Stredni škola průmyslová Praha

Stredni škola průmyslová Praha
« kdy: 05. 02. 2020, 10:05:28 »
Dobrý den,
chodím do 9. třídy a proto bych si měl vybrat další školu, mám zájem hlavně o elektrotechniku, a tak koukám hlavně na průmyslovky, ale nejsem si jistý svým výběrem, pro­to bych se chtěl ze­ptat těch co stu­do­va­li ně­ja­kou prů­mys­lov­ku, a to nej­lé­pe elek­tro­tech­nic­kou v Pra­ze, na ně­ja­ké hod­no­ce­ní da­né ško­ly. Zatím se my nejvíce líbí průmyslovka v Úžlabině.
Děkuji za odpovědi


Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2020, 12:18:52 »
nechod tam. Cele zle ta skola. Skus priemyslovku v Bratislave alebo v Brne ale v Prahe urcite nie.
(https://www.youtube.com/watch?v=gkTb9GP9lVI)

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #2 kdy: 05. 02. 2020, 12:41:22 »
mam celkem dobre reference na SPŠ Novoborská

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #3 kdy: 05. 02. 2020, 12:53:46 »
mam celkem dobre reference na SPŠ Novoborská
Děkuji za odpověď, rozhodoval jsem se i mezi touto školou, ale prý tam nemají mnoho volného času. Ještě se na to kouknu.

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2020, 17:09:33 »
Upřímně, mého času na průmyslovce lituji, byly to protrpěné 4 roky úplně zbytečně, látka velmi těžká, naprosto nesouvisející s IT, v praxi nevyužitelná - vývoj elektro se dnes dělá spíše v Asii, u nás má možná větší smysl učňák na elektrikáře než navrhování PCB, a učitelé strašní, totální odpad, někteří i smrděli.

Zpětně bych na průmyslovku nešel, a vybral bych si třeba ekonomku a IT se učil na vlastní pěst. Možná, dneska bych úplně nejvíc přednost dal jazykovému gymplu, protože ty jazyky je opravdu jediná smysluplná věc.

Jako je to jen můj osobní názor, že jde pouze o to nejsnadněji získat oficiální papír, a volný čas využít k samostudiu, které člověku opravdu dá mnohem více.


R0OT

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #5 kdy: 05. 02. 2020, 19:50:44 »
Tak já jsem na úžlabinu chodil, ale už je to dost let zpátky. Když jsem teď koukal na jejich stránky, tak sylabus vypadá docela aktuálně, takže už možná konečně přestali učit DOS. Také učitelský sbor se pročistil a postrádám tam jména těch největších tragédů a naopak vidím tam jména některých dobrých učitelů, kteří měli tendence občas i něco dělat. Samozřejmě netuším jak učí ti noví učitelé, ale naplňuje mě to lehkým optimismem.

Každopádně moje zkušenost s průmyslovkou je, že to byla ztráta 4 let mládí. Příště bych šel raději na gympl, jazykovku nebo ekonomku. Zkrátka někam, kde jsou holky. Když porovnám svůj společenský život s životem kamaráda gympláka, tak jsem mu strašně záviděl. Možná ti to teď nepřijde, ale strávit 4 roky jen v klučičím kolektivu je hrozná otrava a strašně to ztěžuje navazování vztahů. Navíc takové školy dávají možnost nahlédnout i do "normálních" oborů a tím rozšířit obzory. Pomůže to získat trochu sociální zkušenosti, což je v běžném životě k nezaplacení. Konec konců nikdo netvrdí, že se musíš věnovat všemu co se tam učí. Na známky se Tě nikdo nikdy nebude ptát, důležitější je co si odneseš. Ale příležitost získat rozhled v podstatě končí ukončením školní docházky a později se to dělá strašně těžko.

Elektronika středoškolské úrovně se dá potom naučit i samostatně prací na nějakém vlastním hobby projektu z volně dostupných materiálů a nebo z učebnic. Navíc pokud máš v plánu elektrotechniku na VŠ, tak se celá střední škola opakuje konkrétně na ČVUT v prvním semestru. Vůbec si nemyslím, jak tu někdo zmiňoval, že nemá smysl se to učit. Vývoj elektroniky a PCB layout se dělá i u nás.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #6 kdy: 05. 02. 2020, 20:26:42 »
Upřímně, mého času na průmyslovce lituji, byly to protrpěné 4 roky úplně zbytečně, látka velmi těžká, naprosto nesouvisející s IT, v praxi nevyužitelná - vývoj elektro se dnes dělá spíše v Asii, u nás má možná větší smysl učňák na elektrikáře než navrhování PCB, a učitelé strašní, totální odpad, někteří i smrděli.

