Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.

Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« kdy: 24. 12. 2019, 21:32:56 »
Dostal jsem jako darek Garmin Vivoactive 3, coz jsou moje pvni fitness hodinky. Dlouho jsem se tomu vyhybal, protoze moje soucasna metodika je bezvadna: mam jen hodinky se stopkama a kdyz jdu behat nebo jezdit na kole, jenom zapnu stopky. Pak to dam v minutach do excelu, a v tom mam presne na sebe zkalibrovany koeficient, abych zjistil, kolik jsem spalil kcal. Neni to presne pro ten dany den, protoze intenzita sportu se muze lisit, ale v ramci dlouhe doby treba 2 tydny uz to presne je a vetsi presnost je zbytecna.

No a ted ten Garmin. Ocekaval bych od nej pro sebe jednu jedinou zakladni funkci: ze ta mrcha zjisti, ze po dobu 1 minuty mam srdecni BPM vetsi nez 110 a zapne aktivitu. A je uplne jedno, jestli to bude beh nebo jizda na kole nebo skakani v pytli pres prekazy - potrebuju jenom BPM a ty stopky. A aby se to zase zastavilo, kdyz po dobu 1 minuty BPM je pod 110. Nic vic. A vysledek? Ani takhle blbou vec to zrejme neumi.

Ja se totiz tak nejak odmitam stourat v tech hodinkach a startovat nebo si pauzovat aktivitu, protoze je to opruz. Ma to umet delat samo.

Kde delam chybu?


m-a

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #1 kdy: 24. 12. 2019, 21:45:06 »
Povedal by som ze robis chybu v pouzivani tych hodiniek - ak mas system, co funguje, tak sa vyser na nejake hodinky.

Z vlastnej skusenosti mozem potvrdit, ze napr. Apple Watch dokaze automaticky detekovat aktivitu a zacat alebo pozastavit meranie. Ku Garminu sa neviem vyjadrit.

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #2 kdy: 24. 12. 2019, 22:29:34 »
Citace
No a ted ten Garmin. Ocekaval bych od nej pro sebe jednu jedinou zakladni funkci: ze ta mrcha zjisti, ze po dobu 1 minuty mam srdecni BPM vetsi nez 110 a zapne aktivitu. A je uplne jedno, jestli to bude beh nebo jizda na kole nebo skakani v pytli pres prekazy - potrebuju jenom BPM a ty stopky. A aby se to zase zastavilo, kdyz po dobu 1 minuty BPM je pod 110. Nic vic. A vysledek? Ani takhle blbou vec to zrejme neumi.

Tohle mi přijde jako poměrně netradiční požadavek. Moje sportovní aktivity jsou pevně ohraničené, takže není problém na začátku hodinky přepnout do "aktivního" režimu a po konci je zase vypnout. Navíc bych předpokládal, že podle typu aktivity upravují svá interní měření.

Používám TomTom Cardio 3.

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #3 kdy: 24. 12. 2019, 22:35:04 »
Citace
No a ted ten Garmin. Ocekaval bych od nej pro sebe jednu jedinou zakladni funkci: ze ta mrcha zjisti, ze po dobu 1 minuty mam srdecni BPM vetsi nez 110 a zapne aktivitu. A je uplne jedno, jestli to bude beh nebo jizda na kole nebo skakani v pytli pres prekazy - potrebuju jenom BPM a ty stopky. A aby se to zase zastavilo, kdyz po dobu 1 minuty BPM je pod 110. Nic vic. A vysledek? Ani takhle blbou vec to zrejme neumi.

Tohle mi přijde jako poměrně netradiční požadavek. Moje sportovní aktivity jsou pevně ohraničené, takže není problém na začátku hodinky přepnout do "aktivního" režimu a po konci je zase vypnout. Navíc bych předpokládal, že podle typu aktivity upravují svá interní měření.

Používám TomTom Cardio 3.

