Hledá se skutečně profesionální distribuce

mjakl

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #45 kdy: 05. 02. 2020, 20:01:58 »
Asi před půl rokem jsem si říkal, že zkusím Plasma 5, abych viděl, kam to pokročilo, tak jsem to nainstaloval na notebook a nefungoval touchpad, tedy pohyb kurzoru jo, ale ne klikání.
Jsi si jistý, že to byl problém v KDE? Tady https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/sddm/+bug/1800295 je popsaný bug s klikáním v KDE, ale dole je odkaz kde je daný problém popisovaný u Xubuntu a další člověk v diskuzi danou chybu popisuje na Ubuntu.

Myslím, že společným problémem linuxového desktopu je špatné otestování. Kdysi jsem narazil v Manjaru na balíček, který nešel nainstalovat, ani nemohl jít, protože tam byla triviální chyba. Chybu opravili rychle, ale už to, že se balík dostal do stable hovoří o né moc poctivém testování a nemyslím, že na jiných distrech je to jinak. V tomhle vyhrává distro, které má nejvíce unstable uživatelů. KDE má nevýhodu, že je už dost překombinované a rozhodně složitější na otestování než jednodušší DE.

V openSUSE s Plasma touchpad nefungoval, v openSUSE s GNOME vše fungovalo. A to je openSUSE asi jediné velké distro, co bere KDE jako "first class citizen", jak to musí vypadat jinde si ani nechci představovat.


Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #46 kdy: 05. 02. 2020, 20:31:01 »
V openSUSE s Plasma touchpad nefungoval, v openSUSE s GNOME vše fungovalo. A to je openSUSE asi jediné velké distro, co bere KDE jako "first class citizen", jak to musí vypadat jinde si ani nechci představovat.
Nechci se zastávat KDE, taky jsem tam našel jednu drobnou chybu v efektu při křekrývání oken, ale to co popisuješ klidně mohl být problém openSUSE - špatně to ubalili. Podobný problém řešili i na Manjaru v unstable verzi a jestli jsem to správně pochopil, tak to byla právě chyba baličů, kteří vytvořili balík plamsa-framework-5.46.0-2.1 ale ostatní zbytek frameworku očekával verzi 5.47.0. Někdy je problém zjistit kdo tu chybu udělal, ale hodit to na KDE jen proto, že v Gnome to fungovalo by nebylo spravedlivé.

Rike

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #47 kdy: 05. 02. 2020, 21:09:20 »
Díky všem a především LarryLin za vyčerpávající odpovědi!

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #48 kdy: 06. 02. 2020, 08:55:05 »
Pokud jde o KDE, tak jsem pred par mesicema zkousel hodne distribuci a jak na nem KDE bezi. A zjistil jsem, ze KDE ma problem s ovladaci grafickych karet. Objevovaly se ruzne blikani oken, mizeni obrazovky atd.

Dnes jsem vsak vyzkousel jednu vec, a to: vypnuti kompozitoru (tj. vypnuti efektu, stinu etc.) a zjistil jsem, ze KDE bezi dobre na jakychkoliv ovladacich grafickych karet. Navic je rychlejsi a zabere zhruba 900MB RAM. Zkousel jsem na pocitaci starym kolem 10-ti let.

Musim se priznat, ze jsem na KDE chtel prejit, ale vzdy jsem se nakonec vratil k MATE nebo castecne k XFCE. (MATE a XFCE zabere kolem 600-700MB RAM).

Jeste dodam, ze KDE ma tak rozsahla nastaveni, ze pro zacatek se muze zdat komplikovany. Naproti tomu MATE a XFCE ma mnohem jednodussi nastaveni. Pokud budes uvazovat o GNOME, tak bych doporucil nainstalovat take "gnome-shell-extension-ubuntu-dock", ktery se chova velmi podobne jako taskbar ve Windows 7. Pro zapnuti tohoto docku je zapotrebi jeste nainstalovat "gnome-tweak-tool", ve kterem se onen Ubuntu Dock zapina/vypina. U Ubuntu Dock lze nastavit umisteni docku: vlevo, vpravo, nebo dole na obrazovce.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #49 kdy: 06. 02. 2020, 15:29:42 »
My laici ovšem na KDE nic nenastavujeme. Já si tak leda přetáhnul lištu nahoru, do menu zařadil běžné programy do Oblíbené a možná něco do menu přidal (RightClick, upravit aplikace).
Jo, asi nečekej, že Ti nějaká distribuce vyhoví instantně out of the box. Je to plno různých donastavení, doinstalací a konfigurací, tak půl dne práce jistě. Jestli chceš můj postup s Debianem+KDE z posledně (vývojářská mašina pro Python/Django), napiš mi na zvolsky@seznam.cz.
Mimochodem Ubuntu, pokud vím je taky derivát Debianu, ne? Stejně jako Mint nebo MX Linux. Za Debianem je komunita, ne firma. Soustředí se na výhradně volné licence. To nemusí vždycky vyhovovat, je potřeba sáhnout po instalátoru s nonfree ovladači. Asi tady:
http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/images-including-firmware/10.2.0-live+nonfree/amd64/iso-hybrid/
Čímž bych taky upřesnil, pro které hlavní distribuce je KDE taky 1st class.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #50 kdy: 06. 02. 2020, 16:44:18 »
[...] Mimochodem Ubuntu, pokud vím je taky derivát Debianu, ne? Stejně jako Mint nebo MX Linux [...]
Ubuntu zalozene na Debianu
LinuxMInt zalozen na Ubuntu
LMDE (=LinuxMintDebianEdition) zalozen na Debianu
MX Linux zalozen na Debianu
nicmene to na cem je co zalozene nerika nic o tom co je tam navic/jinak/lepsi/horsi :-)

