, tak Vám pomůže, pokud ne, tak už je to prostě nepodporovaný HW.

Starší verze Windows je samozřejmě řešením. V rámci W10 je podporováno jen pár buildů zpět a pak long termy (na které patrně nemáte licenci).

Re:Windows 10 instaluje špatné ovladače
« Odpověď #14 kdy: 08. 04. 2020, 16:55:20 »
Každý môže zobrať virtio-win z KVM projektu, urobiť na ňom QA a submitnúť ho na WHQL. Napr. SuSE to robí ("SUSE Linux Enterprise Virtual Machine Driver Pack"), svojho času aj Ubuntu (https://launchpad.net/kvm-guest-drivers-windows/).

Tím ale nedojde ke kolizi VID. Každý si to submitne pod svým přiděleným VID a neleze do zelí někomu jinému.
Ty nejhorší situace nastávají z toho, kdy nějaký nadšený amatér (Číňan) vyrobí HW a vylosuje VID / PID generátorem náhodných čísel.