Proc chces mit ohranicene tvoje aktivity, naco? Je jedno jestli plaves nebo jedes na kole nebo delas jogging, je jasna zavislost mezi tvou vahou, vekem, dobou aktivity a prumernym srdecnim tepem, to ti da spalene kalorie. Jaka konkretne to je cardio aktivita je pro ziskani spalenych kalorii naprosto podruzne.

Viz. https://www.runtastic.com/blog/en/calories-burned-calculator/

Nastrkal jsem do toho mnou zkalibrovane hodnoty co mam pro jizdu na kole a spalene kalorie sedi naprsto presne.

Tudiz muj pozadavek dava jsny smysl, BPM je vyssi nez treshold po urcitou dobu --> pocatek aktivity.

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #4 kdy: 24. 12. 2019, 23:26:49 »
Citace
Proc chces mit ohranicene tvoje aktivity, naco? Je jedno jestli plaves nebo jedes na kole nebo delas jogging, je jasna zavislost mezi tvou vahou, vekem, dobou aktivity a prumernym srdecnim tepem, to ti da spalene kalorie. Jaka konkretne to je cardio aktivita je pro ziskani spalenych kalorii naprosto podruzne.

Nevyužívám hodinky pouze na zjištění počtu spálených kalorií. Zajímá mě např. i průběh BPM během aktivity (tzn. co a jaký má vliv). V závislosti na aktivitě také hodinky používají jen určité senzory (při plavání není měřen tep vzhledem k použitému senzoru, v posilovně nemá moc smysl GPS atd.). Proti +- permanentnímu zapnutí navíc hovoří výdrž (7-8 hodin při aktivitě, v normálním režimu cca týden).


Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #5 kdy: 25. 12. 2019, 00:07:03 »
Mel jsem o tech chytrych hodinkach urcite obavy co se sportu tyce, a vsechny se naplnily, je to velke zklamani.
1. Porad mi ty hodinky pri jizde na kole vibrovaly - vzdycky tam byl obrazek trofeje a ze jsem vyhral nejaky Badget - pripomelo mi to nejake pocitacove hry. Jak pro retardy.
2. Pulsmetr meri blbe, v podstate dolni limit pulsu nepouzitelny - hodinky porad vibrovaly ze mi tep spadl moc nizko, melo to vypadky ve snimani i nekolikaminutove. Nepomhlo utahnout reminek ani menit polohu hodinek na ruce.
3. Dlouha prodleva nez se to prizpusobi memu pulsu. Puls jsem mel 120 a hodinky ukazovaly puls treba jen 100, na sprinty nepouzitelne.

Tragedie :-[ Vracim se zpet k mym obycejnym hodinkam se stopkama.

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #6 kdy: 25. 12. 2019, 00:58:32 »
Citace
1. Porad mi ty hodinky pri jizde na kole vibrovaly - vzdycky tam byl obrazek trofeje a ze jsem vyhral nejaky Badget - pripomelo mi to nejake pocitacove hry. Jak pro retardy.

Nedá se tohle nastavit v aplikaci, která slouží k propojení hodinek s počítačem/cloudem (vsadím se, že Garmin bude také shromažďovat fitness data v cloudu)?

Citace
2. Pulsmetr meri blbe, v podstate dolni limit pulsu nepouzitelny - hodinky porad vibrovaly ze mi tep spadl moc nizko, melo to vypadky ve snimani i nekolikaminutove. Nepomhlo utahnout reminek ani menit polohu hodinek na ruce.

V mém případě stačilo utáhnout řemínek dostatečně pevně a výsledky se mi zdají rozumné, ač jsem je neověřoval. Jsou-li posunuté o konstantu nějakým směrem, nevadí mi to. Nevýhoda je, že takto utažený řemínek se rychleji opotřebovává, ale to považuji za detail.

Jakým způsobem jste ověřoval správnost měření tepu?

