Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #45 kdy: 23. 06. 2020, 23:51:02 »
Tisknu z ABS, ale je to spis z duvodu pohodlnosti, PETG funguje taky. Zakladem je mit dobre navrzene zavity a pouzit ruzna gumova tesneni, idealne O krouzky a necpat to tam pres nejake teflonove pasky apod. Na plnem slunci (UV) je par prvku, tak uvidime co to udela na podzim, nebo v zime - to budou na slunicku vsechny, i ty co jsou ted' zakryte rostlinami.

Modely zverejnim nejak hromadne na thingiverse.com, porad tam je co doladovat - treba na spojce 3/4" x Gardena chci jeste vylepsit "vtok" pomoci lepsiho zuzeni; clovek takhle postupne iteruje, ale aktualne dalsi kusy nepotrebuju, neb vsechny zahradni pripojky jsou jiz osazene :-). Pres leto ale budu dalsi 3 delat!

Aktualne zvazuju, ze z automaticke zavlahy zcela vyradim impulsni postrikovace a jen bych na 1/2" LDPE hadici (trubku) nasazel natistene sprinklery (vic na jednu vetev a nejak tam srovnam tlaky). Inspiroval mne k tomu nedavno prodavany sprinkler z Lidlu, u ktereho se otacenim voli ruzne profily - je to dabelsky jednoduche a pritom velmi funkcni.


Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #46 kdy: 24. 06. 2020, 07:32:02 »
Tisknu z ABS, ale je to spis z duvodu pohodlnosti, PETG funguje taky.
Super.

Modely zverejnim nejak hromadne na thingiverse.com, porad tam je co doladovat
A nechtěl bys to zveřejnit tak, jak to je, třeba s poznámkou "work in progress"?

Pochybuju, že na mé obstarožní Průša i3 MK0 půjdou vytisknout závity, ale moc rád bych to zkusil a taky kouknul na to, jak a cos vymyslel.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #47 kdy: 04. 07. 2020, 16:16:07 »
Nedelam to moc rad, internet je plny nedodelku a clovek se pak jen divi co si vytisknul, ale tady to je:
http://leteckaposta.cz/513236080 (prosim NESIRIT, ja to zverejnim az to bude hotove)

ABS, 100% infill, funguje ale i 50%, strci se to do 3/4" fitinky nebo kohoutu (muj pripad), pod tim musi byt gumove tesneni na 3/4", utahnout to jde nejakym klicem nebo klestemi. Do drazky nahore patri O krouzek, je specificky na tyto spojky (jako nahradni dil, maji to treba v Rudne u Prahy za 3kc/kus), tusim ze neco x 3mm, bez nej to NEBUDE fungovat.

=========================

Nyni mam zasadni otazku, mam hotovou regulaci tlaku a casovani zapnuti a jdu nejak rozumne resit to ovladani prackovych ventilu. Plan je takovy, ze vezmu nejakou desticku s AVR, prihodim k tomu RS485 + relatka pro ventily a spojim to s centralnim mozkem zavlahy pres tu RS485ku. Nemam ale uplne predstavu jaky protokol bych po tom chtel honit, neco standardniho, JEDNODUSE implementovatelneho pres UART (muze to byt master-slave), na zpusob CAN-BUSu (ten je ale overkill pro tuto aplikaci). Potrebuju tam vlastne jen poslat prikaz "zapni vetev XYZ" a dostat zpet nejaky stav, ze je sepnuto. Idealne aby to bylo rozsiritelne treba o nejake dalsi prvky na stejne sbernici, treba nejaky senzor vlhkosti, hladiny, dalsi senzor tlaku, apod. Je tu nekdo kdo dela prumyslovou automatizaci a poradi mi vhodny protokol ?

Dale k problemum s tlakem a likvidaci prackovych ventilu, muj "system" umi nastavit libovolny min-max tlak (sepnuti-vypnuti cerpadla). Zjistil jsem, ze mi staci celkem nizky tlak, ale pro specificke aplikace (cisteni apod) chci mit moznost jej rucne zvednout. Automatickou zavlahu bych v tom pripade zavrel kohoutem. Jako pojistka bych misto draheho regulatoru tlaku pouzil pouze bezpecnostni ventil treba na 6 bar. Zda se vam to jako rozumne reseni? Je hlavne podstatne levnejsi, tech spinanych okruhu musi byt zrejme vic nez jsem cekal a neustale menit nejake vlozky regulatoru se mi moc nechce.