Zpětně bych na průmyslovku nešel, a vybral bych si třeba ekonomku a IT se učil na vlastní pěst. Možná, dneska bych úplně nejvíc přednost dal jazykovému gymplu, protože ty jazyky je opravdu jediná smysluplná věc.

Jako je to jen můj osobní názor, že jde pouze o to nejsnadněji získat oficiální papír, a volný čas využít k samostudiu, které člověku opravdu dá mnohem více.

Osobne som vystudoval strednu priemyselnu skolu a z pohladu praxe (IT devops + tester konzultant) mi stredna dala "iba": vedomost o asembleri, nejaku tu matiku/logiku, vedomost, ako sa spravne pise tlacene pismeno R a K a tiez napriklad sposob uvazovania, ktory mi ziskal prvu pracu (este ako prvak na vyske). Dostal som na pohovore otazku, po ktorej zodpovedani som bol prijaty. Otazka: "Ako by ste monitorovali dvere miestnosti, ak tam prebieha cloveku ohrozujuci proces a ak tam niekto vkroci (otvori dvere), tak proces treba ihned ukoncit?".

Vas nazor ma ale zaujal. Ak by som siel studovat gympel so zameranim na jazyky, asi by som mal "menej volneho casu", napisal o 50, ci 60 menej elaboratov (asi by boli namiesto toho referaty), nakreslil o par vykresov menej (stojarina ako jeden predmet), ale zato by som bol na tom lepsie s jazykom. Zaujimalo by ma to, ako by to bolo, keby... Paci sa mi Vas pohlad a ak ma student "gule" na studium gympla, "sptranie" sa (zalezi od ucitelov, co je potrebne), tak by to dakto mohol brat rovnako ako Vy. Ja nelutujem, ale zaujimalo by ma to, ake by to bolo...

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #7 kdy: 05. 02. 2020, 21:39:35 »
hele, já tu jazykovku za sebou mám (pomaturitní), a pracovat pro mezinárodní firmu, když člověk umí plynně anglicky je vždy mnohem lepší než pracovat pro českou firmu. Upřímně řečeno, v AJ je dostupné ohromné množství velmi kvalitních tutoriálů, literatury, kurzů, de fakto za pár korun, ne-li zdarma, ta úroveň studijních materiálů dostupných v AJ je úplně jiný level než dostupnost věcí v ČR.

Nehledě na to, že ty jazyky, ač mi nikdy nešly, tak studovat jazyky je mnohem větší pohoda než studovat techniku + samozřejmě holky, normálnější lidi + normálnější učitelé.

Co se týká vývoje elektroniky v ČR, tak jako pár lidí se tu tím zabývá, ale platově si myslím, že je na tom líp programátor nebo člověk v IT. Vím, že před lety nabízelo dobré prachy Honeywell v Brně, ale opět, byl to programátor mikrokontrolérů. Nehledě na to, že to uplatnění je prostě užší.

Problém technických škol spatřuji v tom, že české školství nedokáže zaplatit schopné lidi, není schopné financovat laby atd. Když člověk učí na střední za 40k, tak v komerci by vydělal 80k, a ano já vím ty keci poslání, atd... ale realita z mé zkušenosti je taková, že učí lidé, co se v praxi moc neuchytili, ti zbylí maj rodiny, hypotéky a velmi brzo jim dojde že státní školství pro ně není cesta.

Ge Bu

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #8 kdy: 05. 02. 2020, 22:04:03 »
S konkrétní prumkou v Praze Ti neporadím. Mám drobnou zkušenost jen s Panskou. Více méně příspěvěk píšu, protože tady padají nesmysly.
Ale pokud Tě baví elektronika, tak rozhodně na prumku běž. Ty 4 roky zkušeností je už velmi obtížné dohnat. Na západ od  nás na systém "všeobecné vzdělání až do 18 let" těžce doplácejí. Elektroniku je potřeba si osahat a čím dřív se začne tím lépe. Se sportem se taky nezačíná ve 20 letech. Na střední se musí víc pracovat se selským rozumem a věci si osahat. Na vysoké se všechno hrne hlavně přes matiku, ale už není tolik času si to osahat.
Kvalitní prumka má matematiku srovnatelnou s gymplem, protože matika se dost používá v odborných předmětech. Co je určitě na prumce slabší bude jazyk, ale zase bude záležet škola od školy.
Elektronika se u nás navrhuje viz např. ON Semiconductor v Rožnově a v Brně, Honeywell (vývoj myslím v Brně), Hella Mohelnice, Racom Nové město, URC System v Držovicích (prostředky radiového boje), celá řada firem v Pardubicích,...
Pokud by Tě bavilo IT, tak to už je na zváženou.
Mimochodem, stejně kulový víš, co budeš potřebovat. Taky mě nenapadlo, že budu mluvit rusky každý den.

