Raspberry Pi3+ brutálně zamrzá při hodně otevírání programů; LOAD=0

Objevil jsem problém s raspbianem na RPI3. prostě zamrzá ... Ale ne nějak že je hodně zatížen, naopak teplota odpovídá idle, kurzor se pohybuje (někdy plynule, někdy každých 5s) s mírnou odezvou ,jsou vidět se animují občas prvky aplikací, ale jako takové nereagují, například po odpojení kabelu furt v liště je vidět ikona připojeného eth0.
Někdy se to rozdýchá, někdy ne. Není to jen binární - zaseklý - běžící, ale má to různé stupně odezvy, někdy prvky se animují po 1 sekundě (což je případ ještě nízkého stupně) a systém reaguje, kurzor je svižný, jindy reagují za 5s a kurzor se se hýbe každé 5 s a někdy nereagujeí aplikace vůbec a v nejhorším stadiu totálně zamrzne. U chromia je tento výskyt častější, když tam otevřu mnoho tabů, co něco dělají. RAM zdaleka nezaplním,  )i když nevídím, zda je commit je 99%, třeba vidím jen fyzickou, kde je jen 60% obsazeno)

Někdy se stane, že se zpomalí, jde ovládat jen s velkými latencemi, ale po chvíli to odezní. Pokud ne, pomůže ihned zavřít nějaké procesy,co něco dělají.

.... Stává se to když spustím (resp spouštím - to je důležité) hodně věcí programů, dle mě mám problém s mnoha IO operacemi nebo s velkým množstvím threadů, které potřebují přepínat

Napadá mě, není problém v scheduleru (elevator= deadline),  nebo není problém v něčem souvisejícím s L2 cache (nějak prý ji RPi nevyužívá nebo co, nebo jsou problémy, že videcore ji využívá přednostně a pak dochází k její invalidaci/flushnutí) . Nebo nějaké deadlocky/přerušení...? Nebo prostě ta SD karta zdržuje v připojení na pomalé SDIO rozhraní čipu, které dovolí jen 25MB/s rychlost a v kombinaci s nevalnými náhodnými rychlostmi karet se z toho stane zpomalovač ? A samozřejmě, může to dělat i 5V podpětí?
Je to možné fixnout?:
nevěřím, že by bylo RPI tak pomalé, ale že tam není nějak optimalizovaný kernel či nějaký tweaking je potřeba--- Ačkoli se tvrdí, jak je raspberry pi má největší komunitu a je nejprobádanější/nejzdokumentovanjší a má širokkou podporu.

Mám stažený oficiální raspbian 2019-12 ,téměř bez úprav, driver OpenGL FKMS. Swap zde také. není Ty zamrzání se dějí při nízkém odběru proudu a tedy tipuji že CPU load není u 100%.

Doporučíte nějaký lepší OS pro RPI? Funguje na něm dobře , svižně, stabilně a se vším (wifi, zvuk,BT) wayland, natož plnotučné distribuce typu Fedora, Kubuntu? (trochu opačné přání, když i na odlehčeném PIXEL / LEDE/LXDE mám problémy)
« Poslední změna: 09. 01. 2020, 15:03:23 od Pivotal »


k3dAR

 • *****
 • 1 740
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
na 99.9% pouzita microsd karta nedava iops,
vymen za ADATA Industrial (mozna Trancend Industrial, nebo pripoj USB/UASP SSD

A samozřejmě, může to dělat i 5V podpětí?
Ne. Podpětí je prevít, ale způsobuje chyby, pády a tvrdá zatuhnutí. Tohle fakt vypadá spíš na disk. Spusť si nmon a zapni si tam cpu, paměť a disk a uvidíš.

Taky je otázka, jestli od RPi nechceš moc. To prostě není normální desktop...

Právěže tam mám Transcend HighEndurance (MLC+ECC), která paradoxně ale jsou pomalejší (nezodpovězeno) (90/28  MB/s RW vs normální rychlé 90/75). Samozřejmě k tomu dvě věci: Papírově jsou pomalejší, ale raspbbery víc než 22MB/s nedá. Druhá věc je jak jsou dané karty na ultrarychlé čtečce rychlé v běžném provozu, který není benchmarkový sekvenční test, ale také v ultrarychlé čtečce   , když jde nějaké náhodné přístupy, tam se karty mohou lišit  ) a 3) jak celkově s rychlostí karet zamává pomalý řadič karet v Raspberry pi.

Ono to rasppery není nějaký šrot, například na https://threejs.org/examples se chytá (chrome to zvládá s HW akcelerací WEBGL 2), ale prostě má pocit že IO je kámen úrazu (například Ethernet je vytažen přes externí USB řadič a to samo o sobě generuje přerušení při vysokém trafficu)

Je mi to divné minimálně v tom ohledu, že žádný androidový mobil se nesekal/nezamrzal tímto způsobem (a že mám zkušenost tak se 4 chytrými telefony  :-X ),  UI je tam vždy svižné, maximálně občas dojde k  killnutí aplikace při zaplnění paměti.


