Cloud disk (FTP, SFTP)

Cloud disk (FTP, SFTP)
« kdy: 06. 02. 2020, 15:16:30 »
Zdravím nemáte někdo tip na nějaký Cloud Disk, který umí protokol FTP (ideálně SFTP nebo NFS) ?
Chci ukládat sekundární zašifrované zálohy ještě do jiného umístění. Dříve jsem to dělal ručně, nyní chci využít funkcionalitu Acronisu (ta ale umí jako sekundární zálohu jen NFS, SFTP) ...


Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #1 kdy: 06. 02. 2020, 16:39:26 »
Nevim, jestli to neni prekombinovane, ale muzete to z Acronisu poslat na lokalni SFTP a pak pres https://rclone.org/ kamkoliv jinam.

EDIT: A ještě doplním tip na ("kamkoli jinam") úložiště -  Backblaze B2 - ty ceny jsou bezkonkurenční.
« Poslední změna: 06. 02. 2020, 16:42:27 od michal_h »

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #2 kdy: 06. 02. 2020, 19:11:45 »
SFTP, nebo také WebDAV, by měl umět nizozemský https://www.transip.nl/stack/ ale nemám s tím zkušenosti.

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #3 kdy: 06. 02. 2020, 23:20:20 »
Cloud Diskem myslíte normální síťové úložiště souborů poskytované jako služba? Axfone disk umí FTP, WEDOS Disk umí FTP, OVH Backup Storage umí FTP a FTPS, OVH NAS umí NFS. Jak jsou na tom další poskytovatelé nevím, díval jsem se jen na tyto tři.

Mimochodem, SFTP je úplně něco jiného, než FTP – SFTP je přenos souborů nad SSH spojením. Takže jako první si udělejte jasno v tom, které protokoly jsou Acronisem podporované.

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2020, 15:22:43 »
Dobrý den v protokolu mám zcela jasno, potřebuji SFTP protokol nebo NFS (pro jednoduchost přiložené foto).
Jak wedos tak axfone umí jen ftp, já potřebuji přímé napojení pomocí protokolu SFTP nebo NFS.

K obrázku jen doplnění : Cloudové je míněno speciální u Acronisu.

Cloud Diskem myslíte normální síťové úložiště souborů poskytované jako služba? Axfone disk umí FTP, WEDOS Disk umí FTP, OVH Backup Storage umí FTP a FTPS, OVH NAS umí NFS. Jak jsou na tom další poskytovatelé nevím, díval jsem se jen na tyto tři.

Mimochodem, SFTP je úplně něco jiného, než FTP – SFTP je přenos souborů nad SSH spojením. Takže jako první si udělejte jasno v tom, které protokoly jsou Acronisem podporované.
« Poslední změna: 13. 02. 2020, 15:26:29 od kyssling02 »


Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2020, 23:02:52 »
Dobrý den v protokolu mám zcela jasno, potřebuji SFTP protokol nebo NFS (pro jednoduchost přiložené foto).
Dobře, v původním dotazu bylo něco jiného.

Jak jsem psal, OVH NAS umí NFS. Jinak bych zkusil googlit SFTP cloud. Asi toho bude míň, než řešení přes HTTPS, on je přeci jen SFTP protokol pro cloud nevhodný, ale Google něco najde.

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2020, 23:59:21 »
Ty zálohovací enginy toho umí víc než asi potřebuješ (deduplikace, degradace, time-selekce, autopurge). Tj většinou tam stačí data jen házet na hromadu a systém zajistí víc. Nevím jakej máš budget ale šel bych cestou  jiné lokality ALE na vlastním (synology/qnap) pokud toho nejsou stovky tera asi se to vyplatí. Dobré synology je dnez za 4, disky okolo 5ti.

https://www.nethost.cz/pds umí SFTP nicméně bych s ohledem na to že je tam tlak na cenu řešil zálohu do nějakého obyčejného ftp a zálohy šifroval už u zdroje. (pochopitelně over SSL bo heslo).

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #7 kdy: 14. 02. 2020, 15:47:25 »
Děkuji všem za tipy, pěněz na to mám "málo" :-) Jak jsem již psal, dříve jsem kopíroval ručně šifrované zálohy FileZillou jednou měsíčně jako záložní kopii na FTP server jednoho dodavatele. Jinak jsou zálohy u nás na NAS.

Původně jsem chtěl SFTP protokol od nějakého známějšího poskytovatele, toho tedy jak vidno nedocílím.

Položím tedy dotaz jinak ... Provádíte tady někdo automatickou duplikaci záloh na externí úložiště ? Co používáte a jakým programem duplikujete (Skript ?) ?

Pěkný víkend

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #8 kdy: 14. 02. 2020, 16:00:33 »
Mně se osvědčil Borg Backup, umí svůj repo šifrovat, komprimovat a deduplikovat. Je to šikovné, málo místa to zabere a mám obrovský archiv záloh v čase.

Toto repo se dá vytvořit lokálně (druhý disk, druhá místní mašina) a soubory, co v repozitáři vzniknou (komprimované, deduplikované) se dají synchronizovat prakticky čímkoliv. Na synchronizaci pak stačí třeba rsync, nebo i curl.

Tom K

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #9 kdy: 18. 02. 2020, 17:45:49 »
Položím tedy dotaz jinak ... Provádíte tady někdo automatickou duplikaci záloh na externí úložiště ? Co používáte a jakým programem duplikujete (Skript ?) ?
Neduplikuji hotové zálohy, ale používám Duplicati https://en.wikipedia.org/wiki/Duplicati jako sekundární zálohování do cloudu (Onedrive). Šifruje přímo na klientovi, zajišťuje retenci.
Teď mám pocit, že i Veeam Endpoint backup free snad umí zálohu do cloudu.

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #10 kdy: 19. 02. 2020, 12:30:58 »
Tak jsem nalezl velmi levné a podle všeho dobře hodnocené úložiště Egnyte, umí třeba parádně vypnout FTP a zapnout pouze SFTP protokol, prostor velký, cena přehledná (pro jednoho usera 1TB za 10USD).

Nemáte s Egnyte https://www.egnyte.com/ někdo zkušenosti ?

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #11 kdy: 19. 02. 2020, 12:50:42 »
Duplicati jsem zkusil ale jako zdroj dat neumí FTP umístění (NAS na zálohy nemám namountovaný k Windows), ale SW
vypadá pro domácí účely pěkně.

Položím tedy dotaz jinak ... Provádíte tady někdo automatickou duplikaci záloh na externí úložiště ? Co používáte a jakým programem duplikujete (Skript ?) ?
Neduplikuji hotové zálohy, ale používám Duplicati https://en.wikipedia.org/wiki/Duplicati jako sekundární zálohování do cloudu (Onedrive). Šifruje přímo na klientovi, zajišťuje retenci.
Teď mám pocit, že i Veeam Endpoint backup free snad umí zálohu do cloudu.

Re:Cloud disk (FTP, SFTP)
« Odpověď #12 kdy: 10. 03. 2020, 15:05:03 »
Po dvoutýdenním testování mám výsledky, napíšu je sem, třeba to někomu pomůže.
Engyte vypadá velmi solidně pro jednoho uživatele, ale přestali oficiálně (dle supportu) podporovat SFTP protokol, tudíž jsem měl s přímým zálohováním problémy (CRC error apod), přitom záloha do dočasného externího FTP serveru pomocí SFTP protokolu probíhala bez problému.

Nakonec jsem se tedy rozhodl duplikovat zálohu do MS OneDrive (1TB / 1900 rok) pomocí SW SyncBackPro.