U mých hodinek jsem žádné výpadky měření tepu nepozoroval. Při zapnutí aktivity pár vteřin trvá (možná 10-20), než začnou měřit tep, ale pak již měří kontinuálně. Zřejmě odhadují na základě krátkého časového intervalu (takže výsledný tep za minutu bude odpovídat tomu reálnému pouze v případě, že ten se během té minuty nemění či se ty změny vyruší). Pro moje účely bohatě stačí. Na moje sprinty je to použitelné.

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #7 kdy: 25. 12. 2019, 14:31:28 »
Overoval jsem to oproti starym dobrym stopkam. Pocet uderu srdce za 10 vterin X 6. Nameril jsem 120 a hodinky jen nejakych 110.

Ja jsem z nich fakt na nervy, nemuzu tomu uverit ze nekdo mohl do sveta vypustit takovy zdorb. napr. automaticke podsvetleni funguje tak ve 3 ze 4 pripadu zvednuti ruky - wtf?? Tohle neni sportovni nacini ani nahodou, to je pitoma hracka pro male pubertaky ze zakladni skoly, software psany nekde v Cine nebo v Indii tipuju.

Musel jsem tam nastavit automaticke zamykani, protoze ty hodinky jsou citlive i na pohyby rukavu. Jenze kdyz o display zavadim, ukaze se tam ikonka zamku pres cely stred displaye, ktera prerazi citelnost digitalnich hodin. To je naprosta demence toto.

Vypl jsem vsechny notifikace co jen jsem mohl a ted mi hodinky zase zavibrovaly. "Your phone has low battery power". Tvl co to jako ma byt? WTF?

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #8 kdy: 25. 12. 2019, 16:51:53 »
Citace
Overoval jsem to oproti starym dobrym stopkam. Pocet uderu srdce za 10 vterin X 6. Nameril jsem 120 a hodinky jen nejakych 110.
Tak, touto klasickou metodou se dostanete k rozmezí, řekněme, 114-126 (+- 1 úder za těch 10 vteřin), což mi hodnota 110 nepřijde jako úplně špatná. Pokud chcete tepovku měřit přesně(ji), tak zkuste hrudní pás (některé hodinky podporují jeho připojení, ale nikdy se mi s tím úplně nechtělo si hrát).

S dotykovými bohužel nemám zkušenosti. Vždy jsem vybíral hodinky tak, aby měly ovládací tlačítko (čtyřsměrové např.), dotykem se zapínalo max. podsvícení a komunikovaly s desktopem/notebookem (ideálně USB, žádné Bluetooth).

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #9 kdy: 26. 12. 2019, 16:27:11 »
Upřímně, asi máte z části jiná očekávání.

Automatické zapnutí aktivity podle tepové frekvence není taková sranda – jak bylo zmíněno výše, hodinky podporují různé aktivity a třeba ne vždy dává smysl třeba měřit GPS. A i aktivity shodné z hlediska měřených dat se mohou lišit z hlediska informací zobrazovaných v průběhu aktivity. Mám takto zvlášť například chůzi a hiking, u hikingu jde víc do popředí třeba nadmořská výška.

Co vím, VivoActive 3 mohou volitelně nabídnout zapnutí některých aktivit při pohybu (snad aspoň chůze a běh), ale asi bych to nechtěl.

Badges – to je zřejmě notifikace z telefonu. Na Androidu mají badges vlastní kanál.

Velká část notifikací (včetně badges) pak jen zrcadlí notifikace z telefonu. Jo, upozornění na stav baterie je výjimka, snad jediná. Nejspíš Garmin notifikaci stavu baterie nevidí (neviděl to ani Pebble, to asi nebude náhoda), tak udělal vlastní.

Hrudní pásy by to mělo umět. Minimálně ty od Garminu, nejspíš i další kompatibilní s ANT+. VivoActive 3 AFAIK neumějí využít některé pokročilejší vlastnosti hrudních pásů (jako ground contact time balance), ale na tep by to stačit mělo.

Jo, upozornění na nízký tep mi taky přijde ujeté. Řekl bych, že mě to upozorní při poklesu pod 60 BPM, což je v sedě nebo vleže prostě stane velmi snadno. No co, vypnul jsem to.

