Licence pro Windows 10

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #15 kdy: 03. 01. 2020, 19:19:56 »
Všechny upgrady musí být dokončené s tím, že se dostanete na úvodní obrazovku, do 29. července 2016 do 23:59 času UTC-10 (Havajské ostrovy). Toto časové omezení platí celosvětově.

Tak znova. Uživatel provede instalaci W10 na notebook s předinstalovanými W7/W8.1. Nezadává klíč, Widle použijí licenční informaci z UEFI. Uživatel dojde na první obrazovku nebo se přihlásí do systému, následně vypne počítač. Aktivace proti serverům MS proběhne někdy v budoucnu, po rozhodném datu XY. (MS nemá ponětí, kdy proběhla instalace)

Citace
Ano. Pokud má Microsoft o pirátství důkazy, tak bude následovat předžalobní výzva a případně žaloba. V praxi ale stejně žádné důkazy nemá, pokud člověk není trouba a dobrovolně je neposkytne. Bez důkazů to soud zamítne a MS ještě zaplatí náklady řízení a přísudky.

Ale měl jsem za to, že se nebavíme o tom, jestli je to vymahatelné, ale jak to udělat správně.

Samozřejmě. Proto, pokud se nechcete nechat šikanovat, měl byste mít ten váš papír dokládající legálnost upgrade. Což vy ovšem nemáte! Máte jen dobrou vůli MS, že vaši řádnou aktivaci kdesi dohledá ne svých serverech. Což po zkušenostech s touto firmou a její nastrčenou vymahačskou agenturou BSA před lety zrovna není optimální strategie.


Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #16 kdy: 03. 01. 2020, 19:25:12 »
Tak znova. Uživatel provede instalaci W10 na notebook s předinstalovanými W7/W8.1. Nezadává klíč, Widle použijí licenční informaci z UEFI. Uživatel dojde na první obrazovku nebo se přihlásí do systému, následně vypne počítač. Aktivace proti serverům MS proběhne někdy v budoucnu, po rozhodném datu XY. (MS nemá ponětí, kdy proběhla instalace)

Windows mají uložený čas dokončení instalace. Takže to prokázat můžete.
Navíc do 29. července NEFUNGOVALY W7 produktové klíče pro instalaci W10 - takže i z produktového klíče se to dá zjistit.

Samozřejmě. Proto, pokud se nechcete nechat šikanovat, měl byste mít ten váš papír dokládající legálnost upgrade. Což vy ovšem nemáte! Máte jen dobrou vůli MS, že vaši řádnou aktivaci kdesi dohledá ne svých serverech. Což po zkušenostech s touto firmou a její nastrčenou vymahačskou agenturou BSA před lety zrovna není optimální strategie.

Máte. Jak jsem psal výše, v rozhodném období NEŠLO instalovat W10 s prokutovým klíčem W7. Jedinou cestou, jak produktový klíč W10 získat byl e-mail z Microsoftu a ten Vám slouží jako důkaz.

Neslyšel jsem o případu, že by s upgradem na W10 Microsoft někoho šikanoval. Naopak od vydání W10 licence Windows víceméně neřeší.

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #17 kdy: 03. 01. 2020, 21:17:42 »
Máte. Jak jsem psal výše, v rozhodném období NEŠLO instalovat W10 s prokutovým klíčem W7. Jedinou cestou, jak produktový klíč W10 získat byl e-mail z Microsoftu a ten Vám slouží jako důkaz.

Jaký mail proboha? Sám jsem přešel v daném období na 3x počítačích na W10 a nikdy mi žádný mail nepřišel. Dané počítače jsem už několikrát formátoval(např. přechod z hdd na ssd, atd.) a znova instaloval a pokaždé se všechno taky aktivovalo. U těchto strojů taky nemám důkaz o mé aktivaci a pokud MS to nemá někde v nějaké databázi tak jsem taky v hajzlu.

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #18 kdy: 03. 01. 2020, 21:37:39 »
Jaký mail proboha? Sám jsem přešel v daném období na 3x počítačích na W10 a nikdy mi žádný mail nepřišel.

Máte pravdu, omlouvám se. Dohledal jsem to a spletl jsem si to s mailem s klíčem pro Windows Media Center Pack pro W8.