Nechci od toho mít otevřených 20 tabů nebo provozovat 3D akcelerovaný Windows přes VMWare/Virtualbox nebo hrát WoW na 2560x1440x40fps (protože vyšší refresh rate jsem tam nerozchodil na QHD), když odhlédnu od toho, že na tomto rozlišení desktopové prostředí se s KMS(GL*) je rozsypané na čtverečky), to zase vím, že původní účel byla spíš modularita a bastlířství a hackování  -- proto to má přece ty GPIO.

Vadí mi ale, že třeba s 2 taby trvá otevření dalšího tabu 2 sekund nebo chrome://settings nebo Vývojová konzole se otevírá tak dlouho a že to při tom zamrzá. * PS: V na RPi platí, že KMS driver znamená akceleraci GL, zatímco bez akcelerace to jde na framebuffer, zajímá mě obecně, zda platí KMS=GL (případně GL ES)  (implikace nebo rovnost)
« Poslední změna: 09. 01. 2020, 17:20:33 od Pivotal »

Ono to rasppery není nějaký šrot
Jakou máš verzi?

Je mi to divné minimálně v tom ohledu, že žádný androidový mobil se nesekal/nezamrzal tímto způsobem (a že mám zkušenost tak se 4 chytrými telefony  :-X ),  UI je tam vždy svižné, maximálně občas dojde k  killnutí aplikace při zaplnění paměti.
Android je úplně jiná kategorie než linuxový desktop.


no Raspberry Pi3 má v raspi-config na výběr mezi

 • GL Full KMS
 • GL Fake KMS
 • Legacy

Ty KMS moc dobře nefungují a potřebují víc gpu_mem. Zkusil bych to Legacy, tam asi funguje ES, třeba to stačí?

A kolik máš v /boot/config.txt gpu_mem?

Jinak RPi4 je ve srovnání s RPi3 na interaktivní práci o dost lepší. A je jen GL KMS.

PS: KMS nemá s GL a ES nic společnýho. znamená to kernel mode setting, teda že jádro na začátku už nemusí běžet ve VGA/VESA, ale normálně se přepne do grafického rozlišení, ještě před xorg
« Poslední změna: 09. 01. 2020, 17:44:11 od Jan Fikar »

256MB pro GPU mám + Raspberry pi 3.+
Mezi legacy a KMS je v projevech podstatný rozdíl. Například mi v chrome nepůjde HW acelerace (tuším že to psalo, že na fbdev není možné zapnout), ale ještě to ověřím.


Další věc co by mi vrtá hlavou, že v KMS se mi vždy dochází u přehrávání videa ve VLC (a chromu s akcelerací, ale nevím na 100% ) k (čtvercovému) tearingu  (občas je vidět, že současně na ploše videa část patřící předchozímu snímku, to nemusím vysvětlovat, co tearing je, ale že zde má podobu nikoli řádků, ale čtverců). Samozřejmě při přehráváním přes MMAL nebo omxplayer video hraje bez problému.  Nebo svižný přesun po ploše.
!!! zatímco na Legacy žádný tearing není. Paradoxní pro mě . (Možná je tam nějaký screen lag navíc, ale nejsem si jist)
2 '! A co je absolutní bomba, v Legacy mi jde 2560x1440 rozlišení
 bez grafických vad.
To mě přivádí na otázku, jak na raspberry v raspbianu aktivovat vsync, resp jaké jsou podmínky pro to.

Nebo nemá raspberry nějaký nesoulad mezi synchronizací snímků v KMS režimu, kdy tvsrervice a kernel mají jiné hodnoty refresh rate čímž dochází k teringu?

Považuji za framebufferový výstup (jestli to nazývám správně, tento režim grafického výstupu) něco podřadného, nouzového, je to tak? Asi z důvodu že tam (údajně nejde acelerace OpenGL), uvidím ,jak si tam https://threejs.org/examples poradí Ale asi to oželím, přeci jen na RPi 3D grafiku nebudu provozovat.

právě že naopak, legacy je ten defaultní oficiální ovladač pro Raspberry Pi3 a ty KMS jsou jen pokusné, nedoporučené

v legacy by měla jet například akcelerace x264 ve vlc, v chrome asi taky, a mělo by fungovat OpenGL ES

naopak v KMS ta video akcelerace asi nefunguje

zkusil bych ještě snížit gpu_mem na 128MB, třeba to bude stačit

Re:Raspberry Pi3+ Polemika o Legacy režimu zobrazení
« Odpověď #9 kdy: 10. 01. 2020, 13:08:23 »
zkusil bych ještě snížit gpu_mem na 128MB, třeba to bude stačit
To je satyra? Jakože už 256MB je málo?

