Multiplatformní Python GUI framework

nula

Multiplatformní Python GUI framework
« kdy: 29. 02. 2020, 07:31:24 »
Ahoj,
Poprosil bych o radu. Mate nekdo dobre zkusenosti s nejakym multiplatformnim(linux, win, macos) gui frameworkem pro python?
Uplny ideal by byl, pokud by mel jeste nasledujici vlastnosti:
  • wysiwyg editor(jako stare dobte delphi)
  • moznost baleni to jedne sobestacne binarky
Ze zajimavosti. Nejaky doporucovany gui framework s vyse uvedenyma vlastnostma pro c++?
Diky moc.
« Poslední změna: 29. 02. 2020, 08:05:47 od Petr Krčmář »


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #1 kdy: 29. 02. 2020, 08:51:53 »
Qt

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #2 kdy: 29. 02. 2020, 09:16:56 »
Jednoznačně PyQt5 (tedy ano, Qt pro C++). Funguje velmi dobře na Linuxu, Windows i Macu, má i klikátko. Dá se doinstalovat klidně i pomocí pipu.

Jinak použij Google a najdeš třeba: https://stackoverflow.com/questions/5888870/how-do-i-compile-a-pyqt-script-py-to-a-single-standalone-executable-file-for

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #3 kdy: 29. 02. 2020, 09:20:51 »
a jiny dotaz na Qt.
pouzivate Qt jen na GUI, nebo vyuzivate i jine ne-graficke tridy?
napr. QFtp, QTcpServer.....

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #4 kdy: 29. 02. 2020, 09:30:13 »
a jiny dotaz na Qt.
pouzivate Qt jen na GUI, nebo vyuzivate i jine ne-graficke tridy?
napr. QFtp, QTcpServer.....

Já osobně ne. U nás ve firmě síťové věci apod. řešíme specializovanými knihovnami pro Python. Osobně bych to asi nepoužíval ani v C++, podle mě není úplně vhodné si dělat na Qt závislost v non GUI věcech.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #5 kdy: 29. 02. 2020, 09:55:31 »
Já osobně ne. U nás ve firmě síťové věci apod. řešíme specializovanými knihovnami pro Python. Osobně bych to asi nepoužíval ani v C++, podle mě není úplně vhodné si dělat na Qt závislost v non GUI věcech.

jasne souhlas, v c++ pouzivam na backend veci knihovny v boostu.
takze je otazka zda to nekdo vubec pouziva.

Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #6 kdy: 29. 02. 2020, 15:13:00 »
Já mám dobré zkušenosti s wxPythonem (binding wxWidgets), i když už je to pár let dozadu. Bylo to dobře zdokumentované, promyšlené a má to rozsáhlou knihovnu widgetů. Líbí se mi, že to používá nativní widgety pro každou platformu, tj. na Windows to používá Windows widgety, na Linuxu GTK, na MacOs Aqua nebo jak se to tam jmenuje..

Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2020, 09:00:46 »
a jiny dotaz na Qt.
pouzivate Qt jen na GUI, nebo vyuzivate i jine ne-graficke tridy?
napr. QFtp, QTcpServer.....

Ano, já používám z Qt krom GUI také TCP/UDP sockety, QGeoPosition, XML parser, CAN bus, QSerialPort, QMediaPlayer a asi ještě další....

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2020, 09:24:00 »
Z těch binárních GTK + gui klikátko Glade. Ale budoucnost je imho v gui ve webovém prohlížeči, takže něco jako třeba Flexx. To pak běží skutečně všude, i na tabletech a mobilech.

Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2020, 11:51:58 »
PySimpleGUI - pouzivam v par projektoch uz par rokov a spokojnost :)

Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #10 kdy: 02. 03. 2020, 14:41:04 »
Z těch binárních GTK + gui klikátko Glade. Ale budoucnost je imho v gui ve webovém prohlížeči, takže něco jako třeba Flexx. To pak běží skutečně všude, i na tabletech a mobilech.

Pokusy o běh v prohlížeči mají i GTK, QT. Ve světě Javy to má i JavaFX. Výhody jsou zřejmé - jeden toolkit by umožnil běh na desktopu i na webu.

Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #11 kdy: 02. 03. 2020, 15:12:36 »
Pro bůh a proč ne? V Pythonu bych to pochopil, ale v C++? Závislost? Tak si tam dáte závislosti na 10 jinejch knihoven.

a jiny dotaz na Qt.
pouzivate Qt jen na GUI, nebo vyuzivate i jine ne-graficke tridy?
napr. QFtp, QTcpServer.....

Já osobně ne. U nás ve firmě síťové věci apod. řešíme specializovanými knihovnami pro Python. Osobně bych to asi nepoužíval ani v C++, podle mě není úplně vhodné si dělat na Qt závislost v non GUI věcech.

Ink

  • *****
  • 655
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #12 kdy: 02. 03. 2020, 16:49:16 »
Pro bůh a proč ne? V Pythonu bych to pochopil, ale v C++? Závislost? Tak si tam dáte závislosti na 10 jinejch knihoven.

Protoze to je proprietarni knihovna a (predpokladam, v C++ neprogramuju nekdy od roku 2002) existuji alternativy, ktere jsou minimalne srovnatelne. Ale v konkretni situaci, kdy bych rozhodoval mezi Boostem a Qt pro konkretni nasazeni, nejsem. Takze pokud mas dobre duvody ho doporucit, nikdo Ti nebrani.


Re:Multiplatformní Python GUI framework
« Odpověď #14 kdy: 05. 03. 2020, 11:54:00 »
https://github.com/cztomczak/cefpython
Baleni do jedne binarky by nemel byt problem, pokud neni GUI slozite tak ti fakt bude stacit nejaky wysiwyg editor co ti vyplyvne hotovou html stranku a ty si dopises jenom minimalni vrstvu Javascriptu. Navic dnes existuji i projekty diky kterym muzes misto Javascriptu psat Python a ten se ti prelozit do JS nebo WebAssembly.