Jakou distribuci na notebook?

Jakou distribuci na notebook?
« kdy: 19. 01. 2020, 13:39:11 »
Zdravím,

jakou mi doporučíte distro s GNOME na notebook (Lenovo B51-80)?
Aktuálně mám Ubuntu ale tam mi vadí modifikované GNOME a to, že je dost cítit že je to komerční produkt. Hledám tedy něco více svobodného a s čistým GNOME.
Zkoušel jsem Fedoru, ta mi přijde bezvadná až na to že má málo uživatelů a moc věcí tam nejde tak snadno. (např. najít jak instalovat "ovladače" pro video ve Firefoxu :D ).
Poté jsem zkoušel Debian a tam mi špatně detekuje grafiku a nefunguje WiFi, což když to je jediná možnost připojení taky není nejlepší. Také mi na něm vadí to, že je dost konzervativní.
Linux používám již nějakou dobu takže úplný začátečník nejsem. Notebook používám hlavně pro prohlížení www a programování (PHP, Python, Rust, C++; VS Code a Atom).
Nejlépe tedy aby to bylo na Debianu ale o něco otevřenější k novým technologiím, klidně jako Fedora.

Dík za odpověď :)
« Poslední změna: 19. 01. 2020, 14:26:21 od Petr Krčmář »


ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distro na notebook?
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2020, 13:49:23 »
Poté jsem zkoušel Debian a tam mi špatně detekuje grafiku a nefunguje WiFi, což když to je jediná možnost připojení taky není nejlepší.

Nevěřím. Tipuji, že nemáte nainstalované balíčky s příslušným firmware, na vámi popisovaném modelu notebooku musí jet Debian bez potíží.

Také mi na něm vadí to, že je dost konzervativní.

Stačí přidat do zdrojů software Debian Backports, dát je jako výchozí a i u Debianu máte dostatečně nový software.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci na notebook?
« Odpověď #2 kdy: 19. 01. 2020, 19:10:38 »
Debian nema nesvobodne firmware (ktere tva Wifi proste asi potrebuje) v bezne ISO instalaci, musis sahnout po verzi ISO +nonfree
(nebo doinstalovat az pak s pripojenym kabelem balicek firmware-linux-nonfree)

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou distribuci na notebook?
« Odpověď #3 kdy: 19. 01. 2020, 19:12:06 »
btw: pokud chces velkoiu komunitu kolem tak zapomen na predsudky o komercnosti Ubuntu a nahrad jeho "upravene"(jde jen o pridanejch par rozisreni vicemene) Gnome za ciste Gnome sezeni, je to tam pripravene...

https://itsfoss.com/vanilla-gnome-ubuntu/