Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Je tu nejaky geek zahradnik?

ad automaticka zavlaha: na "satelitni" zahradce (cca 1000m) chci na ruznych mistech plne automaticky zalevat travnik, zrejme pulsnimi postrikovaci. K tomu mam mista, kde bych rad kapkovou zavlahu. A nevim jak to realizovat, ready-made reseni typu Gardena se mi moc nelibi, radsi bych to centralne ridil a ventily budou otevirat okruhy, ktere pak budou vyvazenim tlaku zavlazovat dle potreby. Nevim zda to je realisticka predstava. Nevim z jakych ventilu vybirat. Dale nevim jestli je rozumnejsi mit ventily centralne a tahat kousek pod povrchem hadice dle potreby, nebo naopak tahat cykyny a ventily rozdistribuovat po zahrade (rozvod vody v nezamrzne hloubce).

Dalsi otazka je domaci vodarna, zda pouzit hotovy vyrobek, nebo nekam pridat tlakovy spinac a cele si to sikovne ridit necim na zpusob Arduina. A posledni vec je jak hlidate hladinu vody ve studni? Idealni by byl nejaky doppler, ale nebude tomu vadit spustena hadice ve studni ?

Aktualne budu potrebovat bagr, takze bych to cele mohl pomerne snadno realizovat bez rucniho kopani.
« Poslední změna: 07. 01. 2020, 13:05:22 od Petr Krčmář »


Re:Geekovska automaticka zavlaha, vodarna a mereni hladiny ve studni
« Odpověď #1 kdy: 07. 01. 2020, 10:22:51 »
Kup si tuhle knížku: https://knihy.heureka.cz/kompletni-navod-k-vytvoreni-ekozahrady-a-rodoveho-statku-jaroslav-svoboda_2/#

a vyprdni se na trávníky a techniku, udělej si okolo baráku radši nějakou pěknou přírodu.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovska automaticka zavlaha, vodarna a mereni hladiny ve studni
« Odpověď #2 kdy: 07. 01. 2020, 10:37:54 »
:-). objednam si kafe a dostanu caj.

Diky za tip na knizku, treba si ji i koupim, ale to co chci udelat mi ma plnit nejake me aktualni potreby, ktere "delej neco jineho" nevyresi.

PS: Muj vzor 'udrzitelne zahrady' je Geoff Lawton (viz videa na Youtube, skutecne inspirujici).

Re:Geekovska automaticka zavlaha, vodarna a mereni hladiny ve studni
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2020, 10:39:46 »
Co se tyce vodarny, mohu doporucit model Steel Pumps X-AJE 120P.

Je to ponorna vodarna/cerpadlo, nerezove telo, ma solidni vykon, slusny tlak na vystupu, zabudovany tlakovy spinac.

Vezmu to od konce, vodárna/čerpadlo - zde mi přijde arduino jako overkill a vlastně ani nevím co by tam mělo dělat. Dá se buď koupit ponorná domácí vodárna (ponorné čerpadlo s integrovaným tlakovým spínačem), případně se dá tato sestava celkem snadno vytvořit i z komponent (čerpadlo + tlakový spínač) K tomu volitelně expanzní nádobu, ale doma mám ponornou vodárnu bez expanzky a vyjma jednoho okruhu, kde je málo kapačů, je to ok.

závlahu mám zatím jen kapkovou z gargena komponent, je to takové pěkné lego, sice drazší, ale funguje to velmi dobře. Plánuji i závlahu trávníku, pokud bude dostatek vody v nádrži (jen aby se nevypaloval v létě)  Mám ventily na jednom místě vedle nádrže ve dvou šachtách (nejsem moc šikovný, takže také gardena, kde se to jen skládá) a k tomu ještě jedna větev s vodními zásuvkami, kam stačí jen zapojit hadici a dá se zalévat cokoliv. sice mi někde vede více trubek v zemi souběžně, ale dá se to ladit z jednoho místa.

Měření výšky hladiny plánuji přes ultrazvukový senzor do části, kde nejsou hadice, tak snad to klapne

Hezky popsané řízení zavlažování je třeba na následujícím blogu https://www.vodnici.net/tag/zavlaha/


luvar

  • ***
  • 228
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Kamarat sa pustal na rodicovskej zahrade dakedy do https://opensprinkler.com/. Je to podla jeho slov smerovane viac na americke prostredie, ale je to dost kompletna vec.

