Jaký hardware pro správu sítě u rodičů

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #15 kdy: 31. 10. 2019, 11:14:36 »
Stačí mi WiFi WDS bridge a nebo kabel mezi  routrama

Tím se zase efektivní rychlost, jak se musí přeposílat data po WiFi.

Ale nemusíš tahat kabely. Něco za něco


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #16 kdy: 31. 10. 2019, 11:19:57 »
Stačí mi WiFi WDS bridge a nebo kabel mezi  routrama

Tím se zase efektivní rychlost, jak se musí přeposílat data po WiFi.

*sníží*

j AM

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #17 kdy: 01. 11. 2019, 11:44:35 »
Pokud by cena nebyla rozhodujícím faktorem, pak Turris Omnia + Turris Mox.

Se vším respektem k NIC.CZ a Turrisu bych si to nedovolil dát někam kde k tomu snadno nemůžu. Pokud se použije defaultní nastavení a nic moc extra se tam nenastavuje tak možná, pak je ale cena zbytečně velká.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #18 kdy: 01. 11. 2019, 13:26:31 »
Pokud by cena nebyla rozhodujícím faktorem, pak Turris Omnia + Turris Mox.
Se vším respektem k NIC.CZ a Turrisu bych si to nedovolil dát někam kde k tomu snadno nemůžu. Pokud se použije defaultní nastavení a nic moc extra se tam nenastavuje tak možná, pak je ale cena zbytečně velká.
Já takhle mám Omnii u rodičů na vesnici a mám za ní daný (samozřejmě vedle domácí sítě) i jeden server. Tagované VLANy jsem zprovozňoval na místě, ale pak už jsem s tím neměl problém. Za tu cenu to skutečně není pro každého – já věřím, že Omnia vydrží, a také mám možnost si ji uzpůsobit podle aktuálních potřeb, měl jsem tam chvíli třeba v LXC reverzní proxy. Navíc SoHo routerů se SPF moc není :-)

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #19 kdy: 01. 11. 2019, 13:45:57 »
Rodiče skutečně ocení
  • Tagované VLANy - OpenWRT zvládne také
  • LXC reverzní proxy - LXC kontejnery neumí, ale proxy se dá doinstalovat přímo do OpenWRT
  • SPF mají dnes v každé vesnici

Srovnám-li ceny cca 8tis. Tuttis x 2tis. TP-Link AC7, tak si raději koupím 4 TP-Linky v čase podle potřeby. A to nehodnotím rychlost WiFi pro klienty

Ještě něco objevného o tom, jak je Turris skvělá investice?


Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #20 kdy: 01. 11. 2019, 13:56:31 »
Když nemáte co říct, tak mlčte. Takže mlčte pořád.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #21 kdy: 01. 11. 2019, 14:19:20 »
  • SPF mají dnes v každé vesnici

Myslím, že byste se divil...  malí provideři jsou na tom často s infrastrukturou lépe než velké telco...

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #22 kdy: 01. 11. 2019, 14:30:59 »
  • SPF mají dnes v každé vesnici

Myslím, že byste se divil...  malí provideři jsou na tom často s infrastrukturou lépe než velké telco...

Myslíte ty vesnice, co "síťují" za dotace z EU https://wifi4eu.ec.europa.eu/#/home ?

Nebo ty, kde nabízí své služby Cetin https://zrychlujemecesko.cz/ ?

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #23 kdy: 01. 11. 2019, 15:01:28 »
Myslíte ty vesnice, co "síťují" za dotace z EU https://wifi4eu.ec.europa.eu/#/home ?

Nebo ty, kde nabízí své služby Cetin https://zrychlujemecesko.cz/ ?
Konkrétně v případě domu mých rodičů je to spolek z nedalekého města, který má pokrytí i v přilehlých vesnicích. Před lety jsme měli spoj z vesnice do města na 2,4 GHz WiFi, dneska máme spoj o rychlosti ve stovkách Mbit/s /nevím teď z hlavy přesné číslo) a ve třetině vesnice jsme natahali optiku. Kdo se stará, ten má.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #24 kdy: 01. 11. 2019, 19:14:21 »
Turris je zbytecne drahy, puvodne jsem ho chtel i k sobe, domu, nakonec to doma resim pres Ubiquiti HW.

Resit to bezdratove po baraku nema smysl, UTP kabel je natazany (Antena od ISP - kabel1 - router1 - kabel2 - router2).  V uvahu prichazi POE napajeni routeru 2, kabel2 ma cca 15 metru, to by melo byt ok.

Kdyby na miste, kde je router2 nebyla potreba kabelu, tak tam hodim jen AP, ale bohuzel.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #25 kdy: 01. 11. 2019, 21:56:27 »
Jen bych zde rád navázal na diskusi s panem Surým (z diskuse pod článkem o Turrisu) ohledně USG a jejího přínosu.

Jak jsem již psal, dle mého nemá příliš co nabídnout, mimo kvalitní HW. Edge produkty jsou mnohem konfigurovatelnější a i tak mají hodně věcí nedořešených, takže v enterprise prostředí jsem měnil Edgerouter PRO za MikroTik.

Můžete mi tedy prosím nějak shrnout, proč si myslíte, že je to dobrá věc? Já rád přispěji případně výčtem toho, co všechno je na Edge produktech rozbité a jsem si poměrně jist, že tomu u Unifi není jinak.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #26 kdy: 01. 11. 2019, 21:58:09 »
Pod článkem u Turrise Mox padla otázka, proč USG místo Edge, tak to napíšu sem.

