Přechod PHP -> Java

kimec

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #15 kdy: 13. 12. 2019, 10:53:14 »
Ahoj,
mám za sebou 12 let vývoje v PHPku a přemýšlím co dál, rád bych PHP opustil. Důvodem jsou projekty - hodně času jsem strávil údržbou a vývojem zastaralých velkých korporátních backendů na kterých se typicky někdo na začátku učil programovat a pak už se jen s lety valila větší a větší sněhová koule. Ochota pro refactoring byla obvykle nulová ("aby to mělo smysl, tak to nikdo nezaplatí"). Na druhou stranu, ten korporát se obvykle dokázal postarat líp o všechno ostatní, než cool startup (věčné dilema). Dalším důvodem jsou i peníze, pochopil jsem, že při "stejné zkušenostní úrovni" se Javista bude mít zřejmě líp.
Java je mi hodně sympatická, ale zároveň dobře vidím, že bych se toho musel do začátku hromadu naučit a zřejmě se downgradovat na juniora (= jít dolů s pěnezma), což se mi už teď úplně nehodí (žena na mateřské, prcek, hypotéka atd.). Ze stejných důvodů i nemám moc volného času, takže bych se učil převážně v práci. I z těchto důvodů zvažuju opatrně.
Dává to ale aspoň z dlouhodobého hlediska smysl? Nebo by snad bylo nakonec výhodnější držet se svého kopyta a raději vyšvihnout na top seniora a ždímat z "PHP trhu" co se dá?
Díky, pěkný den,
Lopata

Odporucam vam Javu. Vyhoda Javy je, ze sa pouziva napriec roznymi odvetviami: od ultra low latency systemov na financnych burzach az po klasicke korporaty, banky, IoT, BigData a ML. Mate velky pool moznosti a mozete sa presuvat medzi roznymi odvetviami, ked vas nieco omrzi.

Ak chete mat aj "vzruso" aj cas na dieta a stabilne platit hypoteku, Java je dost dobra volba.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #16 kdy: 13. 12. 2019, 11:17:52 »
naopak nechápu striktní dělení na frontendisty a backendisty. Nejlepší backend vzniká organicky podle potřeb frontendu, když se backendista nepodílí na vývoji frontendu, nedopadá to dobře.

Tohle možná platí u nějakých hodně malých / amatérsky vedených projektů. U normálních projektů se rozhraní dělá na základě analýzy (která ty potřeby zohledňuje) a tedy není nutné, aby se backendista (přímo) podílel na vývoji frontendu. Naopak, vzhledem k rozdílu v technologiích a často i v programovacím jazyku je většinou to dost neoptimální.

návrh rozhraní podle analýzy jde podle proti agile metodice. Efektivnější je vyvýjet organicky podle požadavků frontendu, tam je nárůst režie, pokud jsou role backendistů a frontendistů striktně oddělené.
“Vyvýjej” jak chceš, ale nech si ty svoje bláboly pro sebe.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #17 kdy: 13. 12. 2019, 11:37:56 »
kimec> díky za podporu

Jinak, kdybych měl vybrat, co chci dělat nejméně, bylo by to právě JS. Je tam momentálně sice obrovská poptávka, ale z mnoha důvodů, které leckoho asi napadnou, mě to neláká. Java se jeví jako takový stabilní a ukotvený svět, což člověk po třicítce žádá čím dál víc ve všech oblastech :D

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #18 kdy: 13. 12. 2019, 11:44:19 »
kimec> díky za podporu

Jinak, kdybych měl vybrat, co chci dělat nejméně, bylo by to právě JS. Je tam momentálně sice obrovská poptávka, ale z mnoha důvodů, které leckoho asi napadnou, mě to neláká. Java se jeví jako takový stabilní a ukotvený svět, což člověk po třicítce žádá čím dál víc ve všech oblastech :D

Stabilní a ukotvený svět pro programátora po třicítce? PHP.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #19 kdy: 13. 12. 2019, 12:21:33 »
kimec> díky za podporu

Jinak, kdybych měl vybrat, co chci dělat nejméně, bylo by to právě JS. Je tam momentálně sice obrovská poptávka, ale z mnoha důvodů, které leckoho asi napadnou, mě to neláká. Java se jeví jako takový stabilní a ukotvený svět, což člověk po třicítce žádá čím dál víc ve všech oblastech :D

Stabilní a ukotvený svět pro programátora po třicítce? PHP.

Stabilni a ukotveny... v latrine.


L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #20 kdy: 13. 12. 2019, 12:50:58 »
Jinak, kdybych měl vybrat, co chci dělat nejméně, bylo by to právě JS. Je tam momentálně sice obrovská poptávka, ale z mnoha důvodů, které leckoho asi napadnou, mě to neláká.


Jako, napadnou. Namátkou:

- Nechci se učit kompletně nové paradigma
- Vůbec nechápu funkcionální programování
- Nedokážu pochopit koncepty jako destrukturování objektů, imutabilití objekty ve stavu aplikace, ...

Trefil jsem se? ;-)

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #21 kdy: 13. 12. 2019, 12:52:37 »
Jinde než na sdíleném hostingu není důvod PHP používat.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #22 kdy: 13. 12. 2019, 12:58:31 »
Jinak, kdybych měl vybrat, co chci dělat nejméně, bylo by to právě JS. Je tam momentálně sice obrovská poptávka, ale z mnoha důvodů, které leckoho asi napadnou, mě to neláká.
Jako, napadnou. Namátkou:

- Nechci se učit kompletně nové paradigma
- Vůbec nechápu funkcionální programování
- Nedokážu pochopit koncepty jako destrukturování objektů, imutabilití objekty ve stavu aplikace, ...

