Jaký hardware pro správu sítě u rodičů

Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« kdy: 29. 10. 2019, 18:43:53 »
Ahoj,

rodice bydli v domku, dve podlazi, zdi mix piskovce, cihel, porobetonu. V soucasne dobe maji v jednom podlazi nejaky postarsi TP Link a v druhem podlazi dualband Asusu (cca 7 let a 4 roky), oba slouzi jako WiFi AP a pro pripojeni spotrebicu (TV, pocitac, tiskarna...), nebyly sem kupovany cilene, spis to jsou zdedene kusy.

S tim, jak se posledni dobou na to napojuje vic a vic pristroju, tak bych potreboval neco, co se mi bude dobre spravovat i na dalku, pokud dojde k nejakemu problemu.

Vzhledem k vyuziti a zapojeni bych si predstavoval jeden lepsi (aktualizace FW od vyrobce alespon) a jeden obycejnejsi router, idealne od jednoho vyrobce (sprava v ramci jednoho pristupu/aplikace). U druheho, ktery je zapojen za prvnim to neni tak podstatne, tam jde spis o to, aby mel "silnejsi" antenu (pokryva castecne i zahradu, ted tam je 8dB) nebo odnimatelnou. Moznost je i jedna antena, ale rozmisteni obou routeru je u zdi na okraji domu a zatim nam nic neprosvitilo skrz ty stare zdi nasich predku (nosne maji 60cm).

Soucasne pripojeni je WiFi poskytovatel, rychlost do 40 Mbit/s

Samozrejme rozhodujicim faktorem je i cena a nebranim se bazarovym kouskum.

Mate nejake tipy jak to vyresit?

Diky
« Poslední změna: 29. 10. 2019, 19:34:12 od Petr Krčmář »


creatura

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #1 kdy: 29. 10. 2019, 20:03:46 »
Aso hlavne zalezi co znamena cim dal vic zarizeni, co konkretne na nich chces spravovat, prez jake nastroje a co do toho chces investovat.

... moji rodice nemaji vec ktera vy vyzadovala dalkovy dohled a spravu. Na pc by asi stacil teamviewer.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #2 kdy: 29. 10. 2019, 20:05:41 »
Pokud by cena nebyla rozhodujícím faktorem, pak Turris Omnia + Turris Mox. Pokud cena je důležitá ale není nejdůležitější,  pak asi něco od Ubiquiti. Pokud je nejdůležitější cena, je už to asi jedno…

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #3 kdy: 29. 10. 2019, 21:33:55 »
Na router Mikrotik (třeba hEX, nebo spolu s WiFi hAP ac2). Jako AP se doporučuje spíš Ubiquiti než Mikrotik, ale ten je zase levnější a myslím si, že bude taky fungovat (cAP).

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #4 kdy: 29. 10. 2019, 21:35:53 »
Pokud nevíš co s penězi, tak jim kup ten krám značky Turris

Pokud by cena nebyla rozhodujícím faktorem, pak Turris Omnia + Turris Mox. Pokud cena je důležitá ale není nejdůležitější,  pak asi něco od Ubiquiti. Pokud je nejdůležitější cena, je už to asi jedno…


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #5 kdy: 29. 10. 2019, 21:40:32 »
Pokud celý dům nevykryje jedno AP, tak buď natáhnout kabel a nebo využít elektrické rozvody

Obecně stačí 2 zařízení router s NAT s připojením na WAN a případně druhý jako pomocný AP.