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #48 kdy: 04. 07. 2020, 20:21:16 »
Jako první koukněte na Modbus RTU, pro AVR v této aplikaci je to řekl bych ideální. Primitivní, ale dostatečně flexibilní, a máte hned k dispozici spoustu standardního vybavení (USB převodníčky za dolar, GUI klikátka, Python binding, ...). V průmyslu je tohle základ. Pak se používají "lepší" protokoly jako Profibus, ale tam už je ten stack o dost tučnější a implementace (ať už DIY nebo osahání existující knihovny) náročnější.

Co se CANu týče, na AVR je to skutečně overkill (cenově). Kdybyste ale někdy uvažoval o MCU s vestavěným CAN controllerem (stm32f042 za dvacku třeba), rázem se z toho stává řešení ideální - přidáte fault-tolerant CAN transceiver (~30 Kč), a máte neprůstřelnou komunikaci která narozdíl od 485 může být větvená a tvarovaná dle libosti. Controller zajistí že nebudou kolize, zajistí adresování. Je to multi-master broadcast-only sběrnice, takže všechny prvky mohou volně vysílat zprávy, konzumenti je můžou zpracovat, nebo zahodit. Z pohledu aplikačního programu je to jen několik bufferů v paměti, kde se objevují přijaté binární zprávy a do kterých může zase cokoliv k odeslání napsat.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #49 kdy: 06. 07. 2020, 11:39:24 »
To co pisete v prvnim odstavci (Modbus/profibus) jsem tak trochu ocekaval. To jak je navrzeny Modbus mi prijde trochu zkostnatele (napr. omezeni na 16bit cisla), nicmene treba to je jen muj predsudek.

Ad CAN-BUS: ano, ten znam a pouzivam, ale tady to nechci, skutecne by na konci melo byt neco naprosto tupeho co ma jen UART. S tim CANem to dle mych zkusenosti neni tak uplne jednoduche, je potreba mit spravne terminace a kdyz se navrhne "sit" hodne spatne, tak to moc nechodi. RS485 dle mych zkusenosti na male rychlosti funguje na kdejakem bastlu.


Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #50 kdy: 06. 07. 2020, 11:58:53 »
Díky! Hned jak budu moct, tak na to kouknu!

internet je plny nedodelku a clovek se pak jen divi co si vytisknul
S tím bych si vůbec nedělal hlavu, stačí to dobře viditelně označit jako work in progress a use at your own risk a je to imho úplně v pořádku. Když chceš člověk něco udělat, je často lepší začít s něčím polohotovým, než když každej začíná od nuly a upejpá se svůj progress zveřejnit, protože to přece ještě není dokonalý :)

Nyni mam zasadni otazku, mam hotovou regulaci tlaku a casovani zapnuti a jdu nejak rozumne resit to ovladani prackovych ventilu. Plan je takovy, ze vezmu nejakou desticku s AVR, prihodim k tomu RS485 + relatka pro ventily a spojim to s centralnim mozkem zavlahy pres tu RS485ku. Nemam ale uplne predstavu jaky protokol bych po tom chtel honit, neco standardniho, JEDNODUSE implementovatelneho pres UART (muze to byt master-slave), na zpusob CAN-BUSu (ten je ale overkill pro tuto aplikaci). Potrebuju tam vlastne jen poslat prikaz "zapni vetev XYZ" a dostat zpet nejaky stav, ze je sepnuto. Idealne aby to bylo rozsiritelne treba o nejake dalsi prvky na stejne sbernici, treba nejaky senzor vlhkosti, hladiny, dalsi senzor tlaku, apod. Je tu nekdo kdo dela prumyslovou automatizaci a poradi mi vhodny protokol ?
Pro RS485 jednoznačně Modbus. Existují hotové implementace pro různé platformy, včetně toho tvýho zamýšlenýho AVR, existují knihovny pro různý jazyky... Je to průmyslový standard, když to dobře použiješ, je to skvěle robustní. Není to žádná překombinovaná hydra, je to jednoduchý protokol, který se pak dá docela dobře integrovat s něčím víc high level jako třeba MQTT, SparkPlug apod. A protože je to průmyslový standard, existuje i spousta SW, který s modbusem půjde dobře integrovat (např. OpenPLC ho umí dobře, to by tě mohlo zajímat).

