Doporučte DC zdroj pro domácí použití

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« kdy: 29. 02. 2020, 22:39:10 »
Dobry den,
rad by som sa spytal na nejake doporucenie na zdroj pre domace ucely. Aktualne mam kus starsi tesla BS525 ( https://ulozto.sk/file/zVU79wtj/bs525-pdf ) a jedna vetva mu odisla. Druhym problemom je, ze welerku to nezvlada prudovo a kus pomalsie spajkujem, ked potrebujem.

Zadanie:
  • zdroj pre domace pouzitie amatera, ktory to pouzije dvakrat na tri hodiny v roku
  • stačí jedna vetva regulovateľná od 0 po cca 50 voltov
  • limit prúdu (stačí nahrubo, využívam len pre blbovzdornosť voči skratu a podobne)
  • mohol by dávať aspoň 3A pri 24V
  • nabíjanie suchých olovenných článkov, či 18650 by bolo oceniteľným bonusom
  • meranie spotreby (watmeter) by bol tiež fajn (nech viem, koľkože to žerie moje nas-ko napájané z picoPSU a podobne)

Ideálne ma vyzbrojte informáciami, na čo sa pozerať pri výbere zdroja (technológia, parametre, funkcie, ...)

PS: Nebránim sa ani komerčným linkom. Zvažujem, že by som uprednostnil lokálnych dodávateľov oproti aliexpesu a podobne.
« Poslední změna: 01. 03. 2020, 11:12:48 od Petr Krčmář »


kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2020, 13:02:34 »
Ja mam treba Gophert NPS-1601, ale ten nesplnuje hned dva body:
- je jen do 32V
- je z Aliexpressu

Jsou i vyssi rady(60V, 10A), ale u tech mi vadi ze jsou svorky vzadu.

Kazdopadne tu cenu, kor na obcasny pouziti, tezko neco prebije.

kmarty

  • ***
  • 193
    • Zobrazit profil
Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2020, 13:05:07 »
Jinak se daji koupit i tady. Za trojnasobek ceny.

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2020, 18:34:23 »
50V požadavek je na běžné zdroje příliš. IMO je to zbytečné.

rr-zz

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #4 kdy: 01. 03. 2020, 18:49:55 »
dobrý reference jsou na ty čínský laboratorní zdroje (Banggood, aliexpress atp). Za tu cenu je to super stroj.
Např na aukru to prodává nějakej polskej překupník .. https://aukro.cz/laboratorni-napajeci-zdroj-wep-605d-60v-5a-led-6925058787 a nebo tam prostě vyhledej "laboratorní zdroj". Testy a recenze se dají najít na youtube..


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #5 kdy: 01. 03. 2020, 19:22:56 »
DPS5005, přičemž k němu existuje alternativní svobodný firmware (možná je originální FW dost dobrý a nevyplatí se to řešit; svobodný FW přináší možnost měřit a řídit po sériáku).

Jediná nevýhoda je, že měření proudu (a možná i omezení proudu, ale to nevím) je realizováno low-side. Takže se možná vyplatí mít to na izolovaném napájení. Třeba izolovaný zdroj na PoE.

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2020, 00:13:02 »
DPS bych už nekupoval. Vzal bych DPH6006 od toho stejnýho výrobce. To je o řád jinde oproti DPS sérii. Mám jak tenhle tak DPH5005 (to je na stejný úrovnni jako DPS, ale umí i zvyšovat napětí - tzn z autobaterky udělám 0-50V). Ten RD6006 umí jen snižovat, ale mají to domyšlený na použití se zdrojem 230->60V, takže po sestavení je z toho hotovej zdroj se vstupem 230V.

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2020, 12:34:06 »
Nevím jak s 60 V verzemi, ale do 30 V se nedá doporučit nic jiného než Korad KD3005D.
Je to ověřené, známé, spolehlivé, lineární (oproti spoustě konkurenčních rušivých spínaných zdrojů), digitálně nastavitelné (enkodérem, ne potenciometrem, není třeba zkratovat výstup pro nastavení přesného proudového limitu.
Jsou verze 30 V s 3 a 5 A (3A verze nemá smysl, je jen nepatrně levnější) a 60 V 2, 3 a 5 A (ty jsou o poznání dražší, než 30 V a nemám s nimi zkušenosti).
Za drobnou přirážku jsou verze s (galvanicky odděleným) USB ovládáním, které končí P místo D a verze s pěti pamětmi (začínají KA místo KD).
KD3005D je základní verze s 30V a 5 A, KA6002D by byla verze s pamětí, 60V a 2 A a KD6005P by byla USB verze s 60 V a 5 A. Myslím že existují všechny kombinace, ale možná bude nějakou nutné v obchodě poptat protože nebude ve standardní nabídce.

Zvažte, zda by vám nestačilo těch 30 V (max 31), jsou o poznání levnější a populárnější, tj. ověřené.
Dají se sehnat z reworkstation.cz (od poláka, není to úplně seriózní obchod) levně, nebo od profesionálnějšího dodavatele za víc peněz na hotair.cz.