Neznám řadu Ubiquity Edge, takže můžu jenom psát, proč to mám doma - mám doma USG-PRO-4, USW-16-POE, 2xAP-AC-PRO + Unifi CloudKey.

Všechny Unifi prvky mají jednotnou administraci, tady je demo: https://demo.ui.com/manage/site/default/dashboard a většinou nekonfigurujete jednotlivé prvky přímo (i když to jde), ale máte centrální konfiguraci, a když například adoptujete další AP, tak se vše automaticky nakonfiguruje.

To rozhraní je na nějaké šílené Javě, takže rovnou doporučuju pořídit ten CloudKey, kde se o celý image stará Ubiquiti.

Na Unifi rozhraní se dá připojit v lokální síti přes webový prohlížeč nebo mobilní aplikaci, ale dá se zapnout i tunelovaný přístup přes server unifi.ui.com (právě teď se dívám na administraci, která je za oceánem, a jelikož doma už všichni spí, tak asi pustím aktualizaci firmware :-)).

Do Unifi jsem šel, protože mají fungující wifi roaming mezi jednotlivými AP, a bohužel metrové kamenné zdi se s wifi úplně nekamarádí, takže si musím svítit dvěma AP z půdy dolů (dřevo, vlna a SDK je na tom o dost líp), a zároveň mám poměrně dobré pokrytí i zahrady. Jediný větší problém je Nest Hello, který je z venku na betonovém sloupku, ale po tom, co jsem se díval na schémata vyzařování, tak se mi povedlo natočit jedno AP tak, že v poslední době to drží.

Co se týče porovnání řady Unifi a EdgeMax, tak to musíte porovnat sami: https://www.eduitguy.com/2018/04/29/ubnt-infrastructure-part-4-unifi-vs-edgeswitch/#page-content

Pokud jsem to dobře pochopil, tak mixováním více prvků akorát skončíte s více konfiguračními rozhraními.

Unifi není úplně bez chyby - v poslední době se mi stává, že Unifi rozhraní přestane vidět USG router, a pak to vyžaduje tak různě restartovat. Naštěstí každý z těch prvků má i lokální webové a ssh rozhraní (a opět je tam automatický provisioning přístupových údajů), takže se na ten prvek dostanete a dá se restartnout na dálku.

Taky se mi např. po výpadku proudu stává, že je občas něco potřeba otočit, aby si to lízlo adresu, protože ten router bootuje poměrně pomalu. Asi by se to dalo vylepšit, ale proud nám vypadne tak max. dvakrát do roka, tak to zas tak neprožívám.

Umí to PPPoE (ale to je asi samozřejmost), takže předtím mám DSL modem s tím nejlepším profilem, a ve stodole mám kupičku dalších, kde buď nefungoval bridge nebo měl nižší profily - tak ja u nás postupně CETIN pouštěl na DSLAM vyšší rychlosti...

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #27 kdy: 01. 11. 2019, 22:11:34 »
Ale jinak se to hlásí jako:

Kód: [Vybrat]
Linux ubnt 3.10.107-UBNT #1 SMP Fri Jul 26 17:21:55 UTC 2019 mips64

  ___ ___      .__________.__
 |   |   |____ |__\_  ____/__|
 |   |   /    \|  ||  __) |  |   (c) 2010-2019
 |   |  |   |  \  ||  \   |  |   Ubiquiti Networks, Inc.
 |______|___|  /__||__/   |__|
            |_/                  https://www.ui.com

      Welcome to EdgeOS on UniFi Security Gateway!

Takže to zcela určitě má ty stejné chyby jako řada Edge :-)

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #28 kdy: 01. 11. 2019, 22:41:41 »
Tak bohužel, já mám pro wifi také Unifi, tam mi to přijde přijatelné, tedy vše co jste psal znám. K tomu mám i Cloudkey. :)

Takže ano, Unifi pro wifi je ok. Ale USG, to mi přijde jako jiná pohádka. K nastavení je toho téměř nula, pokud se nechcete uchýlit k ssh, ale ssh a web-interface Unifi je nekompatibilní, tedy pokud potřebujete například nakonfigurovat několikátý IPSec tunel a Hash potřebujete Sha256 (ve web clientovi nelze nastavit), ssh použít musíte. K údržbě několika tunelů se hodí, vidět to někde jako list, přes ssh se to udržuje velmi špatně, ale pokud jednou změníte ten Hash a sáhl byste na to přes web interface, všechny volby, co nejsou nastavitelné přes web, se vám přepíší na webové defaultní. To opravdu nechcete.

Dále se mi dva IPSec tunely s komplikovanější konfigurací rozpadaly cca jednou za hodinu a handshake se nepodařil jednu minutu, potom opět vše ok. Řešil jsem to s podporou cca půl roku, ale když po mně žádali třetí upgrade FW co za tu dobu vyšel, aniž by byli schopni vysvětlit, proč bych ho měl provádět, mi došla trpělivost. Dalších cca 10 tunelů si chroustalo ok.

Přijde mi, že vás zatím USG neštve z důvodu, že po něm příliš nechcete. :)

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #29 kdy: 01. 11. 2019, 23:50:34 »
Přijde mi, že vás zatím USG neštve z důvodu, že po něm příliš nechcete. :)

Tak to každopádně :-), ale na takové to domácí síťování mi to stačí, a vlastně se o to moc ani starat nechci. Ale rozumím tomu, že je to na domácí síťování poměrně dost peněz.

Každopádně kdybych se měl vzdáleně starat o síť u rodičů, tak jim to tam dám asi taky hlavně kvůli té vzdálené správě.