Jak je to teď s UPC?

Mi1an

Jak je to teď s UPC?
« kdy: 12. 11. 2019, 21:23:29 »
Zdravím. Platí ještě informace uvedené v tomto článku https://www.root.cz/clanky/upc-zacne-brzy-pridelovat-ipv6-zakaznici-ale-prijdou-o-verejnou-ipv4/ nebo se něco změnilo? Jsem nucen přejít někam jinam a bohužel UPC vypadá ze všech v úvahu připadajících poskytovatelů jako nejlepší v poměru rychlost/cena. Jde mi hlavně o to, abych mohl použít vlastní router a provozovat VPN.
Díky.


dahl

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #1 kdy: 12. 11. 2019, 22:41:25 »
Nevim co presne z toho clanku myslis, ale klasicky dostanes 4kovou verejnou adresu. Jestli si normalni a nehledas problemy kde nejsou, nemas sebemensi problem. UPC je naprosto bezkonkurencne nejlepsi konektivita "domaciho typu". Rychlosti vs cena neskutecny, v retencni nabidce napr. po predchozim najemnikovi bytu se muzes dostat ke smesnym cenam. Nezna to agregaci, zadne vypadky, u me proste nic. Klidne bych na jeden modem mohl povesit celej panelak.

Mi1an

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #2 kdy: 12. 11. 2019, 22:48:50 »
To jsem potřeboval vědět. Ten článek je přes dva roky starý, tak jsem si říkal, jestli ještě vůbec lidem dávají ipv4.
Dík.
 P.S. Jednu chybu na upc vidím teda hned a to je rychlost uploadu.  ;)

dahl

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2019, 23:13:55 »
Jasne, 10Mbps Up neni mnoho, ale zase to neni tak malo, aby se na tom nedaly provozovat vsechny bezny sluzby a zase to tou rychlosti fakt jede. Jasne pro VPN server jako branu do netu by se hodilo vic, ale je to konektivita za 400 stovky :) Na chate mam vdsl a tam bys u tarifu za 500 vpn server fakt provozovat nechtel Up treba 2Mbps a jeste to ruzne kolisa, latence je podle toho jak se to vyspi, des :))

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #4 kdy: 12. 11. 2019, 23:40:48 »
Já mám teda IPv4, veřejnou, asi statickou - nevím používám DDNS. Beru to jako hlavní výhodu UPC, v Centrio je to za příplatek 150 Kč.


Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #5 kdy: 13. 11. 2019, 08:33:55 »
To se týká nových zákazníků domácích tarifů, asi 2 roky: dostanete tentýž compal s jiným firmwarem, nejde přepnout do bridge, máte veřejnou IPv6 a IPv4 přes CGNAT.
Pokud máte veřejnou IPv4, tak vám ji brát nebudou, ale zapomeňte na IPv6. Resp. si to zařiďte vlastnoručně (HE nebo něco).

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #6 kdy: 13. 11. 2019, 09:24:30 »
Jako starý zákazník UPC jsem měl na výběr, zda pojedu přes IPv4 a nebo IPv6 s CGNAT.
Věděl jsem co chci, řešil jsem to telefonicky a do hodiny jsem měl IPv4 bez IPv6

Za mne IPv4 varianta (vlastní router). IPv6 oželím (resp. řeším jinak)

Plný dual stack je možný údajně jen u firemních tarifů

Jak je to u nových zákazníků nevím (údajně možnost volby nemají)

To se týká nových zákazníků domácích tarifů, asi 2 roky: dostanete tentýž compal s jiným firmwarem, nejde přepnout do bridge, máte veřejnou IPv6 a IPv4 přes CGNAT.
Pokud máte veřejnou IPv4, tak vám ji brát nebudou, ale zapomeňte na IPv6. Resp. si to zařiďte vlastnoručně (HE nebo něco).

j AM

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #7 kdy: 13. 11. 2019, 11:13:33 »
Nevim co presne z toho clanku myslis, ale klasicky dostanes 4kovou verejnou adresu.