Dotyk nevím, někteří v okolí si nestěžují, jiní ano. Já mám tlačítkové (Fenix 5S.), takže zkušenost nemám.

Rožnutí displeje pohybem – zpočátku jsem s tím měl taky problém. Zvyklý z Pebble pořádně švihnout rukou jsem zřejmě narážel na nějaký filtr, kdy to příliš prudký pohyb nebere. Asi aby se to nevybíjelo třeba při běhu. Postupně jsem přešel na plynulejší pohyb, jako když jsem se díval na analogové hodinky bez podsvícení, ten funguje. Nebo někdy ruku ani moc neotočím a čas vidím stejně – stačí, když je v okolí světlo, ten displej ho umí využít.

none_

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #10 kdy: 26. 12. 2019, 20:09:36 »
Mel bych pro vas nekolik rad.

1. Vratte je. Ocividne jste dostal darek, ktery nechcete. Nedostal jste sportovni hodinky, ale hodinky z kategorie "lifestyle". Poznat to muzete i treba podle aplikaci, ktere se zameruji treba na golf. Nebo podle silne integrace s telefonem. Pokud jste chtel sportovni, mel jste napsat Jeziskovo o Forrunner nebo neco podobneho.
2. Pokud se rozhodnete si je nechat, tak bych vam doporocuval zacit tim, ze si prectete navod.
3. Snimani tepu je samozrejme orientacni. A reknou vam to vsechny firmy. Nejen Garmin. Kazdopadne, pokud si hodinky nandate spravne, tak hodnoty budou pri dlouhodobem mereni presnejsi nez vase metoda. Pokud chcete presnejsi hodnoty poridte si bluetooth hrudni pas.
4. Automaticke spusteni aktivity je mozne. Nepamatuji si presne nastaveni, ale je potreba mit zaplou GPS. Jakmile pujdete/pobezite zhruba 5min v kuse, tak se spusti zaznam, ktery obsahuje i prvnich 5min.
5. Ano, hodinky obsahuji dotykovy display a kupodivu reaguje na doteky. Pokud vam to vadi a nestaci zamek, poridte si jinou radu bez dotykoveho displaye.
6. Odznacky a podobne hovadiny lze samozrejme vypnout. Staci chtit.
7. Vase metoda pocitani kalorii je stejne presna jako vestecka koule. Tim nerikam, ze hodinky jsou bez chyby, ale stale jsou vyrazne presnejsi nez vas vypocet. Ten muze fungovat jen, kdyz delate porad stejnou aktivitu na stejne trase. Pocet spalenych se meni i podle aktualniho pocasi. Garmin a podobni maji alespon velkou databazi a studie, diky kterym dokazou vas vykon odhadnout relativne presne. Cim vice dat jim date, tim presnejsi odhad bude.

Jinak hodinky mam pres rok a jsem s nimi spokojeny. V zakladu maji skoro vse, co jsem chtel, a co ne, jde vyresit aplikacemi. Pouzivam je na kazdodeni noseni, integraci s telefonem, kolo, beh a plavani v bazenu. Jen kdyby ta baterka vydrzela o tyden dyl...

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #11 kdy: 26. 12. 2019, 20:23:28 »
1. Upřesnil bych, že dnešní Vivoactive a Forerunnery mají sice jiné zaměření, ale nejsou až tak diametrálně odlišné. Ano, Vivoactive jsou spíše lifestyle a mají dotykový displej, zatímco Forerunnery jsou více běžecké (příp. triatlonové), ovládají se tlačítky a možná budou mít vyšší stupeň odolnosti vůči vodě. Ano, může to být někdy podstatné. Ale v podobné cenové kategorii lze čekat podobné funkce, podobnou strukturu menu a do jisté míry (s ohledem na rozdíl mezi tlačítky a dotykem) i podobné ovládání. Software těch hodinek má očividně dost společného. I Forerunnery dnes mívají například notifikace nebo Garmin Pay.
3. Nebo ANT+. Nejsem si 100% jist s podporou BT, ale možná i s BT to pojede.

