DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD

DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« kdy: 10. 01. 2020, 22:34:10 »
Dobrý den, mám settopbox kvůli DVBT-2, a všiml jsem si že do TV  ukazuje, že vstupní obraz je 1920x1080x50 INTERLACED.
 Cítím se podveden, není přece podmínka DVBT-2, že s interlaced reliktem už skoncovalo? Samozřejmě televize podporuje 1920x1080x60p vstup.


Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #1 kdy: 11. 01. 2020, 00:27:58 »
Každý STB umí nastavit výstupní rozlišení, třeba 1080i_50 viz. tenhle STB. Navíc se v ČT, jako jediné u nás vysílající v 1080p, nativně nic v 1080p nevyrábí a nezpracovává, ale do 1080p se to lepí až před HEVC kodérem, viz. technické podmínky pro výrobu pořadů.
« Poslední změna: 11. 01. 2020, 00:30:05 od Standa2017 »

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #2 kdy: 11. 01. 2020, 12:07:30 »
Upřesním jeden důležitý detail. Režim 1920x1080x50 PROKLÁDANÝCH  je nastaven již při zapnutí settopboxu kdy se ukazuje logo.

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #3 kdy: 11. 01. 2020, 18:12:03 »
Cítím se podveden, není přece podmínka DVBT-2, že s interlaced reliktem už skoncovalo? Samozřejmě televize podporuje 1920x1080x60p vstup.
Sice nechápu, co ti stále vadí, ale když se pozastavím nad tvým podvedením, tak vysílání v 1080p normálně v DVB-T2 funguje viz.

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2020, 20:34:34 »
A co když jiné stanice  vysílají v neprokládaném režimu? Pak settopbox  následně takový obraz zprzní na prokládaný výstup do zobrazovače.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #5 kdy: 11. 01. 2020, 20:49:06 »
A co když jiné stanice  vysílají v neprokládaném režimu? Pak settopbox  následně takový obraz zprzní na prokládaný výstup do zobrazovače.
co ti na to rekl prodejce/vyrobce tveho settopboxu?

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #6 kdy: 12. 01. 2020, 00:33:14 »
A co když jiné stanice  vysílají v neprokládaném režimu? Pak settopbox  následně takový obraz zprzní na prokládaný výstup do zobrazovače.
Žádná stanice (u nás) v DVB-T2 obraz v 1080i nešíří.
« Poslední změna: 12. 01. 2020, 00:35:02 od Standa2017 »

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #7 kdy: 12. 01. 2020, 14:07:13 »
Nastav si nebo kup lepší settopbox.

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD, nároky české televize
« Odpověď #8 kdy: 13. 01. 2020, 11:19:46 »
Tak jsem to našel, tuner má možnost nastavit výstupní FPS s kombinací neprokládání, ale UX navrhoval asi slepý horník, jelikož je to v Nastavení-OSD a nikoli třeba Nastavení-Obraz nebo Nastavení-Systém.
Bylo tam nastaveno 1080 prokládaných, patrně defaultní hodnota  z doby normalizace.

Každý STB umí nastavit výstupní rozlišení, třeba 1080i_50 viz. tenhle STB. Navíc se v ČT, jako jediné u nás vysílající v 1080p, nativně nic v 1080p nevyrábí a nezpracovává, ale do 1080p se to lepí až před HEVC kodérem, viz. technické podmínky pro výrobu pořadů.
Tyvolevoni furt jedou v prokládaném režimu, jediná možnost je tedy dělat v rozlišení UHD, kde to je "legální". navíc  v tom dokumentu prokládané režimy jsou zabydlené
Citace
Obrazový signál nesmí obsahovat subjektivně pozorovatelné vady, jako jsou např. šum, neostrost, neklid,
digitální artefakty, geometrické zkreslení, zkreslení barevného podání,
A ještě si v podmínkách píšou že musí kamery mít nějaký Tier 2L podle nějakých norem. A  to jsem tohle v reportáži viděl chromatickou aberaci.


U všeho je psáno, že po předchozí dohodě jde skoro na všechno vyjímka, nevím jak v praxi to dávají.

Citace
Z uvedených důvodů se nedoporučuje používat konverzní utility, které jsou součástí běžných střihových
programů.
znáte nějaký program, který umí  škálovat "SD" rozlišení na FULLHD nadpřirozeně hezky? To jako Lanczos a supersampling jsou málo?

Kód: [Vybrat]
datový kmitočetChtělo by se to přenést do 21.století

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD, nároky české televize
« Odpověď #9 kdy: 13. 01. 2020, 13:22:31 »
Citace
Obrazový signál nesmí obsahovat subjektivně pozorovatelné vady, jako jsou např. šum, neostrost, neklid,
digitální artefakty, geometrické zkreslení, zkreslení barevného podání,
A ještě si v podmínkách píšou že musí kamery mít nějaký Tier 2L podle nějakých norem. A  to jsem tohle v reportáži viděl chromatickou aberaci.