Pokud jim koupíš 2x TP-Link Archer AC7 (https://access-pointy.heureka.cz/tp-link-archer-c7/) tak s  nimi uděláš cokoli, i mnohem víc než rodiče budou potřebovat

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #6 kdy: 29. 10. 2019, 22:13:18 »
Řešil jsem něco podobného. Rodinný domek + ISP s privátní IP adresou za operátorským NATem. Jako centrální bod jsem zvolil Mikrotik + klasickou IPSecVPN ke mě domů pro přístup, konfigurace tak,  aby navazoval automaticky spojení. Zbytek místností a venkovní prostor pokryt Mikrotik AP s PoE, abych nemusel mít napájení, zejména na půdě pod střechou. Ještě celé řešení dohlížím přes LibreNMS, takže mám přehled o případných výpadcích. Prozatím ze strany rodičů naprostá spokojenost, výpadky jsou nejčastěji způsobené chybou na straně operátora.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #7 kdy: 29. 10. 2019, 23:25:09 »
Už Mikrotiky umí handover/fast-roaming WiFi klientů (802.11r)?

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #8 kdy: 29. 10. 2019, 23:40:19 »
Už Mikrotiky umí handover/fast-roaming WiFi klientů (802.11r)?
Ne  :( proto ostatně nejdou použít pro Wifi4EU projekt. Ale u takového toho domácího síťování by to snad nemusel být "showstopper".

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #9 kdy: 30. 10. 2019, 00:39:10 »
S tim, jak se posledni dobou na to napojuje vic a vic pristroju, tak bych potreboval neco, co se mi bude dobre spravovat i na dalku, pokud dojde k nejakemu problemu.
Dej na stávající OpenWRT, na to OpenVPN někam k sobě, a spravuj to normálně přes ni (buď přes SSH, nebo přes webové rozhraní LuCI - nebo kombinace). Že jsou od různých výrobců nevadí, OpenWRT funguje všude stejně (pokud je tam dost paměti, ideálně 8 MB flashky). Pokud to hardwarově nestačí, kup cokoli co má podporu OpenWRT a pro tebe dostatečný HW. Osobně bych koukal na TP-Linky a možná Mikrotiky (s tím že je flashneš na OpenWRT, samozřejmě). Nebo můžeš zkusit nějakou Čínu, dříve frčelo https://openwrt.org/toh/nexx/wt3020 (paměti dost, ale wifi jen 802.11bgn s 1x1MIMO, není dualband).

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #10 kdy: 30. 10. 2019, 12:22:53 »
Už Mikrotiky umí handover/fast-roaming WiFi klientů (802.11r)?
Ne  :( proto ostatně nejdou použít pro Wifi4EU projekt.
To je poměrně škoda, protože Mikrotik je slušný hardware za malé peníze, a ten jejich web interface je docela použitelný (sice ne pro běžné uživatele, i já se tam občas ztrácím, ale pak se zase najdu).

Ale u takového toho domácího síťování by to snad nemusel být "showstopper".
Mně osobně to pilo krev neskutečně, jak mi na telefonu furt vypadávala wifi, když jsem přešel z jedné strany domu na druhý.

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #11 kdy: 30. 10. 2019, 18:07:30 »
ok, diky za rady, jak to tak ctu, tak to mozna zjednodusim na:

- minimalne 16MB flash pameti pro OpenWRT
- podpora 802.11r bude plus, ale nebude uplne nutne

ostatni features jsou bud v OpenWRT nebo velmi rozsirene napric produkty

ten Archer C7 vypada dobre, ale presto si myslim, ze to je celkem naddimenzovane pro ten ucel (jasne, muzu se do budoucna mylit, ale zatim to vidim takhle)

Na uz lepsi ceste vypada treba Archer C5 AC1200, ale treba se najde jeste nejaka lepsi varianta

Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #12 kdy: 31. 10. 2019, 09:28:56 »
Už Mikrotiky umí handover/fast-roaming WiFi klientů (802.11r)?

A ta 802.11r je záležitost HW nwbo SW? Umí to openwrt?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #13 kdy: 31. 10. 2019, 09:34:04 »
Stačí mi WiFi WDS bridge a nebo kabel mezi  routrama

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký hardware pro správu sítě u rodičů
« Odpověď #14 kdy: 31. 10. 2019, 11:07:12 »
Stačí mi WiFi WDS bridge a nebo kabel mezi  routrama

Tím se zase efektivní rychlost, jak se musí přeposílat data po WiFi.