Ge Bu

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #9 kdy: 05. 02. 2020, 22:27:52 »
Toto zní, jakoby na prumce nebyla angličtina. To je úplný nesmysl. Normálně se učí a maturuje se z ní. Kolik tomu dáš tak dobře se to naučíš. Jen celková level je trochu níže na gymplu a tak se dá procházet i s horšími znalostmi. S angličtinou ze školy je možné bez problémů číst texty, porozumění videu je otázka naposlouchání v řádu měsíců. Aktivní angličtina už je horší. Bez znalosti odbornosti je, ale porozumnění odbornému textu i v mateřském (natož cizím) jazyce problém. Běžný překladatel není schopen odborný text přeložit. Párkrát jsem to viděl a Google Translator je lepší. Jednou mi dali po profi překladateli text opravit. Moje angličtina byla základní, ale text byl naštěstí jednoduchý. Jeho překlad se musel vyhodit a muselo se to přeložit znovu. On mu totiž text v angličtině nedával smysl a tak mu nevadilo, že nedával smysl ani v češtině :). Na prumkách se dnes používají odborné výrazy z angličtiny např. odstup signál šum - signal to noise ratio apod.


hele, já tu jazykovku za sebou mám (pomaturitní), a pracovat pro mezinárodní firmu, když člověk umí plynně anglicky je vždy mnohem lepší než pracovat pro českou firmu. Upřímně řečeno, v AJ je dostupné ohromné množství velmi kvalitních tutoriálů, literatury, kurzů, de fakto za pár korun, ne-li zdarma, ta úroveň studijních materiálů dostupných v AJ je úplně jiný level než dostupnost věcí v ČR.

Nehledě na to, že ty jazyky, ač mi nikdy nešly, tak studovat jazyky je mnohem větší pohoda než studovat techniku + samozřejmě holky, normálnější lidi + normálnější učitelé.

Co se týká vývoje elektroniky v ČR, tak jako pár lidí se tu tím zabývá, ale platově si myslím, že je na tom líp programátor nebo člověk v IT. Vím, že před lety nabízelo dobré prachy Honeywell v Brně, ale opět, byl to programátor mikrokontrolérů. Nehledě na to, že to uplatnění je prostě užší.

Problém technických škol spatřuji v tom, že české školství nedokáže zaplatit schopné lidi, není schopné financovat laby atd. Když člověk učí na střední za 40k, tak v komerci by vydělal 80k, a ano já vím ty keci poslání, atd... ale realita z mé zkušenosti je taková, že učí lidé, co se v praxi moc neuchytili, ti zbylí maj rodiny, hypotéky a velmi brzo jim dojde že státní školství pro ně není cesta.

Ge Bu

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #10 kdy: 05. 02. 2020, 22:44:49 »
Na rozdíl od IT je samostudium elektra velmi obtížné. Hlavně kvůli vybavení. Pár takových lidí znám a všichni měli svou vlastní dost vybavenou dílnu a většinou tam hrál roli nějaký zkušený člověk: otec apod., který dal základy.
Soused chodil na gympl a pak dělal VUT a jednou mi říkal, to co ses Ty učil ve škole jsem já honil po škole samostudiem a s otcem :). Má výborné přírodovědné vzdělání např. biologii a je užitečné, ale v práci vyvíjí elektro.

Upřímně, mého času na průmyslovce lituji, byly to protrpěné 4 roky úplně zbytečně, látka velmi těžká, naprosto nesouvisející s IT, v praxi nevyužitelná - vývoj elektro se dnes dělá spíše v Asii, u nás má možná větší smysl učňák na elektrikáře než navrhování PCB, a učitelé strašní, totální odpad, někteří i smrděli.

Zpětně bych na průmyslovku nešel, a vybral bych si třeba ekonomku a IT se učil na vlastní pěst. Možná, dneska bych úplně nejvíc přednost dal jazykovému gymplu, protože ty jazyky je opravdu jediná smysluplná věc.

Jako je to jen můj osobní názor, že jde pouze o to nejsnadněji získat oficiální papír, a volný čas využít k samostudiu, které člověku opravdu dá mnohem více.

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #11 kdy: 06. 02. 2020, 00:51:07 »
Ge Bu: no tak toho strašně lituji, že teď v IT dělám pro mezinárodní firmu se služebkami po světě, prací z domova, s možností postupu a případně práce kdekoliv na světě, přičemž jsem mohl dělat elektro Hellu Mohelnice ;)

Člověče prober se, neměl by taky dělat kariéru ve FoxConnu v Číně?

XX125

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #12 kdy: 06. 02. 2020, 07:55:26 »
Ge Bu: no tak toho strašně lituji, že teď v IT dělám pro mezinárodní firmu se služebkami po světě, prací z domova, s možností postupu a případně práce kdekoliv na světě, přičemž jsem mohl dělat elektro Hellu Mohelnice ;)

Člověče prober se, neměl by taky dělat kariéru ve FoxConnu v Číně?