osobne pokud bych chtel KDE prostredi (jakoze nechci protoze mi vice vyhovuje Xfce ;-) bych sel do "KDE Neon (User Edition)" coz je Ubuntu LTS se stabilnim poslednim KDE pripravovane primo KDE vyvojari a predinstalovavane jako vychozi OS na oficialni KDE Slimbook/Notebooky

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #51 kdy: 06. 02. 2020, 16:48:07 »
Podle mě pokud chcete něco vyladěného a bez problémového je jediná cesta a to nakousnuté jablko. Vyladěno a testováno na jejich hardware, kompatibilní s jejich doplňky.
Pokud toto nechcete, potom prostě nějakou placenou distribuci RHEL nebo SUSE Linux Enterprise Desktop. Pokud některou z nich nahrajete na "enterprise" notebook bude to fungovat a pravděpodobně nebudete mít problém ani po aktualizacích.
Variantou zdarma je Centos který je rebuildem ze zdrojáků RHEL.
U všech těchto linux variant, ale nehledejte poslední verze programů, protože prostě nejsou odladěné a stabilní. Také nečekejte nějaký výběr desktop prostředí, například RHEL(i Centos) teď opustil KDE a je v podstatě jako "stabilní" podporováno pouze Gnome.
Odměnou vám bude mnoho let podpora a stabilní prostředí.
Pokud nic z toho nechcete pak už je to podle mě jedno, já třeba od jejícho vzniku používám Fedora a nepozoruju žádný problém. Na rozdíl od kolegů ve firmě kteří mají různá *buntu nebo debiany. To ovšem neznamená že na vašem hardware to musí fungovat také.
Když se na to podíváte z nadhledu všechny distribuce obsahují aplikace ze stejných zdrojových kódů, liší se pouze úpravy a detaily zapojení do okolí. Takže v tom zase takový rozdíl být nemůže. Co mám zkušenosti tak největší problém přináší hardware a né distribuce.
Stefan

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #52 kdy: 07. 02. 2020, 09:52:13 »
Já mám akutálně (X)ubuntu 18.04 na asi 10 strojích, r.v. 2006-2018, od atomového netbooku až po plnotučný desktop a funguje to všechno parádně, kromě dvou problémů
1) chyba v Plymouth díky které se nezobrazuje prompt pro zadání hesla k odemčení disku (LUKS) na dvou-monitorové konfiguraci
2) (asi příliš nová) verze libssl, se kterou se nelze připojit k WiFi před radius server, typicky Eduroam

obojí lze "vyřešit" zafixováním verzí balíčků z 18.04.1, kde to funguje

jestli pojem "profesionální" znamená vhodné k práci, tak je to asi ono

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #53 kdy: 07. 02. 2020, 11:34:18 »
Jeste k Fedore, aktualizace zpusobuji drobne problemy obcas, je to dan za aktualni software. Neni to nikdy nic neresitelneho a nezabere to ani moc casu.

Podstatne velka vyhoda si myslim je aktivni ceska komunita (jedina ceska?) (mojefedora.cz) a treba telegramova skupina (https://t.me/mojefedora):

Extensions nejsou uplne dobry napad a GNOME Shell obcas shodi, cele prostredi je ale jinak silne zamerene na produkci a promyslene.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #54 kdy: 07. 02. 2020, 14:10:49 »
Fedora a správa balíčků. Používám KDE a jako správce balíčků Apper. Neříkám že je dokonalý, ale oproti yumexům dragorám a gnome software centru mi to přijde jako použitelné.