Trefil jsem se? ;-)

- Paradigma pro mne není nové
- Funkcionální programování není problém
- Immutabilní objekty mám v PHP běžně

Přesto mě Javascript neláká.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #23 kdy: 13. 12. 2019, 13:01:38 »
Jinde než na sdíleném hostingu není důvod PHP používat.

PHP je moderním programovacím jazykem, používám ho i na VPS. Jeho filozofie mi vyhovuje, mohu kombinovat paradigmata jak potřebuji.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #24 kdy: 13. 12. 2019, 13:09:59 »
Jinde než na sdíleném hostingu není důvod PHP používat.

PHP je moderním programovacím jazykem, používám ho i na VPS. Jeho filozofie mi vyhovuje, mohu kombinovat paradigmata jak potřebuji.

jde o to co používá odvětví, ne co tobě vyhovuje. Objektivně PHP nepřináší žádnou výhodu mimo sdílený hosting.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #25 kdy: 13. 12. 2019, 13:15:05 »
Jinde než na sdíleném hostingu není důvod PHP používat.

PHP je moderním programovacím jazykem, používám ho i na VPS. Jeho filozofie mi vyhovuje, mohu kombinovat paradigmata jak potřebuji.

jde o to co používá odvětví, ne co tobě vyhovuje. Objektivně PHP nepřináší žádnou výhodu mimo sdílený hosting.

Na VPS je výhoda, že si to PHP mohu nakonfigurovat dle svých potřeb. Sdílené hostingy nenabízejí vše, co potřebuji, obvykle některé moduly chybí.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #26 kdy: 14. 12. 2019, 20:11:58 »
A zase spousta hejtu bez rozumny argumentace. Ne vsechno co se v IT dela je banka nebo let do vesmiru. A zdaleka ne vsechno v PHP je nejaka sracka a balast.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #27 kdy: 15. 12. 2019, 21:42:20 »
Moderni PHP pri zapnutem strictu a typehintama a Laravelem je uz rozumne pouzitelna zalezitost.

Je to defacto opajcovany Spring boot, maven se jmenuje composer. Templatovane pres blade a bootstrap

Delal jsem ted v tom nejake udelatka, jazyk byl dan zadavatelem.
A slo to celkem s vyuzitim VS Code rozumne pouzivat, rozhodne lip, nez treba Go.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #28 kdy: 15. 12. 2019, 22:34:36 »
A slo to celkem s vyuzitim VS Code rozumne pouzivat, rozhodne lip, nez treba Go.
V čem nešlo Go používat?

nula

Re:Přechod PHP -> Java
« Odpověď #29 kdy: 16. 12. 2019, 08:42:01 »
Ahoj,
mám za sebou 12 let vývoje v PHPku a přemýšlím co dál, rád bych PHP opustil. Důvodem jsou projekty - hodně času jsem strávil údržbou a vývojem zastaralých velkých korporátních backendů na kterých se typicky někdo na začátku učil programovat a pak už se jen s lety valila větší a větší sněhová koule. Ochota pro refactoring byla obvykle nulová ("aby to mělo smysl, tak to nikdo nezaplatí"). Na druhou stranu, ten korporát se obvykle dokázal postarat líp o všechno ostatní, než cool startup (věčné dilema). Dalším důvodem jsou i peníze, pochopil jsem, že při "stejné zkušenostní úrovni" se Javista bude mít zřejmě líp.
Java je mi hodně sympatická, ale zároveň dobře vidím, že bych se toho musel do začátku hromadu naučit a zřejmě se downgradovat na juniora (= jít dolů s pěnezma), což se mi už teď úplně nehodí (žena na mateřské, prcek, hypotéka atd.). Ze stejných důvodů i nemám moc volného času, takže bych se učil převážně v práci. I z těchto důvodů zvažuju opatrně.
Dává to ale aspoň z dlouhodobého hlediska smysl? Nebo by snad bylo nakonec výhodnější držet se svého kopyta a raději vyšvihnout na top seniora a ždímat z "PHP trhu" co se dá?
Díky, pěkný den,
Lopata

Odporucam vam Javu. Vyhoda Javy je, ze sa pouziva napriec roznymi odvetviami: od ultra low latency systemov na financnych burzach az po klasicke korporaty, banky, IoT, BigData a ML. Mate velky pool moznosti a mozete sa presuvat medzi roznymi odvetviami, ked vas nieco omrzi.

Ak chete mat aj "vzruso" aj cas na dieta a stabilne platit hypoteku, Java je dost dobra volba.

Se zbytkem souhlasim, ale ultra low latency? Jako vazne? To jsem jeste nevidel. Pokud se jedna o ms, tak je to asi egal, ale kdyz je treba fungovat v μs a spolehlive, tak se mi to nejak nezda.

U BigData se pouziva, protoze je velky a funkcni a ekosystem. Z velke casti i free. Bohuzel tam zas bude tvuj nejhorsi nepritel garbage collector a posleze neefektivita java jazyka - jako napr. boxovane typy. Tezko rict, jestli casem toto neprebere Rust. I kdyz bez ekosystemu tezko.