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #19 kdy: 03. 01. 2020, 22:16:05 »
A nejde to udělat tak, že se na stroji před vložením disku nastavím RTC čas CMOS baterie na 1.2.2015 , nainstaluje, přehodí čas a necá běžet? (akorát asi bude podezřelé, pokud se zjistí, že byla instalována v daný čas 2015 verze která je vydaná z rok u2019)

A na jakou adresu by ten mail asi měl přijít? Pkud vím instalátor nikde nemá kolonku e-mail (ledaže by trouba se nechal zlanařit k založení Microsoft účtu)


Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #20 kdy: 03. 01. 2020, 22:30:53 »
A nejde to udělat tak, že se na stroji před vložením disku nastavím RTC čas CMOS baterie na 1.2.2015 , nainstaluje, přehodí čas a necá běžet? (akorát asi bude podezřelé, pokud se zjistí, že byla instalována v daný čas 2015 verze která je vydaná z rok u2019)

Už myslím, že ta diskuse vede jinam, než kam směřoval původní dotaz. Citoval jsem, co je po právu.
Že to jde obejít a s minimálním rizikem, to je věc druhá. Mimochodem, dá se docela solidně využít i výjimky na upgrade pro osoby s hendikepem - stačí mít "při ruce" někoho s oční vadou, třeba v důsledku věku. Stejně tak jdou obejít instalace a aktivace Office a taky na to pravděpodobně nikdo nikdy nepřijde. A když přijde, stejně nebude mít důkazy, které by u soudu obstály.

Ve firemním prostředí to někdy bývá jinak. Výjimku na hendikepované osoby nemůže využít (firma není hendikepovaná osoba a zaměstnanec není držitel licence). Pokud má firma podepsanou některou z volume licencí, tam už si Microsoft vyhrazuje právo na kontrolu určitých věcí ve firmě - možná dotaz tazatele byl motivován právě tím.

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #21 kdy: 04. 01. 2020, 06:49:52 »
A nejde to udělat tak, že se na stroji před vložením disku nastavím RTC čas CMOS baterie na 1.2.2015 , nainstaluje, přehodí čas a necá běžet? (akorát asi bude podezřelé, pokud se zjistí, že byla instalována v daný čas 2015 verze která je vydaná z rok u2019)
To si myslím nepomůže. Podle mě rozhoduje čas v databázi aktivací u MS. (samozřejmě je to domněnka). Nicméně bych upozornil na názor(s kterým se na toto téma ztotožňuji) pana Šilhavého a to v tom, že MS skutečně nyní na legálnost licencí Windows prakticky sere. Zjevně se soustředí na udržení podílu vůči MAC, Linux za každou cenu.

Nicméně pokud si pamatuji, ale to nemám ověřené když byli vydány W10 existovala možnost používat W10 úplně zdarma pro veřejné testery. Stačilo je naistalovat bez klíče a v nastavení přepnout na tu testovací verzi. A Windows běžely. A nikde jsem se nedočetl, že daný program byl zrušen.

tuxan

  • *
  • 15
  • Audi, vide, tace, si tu vis vivere in pace.
    • Zobrazit profil
Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #22 kdy: 04. 01. 2020, 09:18:28 »
Nicméně pokud si pamatuji, ale to nemám ověřené když byli vydány W10 existovala možnost používat W10 úplně zdarma pro veřejné testery. Stačilo je naistalovat bez klíče a v nastavení přepnout na tu testovací verzi. A Windows běžely. A nikde jsem se nedočetl, že daný program byl zrušen.

Windows Insider

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #23 kdy: 04. 01. 2020, 10:01:05 »
Nicméně pokud si pamatuji, ale to nemám ověřené když byli vydány W10 existovala možnost používat W10 úplně zdarma pro veřejné testery. Stačilo je naistalovat bez klíče a v nastavení přepnout na tu testovací verzi. A Windows běžely. A nikde jsem se nedočetl, že daný program byl zrušen.

Windows Insider

K použití však musíte mít licenci Windows - viz https://insider.windows.com/en-us/register/:

Citace
Microsoft Software License Terms for Windows Operating System and other Microsoft Software Products (http://www.microsoft.com/en-us/useterms) apply to any Windows software (including any Microsoft app that is included with and a part of Windows) or Microsoft product that you receive as part of the WIP Services.

Není to tedy cesta k pořízení Windows bezplatně.

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #24 kdy: 04. 01. 2020, 11:11:55 »
Není to tedy cesta k pořízení Windows bezplatně.

Možná teď není ale byla. MS umožnoval před vydáním W10 z 08/2015 stáhnout betu W10 a používat ji jako beta veřejný tester a po vydání těm samým lidem umožnoval stále používat jako ji insider a nemuseli mít zakoupenou licenci. Takže to cesta jak mít zadara(bezplatně) W10 byla.
« Poslední změna: 04. 01. 2020, 11:13:32 od technomaniak »

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #25 kdy: 04. 01. 2020, 11:53:44 »
Možná teď není ale byla. MS umožnoval před vydáním W10 z 08/2015 stáhnout betu W10 a používat ji jako beta veřejný tester a po vydání těm samým lidem umožnoval stále používat jako ji insider a nemuseli mít zakoupenou licenci. Takže to cesta jak mít zadara(bezplatně) W10 byla.

