Streaming audia do zesilovače

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Streaming audia do zesilovače
« kdy: 17. 11. 2019, 15:14:35 »
Mám zesilovač (onkyo NR-309), který teoreticky umí fungovat jako media renderer. Spíš to ale nefunguje. Rád bych měl možnost do něj posílat audio z Linuxu, Windows a Androidu. Ideálně krabičku, která se připojí k zesilovači přes digitální audio vstup (spdif nebo může i hdmi) a umožní streamovat audio. Chci být schopný tam dětem poslat mp3 s pohádkou a podobně. Teď to musím tahat přes flashdisk.

U televize teď mám nově chromecast a jsem z toho nadšený. Dá se streamovat plocha, youtube, umí to i vlc, na dálku umí ovládat hlasitost. Jasně, k zesilovači se dá píchnout druhý chromecast, ale nevím jestli to nejde i lépe.

Nemáte nějaký nápad?
Díky


Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #1 kdy: 17. 11. 2019, 23:17:30 »
Co bluetooth s audii vystupem? (Neco jako https://www.alza.cz/tp-link-ha100-d4395986.htm)

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2019, 10:43:47 »
Nevím, jak moc je teď bluetooth spolehlivé a kvalitní. 5 let starý mobil + 10 let starý notebook. Budou tam výpadky? Jak moc bude zvuk zkreslený?

Pokud by bylo řešení s digitálním audio výstupem, bylo by to lepší. (nemusím potom řešit úroveň signálu, jestli někde neběží blízko napájecího kabelu, ...)

Díky

Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #3 kdy: 18. 11. 2019, 11:29:16 »
S kvalitou moc neporadim, ja to pouzivam prave na pohadky a tam o kvalitu (audia) moc nejde. Jinak prodavaji se i verze s optickym vystupem, ale pak je to o jinych penezich - napr. https://www.alza.cz/sennheiser-bt-t100-d5551306.htm?o=1. Ono je vubec otazka, jestli treba neni lepsi koupit obycejny BT repracek - tam samozrejme kvalita nebude, ale zase to muzete vzit detem kamkoli.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #4 kdy: 18. 11. 2019, 12:51:20 »
Co si poridit hdmi-spdif splitter a nasadit do nej Chromecast? Mozna budete potrebovat jeste dongle s EDID ktery simuluje pripojenou televizi :) Alespon zbytek sw stacku vam zustane stejna na kterou jste jiz zvyklej.


Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #5 kdy: 18. 11. 2019, 13:54:50 »
Pro MP3 bude stačit BT. BT audio přijímačů je plný ebay za pár korun. Např. napájení z USB, jack do audio vstupu, při troše štěstí tam nebude zemní smyčka mezi USB a audio zemí.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #6 kdy: 18. 11. 2019, 15:03:39 »
Díky moc za nápady. Vyzkouším. Všechny tři způsoby znějí fajn. Obhlédnu ebay/ali.

Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #7 kdy: 18. 11. 2019, 17:43:43 »
Používam Chromecast audio (napríklad https://www.ebay.com/itm/GOOGLE-CHROMECAST-AUDIO-PER-RENDERE-IL-TUO-SISTEMA-AUDIO-BLUETOOTH/183748866386?hash=item2ac8493152:g:qacAAOSwaDxc2Sft). Výhodou je, že má aj optický výstup. Dobrá podpora pod androidom, ios i desktopovými systémami. Umožňuje aj multi room setup.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #8 kdy: 04. 12. 2019, 11:23:05 »
Chci se podělit s výsledky. Objednal jsem 2160P HD 3D HDMI To HDMI Audio Video Extractor Optical SPDIF,Remove HDCP KEY Agreement Audio Converter Separator z Ali. Zapojí se to mezi Chromecast a televizi a leze z toho SPDIF signál.

Výhody:
- můžu si pustit televizi, vypnout na ni zvuk a pusti lepsi zvuk pres zesilovac

Nevýhody:
- další napájecí kabel
- chromecast nejde napájet z TV USB portu, když chci, aby byl na TV nezávislý
- velmi drobný časový posun
- zvuk běží i po vypnutí televize, ale jen nějakou dobu
- bez připojeného HDMI out nejde zvuk do SPDIF (netuším, jestli to dělá ta krabička nebo chromecast)

Ve výsledku je to spíše nepoužitelné.

Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #9 kdy: 04. 12. 2019, 11:52:40 »
crown:

Len par poznamok k tvojim zisteniam
- Chromecast nejde napajet s TV je cisto chyba tvojej TV, nema aktivne USB ked je off. Co si cakal nieco ine?
- zvuk bezi i po vypnuti televize - ehm... zeby zyskovove napetie?
- chybka krabky nie chromeho. Ty chces od chromeho (chromecast) nieco co nie je jeho primarny ucel tak co sa cudujes?

Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #10 kdy: 04. 12. 2019, 12:49:44 »
Nedávno jsem řešil podobný problém, moci pohodlně pouštět audio jinak, než přímo z počítače či tabletu (doma nevedeme televizi a do nedávna vlastně ani žádné repro), ideálně streamováním z mobilu, tabletu či počítače do nějaké krabičky, která to potom posílá do repráků.

Při zjišťování možností jsem narazil na projekt https://volumio.org/ a tak jako ona krabička posloužilo Raspberry PI 4, které se mi tu válelo nevyužité. Dále jsem vyhrabal staré 4+1 repro, co kdysi dávno sloužily u stolního PC, a které se mi podařilo nějak rozumně rozestavět po místnosti.

