DYI Plicní ventilátor

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #15 kdy: 17. 03. 2020, 12:10:17 »
Ano, ale ted je treba resit nasledky a o tom je toto vlakno. Diky za pochopeni..

Mate velice naivni predstavy o zpusobech reseni situace a nedokazete si casto dat dohromady 1+1..

Pokud mate kontruktivni navrh k reseni aktualniho problemu, rad si ho tu prectu.


luvar

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #16 kdy: 17. 03. 2020, 13:04:55 »
Ono napriklad aj taka aplikacia, ktorej ako vstup clovek da zoznam surovin doma a na vystupe budu recepty pre "optimalne" vyuzitie potravin z pohladu energetickej hodnoty, s prihliadnutim na pestrost stravy a zastupenost potrebnych zivin. Zda sa to ako somarina, ale starsi ludia chodia kazdy den na jednu navstevu obchodu a kupia si 4 kusy niecoho. Mozno i osveta v tomto smere by pomohla viac. Staci libreoffice (alebo emacs :), tlaciaren a porozhadzovat par papierov po okoli.

Anketa: kolko ludi ste stretli s ruskom, ktori nemali zakryty nos?

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #17 kdy: 17. 03. 2020, 13:17:41 »
Ono napriklad aj taka aplikacia, ktorej ako vstup clovek da zoznam surovin doma a na vystupe budu recepty pre "optimalne" vyuzitie potravin z pohladu energetickej hodnoty, s prihliadnutim na pestrost stravy a zastupenost potrebnych zivin. Zda sa to ako somarina, ale starsi ludia chodia kazdy den na jednu navstevu obchodu a kupia si 4 kusy niecoho. Mozno i osveta v tomto smere by pomohla viac. Staci libreoffice (alebo emacs :), tlaciaren a porozhadzovat par papierov po okoli.

Anketa: kolko ludi ste stretli s ruskom, ktori nemali zakryty nos?

myslim, ze by vic ocenili, kdyby jim nekdo fyzicky dovezl velky nakup, nez je poucovat co maji jist. Skutecny pokrok budou samoridici dorucovaci vozidla a dodavkove roboty. Uz existuji. Epidemie by mohla urychlit certifikaci.


Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #18 kdy: 17. 03. 2020, 13:31:18 »
K ventilátorom - ak by malo byť cieľom dať ich lekárskemu personálu, tie prístroje by mali fungovať tak, ako sú zvyknutí, bez potreby zaškolovania. Rovnaký interface, čudlíky na rovnakých miestach, rovnaké parametre... Ak by v súčasných zmätkoch v nemocniciach niekto prišiel s niečím novým, čo sa pravdepodobne občas pokazí (a tá porucha pravdepodobne zabije aktuálneho používateľa)... Neviem si to predstaviť. Kto a ako to bude servisovať v tých infikovaných priestoroch? Viem si predstaviť možnosť, že by sa dali dokopy najväčšie kapacity z odboru a vymysleli by, ako navýšiť aktuálne výrobné kapacity, napríklad zjednodušením výroby. Ale aj tak by to nestihli, kým sa skončí aktuálna kríza. V Číne to už končí. Predpokladám, že tí budú mať onedlho prebytok prístrojov a zaplavia nimi ostatné krajiny. Ešte na tom aj slušne zarobia.

Čo sa týka nosenia rúšok - v mojom okolí sa to zlepšuje každý deň. Keď som bol chorý začiatkom roka a po chorobe som prišiel do práce s rúškom, bol som za ufóna a bola to téma na týždeň. Nikto netušil, načo by to nosil a už vôbec nie, ako. Cez víkend som takmer nevidel človeka so zakrytými ústami. Ešte včera malo rúška asi 20% ľudí, ktorých som videl. Dnes všetci okrem jedného. Asi to médiá dostatočne omielajú dokola. A to je dobre.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #19 kdy: 17. 03. 2020, 13:34:19 »
Umela plicni ventilace vyzaduje krome zapnuti pristoje jeste nekolik lidi. anesteziologa, ktery cloveka napumpuje latkami, ktere utulmi nektere funkce. Treba tu, aby se pokousel pretlacit ventilator (plice to z principu zacnou delat). Pak je potreba nekdo kdo sleduje vsechny vitalni funkce a mit k tomu prislusne zarizeni (monitor).

Z týchto dôvodov sú možno vhodnejšie tie "železné pľúca", tie sú blbuvzdornejšie a dokonca sa dajú v prípade núdze udržať v chode aj bez elektriny. Len na to treba asi viac materiálu a nie je to tak presné ako moderné ventilátory (no v prípade núdze na to serie pes).