Tier 2L jsou obycejne 8-bit kamery, bez nutnosti dodatecnych barevnych korekci, coz s typickou 10-bit televizni technikou znamena "profesionalni" kram. T2L jsou pouzivany v internich produkcich, ktere nejsou prodavany/licencovanym externim subjektum.

Vyjimky jsou z duvodu toho, ze muze existovat neopakovatelny zaznam o ktery CT ma zajem. Sam jsem jim takovy daval - v 8bit/25p/420, coz porusuje veskere akvizicni standardy. Protoze svetelne podminky neumoznovali pouziti jejich kamer s pidi cipy, nasvitit jim to nedovolili a porad se musel vyrobit - vzali za vdek tomu, co jsem mel ja.

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #10 kdy: 13. 01. 2020, 21:46:37 »
... viz. technické podmínky pro výrobu pořadů.

Děkuji za ten odkaz, pro mě jakožto laika velice zajímavé čtení :-) Ono je to takové kompendium "best practices", včetně rozumných základních "takhle ano" (a "takhle ne") pro aspirující střihače. Třeba popis jak míchat a normalizovat zvukovou stopu, s odkazem na další čtení z dílny BBC. Posledních pár stránek o formátech souborů a jejich automatizované kontrole mi připomíná požadavky pro zadání gerberových dat při výrobě plošáků, akorát o level či dva složitější :-)

Zaujal mě náčrtek "bezpečných oblastí" obrazu - který je pro mě trochu bizardní tím, že vodorovně jako tvrdý mantinel uvádí 1920 pixelů, kdežto svisle uvádí 1123 řádků (čekal bych analogicky 1080) tzn. svisle včetně temného místa, ale vodorovně temné místo neexistuje :-)

Co si pamatuju tak si část odborné veřejnosti ťukala na čelo, proč se u nás standardizuje vysílání v 50p když všechen materiál se doteď vyráběl v 50i a předělávat nedávno modernizované digitální odbavovací pracoviště na 50p se nikdo nechystá. No aspoň že jsou ty dva snímkové kmitočty soudělné. Dokázal bych to chápat tak, že když se zkonvertuje 576i@50 na 1080p@50 tak je šance na lepší výsledek, než při nesoudělné konverzi 576i na 1080i. Nojo, ale oni to na to 1080i stejně musí napřed zkonvertovat kvůli odbavení - až následně proběhne konverze na 1080p...
Hehe zrovna si trochu hraju s příjmem T2 (VDR a plugin softhdvaapi) a všiml jsem si, kolik to teoreticky umí různých variant deinterlacingu (asi 5 jenom v hardwaru, bohužel jenom asi 2 jsou bez bugů). Jedním z režimů je "weave", který bych intuitivně chápal jako základ - kupodivu po něm vidím v obraze nějaké neatrné zbytkové artefakty. Pokročilejší režimy pracují s interpolací pohybu... sice úplně nechápu, co tam chtějí interpolovat oproti prostému kopírování prokládaných řádků na střídačku, ale asi proč ne... Hmm když o tom tak přemejšlím, jsou v analogovém PALu jednotlivé řádky "exponovány v tomtéž okamžiku" (tzn. snímek nastojato), nebo se počítá s nějakým pohybem scény v průběhu řádkování snímku na stínítko, tzn. řádky v čase navzájem mírně posunuté?

Taky je v tom povídání od ČT zmínka, že v prokládaném 576i PALu začíná lichý půlsnímek v půlce řádku. Což je věc, kterou čas od času vídám v nějakém softwarovém přehrávači, a nechápal jsem, kde se to bere, a že je to asi "vlastnost" (ano je - akorát na nomálním CRT to zřejmě nebylo vidět díky mírnému ořezu. Dokonce jsem měl tuším televizi, kde ten půlřádek byl vidět při explicitním nastavení placatého obrazu.)

