Uspání virtuálního PC

Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #15 kdy: 08. 01. 2020, 23:27:50 »
... to zrychlení času má na svědomí zřejmě nastavení:
<timer name="rtc" tickpolicy="catchup"/>
což je v libvirtu výchozí nastavení pro Win guesty.


Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #16 kdy: 09. 01. 2020, 00:53:04 »
Tak nakonec jsem zjistil, že vůbec nezáleží na délce běhu VM. Jde pouze o to jestli je po pauznutí VM zavřeno okno dané VM.

Reprodukce problému:
1) Spustit virt-manager
2) Otevřít VM (stačí dvakrát na ni kliknout)
3) Spustit VM
4) Pauznout VM
5) Zavřít okno
6) Otevřít VM (stačí dvakrát na ni kliknout)
7) Obnovit VM (zrušit pauzu)
8) a VM je zatuhnuta

Pokud bod 5+6 vynechám nebo zavřu okno pouze když VM běží (není pauznutá), tak vše funguje dobře. Testováno na VM Win7, Debian9, Openelec, Alpine Linux. Všude se to chová stejně. Zvláštní. Že by nějaký bug v GUI virt-managera?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #17 kdy: 09. 01. 2020, 05:02:46 »
Tak nakonec jsem zjistil, že vůbec nezáleží na délce běhu VM. Jde pouze o to jestli je po pauznutí VM zavřeno okno dané VM.
[...]
zkusil sem pauzu, zavrit okno, pokracovat a ok, i kdyz virt-manager komplet ukoncim pri pauznute virtualce a pak pustim, otevru, pokracuju tak take ok... virt-manager mam 2.2.1+git

Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #18 kdy: 09. 01. 2020, 13:54:35 »
Zkusil jsem spustit virt-managera s parametrem --debug, ale našel jsem jen varování:
Kód: [Vybrat]
(virt-manager:31125): GSpice-WARNING **: 12:01:58.850: Warning no automount-inhibiting implementation availableZkusil jsem v nastavení VM nastavit Obrazovku "VNC server" místo výchozího "Spice server" a kupodivu to pomohlo - s VNC to nevytuhává. Zkusil jsem downgradovat Spice, ale Qemu vyžaduje min. verzi 0.14.2 (moje současná) a starší Qemu v kešce nemám. Downgrade spice-gtk, spice-protokolu, virt-managera nepomohl. Takže nevím který balíček za ten bug může.

Mám:
virt-manager 2.2.1
spice 0.14.2
qemu 4.2.0

Mám pech. Jen jsem chtěl vyzkoušet uspávání ve virt-manageru a zrovna narazím na bug. Asi mně osud naznačuje, že mám přejít na stabilnější distro :)

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #19 kdy: 09. 01. 2020, 23:35:31 »
no s verzi qemu si me zaskocil :-D

Xubuntu 18.04.3
qemu 2.11+dfsg-1ubuntu7.21
libspice-server1 0.14.0-1ubuntu2.4
libvirt0 4.0.0-1ubuntu8.14
virt-manager z gitu...
« Poslední změna: 09. 01. 2020, 23:37:26 od k3dAR »


Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #20 kdy: 10. 01. 2020, 08:36:26 »
No on můj dotaz nebyl na ovladače, ale na guest tools(guest-agent) https://wiki.libvirt.org/page/Qemu_guest_agent cituji z popisu
Citace
executing functions which need assistance of the guest OS. For example, freezing and thawing filesystems, entering suspend
Máte v tom Windows stroji naistalované guest tools? https://www.linux-kvm.org/page/WindowsGuestDrivers
Mám tam nainstalované Virtio ovladače (virtio-scsi, virtio-ethernet, virtio-serial, virtio-balloon) no a ten qxl. Jelikož se mi to stalo i u VM s Debianem, tak virtio ovladače s tím podle mě nesouvisí.

Zkusím to dnes ještě párkrát, uvidíme jestli to byl včera jen náhodný problém libvirtu.

Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #21 kdy: 10. 01. 2020, 11:33:32 »
No on můj dotaz nebyl na ovladače, ale na guest tools(guest-agent) https://wiki.libvirt.org/page/Qemu_guest_agent cituji z popisu
Citace
executing functions which need assistance of the guest OS. For example, freezing and thawing filesystems, entering suspend
Guest agenta nemám. Co vím, tak guest agent by byl potřebný pokud bych se snažil uspat nebo hibernovat OS uvnitř VM. Ten bug na který jsem narazil se ale týká pauznutí celé VM bez ohledu na OS.

PS: co mám své virtuály Windowsu v čistém Qemu (bez libvirtu), tak jsem pro guest agenta nikdy nenašel využití. Když potřebuji Windows uvnitř VM hibernovat nebo spustit nějaký Win program/script a potřebuji to udělat z vnějšku (z hostitele), tak vše dělám přes Qemu monitor - https://en.wikibooks.org/wiki/QEMU/Monitor

Re:Uspání virtuálního PC
« Odpověď #22 kdy: 10. 01. 2020, 11:44:52 »
no s verzi qemu si me zaskocil :-D

Xubuntu 18.04.3
qemu 2.11+dfsg-1ubuntu7.21
libspice-server1 0.14.0-1ubuntu2.4
libvirt0 4.0.0-1ubuntu8.14
virt-manager z gitu...

Teď jsi zaskočil zase ty mě. Qemu 2.11 je na můj vkus už hodně historická verze. Když jsem si před pár lety nastavoval virtuálky, tak jsem pro ně potřeboval nové funkce co byly v Qemu. Teď už nejnovější funkce nepotřebuji, takže pomrkávám po distru, které by bylo více stabilní a méně aktuální, ale s 2.11 bych kvůli vga-pass měl asi problém.

Spice (server) 0.14.0 jsem v kešce měl, ale právě kvůli Qemu jsem ho nemohl downgradovat. libvirtd (libvirt) mám 5.10.0.