na zpusob CAN-BUSu (ten je ale overkill pro tuto aplikaci)
Co se týče implementace, je na tom CAN velmi podobně jako ta RS485. Ve spoustě MCU ho máš nativně (v AVR teda zrovna ne, ale je např. v ESP32, STM32), takže stačí levný driver, který víceméně jenom převádí napěťové úrovně (na testování se dá CAN používat i bez něj, ale na ostré použití to rozhodně není). Výhoda CANu je v tom, že má opravdu dobře a superrobustně vyřešeno spoustu věcí. Jediné, na co si musíš dát pozor, je abys to správně zapojil (to i u té RS485ky) a abys v software správně vyřešil všechny stavy, ve kterých CAN může být (on totiž automaticky hlídá chyby a přepne se třeba do "error passive", což když člověk nezná, může být trochu překvapený, proč mu to nechodí...). Když si ale CAN osaháš, je naprosto skvělý, nedám na něj dopustit. Chyby a kolize ti pěkně pořeší sám v hw na nejnižší vrstvě. Na RS485ce ti to musí pohlídat vyšší vrstva, jako třeba ten Modbus.

----
EDIT: sorry, napsal jsem to dřív, než jsem si přečetl následující příspěvky :) Ale je vidět, že se s Kříšťanem shodujem...
« Poslední změna: 06. 07. 2020, 12:02:28 od Mirek Prýmek »

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #51 kdy: 06. 07. 2020, 12:08:27 »
S tim CANem to dle mych zkusenosti neni tak uplne jednoduche, je potreba mit spravne terminace a kdyz se navrhne "sit" hodne spatne, tak to moc nechodi. RS485 dle mych zkusenosti na male rychlosti funguje na kdejakem bastlu.
Terminace není žádná věda a dá se to velice snadno měřit. V podstatě stačí dodržet odpory, vzdálenosti a topologii. Samozřejmě, pokud to někdo zapojí do hvězdy s 50m dlouhými rameny a ještě tam dá špatný terminační rezistory (nebo si třeba nevšimne, že má terminátor na každým modulu :) ), tak to chodit nebude, no :)

Srovnáváš ale srovnatelné? Měl jsi na té RS485ce stejně složitou topologii a multimaster protokol? Jasně že když máš P2P a ještě na nějaké směšné rychlosti, tak to valí bezproblémově :)

Když CAN použiješ správně, valí opravdu dobře. A pokud máš osciloskop, můžeš ho i krásně debugovat na nejnižší úrovni, je to jednoduchý protokol.

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #52 kdy: 06. 07. 2020, 13:42:34 »
U CANu pozor na terminologii :-) on je totiž na dvou vrstvách OSI modelu. Linková je jedna (to je ta adresace, collision avoidance, mailboxy atd.) ale jsou dvě různé fyzické vrstvy s velmi odlišnými vlastnostmi.

Mluvíte o správné termimaci, takže asi máte na mysli ISO 11898-2 alias "high speed CAN". Tam jsou nároky na hardware velmi podobné RS-485, tj. transmission line bez větví, správná terminace, impedance, atd.

Já jsem v předchozím příspěvku zmínil ISO 11898-3 "fault-tolerant CAN", což je úplně jiná velryba, sběrnice nemusí mít nějaký zvláštní tvar (můžete libovolně větvit, klidně wago svorkama jak to vyjde) a zakončení adaptivně reguluje přímo transceiver v každém zařízení. Můžete to bez problému provozovat i po jednom drátě (proti zemi). Běhá to i když se krokodýlkou nacvaknete na elektrický ohradník a druhou hřebíkem do hlíny :-)

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #53 kdy: 06. 07. 2020, 14:31:30 »
Já jsem v předchozím příspěvku zmínil ISO 11898-3 "fault-tolerant CAN", což je úplně jiná velryba
To ale musí MCU podporovat, ne? Teď si z hlavy nevybavím, jestli jsem viděl někde možnost to přepnout. High speed CAN je spíš standard, ne?