Tu je pekný obrázok: https://www.npr.org/sections/npr-history-dept/2015/04/10/398515228/defeating-the-disease-that-paralyzed-america?t=1584448276798



mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #21 kdy: 17. 03. 2020, 22:34:18 »
Nejdriv bych doporucil si o umele plicni ventilaci neco nastudovat, treba zacit na https://www.wikiskripta.eu/w/Um%C4%9Bl%C3%A1_plicn%C3%AD_ventilace . Nejak si nedovedu predstavit ze bych nejaky svuj neodladeny pristroj zapojil na cloveka, ktereho by mohl jen teoreticky a neprimo ohrozit na zivote. Urcite bych nemohl spat, a kdyby se neco stalo tak asi ani dale zit v pocitu viny. Nepocitam, ze to je nekde na urovni jako se doma pokusit treba postavit vrtulnik nebo tak neco.

Jestli by nebylo lepsi treba cas vyuzit usitim nekolika rousek, myslim ze by to pomohlo vic. Ale nechci nikomu do jeho zivota kecat, at' si kazdy dela co chce.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #22 kdy: 18. 03. 2020, 00:02:00 »
Při současných počtech hospitalizovaných v ČR žádné napojování na DYI plicní ventilaci nehrozí.
Ale pokud by přístroje došly a objevili by se další pacienti, kteří by bez podpory dýchání zemřeli (stalo se v Číně i Itálii), vzal by každý pacient zavděk i takovouhle náhražkou - i kdyby u toho musel někdo pořád sedět a kontrolovat funkčnost.
Nebo jsou doktoři opravdu takoví byrokrati, že raději pacienta nechají zcela spolehlivě zemřít, než by riskovali použití přístroje bez papíru s razítkem?

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #23 kdy: 18. 03. 2020, 01:54:13 »
Disclaimer: Nerozumím tomu.

Nápad 1: Ambuvak (pokud jich je nedostatek tak měch na nafukovací matrace…) a mačkátko. Takhle funguje ten OpenVentilator (doslova z plexiskla nařezaný držák na ambuvak a motor). Asi by bylo záhodno měřit tlak, třeba nějakým BMP280, abychom věděli, že to fakt funguje a nemáme v cestě překážku. Tohle mi přijde dost levné a blbuvzdorné a AFAIK když sanitky neměly ještě portable ventilátor na baterky, tak dělali přesně tohle (s manuálním mačkáním ambuvaku).

(mimochodem čipy jako ADS1292R měří přímo aktuální nafouknutost plic -- měří impedanci na vysoké frekvenci a ta se mění s nafukováním. A stojí to 500 Kč.)

Nápad 2: Potápěčský přístroj má 2 stage. První stage dělá z 20MPa v bombě na zádech 1MPa středový tlak, ta nás nezajímá. Druhá stage dělá z 1MPa přesně okolní tlak (resp. o trošičku méně, což je to, čemu asi říkají nádechový odpor, aby to nefičelo náhodně samo). Doufám, že když umístíš tu druhou stage do +10kPa (statického tlaku, třeba na dno kýble s vodou), tak na výstupu budeš mít proud vzduchu omezený na +10kPa-nádechový_odpor (sundáš náhubek a připojíš trubku). Tím máš zdroj vzduchu s mírným přetlakem (z továrního regulátoru, takže to není bastl co tě hned zabije) a můžeš ho zkusit trojcestným ventilem připojovat na člověka.

U intubovaného člověka je potřeba dělat údržbu, například vysávat hleny, sliny a bordel co tam natekl zezhora příp. se vytvořil v plicích kde je zánět. To efektivně znamená strčit tam hadičku (zezhora především do správné díry; některé hi-tech intubační trubky mají na tohle už integrovaný port) a vysát. Což vyžaduje člověka, co ví, co dělá. Nedokážu posoudit, jestli na tohle je v Itálii kapacita.

Btw. možná by se hodilo umět udělat https://youtu.be/VrtyZhXcmQE?t=82 i bez intubace.

BTW zajímavý (a téměř jistě bezpečnější) mi přijde koncept podpory dechu negativním tlakem (v půlce minulého století známý jako iron lung).
JJ, ale u toho je problém velikost zařízení, takže to nejde normálně transportovat. Plus teda nevím jestli to třeba u pacienta v bezvědomí (a tedy s blbou kontrolou hrtanové příklopky a tak) nenafoukne místo plic žaludek -- AFAIK tohle je důvod proč se používá endotracheální intubace (ale někdo by to mohl ověřit, tohle jsem si přečetl na Wikipedii).

Umela plicni ventilace vyzaduje krome zapnuti pristoje jeste nekolik lidi. anesteziologa, ktery cloveka napumpuje latkami, ktere utulmi nektere funkce. Treba tu, aby se pokousel pretlacit ventilator (plice to z principu zacnou delat). [...] A zrejme tam je dalsich 1000 moznych kompliaci, o kterych jako laik vubec nevim.
Tohle jsou podle mě věci, u kterých se dá dost práce offloadovat na jiné lidi. S tím že občas někdo umře i když by nemusel kdyby měl plnou pozornost, ale srovnáváme to se situací, kdy se mu pomoc nedostane vůbec.