PS: Nenechajte sa odradit od linkovanej knihy vyssie. "Ekozahrady..." To slovo eko tam je len ako hipsterina. Je to kompletne "in line" s druhym spomenutym autorom. Jaroslav Svoboda len pridava vela peknych slov a vela informacii z lokalnych (SK/CZ) podmienok a podobne. Osobne som dost zmenil naroz na nejaku uducu zahradu pri dome a ako som uz bol upozorneni na nekriticke prijimanie roznych myslienok, tak z tejto knihy som ich prijal dost vela :)

Na měření vody ve studni mám vymyšlenou jinou fintu, ultrazvuk je choulostivý.
Koupil jsem tento tenzometr:
https://www.aliexpress.com/item/32949395083.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.10707ab9xhfmTl&algo_pvid=1029197b-5f1f-4918-98ab-899bc6febaea&algo_expid=1029197b-5f1f-4918-98ab-899bc6febaea-0&btsid=c616ced0-0bfb-4263-af4b-dff633b5ee94&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1,searchweb201603_53
1kg a pověsím na to plastovou vodovodní trubku dlouhou jako rozdím minimální a maximální hladiny. Do ní nasypu něco těžkého tak aby tak tak neplavala. Měření výšky hladiny je pak snadné. Celé se to dá udělat velmi těsné, takže to má předpoklad dlouhé životnosti.

i.cz

@zapik1

takze tenzometr musi byt na vahu >= vaha trubky + zateze + lana ? Kalibrace potom nebude uplne snadna, kdyz mam 10m hlubokou studnu a vyska vodniho sloupece muze byt dejme tomu 1,5 m .. ale jinak dobrej napad

Mám nahoře ve studni spojení přívodního kabelu s kabelem od ponorného čerpadla a musím se hodně snažit, aby to bylo těsné. Sebemenší netěsnost a do roka je to zcela zkorodované. Tak jen že je potřeba na to myslet, třeba ten tenzometr má tenoučké drátky, které při netěsnosti zmizí v agresivním prostředí studny za pár měsíců.

luvar

  • ***
  • 228
    • Zobrazit profil
    • E-mail
@zapik1

takze tenzometr musi byt na vahu >= vaha trubky + zateze + lana ? Kalibrace potom nebude uplne snadna, kdyz mam 10m hlubokou studnu a vyska vodniho sloupece muze byt dejme tomu 1,5 m .. ale jinak dobrej napad

Kalibracia je "jednoducha". Staci pockat na "plnu" studnu a zaznacit si data. Nasledne vycerpat 10 cm a poznacit si data, ... Obdobne sme kalibrovali nadrzove plavaky v stavebnych strojoch a na orientacne meranie je to plne OK (aj ked pri nadrzi a jazdeni v terene a podobne, je potrebne netrivialne filtrovanie, ...).

Mna by zaujimalo, ci vyde linearna zavislost (a stacili by dva datapointy; prazdna a plna studna), alebo to bude mat nelinearitu...

Petr M

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2020, 19:13:23 »
U toho měření hladiny je težký radit, když nevím rozsah a požadovanou přesnost... Způsobů je několik, každý má pro a proti.

Jinak co se závlahy týká, tak většinou stavebnice bývá levnější, než to kompletovat sám a vylepšit / překopat se to dá při dlouhých zimních večerech taky.

A nezámrznou hloubku jsem neřešil. V zimě nepotřebuju ty trubky průchodný a led pružnou plastovou trubku neroztrhne. Ohledně hloubky šlo spíš o možnost poškození rýčem, ale pod chodníkem je to v cajku (trubky od čerpadla jsou cca 15cm hluboko v chráničce  - nechtělo se mě rozbíjet základy starýho skleníku - a není problém). Ventily a čerpadlo se samozřejmě v říjnu stěhují až do března do sklepa nebo na vytunění.

No a rozložení po zahradě - to je na tobě. Klidně několik šachet a do hvězdy od každé.

Jenom to Arduino bych do čerpadla nikdy a za žádných okolností nedával. Jediná inteligence, kterou potřebuješ, je při poklesu tlaku zapnout a po natlakování vypnout. Funkce Arduina by byla jenom přeposílat vstup z tlakáče 1:1 do stykače, takže nic, s čím by pomohlo a hodně, co by pokazilo (zamrznutím programu, zblbnutím při bouřce,...) Tam procesor nemá co dělat, pokud nepoveluje frekvenční měnič u čerpadla, ale to by byla hodně jiná liga.

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2020, 19:51:43 »
ja měřím hladinu tlakem - trubka, v ní je hadička, která vede do MPX5010
https://www.nxp.com/docs/en/data-sheet/MPX5010.pdf , které mám připojené na ESP8266 a posílám si hodnoty po wifi/mqtt dál.

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2020, 10:45:56 »
Ja zase na mereni vysky hladiny tento diferencni senzor: https://www.ebay.com/itm/383028111276

mise

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #13 kdy: 10. 01. 2020, 09:57:25 »
Ahoj,
prosím o podrobnější informace k tlakovým sensorům. Jakou hloubku mohu měřit? Jednu hadičku dám na dno a druhou k hladině? Nebude se hadička zanášet? Jak to máte udělané? Chtěl bych měřit výšku hladiny v nádrži max cca 2 m. Potom by mě zajímalo, jak to měřit ve studni. 

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #14 kdy: 10. 01. 2020, 13:20:05 »
das jen jednu hadicku, druhy vstup je atmosfericky tlak, nechas jak je.
mam to tak asi rok v podzemni jimce na destovou vodu, hadicka jak do bublinkovace akvaria a neprislo mi ze by se nejak zanasela...
naopak treba ultrazvuk, nebo polystyrenovej plovak na pasku se ti podle toho co jsem cetl zasvini a vydrzi zhruba 2 roky bez udrzby.