Zajímavá mi přijde hláška, že 60p na 25p se zásadně nekonvertuje, protože proto :-) A že režim 720 řádků je fuj a basta. Přitom jde podle mého o jedno standardní rozlišení videa (nevím jestli dle EBU, SMPTE nebo dle koho). A Wikipedia tvrdí, že je to rozšířenější v Americe, ale že Němci v tom snad taky něco vysílají? Jasně on je asi už dost blízko 1080, takže by teoreticky mohla být otrava to konvertovat tak, aby nevzniklo moiré, ale to se možná bojím úplně naivně a zbytečně. Hm a 576i asi zakázat nemohli, protože v něm mají natočeno všechno před rokem 2005 nebo tak nějak... Pročež se nově bude spousta věcí konvertovat z 576i na 1080i a před finálním vysíláním T2 na 540p (QHD). A navíc se snad dodneška prodávají televize s panelem o rozlišení 1366x768 (nikoli standardním televizním 1280x720). Ufufuffff.... to je bordel. Dneska každá televize aby uměla konvertovat asi čtyři rozlišení v obou variantách (i/p) na nativní rozlišení a  frekvenci displeje, přičemž zpravidla jako poslední krok taky provede lehký stretch+crop, a než se ten stream vzduchem k televizi dostane, tak už má třeba taky za sebou několik konverzí - a ti nějvětší lemplové mezi dodavateli "contentu" se ani nenamáhají, své příspěvky do televize prohnat čistou motion-compensated konverzí snímkové frekvence, takže při svých hrátkách s DVB-T2 v Linuxu pravidelně čučím, jestli mi drhne něco "na mém přijímači", nebo jestli správně usuzuji, že někdo odbavil trhaný příspěvek... Jediný možný závěr z toho je: řeším pitomosti. Kašlat na to.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #11 kdy: 13. 01. 2020, 22:10:53 »
... viz. technické podmínky pro výrobu pořadů.
Pokročilejší režimy pracují s interpolací pohybu... sice úplně nechápu, co tam chtějí interpolovat oproti prostému kopírování prokládaných řádků na střídačku, ale asi proč ne... Hmm když o tom tak přemejšlím, jsou v analogovém PALu jednotlivé řádky "exponovány v tomtéž okamžiku" (tzn. snímek nastojato), nebo se počítá s nějakým pohybem scény v průběhu řádkování snímku na stínítko, tzn. řádky v čase navzájem mírně posunuté?

Prokladane snimkovani si predstav jako filmovani v 50 Hz rolling shutter, ale pak kazdy druhy radek se zahodi, jednou liche, jednou sude. Samozrejme, ze podstatou prokladani je to, ze ty pulsnimky jsou exponovany casove posunute - o 1/50 vteriny. A samotny rolling scan znamena, ze vrsek obrazu je casove posunut take o 1/50 vteriny vuci tomu, co vidis na spodni strane.

V dobe synchronniho skenovani v CRT kamere + CRT prijimaci to byl nejidealnejsi retezec. Dnesni CMOS kamery dokazi replikovat rolling scan alespon tak, ze cely radek je vycten v jednu dobu (crt snimac cetl bod po bodu), ale zobrazovadla (lcd/plazma/oled) jiz bohuzel synchronni nebyvaj a uz vubec ne prokladana.

Interpolace pohybu v lepsim deinterlace je mezi snimky. Na dopocteni bud chybejiciho pulsnimku (do 50p), nebo k dalsimu vyhlazeni pohybu (na 100p), ktere nektere televize tlaci aby mohli rict jake mega framerate maji, ale vypada to jenom hnusne a je to prvni co znaly clovek vypina :))

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD
« Odpověď #12 kdy: 14. 01. 2020, 21:42:18 »
@RDa děkuji za přesné vysvětlení. Mám teď pocit, že "rolling scan" představuje další dimenzi v tom konvertovacím šílenství... pak teprve ta interpolace pohybu dostává tu správnou šťávu. Nesoudělná prokládaná "rolling scan" rozlišení a nakonec to skončí na placce, která zobrazí celý snímek naráz :-O

Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD, nároky české televize
« Odpověď #13 kdy: 14. 01. 2020, 22:01:19 »
jejich kamer s pidi cipy - vzali za vdek tomu, co jsem mel ja.
Z jakého roku? Není to nějaký překlep? Jakože oni měli třeba 1/2.3" a ty fullframe?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:DVB-T2 T settopbox pouze ve fullHD, nároky české televize
« Odpověď #14 kdy: 15. 01. 2020, 02:32:28 »
Nesoudělná prokládaná "rolling scan" rozlišení a nakonec to skončí na placce, která zobrazí celý snímek naráz :-O

Vsechny zobrazovadla roluji (LCD typicky v 60p/120p, u nas nejspis u novych veci bude 100p), nejbliz ke globalnimu zobrazovadlu ma DLP projektor - ten ma sice jen binarni zrcadla, ale updatuji se radove v 10k fps aby mohli delat pwm a vytvorit iluzi toho, co vnimas jako odstiny jasu.


jejich kamer s pidi cipy - vzali za vdek tomu, co jsem mel ja.
Z jakého roku? Není to nějaký překlep? Jakože oni měli třeba 1/2.3" a ty fullframe?

Neni to preklep. Rok 2014, TV pouziva 1/2"~2/3", ja mel APS-C (S35), takze prakticky 10~7 nasobny rozdil v plose, samozrejme roli pak hraje i svetelnost skla a to, ze nemam DSLR, takze vyuzit je cely cip bez line-skippingu. Jo.. na detailech zalezi :) S externim rekorderem lze na ni mit i 12bit v 4:4:4 (snimac ma adekvatne vice pixelu).
« Poslední změna: 15. 01. 2020, 02:37:51 od RDa »