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #12 kdy: 26. 12. 2019, 22:02:28 »
7. Vase metoda pocitani kalorii je stejne presna jako vestecka koule. Tim nerikam, ze hodinky jsou bez chyby, ale stale jsou vyrazne presnejsi nez vas vypocet. Ten muze fungovat jen, kdyz delate porad stejnou aktivitu na stejne trase. Pocet spalenych se meni i podle aktualniho pocasi. Garmin a podobni maji alespon velkou databazi a studie, diky kterym dokazou vas vykon odhadnout relativne presne. Cim vice dat jim date, tim presnejsi odhad bude.

Tak tohle je praveze blbost. Moje metoda pocitani kalorii je presnejsi nez ta v hodinkach a staci mi na ni stopky.

1. Presnost spalenych kalorii vas zajima prumerna v okenku rekneme 1 tydne. Nepotrebujete to znat presne na den. To je typicky omyl.
2. Stejne potrebujete mit zkalibrovanou hodnotu vasi zakladni TDEE bez pohybovych aktivit, a tou kalibraci mam namysli peclive zaznamenavani snezenych kalorii v delce alespon 1 mesic. To co vam ukazuji hodinky je zcela nevyhnutelne jen orientacni tabulkova hodnota, protoze ty hodinky to nemuzou vedet presne pro vas. Bude to tak +-10% coz je dost.
3. Je typicky mytus si myslet, ze kdyz mi hodinky ukazuji spalenych 3000kcal tak muzu ten den sezrat 3000kcal, takhle skokovite metabolismus tela nefunguje, on bude spalovat jeste i ty dalsi dny po aktivite.

Napr. ted mi hodinky ukazuji, ze jsem dnes spalil 2800kcal, coz neni vubec pravda. Dnes jsem spalil nejakych 3350kcal. A mam to spocitane (zkalibrovane) velice presne. Je to dost znacny rozdil. Kdybych zalozit svuj kaloricky prijem na tech zdorbech hodinkach, chtel bych deficit 25% (vic uz neni v poradku), tak bych mel prijmout jen 2100kcal, coz by mi vsak dalo deficit 38%!!!

Pokud si chcete merit spalene kalorie, stejne si musite udelat kalibraci, jinak to mereni nema smysl.
« Poslední změna: 26. 12. 2019, 22:05:23 od PetrK »

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #13 kdy: 26. 12. 2019, 23:10:09 »
hmm, ale vis o tom, ze pro hlupaka jsou kazde chytre hodinky hloupe... oh wait...

Re:Fitness hodinky - Apple Watch, Garmin, atp.
« Odpověď #14 kdy: 27. 12. 2019, 10:44:22 »
Neviem kto ti tie hodinky daroval ale vysvetli nielen jemu, ze take veci sa nedaruju. Taketo veci si clovek(sportovec) ma kupit sam po predoslom prieskume, co chce a co ktory vyrobca ponuka.

Automaticke zapnutie aktivity je vec, ktoru che minimim aktivnych sportovcov. Najdes ichskor na fancy/snart hodinkach ako na sporttesteroch. Presne meranie pulzu na zapesti tiez nieco, co ocakava malo sportovcov, lebo vie, ze to momentalne technologicky problematicke. Sem patri jednoznacne hrudny pas.

Viacerym sklamaniam/rozhorceniam(zbytocnym otazkam) sa da predist precitanim manualu. Tam by si sa docital, ze sportove hodinky bez nastavenia/sklaibrovania na konkretneho cloveka budu vysledky orientacne a mozu sa viac, ci menej odlisovat od reality. Zalezi, ci si bezny jedinec alebo nie. Ak chces aby merali presne, tak sup na nejaky ten istitut a tam si nechat zmerat potrebne hodnoty.