IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?

Ahoj, chci se zeptat jak je to dnes, proverka na Tajne. O kolik to zvedne plat? Normalni statni podnik dnes lze sehnat na pozici IT Admin cca 38 - 40 000kc hrubeho. O kolik jinde by mohla zvednout plat bezpecnosti proverka T? Duvod je ten, ze jiste statni podniky nabizi zajmava mista vcetne toho ze vam zaplati hromadu drahych skoleni. Vedlejsi nesvar je ale ten, ze je casto smlouva na dobu urcitou :(

T - casto se tam uvadi dle formulare, ze je spis zajmaji veci jako penize, majetek, dolozeni prijmu. Potom kvuli vydiratelnosti. Pokud teda dnes pozada jednotlivec, zijici sam, sem tam nekde jel se podivat, nic nedela tak mu to opravdu daji? Mno a nebude ani vadit jeho minulost, ze treba jeho deda byl s Hitlerem a pomahal svitit na letadla? :) Dale chteji hromadu udaju, to clovek ani uz nemusi mit. Potom kontakt na znamosti, pekne ale v kolonkach je treba rodne cislo znameho co zna nekoho 5 let. To rodne cislo ne kazdy vam ochotne da.

Zaroven se setkavam s nazorem ze u proverek jako je T tajne to prece nic neni, vzdyt nic nedelas ne? :) Tudiz taky nic nedelate spatneho a nevadila by vam proverka T? Do emailu prej at se podivaj, internet tam nic tajneho clovek nema, telefonem uz nevola :)

« Poslední změna: 04. 12. 2019, 14:24:21 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #1 kdy: 04. 12. 2019, 17:43:59 »
Potom kontakt na znamosti, pekne ale v kolonkach je treba rodne cislo znameho co zna nekoho 5 let. To rodne cislo ne kazdy vam ochotne da.

Jak má tohle fungovat? Ty: dej mi prosím r.č. On: Proč ho potřebuješ? Ty: Budu si dělat prověrku na T, ale hlavně o tom nikomu neříkej!

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #2 kdy: 04. 12. 2019, 17:53:15 »
Spis jinak... dej me RC, chci delat proverku vis na T. ON: to urcite, aby me nekdo sledoval, to se mi nezda to asi ne :D
 ;D

creatura

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #3 kdy: 04. 12. 2019, 18:29:49 »
Ahoj, chci se zeptat jak je to dnes, proverka na Tajne. O kolik to zvedne plat? Normalni statni podnik dnes lze sehnat na pozici IT Admin cca 38 - 40 000kc hrubeho. O kolik jinde by mohla zvednout plat bezpecnosti proverka T? Duvod je ten, ze jiste statni podniky nabizi zajmava mista vcetne toho ze vam zaplati hromadu drahych skoleni. Vedlejsi nesvar je ale ten, ze je casto smlouva na dobu urcitou :(

...
To je jak kdyby se dodávkář od DPD ptal jestli se vyplatí dělat řidičák na kamion když na kamionu vydělá víc peněz.

A odpověď na tvojí otázku? Podle otázky bych odhadl, že se ti prověrka "nevyplatí" protože protože bezpečností prověrka jako taková mzdu nezvedá.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #4 kdy: 04. 12. 2019, 18:45:58 »
Dekuji to mi staci. Proste me to jen napadlo, lakala me prace na urcitych mistech, ale casto se setkavam s pozadavkem na T. Bylo mi to i nabidnuto, ale ja nemel prilis duveru a zacal jsem pozdeji zkoumat. Kazdy mi ale jen odpovedel StB? KSC? Tos nebyl mladiku, tak to resit nemusis :D

Potom ale ctu ze pripadne ze k ucasnitku rizeni musi byt provedeno bezpecnostni rizeni. Sice zakon 341/2017 Sb jsem take dohledal, ale moudry z toho nejsem. Co to obnasi, co se vlastne setri.
Treba u podane proverky T, zda jim staci dolozit 5 let zpet z financaku prijem a nebo chteji i jine papiry?
Pripadne kdyby tu nekdo napsal, co ji delal a mohl nastinit, co to pro dotycneho obnasi krome teda servisu napichnuty telefon, internet (pripadne jak je to u internetu pokud pouzije dotycny vpn a nebo jiny tunel).
 :)
 
pozn. no u toho kamionu je to krapet jina, jde jen o ridicak, ale tady je to lustrovani kdy dotycny ani nevi zda projde a zda teda to za to vubec stoji ci ne
« Poslední změna: 04. 12. 2019, 18:48:37 od ripper6 »


Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #5 kdy: 04. 12. 2019, 19:53:28 »
Spis jinak... dej me RC, chci delat proverku vis na T. ON: to urcite, aby me nekdo sledoval, to se mi nezda to asi ne :D
 ;D
Před pár lety jsem se toho na žádost kamaráda účastnil.
Prostě mě kontaktoval někdo z NBÚ, domluvil si schůzku, asi půl hodiny jsme poseděli a on mi dával různé dotazy na kamaráda - jak dlouho ho znám, jak často se vídáme, co si o něm myslím, o jeho povaze, finanční situaci, o jeho vztazích, rodině a tak.
Jak pohovor s psychologem, jen o někom jiném.
Pro mě to tím skončilo, on za pár týdnů dostal svoji prověrku (samozřejmě ne jen kvůli mému hodnocení).

creatura

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #6 kdy: 04. 12. 2019, 20:45:44 »
...
Potom ale ctu ze pripadne ze k ucasnitku rizeni musi byt provedeno bezpecnostni rizeni. Sice zakon 341/2017 Sb jsem take dohledal, ale moudry z toho nejsem. Co to obnasi, co se vlastne setri ...
Kdybych měl vybrat jedno místo na internetu, kde bych se zeptal na informace o bezpečnostních prověrkách a požadavcích na pracovní místa která ji vyžadují, tak by to byl definitivně root.cz. A v žádném případě bych nelezl na stránky Národního bezpečnostního úřadu https://www.nbu.cz/ protože je jasné, že tam žádné informace nebudou.

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #7 kdy: 04. 12. 2019, 21:58:21 »
No já nevím, že by si jedinec nechal udělat prověrky sám od sebe, aby měl 'ten certifikát'?

Já osobně jsem něco podobného musel kdysi podstoupit, ale ta potřeba se ukázala až časem a (dle mého) si to zaplatil zaměstnavatel.

Že bych si jako 'nechal udělat tu prověrku do foroty, bych měl ten glejt v ruce', pro potenciálního zaměstnavatele?
To se mi nějak nezdá. Pochybuju, že toto funguje na komerční bázi (= zaplať si to a když projdeš, tak to dostaneš).

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #8 kdy: 04. 12. 2019, 22:11:36 »
hawran: ee, tohle neni predem udelani proverky, jedna se o misto kde je vyzadovana a je to udajne tak, ze je pohovor, pokud je uchazec prijat, coz bych zrejme byl v IT.
Nasleduje prave zadost na tu T proverku. Coz ano mohu do toho jit, ale chtel jsem predem proste vyzvedet, co vse musim dolozit a hlavne jak :)

Je pekne ze napisou tak napis nekoho, jenze pak tam vidim x udaju a RC, OP snad dokonce takze prvni zasek. Sam ani nevim poradne nekterych lidi adresu, jelikoz zase jsou jinde super.
Potom ctu fajn doloz 5 let zpet nejaky prijmy, tak to ok, stejne to neni nic moc ale zase jak? Z financaku neco vyjet, staci jim to dle praxe a nebo potom budu shanet zamestnavatele zda mi potvrdi prijmy :(
Co kdyz neco opomenu? Jestli to rovnou zamitaj a nebo cloveka zvou proste na pohovor at jim to vysvetli.
Volaj treba vsem uvedenym zamestnavatelum?
Volaj treba do skoly kde clovek a jak studoval?
Co jim vadi treba kdyz sleduji a napichnou komunikaci, prikladem muze byt treba pouziti ruznych identit na internetu, ruznych IP adres, vpn tunelu, proxy serveru apod. Jestli to vede opet cesta neudeleni proverky.
Treba mi bylo receno, ze potom se clovek boji pridat nekoho noveho, kamose do telefonu, protoze pokud ho dobre nezna aby nemusel vysvetlovat.
Znamena to ze treba ma zamestnanec proverku, potka XY cloveka, seznami se, prida ho do telefonu a ejhle volaj ho k vysvetleni? :(

Chapu ze x lidi to proslo, kdo treba se narodil, napise maminka me slusne vychovala, potom udelal skolu, nastoupil do 2 praci a tam zustal dosud.