Za mě to bylo řešení s minimálními náklady, které ale zatím funguje.

Všechna zařízení vidí Raspberry Pi s instalovaným Volumio jako bluetooth output zařízení, ke kterému se mohou připojit namísto interních repro. Dále je možnost se připojit přes prohlížeč přímo na Raspberry Pi s Volumio rozhraním a tam přímo nastavit nějaký playlist (já mám nalinkované YouTube, ovšem lze připojit třeba i NAS s uloženými audio soubory). Na mobilu a tabletu mám navíc Volumio aplikace, umožňující trochu pohodlnější přístup než přes webové rozhraní (v mém případě vlastně jediný náklad, kterým jsem navíc podpořil open source projekt podpořil).

Jsem spíše audio ignorant, než audiofil, a šlo mi o to vyzkoušet, zda-li vůbec něco takového bude fungovat a jestli to doma využijeme. Nicméně už jsem koukal, že pro Raspberry Pi existující i kvalitnější zvukové karty, než je zrovna ta, co je přímo do Rpi integrovaná (eg.: https://rpishop.cz/618-zvukove-karty )

Některé nevýhody, které zmiňujete ovšem jsou i zde:

- další napájecí kabel (UBS pro Rpi)
- zvuk běží chvilku i po vypnutí přehrávání na zdrojovém zařízení

Jestli je zde nějaký drobný časový posun netuším, nepřijde mi, ale zas to mám opravu jen na poslech hudby, a nikoli sledování televize či filmů.

Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #11 kdy: 04. 12. 2019, 13:00:02 »
David Binovec :
- ja vidim hlavnu nevyhodu v RPI samotnom. Na jednoduche prehravanie zvuku v podstate s hocicoho - hocikde je najlacnejsie, najjednoduchsie, bezudrzbove riesenie Google Chromecast Audio. Stoji to zopar eur je to plug and play za tie roky co mam doma 2 ani raz problem. Zapojis to kde len chces, minimalna spotreba, nic nenastavujes. Kdezto RPI4 je trosku od veci. Potrebujes krabicku , potrebujes extra zdroj, potrebujes chladenie, sd kartu, nahrat do toho SW, ktory treba nakonfigurovat = zasa potrebujes PC, obcas to zamrzne atd atd.. Chrome? Vyberies so skatulky cez mobil nastavis raz a hotovo. Uz to len prenasas podla potreby. Ale chapem ked nemas do coho doma pichnut a radsej cas stravis s tym ze jednoduchu vec spravis 10x zlozitejsie a stoji ta to xyz hodin casu tak je to ok....

Celkovo nechapem ten trend vsade pchat RPI a podobne srandy. Ako plugin k smart TV - urcite ano! Specialne ak pozeram a vela vela streamujem mam svoje filmove archivy je to super. 99% casu streamujes tak chromecast.
Chces sa hrat retro hry a experimentovat? RPI bez debat super volba. Ale spravit si prehravac hudby na pravidelne domace pozivanie pripadne pouzivane viacej ludmi? To je chore, zvlast v dnesnej dobre ked vies kupit kvazy specializovanu vec za polovicu ceny. Pripadne este lacnejsie ak pocitas cas ktory investujes to rozbehania.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #12 kdy: 04. 12. 2019, 14:16:56 »
crown:

Len par poznamok k tvojim zisteniam
- Chromecast nejde napajet s TV je cisto chyba tvojej TV, nema aktivne USB ked je off. Co si cakal nieco ine?
- zvuk bezi i po vypnuti televize - ehm... zeby zyskovove napetie?
- chybka krabky nie chromeho. Ty chces od chromeho (chromecast) nieco co nie je jeho primarny ucel tak co sa cudujes?

Ja se nedivím, jen tu vypisuju výhody a nevýhody.

Chromecast jsem na tento test samozřejmě musel napájet z jiného zdroje (USB nabíječka). Nevýhoda je to proto, že se musí tahat další kabel.
Při vypnutí televize tedy jak chromecast, tak ten audio extractor stále mají napájení. Není důvod, aby to přestalo posílat zvuk do SPDIF. Nejspíš bych tam mohl dát HDMI Dummy Plug, pokud bych chtěl vždy jen audio. To už ale můžu koupit zvlášť další chromecast a píchnout ho rovnou do HDMI v zesilovači. Cílem popisovaného cvičení bylo zjistit, zda lze využít jen jeden chromecast a sdílet ho mezi TV a zesilovač.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #13 kdy: 04. 12. 2019, 14:20:26 »
Na jednoduche prehravanie zvuku v podstate s hocicoho - hocikde je najlacnejsie, najjednoduchsie, bezudrzbove riesenie Google Chromecast Audio.

Tady bych souhlasil, kdyby Google Chromecast audio stále prodával. Bohužel už ho neprodává a není jisté, jak moc ho bude v budoucnu podporovat. Žádný běžný eshop u nás ho už také neprodává.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Streaming audia do zesilovače
« Odpověď #14 kdy: 04. 12. 2019, 14:26:23 »
Při zjišťování možností jsem narazil na projekt https://volumio.org/

Tohle mi přijde zajímavé. K raspberry se da dokoupit HIFI PIFI a tím přidat SPDIF výstup.
Nenašel jsem, které verze raspberry podporuje. V šuplíku mám 1B, to nemá BT. U tiskárny je 3B, tak někdy můžu otestovat na něm.
Spolehlivost je otázka. Hotový výrobek, ale také spolehlivost nezaručuje. Plno krabiček musím jednou za čas zresetovat.