Slušně nabubřelý a arogantní pohled. Elektro konstruktér v mezinárodní firmě si v ČR vydělá zcela srovnatelně s IT. A jestli jsou pro tebe mezinárodní služebky zlatý grál, tak i těch si dosytosti užiješ (zcela běžně se u zákazníků - Evropa, Asie, Amerika, řeší návrhy nových generací výrobků - v oblastech automotive, consumer, telecom, computing). Home office zcela běžný a klidně se můžeš sebrat a jít navrhovat elektro do světa.

Ge Bu

Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #13 kdy: 06. 02. 2020, 08:49:18 »
Já Ti to neberu. On píše, že chce elektro ne IT.
Já bych IT nedělal za nic. Prostě mě to vůbec nebaví.
Doma bych dělat nechtěl a služebek mám plné zuby.
Jsem reagoval na to, že jedině na jazykovce se člověk naučí jazyk.

Ge Bu: no tak toho strašně lituji, že teď v IT dělám pro mezinárodní firmu se služebkami po světě, prací z domova, s možností postupu a případně práce kdekoliv na světě, přičemž jsem mohl dělat elektro Hellu Mohelnice ;)

Člověče prober se, neměl by taky dělat kariéru ve FoxConnu v Číně?

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stredni škola průmyslová Praha
« Odpověď #14 kdy: 06. 02. 2020, 10:30:36 »
Budu reagovat na určité témata, které tu padly...

To jestli budou 4 roky na průmce "ztrátou mládí" záleží jenom na vás. Jestli jste během volna usedali k WoWku místo bohulibých aktivit je vaše blbost. Dělat si ve volném čase bastlení nad rámec výuky je základ, ale stejně tak se to dá dohnat v prvním roce na VŠ.
Jít na průmku má svá rizika. Výuka cizích jazyků asi nebude tak kvalitní jako na gymplu, s matematikou to bude asi srovnatelné, ale největší průser jsou vždy vyučující odborných předmětů. Můžete roky strávit pod přísným ale spravedlivým týpkem, který vám do té hlavy nalije tolik věcí, že z nich můžete těžit až do konce života (o snadné VŠ nemluvě). Nebo narazíte na dementa, co vám nedá nic - ať už proto, že sám umí hovno nebo je dobrej ale neumí to podat nebo nemá ve třídě respekt (všichni víte, co tím myslím). Zažil jsem osobně oboje a jsem poznamenaný tak, jak jsem napsal.

Jsem už skoro pátým rokem absolventem VUT FEKT a vypozoroval jsem toto:
-gympláci se neztratili na trhu práce a patří většinou k těm nejlepším, pokud během gymplu bastlili/programovali
-průmyslováci většinou usnou v prvních ročníku na vavřínech, kde je gympláci doženou
-vždy záleželo na píli a přirozeném intelektu (život není fér, smiřte se s tím)

Osobně kdybych mohl vrátit čas, tak si průmku klidně zase zopakuju, ale místo druhého stupně na základce strávím na gymplu. Moji nejlepší spolužáci na střední to tak měli, takže měli výhodu v angličtině, matematice a měli už individuálně vyladěný proces učení.

Uplatnění elektra a porovnání platů s IT:
IT točící se kolem bouchačů Javy a Pythonu já osobně považuju za poptávkovou bublinu. Třeba mám pravdu, bublina praskne a bude poptávka po nedostatkových lidí jako jsou vývojářu v elektru...a třeba ne.
Někdo tu argumentoval, že vývoj elektroniky bude už jenom doménou Asie. Pokud myslíte spotřebku a blbosti typu IoT, tak asi jo. Pokud máte na mysli hardware obsahující například vysokorychlostní akviziční systémy apod, tak to si nemyslím. Stejně tak se můžeme bavit o radiokomunikaci, ve kterém má naše země docela tradici (bohužel v některých případech už jenom na setrvačník, ale to je na jiné povídání...).
Dělám v oboru embedded a radiokomunikace a čistě IT bych dělat nechtěl. V elektru platí, že jakmile do nějaké disciplíny proniknete, tak z ní těžíte navždy (fyzikální zákony). Pronikout do té problematiky je duševně a manuálně někdy náročnější a někdy lehčí než většina disciplín v IT, které prostě časem zastarávají, takže se vzdělávate do konce profesního života. V elektru po ukončeném vzdělání se dál vzděláváte taky, ale ne tolik intenzivně jako v IT, kde se například takový programátor každým rokem učí novej framework...

Pro IT a elektro platí, že pokud vás to nebaví a chcete to dělat jenom kvůli prachům, vyhoříte...
« Poslední změna: 06. 02. 2020, 10:33:55 od Longin »