A abych pokračoval ve srovnání FB A GL, tak se teď ukazuje, že FB Legacy má víc problémů:
- nefunguje pozdní připojení monitoru(*)  (přes config.txt : hdmi_force_hotplug=1 - zobrazuje černou barvu),
- změna rozlišení se musí dělat na třech místech - tvservice, xrandr, fbset a podaří se mi změnit jen fyzické rozlišení monitoru přes tvservice. (xrandr ukazuje nedovolí nastavit vyšší rozlišení než je nyní 1888*1048 a fbset při nastavení vyššího než 1888*1048 ukáže černou obrazovku)
- není k dispozici v GUI nástroj Menu-Acessoires-Změna nastavení monitoru
- nezávisle na flagu v chrome Override GPU blacklist (--ignore-gpu blacklist ) je WebGL akcelerace zoufale pomalá (méně než 1 FPS). což v praxi stejně nevyužiji asi
- se zapnutým --ignore-gpu blacklist  se tváří že akceleraci podporuje, ale jakékoli video skončí pádem tabu (youtube,ivysilani,
 file:///
-bez ignorace gpu blacklistu videa fungují krásně, jen asi přes SW dekodovaní


Také chrome v stdout hlásí "libEGL warning: DRI2: failed to authenticate"


Zde je srovnání výpisu chrome://gpu na Legacy vs GL-KMS. NA KMS Při override to skutečně funguje.
Kód: [Vybrat]
--ignore-gpu blacklist vypnuto, na Legacy
Problems Detected
Only enable WebGL for the Mesa Gallium llvmpipe driver: 571899
Disabled Features: flash_stage3d, gpu_compositing, gpu_rasterization, flash3d, accelerated_webgl2, accelerated_2d_canvas, protected_video_decode, oop_rasterization, accelerated_video_decode, android_surface_control, flash_stage3d_baseline

Problems Detected
nic
Graphics Feature Status
Canvas: Software only, hardware acceleration unavailable
Flash: Unavailable
Flash Stage3D: Unavailable
Flash Stage3D Baseline profile: Unavailable
Compositing: Unavailable
Multiple Raster Threads: Enabled
Native GpuMemoryBuffers: Software only. Hardware acceleration disabled
Out-of-process Rasterization: Unavailable
Hardware Protected Video Decode: Unavailable
Rasterization: Unavailable
Skia Renderer: Disabled
Surface Control: Disabled
Surface Synchronization: Enabled
Video Decode: Unavailable
Viz Service Display Compositor: Enabled
WebGL: Hardware accelerated but at reduced performance
WebGL2: Unavailable


Se zapnutým --ignore-gpu blacklist na Legacy
Graphics Feature Status
Canvas: Hardware accelerated
Flash: Hardware accelerated
Flash Stage3D: Hardware accelerated
Flash Stage3D Baseline profile: Hardware accelerated
Compositing: Hardware accelerated
Multiple Raster Threads: Enabled
Native GpuMemoryBuffers: Software only. Hardware acceleration disabled
Out-of-process Rasterization: Disabled
Hardware Protected Video Decode: Hardware accelerated
Rasterization: Software only. Hardware acceleration disabled
Skia Renderer: Disabled
Surface Control: Disabled
Surface Synchronization: Enabled
Video Decode: Hardware accelerated
Viz Service Display Compositor: Enabled
WebGL: Hardware accelerated
WebGL2: Hardware accelerated


Ve všech případech: (GL,KMS):
Native GpuMemoryBuffers have been disabled, either via about:flags or command line.
Disabled Features: native_gpu_memory_buffers
Skia renderer is not used by default.
Disabled Features: skia_renderer

Není to ironicky, možná stačí i míň než 256MB. Ono to Chromium hodně žere pro sebe. Našel jsem, že by mělo být 192MB (viz níže).

Já si s Chromiem na RPi3 moc nehrál, moc to nešlo používat, ale youtube by to mělo být akcelerované i přes ten výchozí legacy ES ovladač.

Tady je nějaký skript s parametry (ale myslím to fungovalo úplně samo out-of-the-box):

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=199543

Ještě tam dál zmiňují, že v Chromiu 72 ta HW akcelerace nějak nefunguje, že je potřeba starší, asi 65
« Poslední změna: 10. 01. 2020, 13:44:05 od Jan Fikar »

k3dAR

 • *****
 • 1 740
 • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
  • Zobrazit profil
  • E-mail
pokud mas FullHD monitor, zkus jinou kartu s cerstve stazenym raspbianem, nic nikde nenastavuj a zapni, over jak se o chova, jak se meni rozliseni jen z desktopu "startmenu"...
pak pro emulaci nezapojeneho hdmi pridej do /boot/config.txt hdmi_force_hotplug=1

kdyz budes mit overeno tohle, zkus pak teprve laborovat s 4k a inspiraci mozna heldej tady: https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/config-txt/video.md


kdyz budes mit overeno tohle, zkus pak teprve laborovat s 4k a inspiraci mozna heldej tady: https://www.raspberrypi.org/documentation/configuration/config-txt/video.md
Tuto stránku mám v Merku.