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #54 kdy: 06. 07. 2020, 16:35:15 »
FT-CAN je jen jiny transceiver, kazdy CAN controller umi FT i HS CAN. Jeste krome toho existuje SW-CAN (single-wire), ktery bezi po jednom dratu, je to urcite specifikum automobilky GM. Zjednodusene to je vlastne FT-CAN s nepouzitym CAN-L.

Dle mych informaci a praxe vsechny tri CAN-BUSy mohou mit velmi ruzne topologie, jsou okolo toho v automotive ruzne studie jak to udelat spravne. A to vc. HS-CANu.

Pres vsechno napsane chci tu RS485 :-). A verte mi, ze CAN-BUS je muj denni chleba, prave v automotive.

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #55 kdy: 06. 07. 2020, 17:59:49 »
FT-CAN je jen jiny transceiver, kazdy CAN controller umi FT i HS CAN.
Jo, teď na to koukám, že se to liší jenom elektricky a rychlostí, jinak je to stejný, takže z hlediska MCU žádnej rozdíl, jasný.

A verte mi, ze CAN-BUS je muj denni chleba, prave v automotive.
Ok :) Tím spíš mě to ale teda překvapuje, že když s CANem umíš, tak ho nechceš :)

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #56 kdy: 06. 07. 2020, 18:45:24 »
Pro zmiňované použití by asi bohatě stačilo tam nahrát Firmata sw a připojit třeba po zmiňované RS485.
MODBUS mi přijde jako kanón na vrabce.

https://github.com/firmata/protocol

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #57 kdy: 06. 07. 2020, 21:45:18 »
Pro zmiňované použití by asi bohatě stačilo tam nahrát Firmata sw a připojit třeba po zmiňované RS485.
U těchto věcí většinou chceš dostatečnou robustnost (jistotu o tom, v jakém stavu aktuátor skutečně je - to je něco jiného než "v jakém stavu jsem ho chtěl mít") -  v praxi teda jednu z těchto možností nebo jejich vhodnou kombinaci:
1. mít potvrzovanou zprávu
2. mít možnost detekovat chybu sběrnice
3. stav periodicky nastavovat
4. skutečný stav buď periodicky číst, nebo o něm periodicky dostávat notifikace

Modbus a CAN ti tohle dají do velké míry zadarmo. Firmata to IIRC nemá, takže když si to nad tím napíšeš, dostaneš se na podobnou komplexitu a navíc v tom pravděpodobně uděláš nějakou chybu, na kterou přijdeš až když ti přijde účet za vodu...

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #58 kdy: 07. 07. 2020, 13:11:00 »
Tak chtěl něco jednoduchého.
Ty chybové stavy se stejně musí ošetřit a se zpětným potvrzováním tazatel přímo počítá.
A pokud si dobře pamatuji, ani u CANu není jistota, že to adresát přijal.
Zprávu potvrzují všichni příjemci, kteří ji na sběrnici přečetli korektně a to i ti, kteří mají nastaveno filtrování a zpráva pro ně nebyla určena. Skutečný příjemce může být klidně vytuhlý a odesílatel nic nepozná.
Další jednoduchý protokol ( i multimaster ) je třeba zde:
https://github.com/MajenkoLibraries/ICSC

Očesaná verze se používá v projektu MySensors  a chodí to.

Akorát nevím, proč všichni u těchhle multimaster pokusů zatvrzele používají RS485 budiče, když CAN budiče jsou na tohle ideální. Jen se musí používat vyšší rychlosti kvůli bezpečnostnímu timeoutu v nich.

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #59 kdy: 07. 07. 2020, 15:09:57 »
A pokud si dobře pamatuji, ani u CANu není jistota, že to adresát přijal.
Pokud jsou na sběrnici víc než dva uzly, tak ne. U CAN bych já osobně použil kombinaci 2+3+4, která je odolná i proti resetům, výpadkům napájení apod.