Znovu zdůrazňuji, že je to lineární zdroj, takže bude o několik řádů čistší, než jakýkoliv cenou porovnatelný spínaný zdroj.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2020, 12:38:14 »
Ještě bych doplnil, že pokud bych potřeboval více než 30 V, vzal bych dva 30 V zdroje a dal je do série pokud by byla nutnost. Dva různé zdroje malého napětí potřebuji osobně mnohem častěji než jedno vyšší.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

luvar

  • ***
  • 226
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2020, 21:36:36 »
Co sa tyka napatia do 50V, ide mi o moznost "domaceho PoE" vramci hrania sa na stole. Toto vyuzitie  je ale riesitelne i jednou 24V bateriou a zdroj 24V do serie. To mi postacuje. Volim teda cestu 30V zdrojov.

Co sa tyka spinaneho "step down" zdroja, alebo analogoveho (linearneho sa to vola?), nie som rozhodnuty. Vpodstate tym budem napajat pravdepodobne:
  • nejake to arduino
  • nejake gps trackery (teltonika, ruptela, ale to je jedno)
  • mozno nejake raspbery Pi
  • nieco zavesene za LM2596 DC to DC Buck Convertermi
  • nabijat na hulvata suchy olovenny clanok
  • v pripade nudze nabijat autobateriu (olovenny, mokry kus)

Predpokladam, ze tu nebude poziadavka na kvalitu taka, ze by mi elektronikou riadeny step down kusok vadil. Je to tak?

DPS bych už nekupoval. Vzal bych DPH6006 od toho stejnýho výrobce. To je o řád jinde oproti DPS sérii. Mám jak tenhle tak DPH5005 (to je na stejný úrovnni jako DPS, ale umí i zvyšovat napětí - tzn z autobaterky udělám 0-50V). Ten RD6006 umí jen snižovat, ale mají to domyšlený na použití se zdrojem 230->60V, takže po sestavení je z toho hotovej zdroj se vstupem 230V.

Model DPH6006 sa mi nepodarilo najst a ani vyrobcom povodneho odporucania (DPS5005) som si neni isti. Viete ma nasmerovat?

Zbadal som, ze DPH6006 je preklep. Malo by to byt DPS6006. To uz dava rozumne vysledky pri hladani.
« Poslední změna: 03. 03. 2020, 21:38:16 od luvar »

xPoli

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #10 kdy: 04. 03. 2020, 09:10:19 »
Mám doma KA3005D, nevím, jestli mám špatný kus, ale moc spokojený nejsem. Po zapnutí napájení zdroje je na výstupu napětí 17V, dokud neprovedu cyklus On-Off, pak je teprve na výstupu 0V. Přímo připojené nízkonapěťové věci je třeba odpojovat, jinak power cyklus zdroje znamená pro připojenou věc konečnou. Navíc nezvládá proudové nárazy z malého odběru - např. přímo napájený GSM modem se resetuje, protože klesá napětí na výstupu zdroje. Když je připojená trvalá zátěž (=větší odběr), tak to není problém.

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #11 kdy: 14. 03. 2020, 18:51:25 »
Tak to je hustej zdroj :D Jako my měli v práci jeden takovej se stejným designem (ale model nemám). Jednoho dne začal pulzovat připojené napětí s frekvencí jendotek Hz. No a pak pustil na výstup nějakých 36V ať bylo nastaveno cokoliv. Takže opravdu doporučuju kupovat tyhle levný zdroje  ;D


Zbadal som, ze DPH6006 je preklep. Malo by to byt DPS6006. To uz dava rozumne vysledky pri hladani.
Soráč mělo to být RD6006 - prostě ten nejnovější s klávesnicí, velým displejem atd. DPH/DPS jsou starší verze. Když se dá hledat DPS6006 tak to taky něco najde, ale správnej model je RD6006
« Poslední změna: 14. 03. 2020, 18:53:02 od czAtlantis »

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #12 kdy: 14. 03. 2020, 23:29:24 »
Nevím, Korady si lidi na fórech, i mí známí machři na elektroniku chválí. Staré várky měly nějakou vadu v nárhu, je o tom myslím (z dávnověku) EEVBOG video, ale novější jsou solidní.
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #13 kdy: 15. 03. 2020, 09:27:24 »

Jediná nevýhoda je, že měření proudu (a možná i omezení proudu, ale to nevím) je realizováno low-side.
Co to znamená, to low-side a proč je to nEvýhoda ?

mhepp

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte DC zdroj pro domácí použití
« Odpověď #14 kdy: 15. 03. 2020, 23:36:56 »
Ten RD6006 vypadá suprově. Osobně bych ocenil spíš variantu 3012. Mám aktuálně 2x DPS3012 připojené k 48V 10A zdroji. (Nabíjím velké akumulátory a 6A je málo a 60V je pro mne naopak zbytečných.)

Soráč mělo to být RD6006 - prostě ten nejnovější s klávesnicí, velým displejem atd. DPH/DPS jsou starší verze. Když se dá hledat DPS6006 tak to taky něco najde, ale správnej model je RD6006