To je klidně možné. Microsoft už od doby kdy umožnil zpětnou legalizaci WXP víceméně po Windows nejde. I tenkrát tam byly licenční nejasnosti. Microsoft se k nim nikdy nevyjadřoval (odmítal), ale zároveň po tom nešel. Když člověk zavolal na infolinku, tak doporučili nainstalovat Windows klidně s klíčem z jiného počítače (s dodatkem, že legálnost neumějí na dálku posoudit). Myslím, že jim tato situace vyhovuje - nedělají zbytečné bububu a lidi si Windows víceméně kupují. Těch pár lidí, kteří třikrát přestavějí hardware a instalaci přenesou, ti je nezajímají a nechtějí si tím dělat negativní reklamu.

drk22

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #26 kdy: 05. 01. 2020, 18:17:52 »
"Důkazní břemeno je na uživateli."
Tohle mi přijde poněkud nesmyslné. Důkazní břemeno bylo vždy na straně toho kdo zpochybní legálnost. A to člověk kterému se ty w10 aktivují asi dělat nebude ne? Nějaké papíry jsou mi ukradené i ta "slavná" bsa pokud někoho obvinila musela dokazovat že má pravdu (což se jí mimochodem nedařilo a místo náhrady škody fofrem opustila republiku....).

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #27 kdy: 05. 01. 2020, 19:47:34 »
"Důkazní břemeno je na uživateli."
Tohle mi přijde poněkud nesmyslné. Důkazní břemeno bylo vždy na straně toho kdo zpochybní legálnost. A to člověk kterému se ty w10 aktivují asi dělat nebude ne? Nějaké papíry jsou mi ukradené i ta "slavná" bsa pokud někoho obvinila musela dokazovat že má pravdu (což se jí mimochodem nedařilo a místo náhrady škody fofrem opustila republiku....).

V některých situacích se důkazní břemeno přenáší.
Hypoteticky (nechme stranou, jestli je to reálné):

Žalobce předloží důkaz, že Windows jsou ukradené (např. že produktový klíč patří někomu jinému).
To samo o sobě nemusí znamenat nelegálnost použití (produktový klíč není licence).
Nicméně v ten moment musí žalovaný předložit důkaz, aby vyvrátil nelegálnost použití. V ten moment je břemeno na jeho straně.

drk22

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #28 kdy: 05. 01. 2020, 22:11:51 »
"Hypoteticky (nechme stranou, jestli je to reálné):"

To nejenom že není reálné ale navíc je to logický nesmysl.
Jsou dvě možnosti. Buď vím že daný produktový klíč patří někomu jinému a pak mu w10 neaktivuji, nebo to nevím a pak těžko mohu tvrdit či dokazovat že patří někomu jinému.
Logicky by něco podobného přicházelo do úvahy u přeprodeji licencí (například tam kde licence byly prodány ve velkém a je známo které a komu) a to pokud vím u soudu už skončilo s výsledkem pro uživatele a jeho právo licenci přeprodat dál....

Uživatel navíc není povinen si schovávat žádné doklady o koupi v podstatě stačí jeho prohlášení že to koupil a je opět na druhé straně aby prokázala opak (což nemá jak).

Re:Licence pro Windows 10
« Odpověď #29 kdy: 05. 01. 2020, 22:17:45 »
Jsou dvě možnosti. Buď vím že daný produktový klíč patří někomu jinému a pak mu w10 neaktivuji, nebo to nevím a pak těžko mohu tvrdit či dokazovat že patří někomu jinému.
Logicky by něco podobného přicházelo do úvahy u přeprodeji licencí (například tam kde licence byly prodány ve velkém a je známo které a komu) a to pokud vím u soudu už skončilo s výsledkem pro uživatele a jeho právo licenci přeprodat dál....

Uživatel navíc není povinen si schovávat žádné doklady o koupi v podstatě stačí jeho prohlášení že to koupil a je opět na druhé straně aby prokázala opak (což nemá jak).

To právě není úplně pravda. Licenční smlouvu instalací cizího klíče porušujete formálně, ale reálně nevzniká škoda. Takže když to uděláte, můžete být tázán, a pak musíte dokládat. Psal jsem výše, Microsoft v některých případech dokonce i radí použít produktový klíč odjinud (např. při ztráte svého produktového klíče, ve chvíli, kdy licenci máte platnou).

Doklad o koupi (licenci) si nemusíte uchovávat, pokud máte vylepený COA štítek. Ten stačí. Pokud nemáte COA, tak zbývá jedině doklad o koupi. Pozor, jste na půdě autorského zákona a k užití software licenci mít musíte. Pokud ji nemáte jak prokázat, pak licenci nemáte.

Ale bavíme se opravdu jen hypoteticky, jak by to mohlo vypadat, kdyby to někdo opravdu řešil.