To neni pravda. Novy zakaznik dostane ipv6 a neverejnou ip4. Modem timpadem nejde prepnout do bridge.

Resenim je kontaktovat support, oni ipv6 vypnou a tim zakaznik dostane verejnou ipv4 - takhle to fungovalo. A tazatel se pta jestli to poprad plati, jestli jsou porad ochotni to prepnout zpatky.

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #8 kdy: 13. 11. 2019, 16:38:32 »
Prez vsechna recena pozitiva upozornuju na fakt, ze UPC vam bude kazdy rok vnucovat nevyzadanou "lepsi" a "rychlejsi" nabidku spojenou s vyssi cenou/ mesic, takova salamova metoda jak vas pumpnout (vetsinou tak 20-50kc). To me neskutecne otravovalo a tak jsem odesel - a odchazeni je take docela opruz, posilani nebo behani s modemem, kabely a kartami buchvikam - a to oni vedi, takze vyhruzky prechodu ke konkurenci prilis nepomahaji. 
Jinak pripojeni fajn, rychle, bez vypadku.
Gréta je nejlepší.

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #9 kdy: 13. 11. 2019, 16:48:05 »
Jo a jeste jsem zapomnel na ten jejich wifi freenet, co se vam bude i po vypnuti sam zapinat...
Gréta je nejlepší.

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #10 kdy: 20. 08. 2020, 17:28:49 »
Prez vsechna recena pozitiva upozornuju na fakt, ze UPC vam bude kazdy rok vnucovat nevyzadanou "lepsi" a "rychlejsi" nabidku spojenou s vyssi cenou/ mesic, takova salamova metoda jak vas pumpnout (vetsinou tak 20-50kc).

Pozor změna :D

UPC (vlastně Vodafone) nabídlo vyměnit (odkoupený) modem a za stejnou službu platit o pár desetikorun méně (včetně pronájmu nového modemu!) s odůvodněním, že aktuální cena tarifu na neurčito je prostě nižší.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #11 kdy: 20. 08. 2020, 18:04:13 »
FYI před 14 dny nová instalace UPC (domácí uživatel, ne business), nikdo se na nic neptal, dostal jsem DS-Lite - veřejné IPv6, IPv4 asi NATovaná (v traceroute to nevidím, ale v modemu nejde nastavit port forward). IPv4, pod kterou mě vidí internet (výstup NATu), se mění cca. jednou denně.

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #12 kdy: 20. 08. 2020, 18:17:47 »
DS-Lite je výchozí volba (nelze reřim bridge). Na přání by mělo jít na zákaznické lince změnit nastavení mocemu na veřejnou IPv4 (včetně možnosti bridge, nelze IPv6)

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #13 kdy: 20. 08. 2020, 18:18:46 »
FYI před 14 dny nová instalace UPC (domácí uživatel, ne business), nikdo se na nic neptal, dostal jsem DS-Lite - veřejné IPv6, IPv4 asi NATovaná (v traceroute to nevidím, ale v modemu nejde nastavit port forward). IPv4, pod kterou mě vidí internet (výstup NATu), se mění cca. jednou denně.

Požádej o přepnutí zpět na IPv4  a mnoho věcí se vyřeší. Ideálně si kup vlastní router a na modem od UPC nespoléhej (přepni ho do bridge modu). Bez IPv6 se dá fungovat

Re:Jak je to teď s UPC?
« Odpověď #14 kdy: 21. 08. 2020, 15:52:22 »
Jde mi hlavně o to, abych mohl použít vlastní router a provozovat VPN.
Díky.

Jako je to fakt blbej dotaz, ale nestačilo by zaplatit cca 80 Kč měsíčně za VPS? Já to řeším takhle a je klid a ještě na něm mohu mít pokud se vejdu do poněkud stísněné paměti a storage v zásadě cokoliv a klienty mít kde mě napadne. Přes VPN routuje i provoz z některých klientů z nedůvěryhodných sítí a občas i odemne z notebooku pokud jsem na veřejném wi-fi.