Pak je potreba nekdo kdo sleduje vsechny vitalni funkce a mit k tomu prislusne zarizeni (monitor).
Monitorů je v nemocnicích podstatně víc než ventilátorů. Ale jinak teda jo, další projekt, ověřit, jestli je monitorů nedostatek a rychle rozjet výrobu s ADS1292R (single-chip EKG + impedanční měřič respirace).

A uz vubec jako scifi mi prijde ze by laik intuboval nekoho ...
Jo, intubaci nedá (zkoušel jsem si nějaké výkony na plastovém člověku na kterém trénují medici a totálně jsem selhal), ale to podle mě není bottleneck.

Kto a ako to bude servisovať v tých infikovaných priestoroch?
Dobrá námitka. Existují šťastlivci s lehkým průběhem :-).

Nejak si nedovedu predstavit ze bych nejaky svuj neodladeny pristroj zapojil na cloveka, ktereho by mohl jen teoreticky a neprimo ohrozit na zivote. Urcite bych nemohl spat, a kdyby se neco stalo tak asi ani dale zit v pocitu viny.
Já si to teda představit dokážu. Samozřejmě ne jen tak ze srandy, ale v případě, že ti v nemocnici řeknou „sorry, prostě nemáme“?

Nepocitam, ze to je nekde na urovni jako se doma pokusit treba postavit vrtulnik nebo tak neco.
Já tomu samozřejmě prd rozumím, můžeš přiblížit tu komplikovanost? (pozn. ne vzácné komplikace, bavíme se o situaci, kdy 50% survival rate je úspěch)
« Poslední změna: 18. 03. 2020, 01:58:27 od _Jenda »


Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #25 kdy: 18. 03. 2020, 15:31:34 »
Ty "železné plíce", resp. jejich odlehčená varianta z překližky, vypadá dobře:

https://en.wikipedia.org/wiki/Both_respirator#Development
Citace
In 1937 Australia faced a poliomyelitis (polio) epidemic.[1] At the time iron lungs provided one of the main methods of treating the "paralytic breathing failures" that were a complication of the illness. Although tank respirators had been developed earlier, the iron lung itself was still fairly new, having been designed by Philip Drinker and Louis Agassiz Shaw in 1928.[2] Their design, which became known as a "Drinker's" or, due to its construction, an "iron lung", proved to be an effective means of prolonging the life of patients suffering from poliomyelitis – although the first person to be treated in the ventilator died after two days from cardiac failure possibly related to pneumonia, the second patient recovered after spending two weeks in the machine.[3] However, in Australia the widespread use of the Drinkers was hampered by a number of factors, most notably cost, the heavy construction of the device, and the need to ship the device to the United States for servicing, and thus there were few of the devices in the country.[1]

Thus Adelaide inventor Edward Both was approached in the hope that he could provide an alternative to meet the demand brought on by the epidemic. Both ran Both Equipment Limited with his brother Donald, and had previously developed medical apparatus. It took but a few weeks for the pair to create their own iron lung, which they named the "Both portable cabinet respirator". Unlike the Drinker's machine, the Both respirator was made from plywood (even though it continued to be referred to as an "iron" lung), and this both kept the price down and made it more portable. The Both device cost only £100, was portable due to its light weight and the addition of wheels, and was simple enough that hospitals could build their own in their workshops, and thus it soon proved to be a success.[1] The portability also opened up other possibilities, and as a result people who needed extended assistance from the device were able to use one in their private residences: indeed, in 2003 there were still five privately owned Both respirators being used in residences within Victoria.[1][4]

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #26 kdy: 19. 03. 2020, 02:19:08 »
Tak kamarád taky postavil mačkátko ambuvaku ;D https://www.youtube.com/watch?v=dwmzxHej0c8

https://www.zdravotnickaprodejna.cz/resuscitacni-set-%28id-V-0724-K%29.html (nevím jestli přesně tenhle) + Ikea Samla + nevím jaké hadice (to by stejně bylo potřeba zjistit až při aplikaci…)
« Poslední změna: 19. 03. 2020, 02:23:35 od _Jenda »

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #27 kdy: 19. 03. 2020, 09:28:55 »
Jendo díky za odborné moderování. Spousta zajímavého čtení. Pokud to dobře chápu, vzhledem k masovosti výroby bude dostatek motorků od stěračů, takže jako první dojdou ambuvaky :-) Jinak kdyby se ten motor nechal běžet furt, mám trochu strach, že by pacienti mohli trpět hyperventilací :-)

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #28 kdy: 19. 03. 2020, 09:56:28 »
Na twitteru jsem viděl foto z Itálie, kde profi ventilátor prostě napojili na 9 masek. Takže jediné, co potřebovali navíc byly T kusy na hadice.

Re:DYI Plicní ventilátor
« Odpověď #29 kdy: 19. 03. 2020, 10:28:08 »
Na twitteru jsem viděl foto z Itálie, kde profi ventilátor prostě napojili na 9 masek. Takže jediné, co potřebovali navíc byly T kusy na hadice.
Link?