 

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #9 kdy: 04. 12. 2019, 22:14:59 »
Spis jinak... dej me RC, chci delat proverku vis na T. ON: to urcite, aby me nekdo sledoval, to se mi nezda to asi ne :D
 ;D
Před pár lety jsem se toho na žádost kamaráda účastnil.
Prostě mě kontaktoval někdo z NBÚ, domluvil si schůzku, asi půl hodiny jsme poseděli a on mi dával různé dotazy na kamaráda - jak dlouho ho znám, jak často se vídáme, co si o něm myslím, o jeho povaze, finanční situaci, o jeho vztazích, rodině a tak.
Jak pohovor s psychologem, jen o někom jiném.
Pro mě to tím skončilo, on za pár týdnů dostal svoji prověrku (samozřejmě ne jen kvůli mému hodnocení).
Takze to mit nejlip radne domluvene s kamaradem jo? :) Ti nevim, ja mam sice v poho kamose, ale kdyz jsem se na to uz jednoho ptal, tak spis jen rekl co to je a moc zajem nemel :D
A OP a RC me asi fakt neda :D Tak nevim, treba s tim pocitaj ze se to tam jen nenapise.
A co napichlej telefon, to ti teda nevadilo ze sledovali komunikaci a obsah zprav i tobe? :) Vetsinou to tak rikaj, ze to delaj i pak tem blizkym lidem snad.

MKzB

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #10 kdy: 04. 12. 2019, 22:16:57 »
Pokud ten známý podniká jako fyzická osoba a je plátcem DPH, tak jeho RČ je veřejný údaj, akorát se to jmenuje jinak - DIČ.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #11 kdy: 04. 12. 2019, 22:38:06 »
Jen tak o své vůli do šuplíku si prověrku neuděláš. Součástí žádosti je i to, že to podepisuje bezpečnostní garant firmy/úřadu, kde chceš působit. On se od toho oboru asi i odvíjí částečně průběh řízení.
Takže nastoupím, vyřídím prověrku, cca půl roku napětí a pak snad ano. :-)
Na stupeň tajné dokládáš příjmy 5 let zpět (buď potvrzení od zaměstnavatele/ů, daňové přiznání) a stejně podepisuješ oprávnněí pro NBÚ, že mužou jít do daňových záznamů. Dáváš seznam zaměstnání 15 let dozadu. Dodáváš seznam všech svých účtů/spoření/investic/dluhů/kdo ti dluží/seznam nemovitostí/seznam movitostí (položky nad 100 kKč)/... Seznamy lidí s kterými jdeš do styku, pokud jsou cizinci nebo v cizině žijí.
Na zmiňovaném webu NBÚ máš popis, co vše dokládáš a dneska už i online formuláře k vyplnění. Volnou formou dodáš jen životopis a svůj příběh vztahu s alkoholem (s alkoholem mám vztah vyrovnaný, neboť jsem začal pod odborným dohledme dědy v 18-ti měsících prvním panákem rumu, když mě uspával).
Odposlech telefonů/internetu a spol není v pravomoci NBÚ. Sice i pro prověřování na stupeň tajné si může NBÚ vyžádat součinnost tajných služeb (a nemusí), ale to se spíše pak pídí, zda nemáš něco ulito v zahraníčí, než ti napichávat telefon. Pokud nebudeš zrovna voják nebo se hlásit k tajným službám. :-)

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #12 kdy: 05. 12. 2019, 16:58:53 »
... Seznamy lidí s kterými jdeš do styku, pokud jsou cizinci nebo v cizině žijí.
Na zmiňovaném webu NBÚ máš popis, co vše dokládáš a dneska už i online formuláře k vyplnění. Volnou formou dodáš jen životopis a svůj příběh vztahu s alkoholem (s alkoholem mám vztah vyrovnaný, neboť jsem začal pod odborným dohledme dědy v 18-ti měsících prvním panákem rumu, když mě uspával).
Odposlech telefonů/internetu a spol není v pravomoci NBÚ. Sice i pro prověřování na stupeň tajné si může NBÚ vyžádat součinnost tajných služeb (a nemusí), ale to se spíše pak pídí, zda nemáš něco ulito v zahraníčí, než ti napichávat telefon. Pokud nebudeš zrovna voják nebo se hlásit k tajným službám. :-)
Hezky napsano :)
Seznam lidi se kteryma se clovek ze zahranici sesel / napsal to fakt ani neda dnesni mladej dokupy, takze realne to skonci ze zamlcel, coz je neduveryhodna osoba. Respektive leda ze by ho pozvali aby jim to vysvetlil :)
Podle toho co uvadis, tak jsi radny clovek, co byl akorat, takovej projde i proverku 3x po sobe :D

Ne jako dnes, kdy clovek se v 14 zlil tim alkoholem az otrava, pak zahulil :D Do toho jel do zahranici stopem, potkal ruzny lidi, s ruznejma napsal ale uz ani nevi jak se dotycna osoba jmenovala, kde bydli :D
Ja treba u rady i normal kamosu v CR a to me znaji vic jak 5 let vim jmeno, vim max telefon a ani nevim presnou adresu natoz jejich RC, OP cisla :D Takze to bych dle toho dotazniku napsal vzdy jen cast udaju :(

Finance? Pekny takze kdyz clovek si driv hral s veci typu bitcoin, tak uz za tech par let ani nedolozi kam a co kde poslal (neni treba ani historie) pokud mu najdou transakce do zahranici cca 4000kc, kam jste to poslal? Papir? Doklad? hmmm to uz ani nevim co jsem kam poslal? kde? aha :D
To by me zajmalo kolik realne tyto urady casem z mladych lidi najdou vhodne zamestnance  ::)

Proto jsem se ptal, zda je to i pro lidi co uz ani za ty leta nevedi co kde maj :D


M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #13 kdy: 05. 12. 2019, 18:16:20 »
Dáváš seznam cizinců jen ze zemí mimo EU / NATO a to jen těch, které subjektivně hodnotíš jako významné - mají na tebe nějaký vliv. Že jsem jel někam stopem, potkal jsem se tam s X lidma, ožral se s nima a zase zmizel a víc je neviděl, tak to nikoho nezajimá. Vyjma případu, že ti řekli, že jsou zaměstnanci cizí nebo naší tajné služby, ty uvedeš s popisem co o nich víš.
A co je významá kontakt a proč hodnotíš ty a vysvětlíš.Zkrátka: jednou týdně v úterý se setkávám s týpkem v pajzlu na Růžku, říká, že je z Egypta a jako jméno Mustafa, vykládá karty a já dle toho sázím na koně a celkem mi to vychází, takže dávám na jeho dobré rady. Víc o něm nevím. Jednou měsíčně jezdím do hampejzu ve Vídni za nějakou filipínkou, říká si Pussy a já ji tam celý víkend brousím ze sazby XXX EUR, protože je opravdu, opravdu moc šikovná a takovouhle v Brně neseženu...
Nu, je pak na úřadu, jak si to přebere, posoudí, ověří, dohledá, co jsi zamlčel a vyzve k případnému podání dovysvětlení proč tomu tak je...

Stejně tak chlast. Nebude nic blbějšího, než tvrdit, že jsem se celý život neožral (pokud nezdůvodníš, že máš k tomu třeba vážné zdravotní důvody a musíš se držet). Zkrátka jsem vysokou školu prochlastal, kdybych obden s profáky nebyl zlitej v Mersy/Černýho korzára, tak titul do dneška nemám. Při tom jsem sjel, co šlo sežrat a nebylo to návykové po první dávce. Akorát jsem zjistil, že pak místo vstávání k obědu se vzbudím až k večeři, tak jsem fet přenechal druhejm a teď na staré kolena, co mám svůj rybník už vypit, tak je třeba žezlo předat mladším, teď už jen až se podaří potomky večer uspat, tak se s ženou zhroutíme na gauč s dvěma deci bílého na dobrou noc a jendou měsíčně si zajdu s kamarády/kolefy na 2-3 pivka zanadávat na poměry Za Homrem.

Ano, takovou transakci ti můžou najít a zeptat se na ni (kolega vysvětloval něco za 200 Kč). Pokud normálně vysvětlíš a nebudeš z toho šílet/řvát na ně, tak pokývou hlavou a jede se dál. Že něco někde zapomenš je asi OK, pokud to není 20 MKč. :-)

A člověk, co vše utajované zapomene dříve, než to dočte, tak je snad ideální, pokud se ukáže, že má tolik disciplíny, aby to hned nefotil a nedával na Instagram. :-)

creatura

Re:IT a zkušenost s bezpečnostní prověrkou, vyplatí se to dnes?
« Odpověď #14 kdy: 05. 12. 2019, 22:31:32 »
hawran: ee, tohle neni predem udelani proverky, jedna se o misto kde je vyzadovana a je to udajne tak, ze je pohovor, pokud je uchazec prijat, coz bych zrejme byl v IT. ...
jen že logicky, ta prověrka by taky měla mít nějakou platnost. A logicky, spíš by se čekalo, že pokud budou o zaměstnance stát tak mu prověrku udělaji ... v opačném pořadí je to nesmysl.